logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110

office@agerpres.ro

Gaudeamus 30/Geoană, la lansarea volumului 'Afganistan - chipuri ale războiului': Nu avem voie să uităm

Imagine din galeria Agerpres

Secretarul general adjunct al NATO, Mircea Geoană, a subliniat, vineri, că jertfa militarilor români în teatrele de operaţiuni din Afganistan nu trebuie uitată, arătând că reprezintă parte din istoria şi memoria naţiunii române.

Geoană a participat la lansarea volumului lui Ilie Pintea "Afganistan - chipuri ale războiului", desfăşurată în spaţiul de evenimente Radio România de la Târgul de Carte Gaudeamus.

 

"E un subiect greu, pentru că Afganistanul a fost luptă, a fost complicat şi a lăsat urme. Am colegi la NATO care au avut chiar şi probleme de reacomodare cu munca din Bruxelles, după ce a trebuit să plecăm de acolo, să lăsăm în spatele nostru mulţi oameni, afgani care au lucrat şi au muncit pentru noi, prietenii noştri. Cu atât mai mult e bine să ne aducem aminte de acele momente, pentru că în politică şi în viaţa internaţională de multe ori un subiect capătă proeminenţă publică, războiul cu atât mai mult, iar după ce se închide începe oarecare amnezie selectivă. N-avem voie să uităm. Nu avem voie să-i uităm pe cei care s-au sacrificat, români sub steagul NATO, pentru ţară", a transmis Geoană.

 



El s-a declarat "profund recunoscător" în faţa jertfei militarilor români.

"Suntem mândri de voi, vă felicităm şi dacă ne-aţi face onoarea aş aduce şi la Biblioteca NATO câteva exemplare. (...) Şi Radio România, încă o dată felicitări, iar vouă toată admiraţia şi preţuirea mea. Şi ţineţi meseria asta la fel de vie şi interesantă. Doamne ajută, spor la treabă, iar familiei victimelor şi celor care s-au jertfit preţuirea noastră, dincolo de un microfon sau de o cameră de luat vederi. Sunteţi parte din istoria şi memoria acestei naţiuni, suntem profund recunoscători. E uşor pentru noi să vorbim, când nu trecem prin astfel de momente dificile. Sunt foarte mulţi care s-au jertfit, sunt multe familii care încă suferă", a adăugat Mircea Geoană.

 



Despre Ilie Pintea, Maria Ţoghină, fost preşedinte - director general al SRR, membru în Consiliul de administraţie, a afirmat că are acel "curaj de a consemna pe hârtie tipărită experienţele radiofonice care sunt efemere", "un jurnalist al generaţiilor viitoare, un jurnalist multimedia".

 



"El lucrează cu toate tipurile de exprimare jurnalistică existente în acest moment. El nu este doar cel care captează clipa şi o transmite ascultătorilor, el consemnează video, consemnează audio şi, de ce nu, pe hârtie tipărită. Îl salutăm şi îl felicităm din suflet pentru acest curaj, pentru această capacitate de a se reinventa şi dorim ca tot timpul să găsească speranţa acolo unde există durere şi să rămână întotdeauna acel corespondent pe care Radio România se bazează", a completat Maria Ţoghină.

 



Cuvinte emoţionante au mai rostit, printre alţii, Gilda Lazăr, Director Corporate Affairs şi Comunicare JTI România, Moldova şi Bulgaria, generalul de brigadă Constantin Spânu, fost şef al Direcţiei informare şi relaţii publice al Ministerului Apărării Naţionale, colonelul Corneliu Pavel, şeful Biroului de presă al MApN.

 



Au fost prezente văduva şi fiica sublocotenentului post-mortem Mădălin Stoica din cadrul Batalionului 280 Infanterie Protecţia Forţei "Inimi Neînfricate" (Brave Hearts), căzut la datorie într-un atac cu maşină-capcană, şi maiorul Florin Jianu, care semnează prefaţa volumului.

 



"Omenirea stă cu un ochi pe Ucraina şi cu un ochi pe Israel, acolo sunt punctele fierbinţi ale lumii în momentele astea. Şi e foarte uşor să uităm de istoria recentă, de oamenii ăştia care au făcut ceva pentru România şi care acum sunt poate nişte anonimi, nu vorbesc doar de cei care şi-au pierdut viaţa în Afganistan, ci şi cei care au trecut pe acolo. Sunt 30.000 de militari care timp de 20 de ani au trecut prin Afganistan, care au fost în pericol zi de zi acolo, care şi-au adus contribuţia la a schimba în bine viaţa oamenilor, pentru că asta a făcut Armata română în Afganistan. Dincolo de misiunile de luptă, au fost acele emisiuni de cooperare civil-militară extrem de importante pentru oamenii de acolo", a mărturisit Ilie Pintea.

 



Potrivit acestuia, este esenţial să nu fie uitaţi cei care şi-au pierdut viaţa şi nici cei care au luptat şi s-au întors acasă.

"Cartea asta a mea, pe care în continuare mi-e foarte greu să o numesc a mea, este omagiul meu, decoraţia mea pentru toţi militarii români pe care i-am cunoscut sau nu, care au trecut prin praful fierbinte al Afganistanului şi care m-au făcut să îndrăgesc şi mai mult nu doar această ţară fascinantă, ci şi uniforma militară", a adăugat Ilie Pintea.

 



El a însoţit de cinci ori batalioanele româneşti dislocate în Afganistan, activitatea sa concretizându-se în sute de fotografii din baza militară de la Kandahar. Acestea au fost prezentate într-o expoziţie dedicată memoriei lui Mădălin Stoica, care a fost vernisată în decembrie 2017, de Ziua Naţională a României. Expoziţia a mai fost vernisată la Institutul Cultural Român din Bucureşti, la Centrul de Presă al Radio România, la Los Angeles şi la Cartierul General al NATO din Bruxelles.

În 2018, Ilie Pintea a fost distins cu Emblema de Onoare a Statului Major al Apărării pentru activitatea desfăşurată alături de militarii români în teatrul de operaţii din Afganistan. AGERPRES/(A - autor: Daniel Popescu, editor: Claudia Stănescu, editor online: Ady Ivaşcu)

 

Foto: (c) CRISTIAN NISTOR / AGERPRES FOTO

 

***Mai multe imagini pe AGERPRES FOTO

 

*** Citeşte şi:

 

Gaudeamus 30/ Volumul "Memorie de Alifant. Carte de taifas" de Laurenţiu-Ciprian Tudor - lansat de Editura Tracus Arte

 

Gaudeamus 30/ Plic filatelic cu timbru dedicat gimnastei Andreea Răducan - lansat de Romfilatelia

 

Gaudeamus 30/ 'Două loturi', bandă desenată de Valentin Ionescu, după I. L. Caragiale, lansată la Editura Arthur

 

Gaudeamus 30/Directorul Centrului Naţional al Cărţii: Nivelul scăzut al consumului de carte nu ne face cinste în clasamentele europene

 

Gaudeamus 30/Librăria lui Păunescu - la Gaudeamus; Ana Maria Păunescu: Încercăm să ne întâlnim cu oamenii

 

Gaudeamus 30/Maraton de lectură inedit susţinut de elevi ai Colegiului ''Spitu Haret'', în spaţiul de evenimente Radio România

 

Gaudeamus 30/Radu Paraschivescu: Volumul despre pisici - o carte duioasă, comică şi instructivă pe alocuri, tristă câteodată

 

Gaudeamus 30/ Mircea Coşea: Suntem altfel ca acum 30 de ani, dar mult sub posibilităţile noastre

 

Gaudeamus 30/ A fost lansat volumul ''Jurnalul unei vieţi moarte de-a gata'' de Cristian Popescu

 

Gaudeamus 30/Ministrul Culturii: Vom realiza o nouă achiziţie de carte pentru bibliotecile din România

 

Gaudeamus 30/ A fost lansată emisiunea filatelică ''Crăciun 2023''

 

Gaudeamus 30 / Volum de versuri de Monica Pillat şi volum de eseuri de Virginia Woolf, în traducerea Monicăi Pillat, lansate la Gaudeamus

 

Gaudeamus 30/Sociologul Virgiliu Constantinescu: Trăim o criză totală, o criză de sistem, o criză a satului românesc

 

Gaudeamus 30/ Mitrică (Asociaţia Editorilor Români): Cultura este lăsată la urmă în privinţa finanţării

 

Gaudeamus 30/ Vladimir Epstein: Târgul Gaudeamus, o instituţie care are deja o istorie

Afisari: 37

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.


Alte știri din categorie

Politic 09-06-2026 22:43

Kelemen Hunor: Până la sfârșitul lunii iunie ar trebui să avem un guvern politic

Președintele UDMR, Kelemen Hunor, a afirmat, marți seara, că până la sfârșitul lunii iunie ar trebui să avem un guvern politic, preferabil format din partidele care au compus fosta coaliție de guvernare. Într-un interviu la TVR Info, Kelemen Hunor a arătat că preferă un guvern politic, iar partidele, când au cerut votul

Politic 09-06-2026 21:34

Gavrilă (POT): I-am propus lui Eugen Tomac să vină cu un guvern de uniune națională

Președinta Partidului Oamenilor Tineri (POT), deputatul Anamaria Gavrilă, a declarat, marți, după întâlnirea cu premierul desemnat Eugen Tomac, că vede un blocaj în privința listei miniștrilor și i-a propus acestuia să vină cu un guvern de uniune națională, astfel ca partidele parlamentare să-și asume guvernarea. 'Am avut

Politic 09-06-2026 21:33

Tomac: Zvonul că aș intenționa să depun mandatul e fals; voi duce procedura de formare a Guvernului până în Parlament

Premierul desemnat, Eugen Tomac, a anunțat marți seara că va duce procedura de formare a unui nou guvern până la votul în Parlament, subliniind că este fals zvonul care circulă potrivit căruia ar intenționa să își depună mandatul încredințat de președintele Nicușor Dan. 'Circulă un zvon că mâine aș intenționa

Politic 09-06-2026 21:05

Tomac: Nu am discutat cu președintele; după ce voi încheia seria de discuții cu parlamentarii, mâine voi solicita o întrevedere

Premierul desemnat, Eugen Tomac, a declarat că va merge în Parlament să ceară votul de încredere în termenele procedurale, în clipa în care va avea acordul partidelor care au rămas să se pronunțe, menționând că, după finalizarea discuțiilor cu parlamentarii, în cursul zilei de miercuri va solicita o întrevedere cu preșe

Politic 09-06-2026 20:47

PACE-Întâi România: Decizia privind noul guvern, după programul de guvernare; propunerea grupului - Cerva la Justiție

Senatorul Ninel Peia a afirmat marți că decizia grupului PACE - Întâi România referitoare la Guvernul Tomac va fi luată după prezentarea programului de guvernare și a listei complete cu miniștri iar liderul grupului, Adrian Peiu, a menționat că grupul a propus-o ca ministru al Justiției pe Nadia-Cosmina Cerva. 'Premierul

Politic 09-06-2026 20:28

Tomac: Încep să fiu din ce în ce mai încrezător că există o perspectivă de a ieși din acest blocaj

Premierul desemnat, Eugen Tomac, a declarat, marți, că după întâlnirile pe care le-a avut până în prezent cu parlamentarii începe să fie din ce în ce mai încrezător că există o perspectivă pentru a ieși din 'acest blocaj' și se bucură că în toate discuțiile pe care le-a avut s-a stabilit continuarea dialogului.

Politic 09-06-2026 18:58

Ponta, despre Tomac: N-ar fi trebuit să vină singur; trebuia să vină cu doi-trei miniștri

Deputatul Victor Ponta a declarat marți că ar fi trebuit ca premierul desemnat, Eugen Tomac, să vină la discuțiile cu partidele și grupurile parlamentare însoțit de două-trei persoane care vor ocupa funcții de miniștri, pentru că ''sunt oameni foarte buni''. Ponta a participat la întâlnirea premierului desemna

Politic 09-06-2026 18:48

Chiriță (UPR): Premierul desemnat ne-a asigurat că mâine vom avea forma finală a programului de guvernare

Liderul grupului parlamentar Uniți pentru România, Răzvan Chiriță, a declarat marți că premierul desemnat Eugen Tomac l-a asigurat că miercuri îi va trimite forma finală a programului de guvernare, iar după ce va primi și lista de miniștri, grupul va decide dacă va vota sau nu viitorul guvern. ''Până în acest mo

Politic 09-06-2026 18:15

Eugen Tomac: Mai sunt discuții astăzi și mâine pentru a finaliza lista cabinetului

Premierul desemnat Eugen Tomac a declarat că marți și miercuri va mai avea discuții pentru a finaliza lista de miniștri și a adăugat că și-a propus să reducă numărul de secretari de stat. ''Mai sunt discuții astăzi și mâine pentru a finaliza lista cabinetului pe care îl voi propune, pentru Ministerul Sănătății, Ministerul d

Viata Parlamentara 09-06-2026 18:08

Senat/ Comisii: Raport de admitere modificării Codului penal; pedepsele pentru abuzuri sexuale asupra minorilor, redimensionate

Comisia juridică a Senatului a acordat, marți, raport favorabil propunerii legislative de modificare a Codului penal prin care se redefinește pornografia infantilă, iar pedepsele se majorează sau se micșorează, în funcție de gravitatea faptelor. Titlu articolului 374 se schimbă din ''Pornografie infantilă'' în '

Politic 09-06-2026 18:05

Eugen Tomac: Trebuie să avem mai multă grijă de sportivii români; nu voi înființa un minister al sportului

Premierul desemnat Eugen Tomac a declarat marți că statul trebuie să aibă mai multă grijă de sportivii români, dar nu va înființa un minister al sportului, așa cum i-au propus cei de la grupul parlamentar Uniți pentru România. ''Am avut o întâlnire foarte bună, un schimb de opinii cu privire la obiectivele

Politic 09-06-2026 17:15

Tomac spune că are libertatea de a-și alege echipa; persoana vizată pentru MIPE a acceptat propunerea

Premierul desemnat Eugen Tomac a declarat marți că are libertatea de a-și alege echipa de miniștri propuși și a menționat că a avut în aceste zile ''foarte multe întâlniri'' oficiale, dar și informale cu lideri politici din toate formațiunile parlamentare. Precizările au venit după ce liderul liberal Ciprian C

Politic 09-06-2026 16:56

Dialog Nicușor Dan - Antonio Costa: A susținut reflectarea în Concluziile Consiliului European a incidentului cu dronă de la Galați

Președintele Nicușor Dan a avut, marți, o convorbire telefonică cu președintele Consiliului European, Antonio Costa, căruia i-a transmis că incidentul cu drona rusească de la Galați ar trebui reflectat în concluziile înaltului for european, care se reunește pe 18 și 19 iunie la Bruxelles. ''În cadrul discuției, a

Viata Parlamentara 09-06-2026 15:13

Andronache (PNL): Guvernul propus de Eugen Tomac - infiltrat și controlat de PSD; nu credem că va trece de votul Parlamentului

Liderul deputaților PNL, Gabriel Andronache, a declarat marți că Guvernul propus de premierul desemnat Eugen Tomac este unul ''infiltrat'' și ''controlat'' de PSD și nu crede că va trece de votul Parlamentului. ''Singurul partid care i-a impus condiții lui Eugen Tomac e PSD, prin urmare, dacă ar trece de

Politic 09-06-2026 12:55

Kelemen Hunor: O guvernare prin interpuși nu funcționează

Președintele UDMR, Kelemen Hunor, consideră că o 'guvernare prin interpuși nu funcționează' și că varianta unui Guvern cu miniștri propuși politic ar fi fost de preferat decât cea a unui Guvern tehnocrat. '90% dintre personalitățile propuse, pentru mine, nu sunt oameni cunoscuți. Nu îi cunosc. Știu pe Luca Niculescu la Externe, știu pe