Cîmpean (DNSC): Nu plătim răscumpărare pentru atacurile cibernetice şi nu negociem cu privire la acest subiect

Directoratul Naţional de Securitate Cibernetică (DNSC) şi-a dovedit capacitatea de a activa, coordona şi colabora atât cu victimele atacurilor cibernetice, cât şi cu actorii din sectorul guvernamental şi cel privat implicaţi în răspunsul la atacurile cibernetice, a scris sâmbătă directorul DNSC, Dan Cîmpean, într-o postare pe contul său de Linkedin.
Referindu-se la cele două atacuri cibernetice care în ultimele săptămâni au vizat Camera Deputaţilor şi sistemul naţional de sănătate, Dan Cîmpean a subliniat faptul că DNSC a reuşit să gestioneze situaţia fără a activa mecanismul EU-CyCLONe. Acesta este un mecanism european care contribuie la punerea în aplicare a planului Comisiei Europene de răspuns rapid în situaţii de urgenţă în cazul unui incident sau al unei crize cibernetice transfrontaliere de mare amploare.
"Sunt încântat că am dovedit că putem gestiona incidente cibernetice majore cu echipe care lucrează de la distanţă şi utilizează tehnologii pentru a comunica şi răspunde. Prezenţa fizică a tuturor într-o singură cameră este un mod de gândire învechit şi nu mai reprezintă cea mai bună modalitate de a lucra pentru profesioniştii din domeniul cibernetic", a susţinut directorul DNSC.
Directorul DNSC a transmis că aliaţii şi partenerii internaţionali ai României şi-au oferit ajutorul cu prilejul atacurilor cibernetice, lucru pentru are le-a mulţumit, dar a subliniat că a fost primordial ca România să îşi testeze şi să aibă încredere în capacităţile sale proprii de a ţine sub control, descuraja şi răspunde la astfel de atacuri cibernetice. "Sunt mândru că România şi-a îndeplinit (în special cu prilejul acestor două incidente) promisiunea de a lupta şi contracara ransomware prin interzicerea accesului atacatorilor la finanţarea activităţilor lor sau să obţină faimă sau recunoaştere pentru activităţile lor ilegale. Pur şi simplu, nu plătim răscumpărare pentru atacurile cibernetice şi nu negociem cu privire la acest subiect", a precizat Dan Cîmpean.
De asemenea, directorul DNSC a ţinut să mulţumească pentru sprijinul acordat de mass media naţională şi internaţională în ultimele săptămâni pentru modul profesionist în care a gestionat comunicarea cu privire la atacurile cibernetice. "Trebuie să recunosc că fără acest sprijin ar fi fost dificil de transmis instrucţiunile şi mesajele DNSC la momentul oportun şi cu cel mai puternic impact", a mai scris Dan Cîmpean, pe contul său de Linkedin.
În data de 30 ianuarie a avut loc o breşă de securitate cibernetică la Camera Deputaţilor, fiind extrase 316 fişiere cu un volum total de 300 de megabytes, o parte documente personale, o parte date referitoare la dispozitivele electronice ale parlamentarilor. Şi site-ul Directoratului Naţional de Securitate Cibernetică a fost ţinta unui atac cibernetic în noaptea de marţi spre miercuri (30/31 ianuarie 2024), fără însă să-i fie afectată funcţionarea.
În cursul nopţii de 11 spre 12 februarie 2024 a avut loc un atac cibernetic de tip ransomware asupra companiei Romanian Soft Company (RSC) www.rsc.ro care dezvoltă, administrează şi comercializează sistemul informatic Hipocrate (alias HIS). Conform datelor DNSC, atacul a perturbat activitatea a 26 spitale din România care utilizează acest sistem. AGERPRES/(AS-autor: Constantin Balaban, editor: Mariana Nica, editor online: Gabriela Badea)
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - [email protected].
Alte știri din categorie
ANSVSA: România a activat mecanismele de urgență pentru protejarea sănătății animalelor și a sectorului zootehnic național
București, 11 apr /Agerpres/ - România a activat mecanismele de urgență pentru protejarea sănătății animalelor și a sectorului zootehnic național, având în vedere evoluția îngrijorătoare a focarelor de febră aftoasă la nivel european, a anunțat vineri Autoritatea Națională Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor (ANSVSA).
Finanțare de aproape 675 milioane de lei pentru construirea a 26 de fabrici de reciclare în România (AFM)
Un număr de 26 de fabrici de reciclare vor fi construite în România, cu finanțare de 674,75 milioane de lei din Planul Național de Redresare și Reziliență (PNRR), acestea urmând să devină funcționale până la data de 30 iunie 2026, informează Administrația Fondului pentru Mediu (AFM), într-un comunicat de presă transmis, vineri, AGERPRES.
Ministerul Finanțelor a atras, vineri, 80 de milioane lei de la bănci, suplimentar la licitația de joi
Ministerul Finanțelor a atras, vineri, 80 de milioane de lei de la bănci, suplimentar la licitația de joi, când a împrumutat 984,6 milioane de lei printr-o emisiune de obligațiuni de stat de tip benchmark cu o maturitate reziduală la 64 luni, la un randament mediu de 7,47% pe an. Valoarea nominală a emisiunii suplimentare a fost de
Isărescu: Educația financiară este un lubrifiant al mecanismelor economice
Educația financiară este un lubrifiant al mecanismelor economice, iar politicile monetare, fiscale, în general politicile guvernamentale funcționează mai bine într-un mediu social și politic educat financiar, a afirmat, vineri, guvernatorul Băncii Naționale a României, Mugur Isărescu, la cea de-a treia ediție a Forumului educației financiare.
DISB2025/Sandu (ACAROM): Industria auto din Europa investește, anual, aproximativ 70 de miliarde de euro în cercetare
Industria auto europeană investește, anual, aproximativ 70 de miliarde de euro în cercetare pentru tehnologii aplicabile pe vehicule, cât și în tehnologii de decarbonizare, a declarat, vineri, la Digital Innovation Summit Bucharest (DISB) 2025, secretarul general al Asociației Constructorilor de Automobile din România (ACAROM), Adrian Sandu.
DISB2025/Spătaru: Nu cred că Europa și, implicit, România ar trebui să renunțe la obiectivul decarbonizării
Sectorul automotive are o importanță esențială pentru România în zona decarbonizării și, de aceea, sunt unul dintre cei care cred că Europa și, implicit, România, nu ar trebui să renunțe la obiectivul stabilit pentru anul 2050, a declarat, vineri, la Digital Innovation Summit Bucharest (DISB) 2025, consilierul de stat la Cancelaria prim-ministrului,
Deficitul de cont curent a crescut cu 85%, la 4,8 miliarde de euro, în primele două luni
Contul curent al balanței de plăți a înregistrat, în primele două luni din 2025, un deficit de 4,8 miliarde euro, în creștere cu aproape 85% comparativ cu deficitul de 2,6 miliarde euro din aceeași perioadă a anului trecut, informează Banca Națională a României, printr-un comunicat remis, vineri, AGERPRES. Potrivit surs
Digitalizarea și inteligența artificială vor fi factori cheie în transformarea sectorului asigurărilor (studiu)
Reprezentanții industriei locale și globale de asigurări sunt deciși să investească în digitalizare pentru viitor, relevă două studii de referință comandate de către Patronatul Industriei Asigurărilor din România (PIAR) și realizate de PwC. Studiile 'Impactul megatendințelor asupra sectorului asigurărilor' și 'Impactul
DISB2025/Industria auto este un ecosistem tehnologic interconectat în care inovarea, digitalizarea și sustenabilitatea se intersectează (secretar de stat)
Industria auto este, astăzi, un ecosistem tehnologic interconectat în care inovarea, digitalizarea, sustenabilitatea și suveranitatea tehnologică se intersectează, a declarat, vineri, la Digital Innovation Summit Bucharest (DISB) 2025, secretarul de stat în Ministerul Economiei, Digitalizării, Antreprenoriatului și Turismului (MEDAT), Laurențiu Viorel G&i
DISB2025/Director general ICI București: Sectorul automotive este foarte mult legat de digitalizare și securitate cibernetică
Sectorul automotive este, la ora actuală, foarte mult legat de partea de digitalizare și de securitate cibernetică, nu doar de zona industrială, a declarat, vineri, la Digital Innovation Summit Bucharest (DISB) 2025, directorul general al Institutului Național de Cercetare - Dezvoltare în Informatică (ICI București), Adrian-Victor Vevera.
Curtea de Conturi recomandă MDLPA introducerea unui sistem unic integrat pentru managementul investițiilor guvernamentale
Curtea de Conturi a României recomandă Ministerului Dezvoltării, Lucrărilor Publice și Administrației (MDLPA) introducerea unui sistem unic integrat în managementul programelor de investiții guvernamentale pe care le gestionează. Potrivit unui comunicat de presă al instituției de audit, transmis vineri AGERPRES, recomandarea a fost
Câștigul salarial mediu net a crescut la 5.351 lei, în luna februarie 2025 (INS)
Câștigul salarial mediu net a crescut la 5.351 lei în luna februarie 2025, fiind mai mare cu 23 lei (+0,4%) față de luna anterioară, conform datelor publicate vineri de Institutul Național de statistică (INS). Câștigul salarial mediu brut a fost 8.932 lei, cu 22 lei (+0,2%) mai mare decât în luna ianuarie 2025.
Rata anuală a inflației a coborât la 4,86%, în martie 2025
Rata anuală a inflației a coborât, în luna martie 2025, la 4,86%, de la 5,02% în februarie, în condițiile în care mărfurile alimentare s-au scumpit cu 5,10%, cele nealimentare cu 3,84%, iar serviciile cu 6,99%, potrivit datelor publicate, vineri, de Institutul Național de Statistică (INS). 'Indicele prețurilor
Tánczos Barna: Nu este adevărat că România nu este în stare să facă absorbție de fonduri
Ministrul Finanțelor, Tánczos Barna, a declarat, joi seara, la Craiova, că România se va apropia de 100% în ceea ce privește absorbția de fonduri din Planul Național de Redresare și Reziliență (PNRR), chiar dacă termenele pentru acest program nu vor fi prelungite de Uniunea Europeană. 'Când spun că o să ne apropiem
Hidroelectrica, despre inundațiile din 2014: Exploatarea SHEN Porțile de Fier I și Porțile de Fier II s-a făcut conform prevederilor legale
Exploatarea Sistemului Hidroenergetic și de Navigație (SHEN) Porțile de Fier I și Porțile de Fier II, în perioada 18 - 26 mai 2014, atunci când debitele Dunării au atins valori de peste 11.500 mc/s, situație prevăzută în documentele româno-sârbe, s-a făcut în deplină conformitate cu prevederile Convenției de exploatare din 1998 și ale Regu