Mirabela Grădinaru: Registrul de Screening Neonatal creează un cadru în care niciun copil nu este pierdut din vedere
București, 27 feb /Agerpres/ - Mirabela Grădinaru, partenera de viață a președintelui Nicușor Dan, a declarat vineri că Registrul Național de Screening Neonatal reprezintă o măsură concretă a Ministerul Sănătății, născută din dialog, colaborare și responsabilitate, fiind un pas esențial pentru ca fiecare nou-născut să aibă acces la prevenție, diagnostic, intervenție și trata
Neamț: Conducerea SJU pune la dispoziția pacienților, aparținătorilor și angajaților un număr de WhatsApp pentru sesizări și reclamații
Conducerea Spitalului Județean de Urgență (SJU) Piatra-Neamț a anunțat, joi, că pune la dispoziția pacienților, aparținătorilor și angajaților un număr de WhatsApp pentru sesizări și reclamații. Managerul unității sanitare, conf. dr. Alexandru Pătrașcu, a precizat că la numărul 0745.348.575 pot fi transmise direct conducerii SJU sesizări privind actul medical,
INSP: Cinci persoane au decedat săptămâna trecută din cauza gripei
Cinci persoane au murit săptămâna trecută în România din cauza gripei, a informat joi Institutul Național de Sănătate Publică (INSP). De la începutul sezonului, au fost raportate 83 de decese cauzate de gripă. 'În săptămâna 16-22 februarie s-au înregistrat 87.831 de cazuri de infecții respiratorii (g
Ministrul Sănătății și directorul regional pentru Europa al OMS au semnat un acord de colaborare
Ministrul Sănătății, Alexandru Rogobete și directorul regional pentru Europa al Organizației Mondiale a Sănătății, Hans Henri P. Kluge, au semnat joi un Acord de Colaborare Bienal 2026-2027. 'Acest acord nu este unul formal. El este construit pe realitățile sistemului nostru de sănătate și pe obiectivele asumate prin Strategia Națională de
Rogobete: România are nevoie de o adaptare mai rapidă și reducerea timpilor în introducerea terapiei inovatoare
România are nevoie de o adaptare mai rapidă la noile mecanisme europene și pentru reducerea timpilor de așteptare în procesul de introducere a terapiilor inovatoare, a declarat joi ministrul Alexandru Rogobete, prezent la reuniunea informală a miniștrilor Sănătății, organizată în cadrul Președinției Cipriote a Consiliului Uniunii Europene.
Studiu: Creștere cu 10% a impactului bolilor cronice; scade adresabilitatea la medic
România se confruntă cu o discrepanță vizibilă între percepția populației asupra propriei stări de sănătate și indicatorii obiectivi ai sistemului medical, arată o analiză realizată de Bucharest Center for Economy & Society dată publicității joi. Astfel, deși tot mai mulți români declară că se simt sănătoși, datele arată
Timiș: Screening pentru depistarea hepatitei C, la Spitalul feroviar
Spitalul feroviar CF din Timișoara derulează un program de screening pentru depistarea hepatitei C, pacienții putând beneficia de testare și tratamente gratuite. Gastroenterologul spitalului, Mădălina Topan, a declarat, joi, că hepatita C este o infecție virală cauzată de virusul hepatitic C, iar în lipsa unui diagnostic și a trata
Bacău: SJU va organiza prima ediție a Conferinței regionale interdisciplinare 'Pacientul oncologic nu este doar al oncologului'
Spitalul Județean de Urgență (SJU) Bacău va organiza prima Conferință Regională Interdisciplinară Onco Multi Suport 'Pacientul oncologic nu este doar al oncologului', a anunțat, joi, conducerea unității sanitare. Managerul SJU Bacău a subliniat că acest eveniment este unic și inedit în România, și aduce împreună speci
Rogobete: Am aprobat certificarea a șapte noi centre de expertiză în boli rare
Alte 7 noi centre de expertiză în boli rare au primit aprobarea pentru certificare, România ajungând astfel la 58 de centre recunoscute oficial la nivel național, a anunțat miercuri ministrul Sănătății, Alexandru Rogobete. 'Am aprobat certificarea a 7 noi centre de expertiză în boli rare. România ajunge astfel la 58 de centre
Vâlcea: O fetiță în vârstă de 11 ani, diagnosticată cu gripă, a decedat la UPU
O fetiță în vârstă de 11 ani, diagnosticată cu gripă, a decedat miercuri la Unitatea de Primiri Urgențe a Spitalului Județean Vâlcea. Potrivit reprezentanților unității spitalicești, copila a fost adusă la UPU Pediatrie de către părinți în stare foarte gravă și a intrat în stop cardio-respirator. 'A venit î
MIPE: Apel de peste 15 milioane euro pentru dezvoltarea de centre de sănătate mintală pentru tratarea adicțiilor
Ministerul Investițiilor și Proiectelor Europene (MIPE) a lansat un apel de proiecte competitiv, în valoare de peste 15 milioane de euro, pentru investiții în infrastructura unităților sanitare publice care vor dezvolta Centre de Sănătate Mintală pentru Prevenirea și Tratarea Adicțiilor, a anunțat miercuri ministerul. Conform sursei citate,
Gorj: Trei amenzi și un avertisment aplicate de inspectorii sanitari după o verificare la Spitalul Bumbești Jiu
Inspectorii sanitari au aplicat trei amenzi în valoare totală de 16.000 de lei și un avertisment ca urmare a unei sesizări cu privire la condițiile de internare, meniul și modul de servire a meselor din Spitalul Orășenesc Bumbești-Jiu. Potrivit unei informări transmise la solicitarea AGERPRES, o echipă de inspectori sanitari din cadrul Direcției de Sănăt
Rogobete: Spitalele și serviciile de ambulanță - exceptate de la tăierea de 10%; această măsură nu înseamnă renunțarea la reformă
Spitalele publice și serviciile de ambulanță sunt exceptate de la tăierea de 10% a cheltuielilor de personal, a anunțat marți ministrul Sănătății, Alexandru Rogobete, după aprobarea în Guvern a OUG privind reforma administrației. ''Așa cum am spus încă de la început, sistemul de sănătate are particularitățile lui. O reducere contabilă
Federația Națională Sindicală 'Ambulanța' cere măsuri de protejare a cadrelor medicale: E necesară implicarea Poliției și Jandarmeriei
Federația Națională Sindicală 'Ambulanța' din România își exprimă îngrijorarea față de amploarea fenomenului agresiunilor asupra personalului medical și medico-sanitar de urgență din serviciile de ambulanță și asupra personalului medical din Unitățile de Primiri Urgențe și solicită intervenția de urgență a structurilor MAI în anumite situații.
O nouă campanie de donare de sânge, pe 3 martie, la Primăria Capitalei
Administratorul public al Capitalei, Lucian Judele, anunță că o nouă campanie de donare de sânge va avea loc pe data de 3 martie, la Primăria Municipiului București. Evenimentul de la sediul PMB (Bulevardul Regina Elisabeta nr. 47) se va desfășura în colaborare cu Centrul de Transfuzie Sanguină București, informează Lucian Judele, marți,






