Galați: A fost turnată fundația noii unități de igienizare de la Spitalul de Pneumoftiziologie
Președintele Consiliului Județean (CJ) Galați, Costel Fotea, a anunțat, vineri, că a fost turnată fundația noii unități de igienizare de la Spitalul de Pneumoftiziologie (TBC) Galați, investiție în valoare de 5,2 milioane de lei, realizată din bugetul instituției administrative județene. Potrivit acestuia, lucrările la noua clădire avansează într-u
Cluj: O prelevare de organe de la Satu Mare a ajuns la pacienți clujeni
O prelevare de organe de la un pacient aflat în moarte cerebrală au ajutat pacienți de pe lista de așteptare pentru transplant din Cluj, a informat, vineri, Agenția Națională de Transplant. Potrivit sursei citate, în urma acordului exprimat de familia pacientului aflat în moarte cerebrală, a fost realizată o intervenție de pr
Maramureș: Ministerul Sănătății finanțează direct Compartimentul de Primiri Urgențe al Spitalului de Recuperare Borșa
Compartimentul de Primiri Urgențe din Spitalul de Recuperare al orașului Borșa a fost inclus spre finanțare directă la Ministerul Sănătății (MS), a declarat vineri, pentru AGERPRES, primarul Sorin Timiș. Conform edilului, includerea în sistemul de finanțare directă prin Ministerul Sănătății va permite serviciului de urgență să fie mult mai dinamic î
Rogobete: Încă patru spitale în rețeaua de unități dedicate pacienților aflați în situații cardiace critice
Ministrul Sănătății, Alexandru Rogobete, a anunțat vineri că a aprobat extinderea rețelei de Unități de Supraveghere și Tratament Avansat al Pacienților Cardiaci Critici (AP-USTACC) cu încă patru spitale. ''Ajungem astfel la 29 de unități dedicate pacienților aflați în situații cardiace critice, care au nevoie de monitorizare permanentă și
Harghita: Peste o sută de pacienți au fost salvați datorită misiunilor aeriene, de la inaugurarea Heliportului SJU Miercurea-Ciuc
Peste o sută de pacienți au fost salvați datorită misiunilor aeriene, de la inaugurarea Heliportului Spitalului Județean de Urgență din Miercurea-Ciuc, din anul 2023 și până în prezent. Directorul economic al SJU Miercurea-Ciuc și administrator al heliportului, Stekbauer Zsombor, a anunțat, citat într-o informare a Compartime
INSP: O persoană a decedat săptămâna trecută din cauza gripei
O persoană a murit săptămâna trecută în România din cauza gripei, a informat joi Institutul Național de Sănătate Publică. De la începutul sezonului, au fost raportate 84 de decese cauzate de gripă. ''În săptămâna 23 februarie - 1 martie s-au înregistrat 77.309 cazuri de infecții
Gorj: Numărul pacienților internați în Spitalul Târgu Jiu cu afecțiuni respiratorii, în scădere
Numărul pacienților internați în Spitalul Județean de Urgență (SJU) Târgu Jiu cu afecțiuni respiratorii a fost în scădere săptămâna trecută față de perioada precedentă, a declarat joi, pentru AGERPRES, purtătorul de cuvânt al unității medicale, Mihaela Floroiu. Potrivit acesteia, cea mai afectată categorie de paci
Rogobete: Alte 33 de medicamente intră pe lista de gratuite și compensate
Ministrul Sănătății, Alexandru Rogobete, a anunțat joi că 33 de medicamente noi intră pe lista de gratuite și compensate, iar pentru alte 19 medicamente se vor extinde indicațiile terapeutice. ''La propunerea Ministerului Sănătății, Guvernul a aprobat astăzi o nouă actualizare a listei de medicamente gratuite și compensate. 33 de medic
Ziua Mondială a Bolilor Rare/Prof. Craiu: Bolile rare - una dintre cele mai complexe provocări
Bolile rare reprezintă una dintre cele mai complexe provocări ale medicinei contemporane prin caracterul lor atipic și prin dificultatea diagnosticării, a subliniat joi, într-o conferință de presă, președintele Fundației Române de Neurologie și Epileptologie, Dana Craiu. 'Vorbim despre nevoia unui diagnostic mai rapid, susținut de tehnologii mo
Iași: 'Tu alegi între uz și abuz de Internet'- campanie dedicată elevilor și pericolelor din mediul online
Cea mai amplă campanie de conștientizare în rândul copiilor și adolescenților a pericolelor reprezentate de mediul online va fi derulată, începând de vineri, de Institutul de Psihiatrie 'Socola' Iași, prin HUB-ul de promovare a sănătății mintale. Managerul Institutului de Psihiatrie 'Socola' Iași, dr. Cristina-El
Gorj: Ziua Internațională de Conștientizare a Infecției cu HPV - peste 1.000 de femei, diagnosticate cu cancer de col uterin
Peste 1.000 de femei din județul Gorj sunt diagnosticate cu cancer de col uterin, cea mai eficientă metodă de prevenție fiind vaccinarea anti-HPV, se arată într-un material postat miercuri pe pagina de Facebook a Spitalului Județean de Urgență (SJU) Târgu Jiu, pe 4 martie fiind marcată Ziua Internațională de Conștientizare a Infecției cu HPV (Human Papill
Ministrul Sănătății a discutat cu vicepreședintele Grupului Băncii Europene despre spitalele regionale și digitalizare
Ministrul Sănătății, Alexandru Rogobete, a discutat, miercuri, la Luxemburg, cu vicepreședintele Grupului Băncii Europene de Investiții, Ioannis Tsakiris, despre spitalele regionale, despre proiectele de digitalizare începute prin PNRR, dar și despre reforma și reorganizarea unităților sanitare. 'Am abordat tema spitalelor regionale,
Ziua Mondială de Luptă Împotriva Obezității/Președintele Colegiului Medicilor pledează pentru un program de combatere a obezității
Președinta Colegiului Medicilor din România, Cătălina Poiană, a pledat, miercuri, pentru instituirea unui program național privind combaterea și managementul 'adecvat' al obezității atât la vârsta adultă, cât și în copilărie, în condițiile în care prevalența la adulți este de aproximativ 40%, iar la copii peste media la nivel
Ziua Mondială de Luptă Împotriva Obezității/Studiu: Prevalența supraponderalității la copiii de 7 ani - 27,5%, iar de 8 ani - 32%
Prevalența în țara noastră a supraponderalității, incluzând și obezitatea, la copiii de 7 ani este de 27,5%, iar la copiii de 8 ani de 32%, relevă un studiu realizat de Institutul Național de Sănătate Publică. INSP, cu sprijinul Direcțiilor județene de sănătate publică, în parteneriat cu Inspectoratele școlare județene, realizează evaluarea s
Buzău: 50 de reacții adverse postvaccinale după debutul pandemiei de coronavirus; peste 293.000 de doze de vaccin efectuate
După debutul pandemiei de coronavirus, în urmă cu șase ani, și până la sfârșitul anului trecut, la nivelul Direcției de Sănătate Publică (DSP) Buzău au fost înregistrate 50 de reacții adverse postvaccinale, în contextul în care au fost efectuate peste 293.000 de vaccinări împotriva COVID-19. Potrivit DSP Buzău, de la d







