logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110

office@agerpres.ro

VIDEO UPDATE Fotbal: Universitatea Craiova a câștigat Cupa României la loviturile de departajare, 6-5 cu Universitatea Cluj

Image

Universitatea Craiova a câștigat Cupa României la fotbal, după ce a învins-o pe Universitatea Cluj cu 6-5 la loviturile de departajare, miercuri seara, pe Stadionul Municipal din Sibiu, în finala în care scorul a fost ''alb'', 0-0, atât după cele 90 de minute regulamentare, cât și la capătul prelungirilor.

Diferența a fost făcută de portarul Laurențiu Popescu, care a apărat ultima lovitură de departajare, executată de Iulian Cristea. În rest cele două echipe nu au reușit să se departajare, având ocazii de gol în cele 120 de minute, dar nu foarte mari.

Universitatea Craiova a câștigat trofeul pentru a opta oară, după cele din 1977, 1978, 1981, 1983, 1991, 2018 și 2021. Echipa din Bănie a mai disputat două finale, în 1975 și 1985.

Universitatea Cluj rămâne cu o singură Cupă a României, obținută în 1965, ''șepcile roșii'' disputând alte șase finale, în 1934, 1942, 1949, 2015, 2023 și 2026.

Craiovenii au avut inițiativa și prima ocazie a fost ratată de Baiaram, care a reluat imprecis cu capul din 6 metri (8).

''U'' Cluj a replicat prin Macalou (9), care a fost blocat in extremis de Bancu.



''Alb-albaștrii'' au mai avut șanse notabile în prima repriză, dar Bancu a fost blocat de Mikanovic (21), Băluță a șutat de la 12 metri peste poartă (33), iar șutul cu efect al lui Cicâldău (38) s-a dus pe lângă vinclu.

Echipa antrenată de Cristiano Bergodi a început mai bine repriza secundă, dar Drammeh (50) a șutat pe lângă de la 24 de metri, iar Mikanovic a trimis peste poartă (64), după o gafă a lui Screciu.

Universitatea Craiova a echilibrat jocul și l-a testat pe portarul Gertmonas, dar nu a avut emoții la șutul lui Al Hamlawi (69), de la 23 de metri, dar s-a remarcat la mingea expediată de Mekvabișvili (79), de la 15 metri. Crețu (87) a șutat de la 25 metri, dar pe lângă poartă.

În prelungiri, Mendy a ratat golul (99), reluând cu capul pe lângă țintă, iar apoi nu a ajuns la centrarea lui Stanojev (109). Al Hamlawi (101) a mai avut o oportunitate foarte bună, un șut de la 18 metri, dar Gertmonas s-a remarcat.

La loviturile de departajare, pentru Universitatea Craiova au transformat Assad Al Hamlawi, Carlos Mora, Samuel Teles, Oleksandr Romanciuk (cu emoții, Gertmonas atingând mingea), Anzor Mekvabișvili și Alexandru Crețu, în timp ce pentru ''U'' Cluj au înscris Ovidiu Bic, Jovo Lukic, Alexandru Chipciu, Oucasse Mendy și Atanas Trică, iar Iulian Cristea a ratat.

Universitatea Craiova a câștigat trofeul în ziua în care Mircea Irimescu a împlinit 67 de ani și în care s-au împlinit 81 de ani de la nașterea lui Ion Oblemenco.

Imnul național, ''Deșteaptă-te, române!'' a fost interpretat înaintea meciului de soprana Melinda Samson.

Câștigătoarea a fost răsplătită cu 240.000 de euro, iar finalista s-a ales cu 100.000 de euro.

Cele două echipe se vor înfrunta din nou, duminică, la Craiova, într-un meci care poate fi decisiv pentru titlul de campioană a României.

Universitatea Cluj - Universitatea Craiova 0-0, după prelungiri; 5-6, la loviturile de departajare
Au executat în ordine loviturile de departajare: Assad Al Hamlawi 0-1 (gol), Ovidiu Bic 1-1 (gol), Carlos Mora 1-2 (gol), Jovo Lukic 2-2 (gol), Samuel Teles 2-3 (gol), Alexandru Chipciu 3-3 (gol), Oleksandr Romanciuk 3-4 (gol), Oucasse Mendy 4-4 (gol), Anzor Mekvabișvili 4-5 (gol), Atanas Trică 5-5 (gol), Alexandru Crețu 5-6 (gol), Iulian Cristea 5-6 (ratare - a apărat Laurențiu Popescu).
Sibiu, Stadionul Municipal: 11.200 spectatori
Cupa României - finala

Au evoluat echipele:
Universitatea Cluj: 30. Edvinas Gertmonas - 24. Dino Mikanovic, 4. Andrei Coubiș, 6. Iulian Cristea, 27. Alexandru Chipciu (căpitan) - 7. Mouhamadou Drammeh (8. Dorin Codrea, 83), 94. Ovidiu Bic, 10. Dan Nistor (29. Oucasse Mendy, 83) - 19. Issouf Macalou (23. Elio Capradossi, 60; 33. Jug Stanojev, 81), 17. Jovo Lukic, 88. Omar El Sawy (9. Atanas Trică, 60). Antrenor: Cristiano Bergodi.
Rezerve neutilizate: 1. Ștefan Lefter - 28. Miguel Silva, 93. Virgiliu Postolachi, 98. Gabriel Simion.
Universitatea Craiova: 21. Laurențiu Popescu - 3. Oleksandr Romanciuk, 24. Nikola Stevanovic, 6. Vladimir Screciu - 17. Carlos Mora, 8. Tudor Băluță (23. Samuel Teles, 68), 20. Alexandru Cicâldău (5. Anzor Mekvabișvili, 57), 11. Nicușor Bancu (căpitan; 2. Florin Ștefan, 112) - 29. Luca Băsceanu (30. David Matei, 68), 12. Monday Etim (9. Assad Al Hamlawi, 57), 10. Ștefan Baiaram (4. Alexandru Crețu, 83). Antrenor: Filipe Coelho.
Rezerve neutilizate: 32. Joao Goncalves - 18. Mihnea Rădulescu, 19. Vasile Mogoș.

Arbitru: Marian Barbu (Făgăraș); arbitri asistenți: Mihai Marius Marica (Bistrița), Marius Badea (Râmnicu Vâlcea); al patrulea oficial: Ionuț Coza (Cernica)
Arbitru video: Iulian Dima (București); arbitru asistent video: Cristina Trandafir (București)
Observatori: Adrian Comănescu (Râmnicu Vâlcea) - CCA, Octavian Goga (Brașov) - FRF
Cartonașe galbene: Cicâldău (17), Mikanovic (42), Chipciu (102), Bic (104), Teles (104), Mendy (120).
AGERPRES/ (AS - editor: Mihai Țenea, editor online: Alexandru Cojocaru)

Sursa foto: Universitatea Craiova/facebook

Citiţi şi:

*UPDATE Fotbal - Finala Cupei României: Universitatea Cluj - Universitatea Craiova 0-0, după prelungiri

*Fotbal: Vladimir Screciu (U Craiova) - Va fi ceva fenomenal să câștigăm și campionatul

*Fotbal: Laurențiu Popescu (U Craiova) - Mă bucur că într-un final am ghicit colțul, e un sentiment foarte frumos

*Fotbal: Cristiano Bergodi (U Cluj) - Trebuie să știm și să pierdem, nu e o tragedie

*Fotbal: Nicușor Bancu (U Craiova) - Norocul a fost cu noi; urmează al doilea trofeu duminică

*Fotbal: Alexandru Crețu (U Craiova) - O să sărbătorim în această seară, dar drumul pentru câștigarea campionatului continuă

*Fotbal: Filipe Coelho (U Craiova) - Meritam să câștigăm înainte de a ajunge la loviturile de departajare

*Fotbal: Ștefan Baiaram (U Craiova) - Îmi doresc să ieșim campioni pe propriul teren

*Fotbal: Alexandru Chipciu (U Cluj), după eșecul din finala Cupei României - Mergem în Bănie cu încredere

*Fotbal: Oleksandr Romanciuk (U Craiova) - Sunt foarte fericit, este primul meu trofeu din carieră

Afisari: 2414

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.


Alte știri din categorie

Sport Intern 07-06-2026 01:12

Tenis: Radu Mihai Papoe și Ștefan Horia Haită vor juca finala la Bistrița (ITF)

Jucătorii români de tenis Radu Mihai Papoe și Ștefan Horia Haită vor juca finala turneului ITF de la Bistrița (M25), dotat cu premii totale de 30.000 de dolari, după victoriile obținute, sâmbătă, în semifinale. Radu Mihai Papoe, a treilea favorit, a dispus în penultimul act de rusul Kiril Kivatțev, al cincilea favorit,

Sport Intern 07-06-2026 01:07

Fotbal: Craig Bellamy (Țara Galilor) - Sunt prima oară în România și nu o să plec de aici cu un sentiment plăcut

Selecționerul echipei naționale de fotbal a Țării Galilor, Craig Bellamy, a declarat, sâmbătă seara, într-o conferință de presă, după înfrângerea suferită în amicalul cu România, scor 2-1, că este pentru prima oară în țara noastră și nu va pleca de aici cu un sentiment plăcut. 'A fost plăcut să &ic

Sport Intern 07-06-2026 00:48

Fotbal: Hagi - Această victorie ne dă încredere, le-am spus jucătorilor că la echipa națională trebuie să fim pragmatici

Selecționerul echipei naționale de fotbal a României, Gheorghe Hagi, a declarat, sâmbătă seara, într-o conferință de presă, după victoria cu 2-1 din amicalul cu Țara Galilor, că acest succes oferă încredere și le-a transmis jucătorilor că de acum înainte trebuie să fie pragmatici. 'Mă bucur pentru jucători, pe

Sport Intern 07-06-2026 00:38

Fotbal: Portughezul Nuno Campos, noul antrenor al echipei Dinamo București

Clubul de fotbal Dinamo București a anunțat, sâmbătă seara, pe pagina sa de Facebook, că a ajuns la un acord cu antrenorul portughez Nuno Campos pentru a prelua banca tehnică a echipei. Noul antrenor al lui Dinamo a semnat o înțelegere pe o perioadă de două sezoane, până la data de 30 iunie 2028. În carie

Sport Intern 06-06-2026 23:47

Fotbal: Denis Drăguș - E un început de drum bun pentru România

Atacantul Denis Drăguș a afirmat, sâmbătă, după victoria echipei naționale de fotbal a României în fața selecționatei Țării Galilor, cu scorul de 2-1, că reprezintă un început de drum bun pentru 'tricolori', care sunt conduși acum de pe banca tehnică de Gheorghe Hagi. 'Domnul Hagi are aceeași pasiune, aceeaș

Sport Intern 06-06-2026 23:25

Fotbal: Nicolae Stanciu - Ne bucură victoria cu Țara Galilor, chiar dacă e un amical

Căpitanul naționalei de fotbal a României, Nicolae Stanciu, a afirmat, sâmbătă, după partida amicală cu Țara Galilor, scor 2-1, că este bucuros pentru victorie, chiar dacă este obținută într-un meci test. 'Ne bucură acest succes, chiar dacă este un meci amical. Am spus dinainte că ar fi important pentru moral și pentru mi

Sport Intern 06-06-2026 23:24

Fotbal: Adrian Rus - E o victorie grea, muncită, dar a meritat, pentru că s-a alergat foarte mult

Fundașul Adrian Rus a afirmat, sâmbătă, la finalul partidei amicale cu Țara Galilor, câștigată cu scorul de 2-1 de naționala României, că este o victorie muncită, tricolorii alergând foarte mult pentru a o obține. 'Este o victorie grea, muncită, dar a meritat, s-a alerga foarte mult. Mă bucur că am primit și eu o șa

Sport Intern 06-06-2026 22:41

Fotbal: România - Țara Galilor 2-1, în meci amical (GALERIE FOTO/VIDEO)

Naționala de fotbal a României a învins echipa Țării Galilor cu scorul de 2-1 (0-0), sâmbătă seara, pe Stadionul Steaua din București, într-un meci amical. Tricolorii au obținut prima victorie în al doilea mandat al lui Gheorghe Hagi, prin golurile marcate de Florinel Coman (52) și Adrian Rus (80), în timp c

Sport Intern 06-06-2026 17:24

X-Man România: Zsombor Deak, câștigătorul concursului IronMan Full Distance de la Oradea

Primul loc în cea mai dificilă probă de triatlon, pe distanță lungă, singurul concurs Ironman din România, a fost câștigat de sportivul Zsombor Deak (Sf. Gheorghe), cu timpul 8 h 27 min 07 sec, sâmbătă, la Oradea, în cadrul evenimentului X-Man România. El a fost urmat la circa 10 minute de Alexandru Bălan (D

Sport Intern 06-06-2026 15:14

X-Man România: Anna Szabo a câștigat proba feminină Half Distance IronMan

Câștigătoarea probei feminine Half Distance IronMan, din competiția de triatlon X-Man România, organizată sâmbătă, la Oradea, este sportiva maghiară Anna Szabo, cu timpul de 5 ore 15 minute 53 de secunde. Ea a fost urmată de românca Adel Koter, cu timpul de 5 h 23 min 54 sec și de Anca Istrate, care reprezintă Elveția,

Sport Intern 06-06-2026 14:34

#AnulNadia Nadia Comăneci a dat startul Crosului Național ''Ziua Olimpică'' (GALERIE FOTO)

Fosta mare gimnastă Nadia Comăneci a dat, sâmbătă, startul Crosului Național ''Ziua Olimpică'', întrecere organizată de Comitetul Olimpic și Sportiv Român, prin Academia Olimpică Română, în cadrul ''Anului Nadia Comăneci'', în apropierea Arcului de Triumf din București.

Sport Intern 06-06-2026 13:49

X-Man România: Câștigătorul triatlonului Half Distance IronMan este Andrei Vrabii (GALERIE FOTO)

Câștigătorul probei masculine Half Distance IronMan din competiția de triatlon X-Man România, organizată sâmbătă, la Oradea, este Andrei Vrabii, cu timpul de 4 ore 08 minute și 08 secunde. El a fost urmat de Oliver Zsebe, din Ungaria, în 4 h 13 min 17 sec, și de sportivul Tamas Szabo (Tg Mureș), cu timpul 4 h 17 min 06

Sport Intern 06-06-2026 10:00

Fotbal - CM 2026: Ionuț Lupescu - E trist când te gândești că sunt 28 de ani de la ultima noastră participare la Mondiale

Fostul internațional Ionuț Lupescu a declarat, pentru AGERPRES, că este foarte trist când se gândește că au trecut 28 de ani de la ultima participare a echipei naționale a României la un turneul final al Cupei Mondiale, cel din Franța 1998. ''E trist când te gândești că sunt 28 de ani de la ultima noastră

Sport Intern 06-06-2026 01:05

Tenis: Radu Mihai Papoe, Ștefan Horia Haită și Robert Gună, calificați în semifinale la Bistrița (ITF)

Jucătorii români de tenis Radu Mihai Papoe, Ștefan Horia Haită și Robert Gună s-au calificat, vineri, în semifinalele turneului ITF de la Bistrița (M25), dotat cu premii totale de 30.000 de dolari. Radu Mihai Papoe, a treilea favorit, îl va înfrunta în penultimul act pe rusul Kiril Kivatțev, în timp ce Ștefa

Sport Intern 06-06-2026 00:54

VIDEO Rugby: România A, învinsă de echipa sud-africană Suzuki Griquas, în turneul Toyota Challenge

Naționala secundă de rugby a României (România A) a fost învinsă de echipa sud-africană Suzuki Griquas cu scorul de 35-20 (21-13), vineri, la Bloemfontein (Africa de Sud), în meciul său de debut la turneul Toyota Challenge 2026 Africa Euro Series, potrivit site-ului Federației Române de Rugby. ''Stejarii&#