Aricii, incluşi pe ''Lista roşie'' actualizată a IUCN cu specii ''potenţial ameninţate cu dispariţia''
Populaţia de arici europeni este în declin, pe fondul expansiunii urbane şi a pericolului reprezentat de maşini, relatează luni AFP.
Erinaceus europaeus, cunoscut sub numele de arici european, arici vest-european sau arici comun, este inclus pe "Lista roşie" actualizată a Uniunii Internaţionale pentru Conservarea Naturii (UICN), publicată luni la Cali în timpul COP16, fiind mutat din categoria "cu probabilitate mică de dispariţie" în categoria "potenţial ameninţat cu dispariţia".
Populaţia acestei specii de arici a scăzut în peste jumătate din ţările în care este înregistrată, în principal în Regatul Unit, Norvegia, Suedia, Danemarca, Belgia, Ţările de Jos, Germania şi Austria.
Ariciul "este foarte aproape de a fi 'vulnerabil' şi este probabil să fie încadrat în această categorie la data următoarei noastre evaluări", a avertizat pentru AFP Sophie Rasmussen, cercetătoare la unitatea de conservare a faunei sălbatice de la Universitatea Oxford. Potrivit specialistei, "oamenii sunt cei mai mari duşmani ai aricilor".
Pentru a se proteja de prădătorii săi naturali, cum ar fi bursucii, vulpile sau bufniţele, ariciul se face ghem, ţinându-şi la distanţă inamicii cu ajutorul celor 8.000 de ţepi de pe spate. În faţa unei maşini însă, aceasta nu este o strategie foarte bună", a declarat Rasmussen într-un interviu acordat din Lejre, Danemarca.
Alte ameninţări la adresa acestei specii sunt pesticidele utilizate în agricultură, dar şi în grădinile private, precum şi declinul insectelor care constituie o mare parte a alimentaţiei sale.
Aricii trăiesc în general doi ani, deşi au fost documentate unele cazuri de arici de nouă sau 12 ani. Ei se pot reproduce de la sfârşitul primului an, dând naştere la trei până la cinci pui. "Asta înseamnă că mulţi arici se reproduc doar o dată, sau chiar de două ori, dacă au noroc, înainte de a muri", ceea ce este suficient "pentru a menţine nivelul populaţiei", a precizat specialista.
Sophie Rasmussen, ale cărei cercetări au fost incluse în actualizarea "Listei roşii" a IUCN, invită pe toată lumea să acţioneze pentru că, potrivit spuselor sale, lupta pentru supravieţuirea aricilor "se va da în grădinile de acasă".
Specialista recomandă proprietarilor de grădini să construiască "autostrăzi pentru arici", realizând o gaură în gardul exterior pentru a le permite acestor animale să treacă noaptea, dar şi să le lase o mică rezervă de apă şi resturi alimentare. "Cel mai bun lucru pe care îl puteţi face este să lăsaţi grădina să crească în stare sălbatică, pentru a atrage tot ceea ce un arici are nevoie să mănânce: insecte, râme, melci şi limacşi", a detaliat Rasmussen.
"Nu e ca şi cum lumea s-ar prăbuşi mâine dacă aricii vor dispărea", dar "suntem gata să acceptăm cu adevărat faptul că noi le provocăm dispariţia?", a întrebat ea.
"Iar dacă permitem (declinul) unei specii iubite, de care ne pasă cu adevărat, ce se va întâmpla cu toate speciile de care nu ne pasă?", a adăugat aceasta.
Cea de-a 16-a conferinţă a părţilor Naţiunilor Unite pentru biodiversitate (COP16), la care participă delegaţii din cele 196 de ţări membre (fără SUA) ai Convenţiei Naţiunilor Unite pentru Diversitatea Biologică (CBD), se desfăşoară în oraşul columbian Cali în perioada 21 octombrie - 1 noiembrie. AGERPRES/(AS - autor: Dana Purgaru, editor: Ana Alecu, editor online: Gabriela Badea)
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.
Alte știri din categorie
Mangrovele ar putea deveni emițătoare de dioxid de carbon odată cu creșterea nivelului mării (studiu)
Mangrovele, esențiale pentru echilibrul climei de pe Terra, ar putea absorbi mai puțin dioxid de carbon în viitor și ar putea chiar să înceapă să emită acest gaz cu efect de seră odată cu creșterea nivelului mărilor, au avertizat oamenii de știință într-un studiu publicat miercuri, informează AFP. Mangrovele formează un ansamblu de vegetație
Furtuna tropicală Jangmi a adus ploi torențiale la Tokyo
Furtuna tropicală Jangmi, care se deplasa de luni de-a lungul coastei Japoniei la Pacific, a ajuns miercuri la Tokyo, provocând umflarea râurilor și blocarea a peste 600 de zboruri, în timp ce sute de mii de oameni din întreaga țară au fost îndemnați să evacueze, transmite AFP. În capitală și în zonele
Oamenii de știință au descoperit originile Eufratului, râul care a alimentat 'leagănul civilizației'
Acum aproximativ 5,4 milioane de ani două râuri curgeau prin Turcia și Siria de astăzi și se vărsau în Marea Mediterană - și în cele din urmă, s-au unit pentru a forma râul Eufrat, sugerează noi cercetări ale căror concluzii au fost publicate luni, Nature Geoscience, transmite Live Science. Eufratul a jucat un rol esențial &icir
O furtună violentă care se îndreaptă spre Tokyo a făcut nouă răniți pe teritoriul Japoniei
O furtună tropicală violentă care se deplasează pe coasta japoneză spre Tokyo a rănit nouă persoane, au anunțat marți autoritățile japoneze, în timp ce aproape 50.000 de locuințe au rămas fără curent electric și sute de zboruri sunt blocate la sol, transmite AFP. Agenția Meteorologică Japoneză a avertizat cu privire la formarea unor valu
Caniculele timpurii riscă să genereze 'un impact mai mare' decât în timpul verii, avertizează un climatolog
Valurile timpurii de căldură, care au tendința de a deveni mai frecvente, riscă să genereze 'un impact mai mare' decât caniculele estivale, a avertizat climatologul francez Cristophe Cassou într-un interviu pentru AFP, la finalul unui episod meteorologic pe durata căruia temperaturile din Europa de Vest au stabilit noi recorduri pentru luna mai.
Trei alpiniști letoni au murit în timpul unei escalade pe Muntele McKinley din Alaska
Trei alpiniști letoni au căzut și au murit în timpul unei escalade pe Muntele McKinley din Parcul Național și Rezervația Denali din Alaska, în timp ce un al patrulea membru al echipei a supraviețuit și a fost salvat, a anunțat vineri o organizație de alpinism din țara lor de origine, transmite sâmbătă Reuters. Serviciul Parcu
BTA/ Sistemul AI dezvoltat de INSAIT prezice riscul de incendii de vegetație în Europa
Primul sistem de inteligență artificială (AI) pentru prezicerea riscului de incendii de vegetație în Europa, cu rezoluție înaltă și explicații accesibile publicului larg, FireScope AI, dezvoltat de Institutul de Informatică, Inteligență Artificială și Tehnologie (INSAIT) din cadrul Universității din Sofia, a fost lansat, a anunțat Ministerul bulgar al Edu
Portugalia a doborât recordul de temperatură pentru luna mai
Portugalia a înregistrat un nou record de căldură pentru o zi din luna mai, cu o temperatură maximală de 40,3 grade Celsius măsurată miercuri în Mora, un oraș din centrul țării, a anunțat joi agenția meteorologică portugheză, precizând că precedentul record, care era de 40 de grade Celsius, fusese stabilit în mai 2001, informează AFP.
Caniculă/ Patru orașe din Italia, printre care și Roma, plasate sub alertă roșie (guvern)
Ministerul Sănătății din Italia a emis joi o alertă roșie - nivelul trei, cel mai ridicat - pentru orașele Roma, Florența, Bologna și Torino din cauza valului de caniculă care afectează Europa săptămâna aceasta, informează AFP. Temperaturile, neobișnuite pentru sfârșitul lunii mai, ar putea ajunge până la 33 de grade Celsius la Torino
Temperaturile globale se vor menține la niveluri record în următorii cinci ani (raport al OMM și Met Office)
Temperaturile medii globale ar putea atinge niveluri aproape record în următorii cinci ani, iar temperaturile din zonele arctice sunt preconizate să crească mai rapid în comparație cu alte regiuni, estimează un raport publicat j
Caniculă în India/ Guvernul face apel la economisirea apei
Cele 45 de orașe cu cele mai ridicate temperaturi din lume au fost înregistrate miercuri în India, cu valori de peste 43 de grade Celsius, iar guvernul condus de Narendra Modi a îndemnat populația să 'ia toate măsurile de precauție' necesare în fața caniculei mortale și să economisească apa, transmite AFP. 'Cu râuri se
Brazilia/ Defrișările, la cel mai scăzut nivel înregistrat după anul 2019
Defrișările din Pădurea Amazoniană din Brazilia au atins anul trecut cel mai scăzut nivel înregistrat după anul 2019. De asemenea, suprafața defrișată la nivel național a scăzut pentru prima dată sub un milion de hectare, conform unui raport publicat miercuri, citat de AFP. Aceste date colectate de rețeaua de monitorizare de referință MapBiomas reprezint
Laos/ O 'speranță' pentru găsirea în viață a șapte persoane, blocate de șapte zile într-o peșteră
Echipele de salvare își mențin 'speranța' în 'cursa contra cronometru' pentru găsirea în viață a șapte persoane rămase blocate de șapte zile într-o peșteră din Laos, transmite AFP. 'Avem în continuare mari speranțe că îi vom găsi pe mineri în viață, deoarece au intrat în mină cu provizii care
Nou record de temperatură stabilit în Franța pentru luna mai
Un nou record de căldură pentru luna mai a fost doborât marți în Franța, unde temperatura medie la nivel național a atins 24,8°C, potrivit Meteo-France, transmite AFP. În cursul zilei de luni temperatura medie a fost de 24,6°C. În acest context, șapte persoane au murit în Franța dire
Nou record de temperatură stabilit în Regatul Unit pentru luna mai
Regatul Unit a doborât marți un nou record de temperatură - cea mai călduroasă zi înregistrată vreodată în luna mai -, cu o temperatură care a atins valoarea de 35 grade Celsius la Londra în cea de-a patra zi a unui val de căldură considerat excepțional pentru această perioadă a anului, a anunțat agenția națională de meteorologie (Met Office),













