logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110

office@agerpres.ro

Program de guvernare/Continuarea procesului de modernizare a 'Apelor_Române', prin optimizarea structurilor administrative și consolidarea capacității operaționale a administrațiilor bazinale

Image

Eficientizarea și reorganizarea structurilor subordonate și/sau în coordonarea Ministerului Mediului, Apelor și Pădurilor, absorbția a 100% din granturi și a minimum 60% din credite din cadrul PNRR și implementarea măsurilor pentru simplificarea, debirocratizarea, descentralizarea și digitalizarea ministerului și a autorităților subordonate, în coordonare sau sub autoritate sunt obiectivele generale în domeniul Mediului ale Guvernului Veștea.

Potrivit programului de guvernare publicat duminică noaptea, Guvernul propus urmărește alinierea României la standardele OCDE în materie de mediu și climă. În acest sens, își propune continuarea implementării măsurilor din planurile de acțiune aferente Comitetelor OCDE pentru închiderea procesului de aderare la termenul stabilit (2026); îmbunătățirea colaborării instituțiilor subordonate sau aflate în coordonarea ministerului cu alte instituții și autorități ale statului (IGSU, Poliția Română, Jandarmeria etc.), precum și cu alte entități care ar putea sprijini demersurile de combatere a poluării, respectiv institute de cercetare, universități, organizații neguvernamentale, agenți economici etc.; management sustenabil și transparent al pădurilor, precum și dezvoltarea durabilă a acestora, inclusiv prin combaterea eficientă a tăierilor ilegale de arbori și creșterea suprafețelor acoperite de păduri; dezvoltarea și operaționalizarea SUMAL 3.

Pe agenda noului Executiv se află și utilizarea rațională a resurselor naturale, inclusiv a materialelor considerate astăzi deșeuri, având ca prioritate reutilizarea resurselor deja existente în circuitele economice locale și naționale prin reintroducerea deșeurilor în economia circulară, dar și întărirea structurilor instituționale care să genereze expertiză în probleme de schimbări climatice pentru diferite ministere, agenții, autorități locale și pregătirea continuă a funcționarilor publici cu atribuții în domeniul schimbărilor climatice și politicilor din acest domeniu.

La capitolul reforme/reorganizări, programul de guvernare prevede restructurarea și eficientizarea activității Administrației Naționale 'Apele Române'.

'Continuarea procesului de modernizare instituțională a Administrației Naționale 'Apele Române' prin optimizarea structurilor administrative, consolidarea capacității operaționale a administrațiilor bazinale și creșterea eficienței procesului investițional. Reforma va urmări întărirea capacității de gestionare a resurselor de apă, îmbunătățirea activităților de prevenire și răspuns la riscurile generate de schimbările climatice și accelerarea implementării proiectelor strategice din domeniul gospodăririi apelor', se arată în document.

Programul de guvernare face referire și la acțiuni pentru companii/instituții subordonate, cum ar fi: reconfigurarea sistemului de colectare a datelor de mediu, raportarea la timp către instituții europene (Comisia Europeană) și internaționale (OCDE), transparentizarea informației de mediu; continuarea procedurilor transparente, conform legislației în vigoare, privind selecția consiliilor de administrație; transparența va fi un principiu de bază al activității ministerului și al autorităților sub autoritate, în coordonarea sau subordonate ale ministerului (de exemplu, publicarea contractelor colective de muncă, cheltuielilor, bugetelor etc.).

'Vor fi transparentizate datele privind calitatea apei, aerului și solului. Vor fi trasați indicatori clari de performanță și măsuri ferme pentru neîndeplinirea lor. Va fi realizat un audit al activelor ministerului și al autorităților sub autoritate, în coordonarea sau subordonate ale ministerului', conform documentului.

De asemenea, se are în vedere eficientizarea activității agențiilor/companiilor de stat care au pierderi cronice și comasarea celor care își dublează activitatea; analiza programelor realizate de Administrația Fondului pentru Mediu (AFM) până la acest moment pentru a stabili impactul acestor proiecte, precum și prioritizarea lor pentru următorii ani; transferul terenurilor neutilizate din proprietatea publică a statului român care sunt în evidența ministerului sau structurilor subordonate, condiționat de dezvoltarea infrastructurii locale rutiere, educaționale, utilități publice și spitale; aprobarea planului de management al Administrației Rezervației Biosferei Delta Dunării (ARBDD) și redefinirea rolului și atribuțiilor Consiliului Științific, respectiv Consiliului Consultativ; consolidarea legislației privind deșeurile și trasabilitatea fluxurilor de materiale reciclabile; actualizarea legislației privind biodiversitatea, precum și actualizarea legislației privind fauna cinegetică.

'Evaluarea eficienței economice și sociale a diferitelor scheme de sprijin în vederea prioritizării acordării acestora către rezolvarea problemelor de mediu. Accesarea fondurilor europene pentru închiderea depozitelor de deșeuri municipale și analiza pentru identificarea surselor de finanțare pentru închiderea depozitelor de deșeuri industriale', mai conține programul de guvernare.

În ceea ce privește capitolul digitalizare/debirocratizare, Guvernul propus ia în calcul analizarea și evaluarea documentelor de mediu și a actelor de reglementare pentru a elimina procese care se dublează, pentru a eficientiza relația dintre operatorii economici și autoritățile de reglementare; redactarea unui ghid unitar pentru uniformizarea emiterii și uniformizarea conținutului actelor de reglementare.

'Operatorii economici trebuie să aibă o predictibilitate mult mai mare și o serie unitară de obligații și condiții de îndeplinit în orice județ ar ajunge să depună cererea de obținere a actelor de reglementare', transmite noul Executiv.

În plus, se are în vedere creșterea eficienței controlului în domeniul protejării mediului prin întărirea capacității autorităților de control prin digitalizarea sistemelor de control, dar și implementarea de tehnologii inovative (de exemplu, imagini satelitare, drone cu senzori, lidar, camere video inteligente, radarul balastierelor); transparentizarea calității apei, împreună cu alte instituții cu atribuții - dezvoltarea unui portal și a rețelei naționale de monitorizare a calității apei; reglementarea unui sistem coerent de verificare a calității apelor bazat pe principiile enunțate de directivele europene, dar și îmbunătățirea cadrului actual și dezvoltarea unui sistem unic, interactiv, de inventariere a emisiilor de poluanți în aer, prin crearea unei baze de date în conformitate cu cerințele Directivei INSPIRE.

În acest context, Guvernul Veștea își propune: adoptarea și implementarea Strategiei naționale pentru gospodărirea apelor 2026-2035, a Planului Național de Dezvoltare și Investiții în sectorul de apă și apă uzată și a instrumentelor necesare creșterii rezilienței infrastructurii de apă în contextul schimbărilor climatice; continuarea proiectelor de reabilitare și modernizare a barajelor și acumulărilor din categoriile de importanță A și B; modificarea normelor tehnice din silvicultură pentru adaptarea domeniului silvic la noile realități generate de schimbările climatice (formule de împădurire mai flexibile, regenerarea pădurilor cu speciile cele mai adaptate scenariilor climatice, climate smart forestry etc.); combaterea tăierilor ilegale de arbori prin utilizarea tehnologiilor inovative (imaginilor satelitare, dronelor, a sistemelor de inteligență artificială, a camerelor video de monitorizare și a sistemelor de măsurare digitală a volumului); asigurarea continuității IFN (Inventarul Forestier Național); modificarea legislației, astfel încât să fie susținută crearea perdelelor forestiere de protecție și implementarea la nivel național a centurilor verzi; adoptarea unei legi specifice pe zona de valorificare/reciclare a deșeurilor din construcții.

Alte măsuri avute în vedere vizează: consolidarea programului SGR și publicarea datelor referitoare la cantitățile reciclate per tip de ambalaj la nivelul fiecărui UAT; dezvoltarea și optimizarea Rețelei naționale de monitorizare a calității aerului (RNMCA) și a rețelei naționale de supraveghere a radioactivității; adoptarea măsurilor necesare pentru integrarea datelor satelitare pentru monitorizarea atmosferică; adoptarea legislației necesare pentru ca operatorii economici care dețin/administrează depozite de deșeuri să fie obligați să aibă instalați senzori de monitorizare a calității aerului amplasați în perimetrul lor și să ofere transparent aceste date colectate 24/24 online; modernizarea și adaptarea programelor de finanțare pentru tranziția verde.

'Revizuirea periodică a programelor de finanțare gestionate de Administrația Fondului pentru Mediu, inclusiv Programul Rabla, programele dedicate stocării energiei, eficienței energetice și dezvoltării infrastructurii verzi, astfel încât acestea să răspundă evoluțiilor tehnologice, cerințelor pieței și obiectivelor naționale de mediu. Reforma va urmări creșterea eficienței utilizării fondurilor publice, simplificarea accesului beneficiarilor la finanțare și orientarea investițiilor către domeniile cu cel mai mare impact economic, social și de mediu. Suplimentarea Programului Rabla', se mai arată în programul de guvernare. AGERPRES/(AS - redactor: Oana Tilică, editor: Nicoleta Gherasi, editor online: Alexandru Cojocaru)

Citiţi şi:

*Program de guvernare/ Secții specializate pentru mediul de afaceri, digitalizarea instanțelor - priorități în Justiție

*Program de guvernare/Prioritizarea și finalizarea proiectelor din programele naționale, foaie de parcurs privind reforma administrativ-teritorială

*Program de guvernare/Premierul desemnat mizează pe dezvoltarea unei divizii de cargo aerian a Poștei Române

*Program de guvernare/ Sănătate: Acces echitabil la servicii; o nouă politică de preț a medicamentelor

*Program de guvernare/Crearea unei platforme unice pentru toate serviciile publice, obiectiv central în digitalizare

*Program de guvernare/ Consolidarea triadei strategice: parteneriatul cu SUA, NATO și UE - prioritate în politica externă

*Program de guvernare/Modernizarea sistemului de irigații, creșterea producției interne și reducerea importurilor de alimente, obiective în domeniul agriculturii

*Program de guvernare/ Creșterea graduală a cheltuielilor de apărare și consolidarea posturii de pilon de stabilitate la Marea Neagră

*Program de Guvernare/Deficitul bugetar cash trebuie redus la 127 miliarde lei; traiectoria vizează 110 miliarde lei

*Program de guvernare/ Creșterea capacității de analiză integrată a datelor operative pentru anticiparea amenințărilor (Afaceri Interne)

*Program de guvernare/Măsuri de creștere a accesului echitabil la cultură și educație prin cultură pentru toate categoriile sociale

*Program de guvernare/Absorbția a 100% din granturi și maximizarea tragerilor din împrumuturi - țintele pentru MIPE

*Program de guvernare/ Atingerea până în 2030 pentru Educație a țintei de 15% din bugetul general consolidat

*Program de guvernare/Reobținerea perspectivei stabile de rating trebuie să fie principalul obiectiv într-un orizont de maximum un an

*Program de guvernare/Protejarea puterii de cumpărare a populației și creșterea salariului minim de la 1 iulie 2026, printre obiectivele principale la Muncă

*Program de guvernare/Prioritizarea contractelor CNAIR, reducerea subvențiilor și reforma companiilor și autorităților din transporturi

*Program de guvernare/Absorbția a 100% din fondurile de coeziune până în 2029, asumată în document

*Program de guvernare/Pensiile vor fi indexate din 2027, iar sistemul CNPP va fi digitalizat integral

*Program de guvernare/ Se va definitiva platforma informatică modernă, ce va permite interconectări native și automatizări de fluxuri

Afisari: 1320

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.


Alte știri din categorie

Economic Intern 15-07-2026 21:04

Din fiecare 100 de lei plătiți pe factura de telecomunicații, 55 de lei ajung la furnizori și subcontractori (analiză)

Din fiecare 100 de lei achitați pentru serviciile de telecomunicații, 55 de lei ajung la furnizori și subcontractori, circa 17 lei sunt destinați recuperării investițiilor, iar aproximativ 15,5 lei reprezintă taxe și contribuții către stat, potrivit unei analize realizate de analistul financiar Iancu Guda. 'Ce plătim atunci când achităm o factură de

Economic Intern 15-07-2026 19:38

Nuclearelectrica: Acționarii au votat împotriva inițierii unor demersuri de reevaluare a strategiei de dezvoltare a Proiectului Reactoarelor Modulare Mici

Nuclearelectrica și RoPower Nuclear vor continua demersurile de a atinge un consens din punct de vedere comercial cu NuScale asupra condiției de achiziție a modulelor SMR, după ce acționarii societății au votat, miercuri, împotriva inițierii unor demersuri de reevaluare a strategiei inițiale de dezvoltare a Proiectului Reactoarelor Modulare Mici, aprobată în 2022

Economic Intern 15-07-2026 18:32

Bursa de Valori București a închis în creștere ședința de miercuri

Bursa de Valori București a închis în creștere ședința de miercuri, iar valoarea totală a tranzacțiilor s-a cifrat la 359,3 milioane de lei (68,56 milioane euro). Principalul indice al Bursei de Valori București, BET, care include cele mai tranzacționate 20 de companii listate pe Piața Reglementată, s-a apreciat cu 1,36%, până la 34.216,98 pu

Economic Intern 15-07-2026 18:15

Jianu: Carta Albă a IMM-urilor este o foaie de parcurs pentru supraviețuirea și evoluția economiei românești

Întreprinderile Mici și Mijlocii (IMM-uri) traversează o perioadă de transformare, caracterizată de tensiuni între procesul de maturizare profesională și un nivel ridicat de incertitudine în rândul antreprenorilor, rezultă din Carta Albă a IMM-urilor, o amplă cercetare a companiilor mici și mijlocii autohtone, lansată, miercuri, în cadrul unui e

Economic Intern 15-07-2026 17:48

Prima tranzacție de energie electrică cu profil solar din România, încheiată pe piața administrată de BRM

Prima tranzacție de energie electrică cu profil solar din România, realizată pe piața dedicată acestui produs, lansată de BRM la 2 martie 2026, a fost încheiată între două companii românești. Potrivit unui comunicat al Bursei Române de Mărfuri, tranzacția are ca obiect livrarea unei cantități totale de 1.920 MWh în luna sept

Economic Intern 15-07-2026 17:17

Negrescu: România este prinsă într-un blocaj politic, iar economia plătește pentru fiecare zi de incertitudine

România este prinsă într-un blocaj politic, iar economia plătește pentru fiecare zi de incertitudine, a declarat, miercuri, vicepreședintele Parlamentului European, Victor Negrescu, la un eveniment de specialitate. 'Nu putem ignora realitățile într-un context politic și economic dificil. România este prinsă într-un blocaj poli

Economic Intern 15-07-2026 17:06

Elcen: Avariile de la CET București Vest au făcut imposibilă alimentarea cu energie electrică a unui imobil din Sectorul 6

Întreruperea alimentării cu energie electrică a unui imobil din Bulevardul Timișoara, Sectorul 6, a fost cauzată de avariile majore produse în aprilie și mai la CET București Vest, arată Elcen într-un comunicat remis, miercuri, AGERPRES, compania precizând, totodată, că a pus la dispoziția asociației de proprietari un generator și a sistat facturarea

Economic Intern 15-07-2026 16:56

Dăianu: România nu putea evita majorarea taxelor; nu este nevoie de noi taxe și impozite în 2027

România nu putea evita majorarea taxelor și impozitelor din cauza deficitului bugetar ridicat, susține președintele Consiliului Fiscal, Daniel Dăianu, care crede însă că, anul viitor, nu va fi nevoie de noi taxe iar economia ar putea crește cu peste 2%. Dăianu, care a participat miercuri la lansarea unei noi ediții a Cartei Albe a IMM-urilor, a pre

Economic Intern 15-07-2026 15:33

Negrescu: România trebuie să obțină o alocare financiară europeană, comparativ egală cu cea din prezent, de 60 de miliarde de euro

România trebuie să obțină, în viitorul cadrul financiar multianual, o alocare financiară din fonduri europene, comparativ egală cu cea din prezent, de 60 de miliarde de euro, altfel ar putea deveni un risc major pentru dezvoltarea economică a țării, a afirmat, miercuri, vicepreședintele Parlamentul European, Victor Negrescu, la un eveniment de specialitate.

Economic Intern 15-07-2026 15:21

Negrescu: Economia României depinde de resursele europene; avem un sold pozitiv în relația cu UE

Economia României depinde de resursele europene, nouă din zece investiții publice implicând fonduri europene, la un moment dat, a declarat, miercuri, vicepreședintele Parlamentului European, Victor Negrescu, la un eveniment de specialitate. 'Fiecare euro aflat în pericol trebuie apărat pentru că economia României depinde de resursel

Economic Intern 15-07-2026 15:01

Lucrătorii români pot alege dintre cele 133 de posturi vacante în SEE, prin Eures România

Operatori economici din șase țări europene pun la dispoziția lucrătorilor români 133 de locuri de muncă, prin rețeaua Eures România, a anunțat Agenția Națională pentru Ocuparea Forței de Muncă (ANOFM). Conform datelor centralizate, cele mai multe posturi sunt în Norvegia (45, pentru lucrător în producție - prelucrarea somonului), urmată

Economic Intern 15-07-2026 15:00

ANOFM: Agenții economici oferă 30.142 de locuri de muncă, la nivel național

Angajatorii din România oferă, la ora actuală, 30.142 de locuri de muncă, conform datelor centralizate de Agenția Națională pentru Ocuparea Forței de Muncă (ANOFM). Din totalul posturilor vacante, cele mai multe sunt pentru: conducător auto transport rutier (2.590); curier (2.002); lucrător comercial (1.584); manipulant mărfuri (1.510); muncitor necalifi

Economic Intern 15-07-2026 14:59

Președintele IMM România face apel la partide pentru un guvern stabil și un pact economic și social național

Mediul de afaceri solicită convocarea unei întâlniri naționale cu toate forțele politice pentru a discuta și semna un pact economic și social pentru că economia nu mai poate aștepta, iar România are nevoie de un guvern stabil, a declarat miercuri Florin Jianu, președinte IMM România, la lansarea celei de-a XXIV ediții a Cartei Albe a IMM-urilor.

Economic Intern 15-07-2026 14:40

A fost semnat contractul de proiectare și execuție pentru modernizarea infrastructurii feroviare din Portul Constanța-Etapa III

Compania Națională de Căi Ferate 'CFR' SA a semnat miercuri contractul de proiectare și execuție a lucrărilor aferente obiectivului de investiții 'Modernizarea infrastructurii feroviare din Portul Constanța - Etapa III', în valoare de aproape 524 de milioane de lei. Potrivit unui comunicat al companiei, contractul a fost atribuit Asocieri

Economic Intern 15-07-2026 14:37

Leonardo Badea: O parte din fragilitatea IMM-urilor e indusă de stat; birocrația excesivă rămâne o povară reală

O parte din fragilitatea IMM-urilor este indusă de stat, birocrația excesivă rămâne o povară reală, iar lipsa de predictibilitate generată de politici publice inconsistente descurajează investițiile și planificarea strategică a firmelor, consideră Leonardo Badea, prim-viceguvernator al Băncii Naționale a României (BNR). 'Nu putem ignora faptul