Dîncu, despre sistemul de educaţie: Ar trebui să nu punem un ministru care nu se pricepe şi să-l schimbăm foarte des
Alocarea a 6% din PIB pentru educaţie trebuie să fie principala "luptă politică", a declarat miercuri preşedintele Consiliului Naţional al PSD, Vasile Dîncu, care a apreciat că nu ar trebui pus un ministru care nu se pricepe în acest domeniu şi nici schimbat prea des.
"Sunt sceptic că putem să facem ceva dacă nu vom transforma educaţia într-un crez, aşa cum spunea Mircea Miclea. Degeaba facem o listă de cumpărături sau o listă de proceduri. Eu cred că ar trebui să spunem mai degrabă ce să nu facem - să nu punem un ministru care nu se pricepe, şi să nu-l schimbăm foarte des. De asemenea, să nu schimbam - de 65 de ori a fost schimbată până acum Legea învăţământului - este prea mult în 30 de ani pentru continuitate. (...) Alocarea a 6% din PIB pentru educaţie trebuie să fie principala noastră luptă politică", a declarat Dîncu la Conferinţa "Vreau la şcoală! Despre nevoia de educaţie incluzivă şi de calitate".
În ceea ce priveşte educaţia timpurie, Dîncu a afirmat că sistemul trebuie regândit şi a adăugat că a elaborat, împreună cu specialişti din PSD, o strategie naţională privind acest domeniu.
"În primul rând, este o constatare pe care o fac psihologii: zâmbetul copilului, râsul natural dispare între 7 şi 8 ani, când sistemul a înfrânt. Ăsta e rezultatul educaţiei timpurii la noi în acest moment. Ar trebui să regândim întreg sistemul. În primul rând, ar trebui făcută o diagnoză a sistemului. În proiectul PSD avem 1.750 de creşe şi unităţi after school. (...) În al doilea rând, nu trebuie oprită şcoala nici în condiţiile pandemiei", a spus Dîncu.
Referindu-se la fondurile europene, Vasile Dîncu a afirmat că "viitorul guvern ar trebui să auditeze ce s-a întâmplat în ultimii 10 ani" cu fondurile alocate pentru educaţie, "pentru că s-au cheltuit zeci de milioane, sute de milioane în fiecare an şi aceşti bani nu-şi văd o eficienţă".
"Tema echităţii este primul pas către educaţie (...), aceasta este cea mai mare problemă în România. Politicienii ştiu, miniştri care vin ştiu şi n-au făcut prea mare lucru ca sa dispară inechitatea fundamentală din sistem. De fapt, noi înregistrăm ultimul loc şi în Europa - ca ţară avem cel mai prost indicator privind echitatea socială, suntem pe ultimul loc. (...) Ar trebui refăcut sistemul de burse din România, ar trebui să nu fie simbolice, cum sunt în multe situaţii, şi să aibă cu adevărat eficienţă", a mai spus sociologul.
În ceea ce priveşte învăţământul dual, Dîncu este de părere că trebuie lăsată iniţiativa comunităţilor locale.
"Mai trebuie făcute şi câteva ajustări la lege. De exemplu, Registrul Naţional al calificărilor nu este adaptat. De asemenea, nu avem standarde şi metodologii pentru diverse rute profesionale care se pot aplica aici, lipsa, de asemenea, a unui instrument de anticipare a viitorului.(...) Nu avem documente de planificare strategică privind formarea profesională iniţială", a detaliat liderul social-democrat.
El a mai afirmat că, atunci când este vorba de cercetare şi de învăţământ universitar, autonomia universitară este modul cel mai bun prin care se poate face reformă.
"Când este vorba de cercetare, trebuie să eliminăm aberaţiile din concursurile care se fac acum pentru granturile din cercetare. (...) Să nu uităm că cercetarea fundamentală este importantă pentru spiritul unei naţiuni, pentru cultura unei naţiuni, dar asta trebuie făcută de cei care pot să facă. (...) Fondurile de stat trebuie să fie deschise pentru competiţie între privat şi public, cred că asta duce la o mai mare calitate în cercetare şi în învăţământ în general", a opinat Dîncu.
Fundaţia Agenţia de Dezvoltare comunitară "Împreună", Reprezentanţa Comisiei Europene în România, INSCHOOL - proiectul comun al Uniunii Europene şi Consiliului Europei, Universitatea din Bucureşti, Digi24 şi Administraţia Prezidenţială au organizat, miercuri, dezbaterea "Vreau la şcoală! Despre nevoia de educaţie incluzivă şi de calitate".
Evenimentul este înscris în calendarul de activităţi organizate sub egida Proiectului "România educată" şi este realizat şi cu sprijinul UNICEF. AGERPRES/(A - autor: Cătălina Matei, editor: Mihai Simionescu, editor online: Simona Aruştei)
Citeşte şi:
* Pieter Bult (UNICEF): Educaţia ar trebui să fie o prioritate cheie pentru partidele politice
* Gelu Duminică: Toţi copiii au nevoie de un alt sistem educaţional
* Ponta: Educaţie online, mai ales la vârste mai scăzute, este un fake de educaţie
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.
Alte știri din categorie
Consultări la Cotroceni/Anamaria Gavrilă: POT va susține orice formulă pro-occidentală de guvernare
Partidul Oamenilor Tineri va susține orice formulă pro-occidentală de guvernare, a declarat, luni, președintele POT, Anamaria Gavrilă, după consultările cu șeful statului, Nicușor Dan, de la Palatul Cotroceni. 'Am avut o discuție constructivă cu domnul președinte. Ne-a bucurat deschiderea și ne-a bucurat intenția dânsului de a înțelege pozițiil
Consultări la Cotroceni/Șoșoacă susține că Nicușor Dan a organizat în mod neconstituțional consultările
Președinta S.O.S. România, eurodeputata Diana Șoșoacă, a susținut luni că șeful statului a organizat în mod neconstituțional consultările cu partidele parlamentare. 'Am avut și avem alături de noi cei mai buni specialiști din România și evident că i-am adus la cunoștință tot ceea ce menționează Constituția, faptul că nu există consultări
Adrian Țuțuianu: AEP pregătește modificarea legislației electorale
Președintele Autorității Electorale Permanente, Adrian Țuțuianu, a anunțat, luni, că va depune, la Parlament, o serie de modificări ale legislației electorale, pe marginea cărora va avea discuții cu toate partidele și grupurile parlamentare. 'Am emis în urmă cu trei săptămâni un ordin al președintelui AEP în care am stabilit principalele
Consultări la Cotroceni/ Delegația POT discută cu președintele Nicușor Dan
Delegația Partidului Oamenilor Tineri discută luni, la Palatul Cotroceni, cu președintele Nicușor Dan, în contextul consultărilor oficiale convocate de șeful statului, după ce Guvernul Bolojan a fost demis prin moțiune de cenzură. Foto: (c) &nbs
Consultări la Cotroceni/ Pambuccian: Să pornim o reconstrucție a coaliției, obligatoriu în jurul unui nucleu PNL - PSD
Liderul Grupului parlamentar al minorităților naționale, Varujan Pambuccian, a declarat, luni, după consultările cu președintele Nicușor Dan, că este nevoie de o analiză a activității coaliției de guvernare de până la moțiunea de cenzură, militând pentru o reconstrucție a alianței în jurul unui nucleu PNL - PSD. 'Există o serie de lucruri
Consultări la Cotroceni/ Delegația S.O.S. România discută cu președintele Nicușor Dan
Delegația partidului S.O.S. România discută luni, la Palatul Cotroceni, cu președintele Nicușor Dan, pe tema desemnării candidatului la funcția de prim-ministru. Foto: (c) ANGELO BREZOIANU / AGERPRES FOTO Delegația este condusă
Consultări la Cotroceni/Kelemen Hunor: La prima încercare nu cred că se poate reface coaliția
Președintele UDMR, Kelemen Hunor, a declarat luni, după consultările formațiunii pe care o conduce cu președintele Nicușor Dan, că nu se așteaptă ca fosta coaliție să se refacă 'la prima încercare'. El a subliniat că este nevoie de o majoritate parlamentară 'transparentă și solidă', capabilă să susțină un guvern. 'Varianta cea mai cor
Daniel Zamfir (PSD): Nu excludem ab initio varianta unui premier tehnocrat; avem niște condiții minime
PSD nu a avansat un nume de premier la consultările de la Palatul Cotroceni și nu exclude 'ab initio' varianta unui premier tehnocrat, a declarat, luni, liderul senatorilor social-democrați,
Petrișor Peiu (AUR): Dacă nu participăm la guvern, nu îl votăm
Liderul senatorilor AUR, Petrișor Peiu, a afirmat luni că, în cazul în care reprezentanți ai formațiunii politice din care face parte nu vor fi incluși în viitorul guvern, AUR nu va vota acel executiv. Întrebat, la Parlament, dacă AUR o va susține pe Delia Velculescu ca premier, Peiu a răspuns: 'Domnul președinte Nicușor Dan nu ne-a
Consultări la Cotroceni/ Delegația Grupului parlamentar al minorităților naționale discută cu președintele Nicușor Dan
Delegația Grupului parlamentar al minorităților naționale discută luni cu președintele Nicușor Dan după ce acesta a convocat consultări oficiale pentru formarea unui nou guvern. Delegația este condusă de liderul grupului parlamentar, Varujan Pambuccian.
Fenechiu (PNL): În momentul de față, cu această conducere a PSD nu se poate face reconciliere
Liderul senatorilor PNL, Daniel Fenechiu, a declarat, luni, că, în acest moment, nu vede posibilă o reconciliere a PNL și PSD, menționând că 'nu se poate face reconciliere cu această conducere a Partidului Social Democrat'. 'În momentul de față, nu văd și cred că cu această conducere a Partidului Social Democrat nu se poate face r
Directorul AFIR Constanța, audiat în dosarul procurorilor arestați preventiv, se autosuspendă din PSD
Social-democratul Daniel Dumitru Learciu, director executiv al Agenției pentru Finanțarea Investițiilor Rurale (AFIR) Constanța, se autosuspendă din partid și demisionează din funcția de consilier județean, în urma perchezițiilor făcute de procurori săptămâna trecută, într-un dosar de corupție, a informat luni organizația județeană PSD Constanța.
Fenechiu: Există discuții în PNL privind un Congres în perioada următoare; să se clarifice aspecte ale traiectului partidului
Liderul senatorilor PNL, Daniel Fenechiu, a declarat, luni, că există discuții în partid privind organizarea unui Congres al formațiunii, în perioada următoare, la care să se 'clarifice anumite aspecte ale traiectului PNL pe viitorii doi ani și jumătate', menționând că nu s-a luat încă nicio decizie. 'Există
Consultări la Cotroceni/ Dominic Fritz: Dacă PSD găsește o majoritate, noi vom intra în opoziție
Președintele Uniunii Salvați România, Dominic Fritz, a declarat luni, după consultările cu președintele Nicușor Dan de la Palatul Cotroceni, că în cazul în care PSD va găsi o majoritate parlamentară pentru a forma noul guvern USR va intra în opoziție. 'Am avut o discuție lungă și onestă cu domnul președinte. Am tran
VIDEO Consultări la Cotroceni/ Delegația UDMR discută cu președintele Nicușor Dan
Delegația Uniunii Democrate Maghiare din România discută luni, la Palatul Cotroceni, cu președintele Nicușor Dan, în cadrul consultărilor convocate de șeful statului cu partidele și formațiunile parlamentare în vederea desemnării unui candidat pentru funcția de premier, în urma demiterii Guvernului Ilie Bolojan prin moțiune de cenzură.

