CNAS va avea un departament de farmacoeconomie
Casa Națională de Asigurări de Sănătate va avea un departament propriu de farmacoeconomie, a anunțat, marți, președintele instituției, dr. Horațiu Moldovan. 'Am decis că e momentul ca CNAS să aibă un departament propriu de farmacoeconomie, unde colegii mei medici și economiști să lucreze cu experți din zona universitară, inclusiv de la Aca
Rafila: Abordarea integrată a menopauzei este o necesitate medicală și o responsabilitate publică
La nivelul Comisiei de sănătate din Camera Deputaților va fi constituit un grup de lucru privind menopauza din perspectiva politicilor publice de sănătate, care să reunească, alături de membri ai Legislativului, societăți medicale profesionale, organizații cu preocupări în domeniu și reprezentanți ai sistemului medical public și privat, a anunțat, marți, președ
Bihor: Secția Clinică de Gastroenterologie a Spitalului Clinic Județean de Urgență Bihor - centru regional de excelență
Secția Clinică de Gastroenterologie din cadrul Spitalului Clinic Județean de Urgență (SCJU) Bihor se afirmă, în prezent, ca unul dintre cele mai importante și bine dotate centre de gastroenterologie din vestul țării, cu adresabilitate regională și servicii medicale de înalt nivel, dedicate diagnosticării și tratamentului patologiei digestive, hepatice, biliare și
Medici care tratează obezitatea lansează o platformă națională de educație
Medici care tratează obezitatea vor lansa miercuri, de Ziua Mondială a Obezității, platforma națională de educație dialoginobezitate.ro, dedicată educației corecte și accesibile pentru pacienți. 'Într-un moment în care informația despre obezitate este adesea fragmentată
Ministerul Sănătății și Asociația Prematurilor - acord de colaborare pentru îmbunătățirea îngrijirii prematurilor
Ministerul Sănătății și Asociația Prematurilor vor încheia un acord de colaborare care urmărește monitorizarea prematurilor până la vârsta de 5 ani, prin instituirea unui Program Național dedicat și integrarea 'Carnetului Prematurului' în reglementările naționale, creând astfel un parcurs medical coerent și o coordonare reală între
Harghita: Spitalul Municipal din Odorheiu Secuiesc anunță reluarea vizitelor pentru aparținători
Spitalul Municipal din Odorheiu Secuiesc anunță reluarea vizitelor pentru aparținători, începând din 9 martie, pe fondul evoluției favorabile a situației epidemiologice, se arată într-o postare p
INSP: Campanie națională de promovare a vaccinării, în perioada martie-aprilie
Campania națională de promovare a vaccinării 'Copil vaccinat = copil protejat' se va derula în perioada martie-aprilie, a anunțat marți Institutul Național de Sănătate Publică. Potrivit INSP, inițiativa urmărește să îmbunătățească nivelul de conștientizare cu privire la importanța vaccinării și să încurajeze părinții
Harghita: Proiect-pilot unic pentru modernizarea Maternității din Miercurea-Ciuc, lansat de Asociația Moașelor din România
Un proiect pilot unic în România pentru modernizarea unei maternități de stat, intutlat MATERNA+, a fost lansat de Asociația Moașelor din România, urmând să transforme Maternitatea din cadrul Spitalul Județean de Urgență Miercurea-Ciuc într-un model la nivel național de servicii medicale furnizate de moașe licențiate, centrate pe femei, nou-născ
Cluj: Tumoare gigant de 25 de kilograme, extirpată prin operație la Spitalul Județean de la un pacient de 71 de ani
O tumoare gigant, de 25 de kilograme și 40 centimetri în diametru a fost extirpată chirurgical la Spitalul Clinic Județean din Cluj-Napoca de la un pacient de 71 de ani, care este stabil și are o evoluție favorabilă, a informat, luni, unitatea medicală. 'Începutul primăverii i-a adus lui A.F., un pacient de 71 de ani, speranța
Asociația Împreună Împotriva Obezității cere includerea acestei boli în programele naționale de sănătate
Asociația Împreună Împotriva Obezității solicită autorităților dezvoltarea unor programe naționale integrate de prevenție și tratament, facilitarea accesului la terapie medicamentoasă și la tratament chirurgical pentru pacienții eligibili, precum și recunoașterea obezității ca boală cronică și includerea acesteia în programele naționale de sănătate.
Rogobete: Iluminăm Ministerul Sănătății în culorile dedicate bolilor rare
Ministrul Sănătății, Alexandru Rogobete, anunță că sediul ministerului va fi iluminat, sâmbătă seară, în culorile dedicate bolilor rare 'din respect și din asumare că suntem alături'. 'Marcăm astfel Ziua Internațională a Bolilor Rare aducând în atenție o realitate care privește direct mii de familii din Rom&
Ziua mondială a bolilor rare - 170 de pacienți confirmați cu mastocitoză, baza Registrului național al acestei afecțiuni
Un număr de 170 de pacienți reprezintă baza Registrului național al pacienților cu mastocitoză, manageriat de centrul de la Spitalul Universitar de Urgență București (SUUB). Potrivit unui comunicat al Ministerului Sănătății transmis AGERPRES, cu ocazia Zilei mondiale a bolilor rare, la Spitalul Universitar de Urgență București a avut loc Confe
Rogobete: Registrul Național de Screening Neonatal va fi complet funcțional odată cu aprobarea bugetului pe anul 2026
Ministrul Sănătății, Alexandru Rogobete, a declarat vineri că Registrul Național de Screening Neonatal va fi complet funcțional odată cu aprobarea bugetului de stat pe anul 2026. 'Registrul este deja funcțional, acum se fac o serie de modificări tehnice pentru a asigura interoperabilitatea. El va fi în curând aprobat prin hotărâre de Guve
Rogobete: Screeningul nu se face doar pe hârtie sau doar în programe ambalate frumos
Screeningul nu se face doar pe hârtie sau în programe 'ambalate frumos', unele adevărate teze de doctorat, a declarat vineri ministrul Alexandru Rogobete, la evenimentul de lansare a Registrului Național de Screening Neonatal și a Programului Național de Screening și Prevenție, organizat de Ministerul Sănătății și găzduit de Administrația Prezidențială, &
Rogobete: Prevenția, registrele naționale - o prioritate pentru Ministerul Sănătății și pentru întreaga societate medicală
Prevenția și registrele naționale reprezintă o prioritate pentru Ministerul Sănătății și pentru întreaga societate medicală, a declarat, vineri, ministrul Sănătății, Alexandru Rogobete. Rogobete a participat la lansarea Registrului național de screening neonatal și a Programului național de screening și prevenție neonatal. Evenimentul, organizat de Minis






