Romgaz va finaliza în primul trimestru din 2022 tranzacţia cu Exxon pentru preluarea zăcământului Neptun Deep
Romgaz va semna contractul cu Exxon pentru preluarea zăcământului de gaze din Marea Neagră Neptun Deep în perioada imediat următoare, după 9 decembrie, când va avea loc Adunarea Generală a Acţionarilor, urmând ca tranzacţia să fie finalizată în primul trimestru din 2022, a afirmat, miercuri, Aristotel Jude, directorul general al Romgaz.
Călugăreanu: Nu vom prelungi termenul pentru conectarea caselor de marcat la serverul ANAF
Agenţia Naţională de Administrare Fiscală nu va prelungi termenul de 30 noiembrie pentru conectarea caselor de marcat electronice ale companiilor mici şi mijlocii la serverele agenţiei, a declarat, miercuri, preşedintele instituţiei, Mirela Călugăreanu, în cadrul unei conferinţe pe teme de fiscalitate. "Un proiect extrem de important din perspectiva
Ministrul Energiei: Producătorii de gaze din România nu vor mai fi taxaţi în funcţie de preţul de la Viena
Producătorii de gaze din România nu vor mai fi taxaţi în funcţie de preţul de referinţă de la bursa de gaze din Viena, ci se va ţine cont de preţul de pe piaţa din România, a declarat, miercuri, ministrul interimar al Energiei, Virgil Popescu, în cadrul conferinţei Focus Energetic. "Avem o iarnă complicată ca urmare a turbulenţelor
ANRE vrea să impună furnizorilor mari să livreze gaze în regim de ultimă instanţă
Autoritatea de Reglementare în Energie (ANRE) vrea să modifice legislaţia, astfel încât marii furnizori să fie obligaţi să livreze gaze consumatorilor în regim de ultimă instanţă, pentru a nu exista niciun pericol în alimentarea cu gaze, a afirmat, miercuri, Claudiu Dumbrăveanu, director în cadrul ANRE. Potrivit aces
Cinci oraşe din ţară atrag peste 2 miliarde euro în noi proiecte imobiliare (raport)
Investiţii totale de peste 2 miliarde de euro sunt în derulare în acest moment sau vor fi demarate în perioada imediat următoare, la nivelul celor mai mari cinci oraşe din ţară, respectiv în Timişoara, Cluj-Napoca, Braşov, Iaşi şi Constanţa, conform raportului Bucharest Real Estate Club (BREC) - Regional Cities lansat miercuri. Astfel,
Efectele pandemiei susţin dezvoltarea pieţei rezidenţiale din suburbii şi din mediul rural (analiză)
Efectele pandemiei susţin dezvoltarea pieţei rezidenţiale din suburbii şi din mediul rural, odată cu creşterea numărului românilor care renunţă la aglomeraţia urbană şi aleg locuinţe mai spaţioase şi mai accesibile în jurul marilor oraşe, arată o analiză realizată de consultanţii Colliers România. "2020 a înregistrat, pentru prima
London Stock Exchange Romania va recruta 100 specialişti pentru centrul de la Bucureşti
London Stock Exchange Group Romania (LSEG) anunţă mărirea echipei locale cu 100 de noi specialişti pentru o varietate de tehnologii şi servicii bazate pe date, care deservesc cele trei divizii ale companiei: Data & Analytics, Capital Markets şi Post Trade. Potrivit unui comunicat al companiei, anunţul vine în contextul în care echipa LS
Importurile de ţiţei ale României au crescut cu 4,3% în primele nouă luni din 2021
România a importat, în primele nouă luni din 2021, o cantitate de ţiţei de peste 5,189 milioane de tone echivalent petrol (tep), cu 212.400 tep (4,3%) mai mare faţă de cea importată în perioada similară din 2020, conform datelor centralizate de Institutul Naţional de Statistică (INS). Producţia de ţiţei s-a ridicat la aproape 2,34 milioane te
Jumătate dintre români au datorii iar trei sferturi nu simt presiunea morală să le plătească la timp (studiu)
Jumătate din români au datorii, iar 77% nu simt presiunea morală să le plătească la timp, arată cel mai recent studiu realizat de Kruk România. "Ne-am propus să sondăm modul în care percep românii presiunea datoriilor într-un an în care efectele pandemiei menţin îndatorarea populaţiei pe tendinţă crescătoare, dar
Turcan: Există riscul ca anumite persoane să nu primească indemnizaţia de şomaj; vom face, în cel mai scurt timp, clarificările necesare
Ministrul Muncii şi Protecţiei Sociale, Raluca Turcan, anunţă că vor fi făcute în cel mai scurt timp, prin Ordin de ministru, clarificările necesare astfel încât artiştii să nu fie în situaţia de a nu primi indemnizaţia de şomaj. Conform unui comunicat remis AGERPRES, ministrul Muncii s-a întâlnit marţi cu reprezenta
ANPC a amendat 16 operatori economici pentru nereguli constatate în campania de Black Friday
Un număr de 16 operatori economici au fost amendaţi cu o sumă totală de 154.000 lei pentru nereguli constatate în campania de reduceri Black Friday, a anunţat miercuri Autoritatea Naţională pentru Protecţia Consumatorilor (ANPC), într-un comunicat remis AGERPRES. Companiile controlate administrează site-uri şi magazine cu vânzare dire
Adrian Oros: Bugetul aferent plăţilor directe va fi de 13,7 miliarde euro în perioada 2021 - 2027
România va avea un buget aferent plăţilor directe de 13,7 miliarde euro în perioada 2021 - 2027, cu aproximativ trei miliarde de euro mai mult decât în programarea anterioară (2014 - 2020), a anunţat ministrul interimar al Agriculturii, Adrian Oros, în cadrul consultărilor privind Planul Naţional Strategic. "În perioada
ARIR a premiat cele mai bune companii şi cei mai buni profesionişti în relaţia cu investitorii
Asociaţia pentru Relaţii cu Investitorii la Bursă din România (ARIR) a premiat cele mai bune companii şi cei mai buni profesionişti în relaţia cu investitorii, organizaţia menţionând că în acest an premiile au fost oferite la opt categorii în urma evaluării directe ale investitorilor instituţionali, individuali, dar şi de către jurii for
''Oraşul de sub oraş'', proiect cultural dedicat metroului bucureştean
Metrorex, în colaborare cu Asociaţia VAR Cultural, lansează proiectul cultural "Oraşul de sub oraş" cu ocazia împlinirii a 42 de ani de activitate a metroului bucureştean. Gândit şi creat special pentru metroul bucureştean, "Oraşul de sub oraş" este un proiect ambiţios dedicat artelor vizuale, potrivit unu
Engie nu mai vrea să fie furnizor de ultimă instanţă, întrucât nu ştie dacă poate cumpăra suficiente gaze
Engie România a notificat Autoritatea Naţională de Reglementare în Energie (ANRE) la sfârşitul lunii octombrie cu privire la renunţarea la statutul de furnizor de ultimă instanţă, începând cu data de 15 decembrie 2021. Potrivit unui răspuns al companiei, remis, marţi, la solicitarea AGERPRES, decizia de renunţare


