VIDEO INDAGRA începe miercuri, la Romexpo
Romexpo, împreună cu Camera de Comerţ şi Industrie a României, organizează, în perioada 27 - 31 octombrie, INDAGRA 2021 - cel mai cunoscut eveniment agricol din România. Ministrul Agriculturii, Adrian Oros, va face miercuri un tur al târgului, pornind de la standurile AM PNDR, AFIR (A
Peste 546.000 de fermieri, autorizaţi la plată în primele nouă zile de la debutul Campaniei pentru 2021
Agenţia de Plăţi şi Intervenţie pentru Agricultură (APIA) a autorizat la plată, în primele nouă zile de la debutul Campaniei pentru anul 2021, un număr de 546.158 fermieri, cu o sumă totală de 745,29 milioane de euro, reprezentând 70,89% dintre fermierii eligibili, potrivit unui comunicat remis miercuri AGERPRES.
CSALB: Împăcările dintre consumatori şi bănci valorează 1,24 milioane de euro în primele nouă luni
Un număr de 445 de consumatori au parcurs, în primele nouă luni ale acestui an, întregul proces de conciliere, respectiv depunere cerere, negociere, hotărâre finală acceptată de ambele părţi, ori au ajuns la o înţelegere amiabilă direct cu băncile/IFN-urile, după ce au apelat la Centrul de Soluţionare Alternativă
Winkler (SME Europe): IMM-urile nu vor internaliza costurile tranziţiei spre economia 'verde' fără sprijin financiar european
Întreprinderile mici şi mijlocii româneşti nu vor putea absorbi singure, fără susţinere de la bugetele naţional şi în special european, costurile tranziţiei către economia "verde" stabilită de politica de protecţie a mediului a Uniunii Europene "Fit for 55", a declarat, marţi, prim-vicepreşedintele As
Popescu: S-au făcut paşi importanţi ca gazul din Marea Neagră să ajungă în viitorul apropiat în casele românilor
Realizarea unui acord între Romgaz şi ExxonMobil cu privire la achiziţia participaţiei companiei americane în proiectul rezervelor de gaze naturale din Marea Neagră reprezintă un pas important ca aceste depozite de gaze naturale să ajungă în viitorul apropiat în casele românilor, a transmis, marţi seara, ministrul interimar al Energiei, Virgil P
Patru oferte pentru elaborarea studiului de fezabilitate necesar construcţiei drumului expres Cluj-Dej
Patru asocieri de companii au depus oferte pentru elaborarea studiului de fezabilitate necesar construcţiei drumului expres Cluj - Dej, un proiect în valoare de 22,199 milioane lei, fără TVA, informează Compania Naţională de Administrare a Infrastructurii Rutiere (CNAIR). Până la termenul limită de deschidere, care a expirat marţi, au depus oferte
România are cel mai mic nivel de emisii per capita din ţările UE (expert în energie)
România are cel mai mic nivel de emisii (de gaze cu efect de seră) per capita din ţările Uniunii Europene şi este şi singura ţară din UE care are în prezent cu 55% mai puţine emisii decât nivelul din anul 1990, dar autorităţile nu capitalizează aceste realităţi, a declarat, marţi, preşedintele Asociaţiei pentru Energie Curată şi Combaterea Schimbărilor Clim
Oros: Etichetarea corectă a mierii protejează atât apicultorii, cât şi consumatorii români
Ministrul interimar al Agriculturii, Adrian Oros, a propus, în cadrul Grupului de lucru pentru modificarea normelor privind denumirea, descrierea, definirea, caracteristicile şi compoziţia mierii, introducerea în textul ce va fi notificat Comisiei Europene a obligativităţii menţionării pe eticheta mierii atât a ţărilor de provenienţă, cât şi a procent
Ministerul Energiei a susţinut, la Luxembug, măsurile propuse de CE de monitorizare amănunţită a modului de funcţionare a pieţelor de energie şi carbon
Secretarul de stat în Ministerul Energiei, Dan Drăgan, a participat marţi la reuniunea extraordinară a Consiliului Energie, desfăşurată la Luxemburg, unde a susţinut, printre altele, măsurile propuse de Comisia Europeană de a realiza o monitorizare amănunţită a modului de funcţionare a pieţei de energie şi a pieţei carbonului, fiind de interes primirea acestor rezultat
Romgaz a ajuns la un acord cu ExxonMobil pentru achiziţia participaţiei în proiectul Neptun Deep; tranzacţia ar putea fi finalizată în T1 2022
Romgaz a finalizat negocierile exclusive şi a ajuns la un acord cu ExxonMobil Exploration and Production Romania Holdings Ltd, privind termenii şi condiţiile aferente achiziţiei participaţiei în proiectul Neptun Deep, iar tranzacţia ar putea fi finalizată în primul trimestru din 2022, conform unui raport remis marţi de producătorul de gaze Bursei de Valori Bucure
Nuclearelectrica a încheiat un contract cu SDEE Electrica pentru vânzare energie angro, în sumă de 27,35 milioane lei
Societatea Naţională Nuclearelectrica a încheiat cu Societatea Distribuţie Energie Electrică Electrica România un contract în valoare de peste 27,35 milioane lei pentru vânzarea de energie angro în perioada 1 ianuarie - 30 aprilie 2022, conform unui raport al SNN remis, marţi, Bursei de Valori Bucureşti. Potrivit contractului, SDE
Mai mulţi producători întârzie cu până la 6 luni finalizarea unui vehicul, din cauza crizei de microcipuri (reprezentant Dacia)
Mai mulţi producători de automobile, printre care şi Dacia, au întârzieri de până la 6 luni în finalizarea şi livrarea vehiculelor din gama celor cu echipări bune, din cauza crizei mondiale de microcipuri, a declarat, marţi, directorul de Comunicare al Renault Group România, Cristian Nevzoreanu, într-o dezbatere despre transformarea econom
E.ON Energie propune să furnizeze direct gaze naturale spitalelor din Timişoara
E.ON Energie România propune să furnizeze direct gaze naturale spitalelor din Timişoara, în baza unor contracte încheiate cu fiecare unitate în parte. Potrivit unui comunicat al companiei, transmis marţi AGERPRES, această soluţie poate fi pusă rapid în practică la acele unităţi care deţin centrale termice proprii şi care, astfel,
Echipamente inovatoare de protecţie medicală vor ajunge în unele centre Covid din Bucureşti
Echipamente inovatoare de protecţie medicală (halate chirurgicale şi combinezoane) vor fi puse la dispoziţia personalului medical din unele centre Covid din Bucureşti, ca urmare a protocolului de colaborare încheiat între Confindustria Romania şi Federaţia Sanitas din România, potrivit unui comunicat remis marţi AGERPRES. Reprezentanţii Confi
ANCOM: Abonaţii pot renunţa la contracte, dacă operatorii modifică unilateral clauzele
Abonaţii pot renunţa la contracte fără a plăti despăgubiri, dacă operatorii modifică unilateral clauze din contract, se arată într-un comunicat al Autorităţii Naţionale pentru Administrare şi Reglementare în Comunicaţii (ANCOM), remis, marţi, AGERPRES. ANCOM readuce în atenţia celor interesaţi faptul că modificarea contractului pentru servici
