Burduja: Centrala de la Petromidia aduce autonomie energetică rafinăriei și contribuie la creșterea stabilității Sistemului Energetic Național
Centrala de cogenerare de pe platforma rafinăriei Petromidia, care a intrat în faza testelor operaționale, aduce autonomie energetică pentru cea mai mare rafinărie din țară, dar contribuie și la creșterea stabilității Sistemului Energetic Național, potrivit ministrului Energiei, Sebastian Burduja.
'Investiții, investiții, investiții. Asta am promis și asta facem. Centrala de cogenerare de pe platforma rafinăriei Petromidia a fost finalizată, iar ieri (joi n.r) a intrat deja în faza testelor operaționale. O investiție de 164 de milioane de dolari, realizată prin Fondul de Investiții în Energie Româno-Kazah, un proiect pe care am reușit să îl deblocăm și să îl finalizăm după ani de zile. Centrala aduce autonomie energetică pentru cea mai mare rafinărie din țară, dar contribuie și la creșterea stabilității Sistemului Energetic Național', a scris ministrul, vineri dimineață, pe pagina sa de Facebook.
El a subliniat că este un proiect care utilizează cele mai moderne tehnologii, așa cum sunt turbinele de gaz SGT-750 de la Siemens, o premieră în România. Cu o putere instalată de aproape 80MW, noua centrală va asigura integral necesarul de consum de energie electrică pentru Petromidia, reducând astfel presiunea asupra sistemului energetic național.
'Este un model de viziune, pe care îl văd tot mai des la companiile care activează în România: dezvoltarea de proiecte de investiții pentru a produce energia necesară propriului consum. Ce înseamnă asta? Rămân bani pentru alte investiții ale acestor companii, se pot crea noi locuri de muncă, crește competitivitatea efectivă a companiilor prin reducerea costurilor cu energia', a menționat Burduja.
Potrivit acestuia, prin operaționalizarea proiectului, aproximativ 11 milioane de dolari vor intra anual în bugetul de stat sub formă de impozite. Totodată, noua centrală de la Midia Năvodari este conectată și la sistemul energetic național și poate livra energie pentru români și companiile românești.
'Însă, dincolo de cifre, astfel de investiții transmit un mesaj important: România trebuie să rămână un mediu stabil și atractiv pentru investiții. Cei care sunt deja aici trebuie să aibă toate motivele să își continue dezvoltarea și să își extindă activitatea, ceea ce nu poate decât să aducă beneficii românilor - prin taxele plătite la buget de investitori, noi locuri de muncă și dezvoltarea economică a comunităților locale. În același timp, cei care analizează în acest moment piața românească trebuie să vadă o țară deschisă, care oferă oportunități și în care instituțiile funcționează, iar legile se aplică. O țară care își continuă drumul către modernizare și nu se întoarce în beznă', a punctat ministrul Energiei.
KazMunayGas a anunțat joi seara, printr-un comunicat, că noua centrală de cogenerare de pe platforma Petromidia a fost supusă primelor teste tehnologice, la punerea în funcțiune a turbinelor fiind prezenți președintele Consiliului de Administrație al KazMunayGas, Askhat Khassenov, ambasadorul Republicii Kazahstan în România, Yerlik Ali, președintele Directoratului SAPE, Bogdan Stănescu, și directorul general al Calik Enerji, Temel Kotil.
Antreprenorul general EPC (inginerie, achiziții și construcții), Calik Enerji, împreună cu specialiștii Rompetrol Energy, vor continua testele de sincronizare a turbinelor de gaz cu Sistemul Energetic Național și integrarea centralei cu rafinăria Petromidia Năvodari, se menționa în comunicat.
Valoarea investiției este de 164 de milioane de dolari.
Centrala de cogenerare va genera peste 70 MW pe oră și va asigura integral necesarul energetic al rafinăriei Petromidia.
Proiectul este implementat prin Fondul de Investiții în Energie Kazah-Român (FIEKR), înființat în octombrie 2018 de KMG International (80%), subsidiara KazMunayGas, și Societatea de Administrare a Participațiilor în Energie - SAPE (reprezentanta statului român, 20%). AGERPRES/(AS-autor: Nicoleta Gherasi, editor: Mariana Nica, editor online: Irina Giurgiu)
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.
Alte știri din categorie
Un sistem de stocare a energiei în baterii de 220 MWh va fi construit la Drăgănești-Olt
ENEVO Group și Kraftfeld au semnat un contract pentru construcția unui sistem de stocare a energiei în baterii (BESS) cu o putere de 110 MW și o capacitate de 220 MWh, la Drăgănești-Olt, în județul Olt, România. Potrivit unui comunicat, proiectul include și racordarea la rețeaua de înaltă tensiune. Contractul a fost semnat în cadr
DNSC: 1.126 de organizații și-au autoevaluat nivelul de maturitate cibernetică în cadrul unui proiect cu finanțare PNRR
Un număr de 1.126 organizații din România și-au autoevaluat nivelul de maturitate cibernetică în cadrul proiectului 'Crearea de noi competențe de securitate cibernetică pentru societate și economie', iar cu această ocazie obiectivele pentru un nou jalon din Planul Național de Redresare și Reziliență (PNNR) au fost atinse, a anunțat Directoratul Na
Românii se tem de riscuri, dar amână deciziile care i-ar putea proteja (studiu)
Românii se tem de riscuri, dar amână deciziile care i-ar putea proteja, 60% dintre ei nefiind pregătiți pentru o urgență financiară majoră, relevă un studiu realizat la inițiativa Allianz-Țiriac, prin Centrul de Sociologie Urbană și Regională (CURS), dat joi publicității. 'Românii sunt tot mai conștienți de riscurile care le pot afecta st
Adrian Negrescu: Scăderea deficitului bugetar la 1,75% reprezintă o gură de oxigen în perspectiva discuțiilor cu Moody's și Fitch
Scăderea deficitului bugetar la 1,75%, după primele cinci luni din 2026, reprezintă o gură de oxigen pentru România în perspectiva discuțiilor din luna iulie cu Moody's și Fitch, consideră consultantul economic Adrian Negrescu. 'E o adevărată performanță care are mari șanse să ne securizeze ratingul de țară, într-o perioadă în c
ANOFM: 106 programe de formare profesională vor începe în luna iulie, la nivel național
București, 25 iun /Agerpres/ - Agenția Națională pentru Ocuparea Forței de Muncă (ANOFM) va organiza, în luna iulie, 106 programe de formare profesională pentru 1.726 de persoane care beneficiază, conform legii, de servicii de formare profesională gratuite, organizate de agențiile județene pentru ocuparea forței de muncă și a municipiului București. Prog
BNR a lansat volumul 'Sustenabilitatea financiară - De la deficite la convergență nominală'
Prioritățile economice actuale și viitoare ale României, care vizează problematici precum sustenabilitatea finanțelor publice, guvernanța corporativă în sectorul companiilor de stat, disciplina financiară în mediul economic și ajustarea dezechilibrelor externe și gestionarea datoriei publice, sunt teme abordate în cadrul unui volum de analiză lansat,
Aproape 250 de fermieri și antreprenori susținuți prin cursuri gratuite și coaching, în cadrul proiectului 'Afaceri cu rădăcini'
Aproape 250 de fermieri și antreprenori au fost sprijiniți prin cursuri gratuite și coaching în cadrul proiectului 'Afaceri cu rădăcini', iar primele credite deja acordate și noile sesiuni pentru digitalizarea & certificarea fermelor vor avea loc din toamnă. Potrivit unui comunicat, proiectul 'Afaceri cu rădăcini', de
INS: Afacerile din comerțul cu autovehicule și motociclete au crescut cu 1,9% în primele patru luni, ca serie ajustată
Volumul cifrei de afaceri din comerțul cu autovehicule și motociclete a crescut, în primele patru luni ale anului, atât ca serie brută cu 0,7%, cât și ca serie ajustată în funcție de numărul de zile lucrătoare și de sezonalitate cu 1,9%, față de intervalul similar din 2025, arată datele publicate, joi, de Institutul Național de Statistică (INS).
Datoria publică a României va crește la 63,4% din PIB în 2027 și va ajunge la circa 90 % în 2036 (raport de convergență)
Datoria publică a României este estimată la 61,6% din PIB în 2026, va urca la 63,4% din PIB în 2027 și este proiectată să ajungă la circa 90% din PIB în 2036, conform Raportului de convergență pentru 2026, publicat miercuri de Comisia Europeană. 'Raportul datoriei publice la PIB a crescut de la 54,8% în 2024 l
Pistol (CNAIR): Stadiul fizic al lucrărilor pe secțiunea Nădășelu-Mihăiești a Autostrăzii Transilvania se apropie de 68%
Stadiul fizic total al lucrărilor pe secțiunea Nădășelu-Mihăiești a Autostrăzii Transilvania (A3) se apropie de 68%, în șantier fiind mobilizați 400 de muncitori și 150 de utilaje, potrivit directorului general al Companiei Naționale de Administrare a Infrastructurii Rutiere, Cristian Pistol. El a anunțat că montarea grinzilor la viaduct
Tanczos: Curtea Constituțională a confirmat că legea prin care am dublat cota de recoltare la urs brun respectă Constituția
Curtea Constituțională a României (CCR) a confirmat că legea prin care a fost dublată cota de recoltare în cazul populației de urs brun respectă Constituția, a anunțat miercuri ministrul interimar al Agriculturii, Tanczos Barna. 'Curtea Constituțională a confirmat astăzi că legea prin care am dublat cota de recoltare în c
Rădulescu: Obiectivul trebuie să fie reducerea deficitului public; o facem de bunăvoie sau ne îndreptăm către modelul grecesc
Principalul obiectiv al țării, în acest moment și în viitor, trebuie să fie reducerea deficitului public fie de bunăvoie, fie ne îndreptăm către modelul grecesc, a afirmat Eugen Rădulescu, consilier al guvernatorului BNR, la un eveniment de specialitate. 'În momentul de față și în viitorii ani principalul obie
Camera de Comerț și Industrie a Municipiului București a inaugurat un Birou de Reprezentare în capitala Indiei
Camera de Comerț și Industrie a Municipiului București (CCIB) a deschis un Birou de Reprezentare la New Delhi, ce va fi condus de către Dan Pantea. Potrivit unui comunicat de presă al instituției, transmis miercuri AGERPRES, Biroul de Reprezentare CCIB din capitala Indiei va asigura reprezentarea instituțională în relația cu autoritățile
Jianu: Societatea trece de la meteo-dependență la politico-dependență; în Marea Britanie se vorbește despre vreme, în România despre politică
Societatea noastră trece de la meteo-dependență la politico-dependență, iar dacă în Marea Britanie se vorbește despre vreme, în România toată lumea vorbește despre politică, a declarat, miercuri, președintele IMM România, Florin Jianu, la un eveniment de specialitate. 'Ar trebui să transferăm mai multă încrede
Nazare: România nu merită să piardă miliarde de euro din finanțări și fonduri; românii au nevoie ca de aer de acești bani
România nu merită să piardă brusc miliarde de euro din finanțări sau fonduri, așa cum risca în vara anului trecut, iar românii, în ciuda învrăjbirii alimentate azi din toate direcțiile, au nevoie ca de aer de acești bani și de acest loc în lume, a scris, miercuri, pe pagina sa de socializare, ministrul interimar Finanțelor, Alexand
