Digitalizarea și inteligența artificială vor fi factori cheie în transformarea sectorului asigurărilor (studiu)

Reprezentanții industriei locale și globale de asigurări sunt deciși să investească în digitalizare pentru viitor, relevă două studii de referință comandate de către Patronatul Industriei Asigurărilor din România (PIAR) și realizate de PwC.
Studiile 'Impactul megatendințelor asupra sectorului asigurărilor' și 'Impactul schimbărilor asupra forței de muncă și competențelor din sectorul asigurărilor' arată că digitalizarea și inteligența artificială vor fi factori cheie în transformarea sectorului, la nivel global.
Potrivit unui comunicat, inovația tehnologică, schimbările climatice, schimbările demografice și așteptările clienților vor continua să evolueze și vor remodela felul în care asigurătorii vor face afaceri în viitorul apropiat.
'Dincolo de îmbătrânirea și scăderea populației active, sistemul educațional tot mai puțin performant și lipsa competențelor necesare rămân provocările majore ale pieței muncii din România, ceea ce pe termen lung va reprezenta principala barieră pentru dezvoltarea companiilor', se scrie în comunicat.
În acest context, 91% dintre reprezentanții industriei locale și globale de asigurări sunt determinați să investească în digitalizare și să își pregătească echipele pentru viitor, punând accent pe dezvoltarea competențelor, în special a celor digitale avansate. Dacă în prezent abilități precum reziliența, gândirea analitică și învățarea continuă sunt piloni de bază, pe viitor, competențele în utilizarea AI, analiza datelor, gândirea creativă și securitatea cibernetică vor îmbogăți contribuția umană, sprijinind sectorul în generarea de inovație și creare de valoare.
'Cele două studii reprezintă un instrument extrem de util managementului companiilor de asigurări și echipelor de resurse umane, oferind informații relevante despre cum va arăta viitorul. Acest aspect favorizează o pregătire eficientă și din timp pentru valorificarea oportunităților și contribuie la dezvoltarea unui business sustenabil și la crearea de locuri de muncă cu valoare adăugată', a declarat Judith Kis, Președintele PIAR.
Liderii consultați în studii privesc cu optimism următorii trei ani, anticipând o integrare graduală a inteligenței artificiale în companii, în special pentru a optimiza platformele tehnologice, procesele de business și fluxurile operaționale, ceea ce va conduce în timp la acoperirea sarcinilor repetitive și la eliberarea potențialului pentru proiecte inovatoare, creative sau strategice, oferind profesioniștilor oportunitatea de a contribui la dezvoltarea sustenabilă a sectorului.
'Tranziția digitală și accelerarea inovației sunt deja o realitate în industria asigurărilor, iar aceste studii oferă un cadru solid pentru a înțelege cum putem naviga cu succes acest proces de transformare. Cred cu tărie că viitorul acestei industrii depinde de abilitatea noastră de a atrage și forma talente, de a integra tehnologia în mod inteligent și de a rămâne aproape de oameni, cu soluții relevante, empatice și responsabile', a declarat Mihai Tecau, Director General OMIASIG.
Studiile au fost realizate în cadrul proiectului PROASIG - Promovarea dialogului pentru ocupare și formare în asigurări, cod SMIS 305698.
'Două studii extrem de valoroase și utile, care oferă o imagine bună asupra pieței asigurărilor din România și a contextului socio-economic prezent. Ceea ce mi se pare interesant este faptul că provocările digitalizării și schimbărilor demografice sunt aceleași în România, ca în alte țări din Europa', a declarat Sebastian Hopfner, Președintele Platformei de Dialog Social din cadrul Insurance Europe.
Aceste analize explorează tendințele din industrie în contextul tranziției verzi și digitale, atât în România, cât și la nivel european, iar rezultatele obținute urmează a fi puse la dispoziția tuturor companiilor de asigurări din România.
Patronatul Industriei Asigurărilor din România - PIAR este o organizație patronală, constituită în anul 2020, în baza Legii 62/2011 a dialogului social. Patronatul a fost înființat la inițiativa Groupama Asigurări, UNIQA Asigurări, UNIQA Asigurări de Viață și PAID. În prezent numără 10 membri, prin alăturarea ulterioară a BRD Asigurări de Viață, Omniasig, ASIROM, BCR Asigurări de Viață, Grawe și ABC Insurance, care împreună însumează 65% din angajații sectorului. AGERPRES/(AS - redactor: Cristian Anghelache, editor: Mariana Nica, editor online: Ada Vîlceanu)
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - [email protected].
Alte știri din categorie
Bursa de la București a câștigat peste 10 miliarde de lei la capitalizare în această săptămână
Bursa de Valori București (BVB) a câștigat 10,13 miliarde de lei la capitalizare, respectiv 2,67%, în această săptămână, în timp ce valoarea tranzacțiilor cu acțiuni a scăzut cu 24,6 milioane de lei (-5,62%), în comparație cu săptămâna anterioară. Potrivit datelor publicate de BVB și consultate de AGERPRES, capitalizarea bur
Producătorii și importatorii de automobile din România au lansat un ghid pentru obținerea finanțării prin 'Rabla' 2025
Asociația Producătorilor și Importatorilor de Automobile (APIA) a lansat, în premieră pentru România, Ghidul APIA pentru obținerea finanțării prin Programul 'Rabla' 2025, un document dedicat, în egală măsură, persoanelor fizice și celor juridice, conceput pentru a clarifica fiecare etapă a procesului de înscriere. 'Acest dem
Loteria Română: Report de peste 4 milioane de euro la Joker
Reportul la categoria I a jocului Joker depășește 4 milioane de euro pentru tragerea de duminică, în timp ce la aceeași categorie la Loto 6/49 este în valoare de 690.100 de euro, informează Loteria Română. Duminică, 1 iunie, vor avea loc noi trageri Loto 6/49, Noroc, Joker, Noroc Plus, Loto 5/40 și Super Noroc, după ce la tragerile loto de jo
Directorul Salrom: Asociația Europeană a Producătorilor de Sare și-a exprimat disponibilitatea de a trimite echipamente și experți la Praid
Asociația Europeană a Producătorilor de Sare și-a exprimat disponibilitatea de a trimite echipamente și experți la Praid pentru a ajuta la rezolvarea situației, a anunțat, sâmbătă, directorul Salrom, Constantin Dan Dobrea. 'Asociația Europeană a Producătorilor de Sare și-a arătat solidaritatea și toate țările care au producători de sare în Euro
Ministrul Bogdan Ivan, la Praid: Ne interesează să găsim soluția prin care vom redeschide mina
Ministrul Economiei, Bogdan Ivan, a declarat sâmbătă, la Praid, că se caută cele mai bune soluții pentru redeschiderea salinei din localitate, muncitorii de acolo vor fi plătiți, urmând să fie acordate compensări și pensiunilor și hotelurilor care au suferit pierderi. Acesta a punctat, însă, că situația este complicată, iar la o primă evaluar
Investiție de urgență de aproximativ 300 de milioane de lei pentru a rezolva situația de fond la Salina Praid (ministru)
Ministerul Economiei și Ministerul Mediului vor emite o Hotărâre de Guvern (HG) prin care se va stabili o investiție de urgență estimată la 300 de milioane de lei pentru a rezolva situația de fond la Salina Praid, a anunțat vineri ministrul Economiei, Digitalizării, Antreprenoriatului și Turismului, Bogdan Ivan. 'Împreună cu mi
Ministerul Energiei: România nu va pierde niciun ban pe jalonul 121 din PNRR
România nu va pierde niciun ban pe jalonul 121 din Planul Național de Redresare și Reziliență (PNRR) referitor la îmbunătățirea guvernanței corporative a companiilor de stat din sectorul energetic, a anunțat, vineri, Ministerul Energiei. ''Ministerul Energiei reafirmă angajamentul total și necondiționat față de reformele as
ANPC a înregistrat 108 reclamații referitoare la achiziționarea online a biletelor pentru concertul Metallica din 2026
Autoritatea Națională pentru Protecția Consumatorilor (ANPC) a înregistrat până în prezent 108 reclamații care vizează o serie de nereguli consemnate la achiziționarea online a biletelor pentru concertul Metallica din mai 2026, care va avea loc pe Arena Națională din București. Potrivit informațiilor transmise vineri de ANPC,
ANPC: Amenzi totale de 250.500 de lei în urma unor controale efectuate vineri; două unități - Kaufland și Profi - închise temporar
Comisarii pentru protecția consumatorilor au aplicat, vineri, amenzi în valoare de 250.500 lei, în urma unor controale tematice și operative desfășurate la șapte operatori economici, și au oprit temporar activitatea la o unitate Kaufland din sectorul 2 și un magazin Profi din sectorul 4. ''În data de 30.05.2025, din d
Apele Române: Intervențiile la Salina Praid vor fi reluate imediat ce condițiile de siguranță permit accesul echipelor în teren
Administrația Națională ''Apele Române'' (ANAR), prin Administrația Bazinală de Apă (ABA) Mureș, nu poate efectua investiții sau intervenții directe la o exploatare minieră care nu se află în patrimoniul instituției, conform legislației în vigoare, însă dă asigurări că intervențiile la Salina Praid vor fi reluate imediat ce con
ANSVSA: Un transport cu peste 40.000 de animale românești va pleca vineri către Algeria
Un nou transport cu peste 40.000 animale românești - bovine și ovine - va pleca vineri către Anaba (Algeria) din Portul Constanța, a anunțat Autoritatea Națională Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor (ANSVSA) într-o postare pe Facebook. ''Astăzi, 30 mai 2025, un nou transport semnificativ de ovine și bovine p
Jianu (IMM România): Aderarea la OECD este cel mai important obiectiv al României în perioada următoare
Aderarea la OECD este cel mai important obiectiv al României în perioada următoare, având în vedere că 70% din comerțul global și 90% din investițiile străine directe din România sunt reprezentate de cele 38 de țări membre ale organizației, a declarat Florin Jianu, președinte de onoare IMM România, la cea de-a XXXII-a ediție a '
CFR Călători modifică circulația unor trenuri, în 11 și 13 iunie, pentru efectuarea unor lucrări la infrastructura feroviară
CFR Călători modifică circulația unor trenuri de călători în zilele de 11 și 13 iunie 2025, ca urmare a unor lucrări la infrastructura feroviară între stațiile Lugoj - Chizătău - Topolovăț, solicitate și realizate de către CNCF CFR SA - managerul căii ferate, a anunțat vineri compania. Astfel, trenul IR 72 Craiova - Budapes
Ministerul Finanțelor lansează din 6 iunie a cincea ediție FIDELIS din 2025, cu dobânzi de până la 8,35%
Ministerul Finanțelor (MF) lansează a cincea ediție FIDELIS din 2025, care se va desfășura în perioada 6 - 16 iunie și va oferi dobânzi de până la 8,35% la emisiunile în lei și de până la 6,50% la cele în euro, în timp ce donatorii de sânge vor putea cumpăra titluri de stat cu scadența la 2 ani.
Ministrul Boloș nu crede că România poate strânge 30 de miliarde de lei fără creșteri de taxe
Ministrul Investițiilor și Proiectelor Europene, Marcel Boloș, s-a declarat pesimist că România ar putea să strângă la bugetul de stat 30 de miliarde de lei fără creșteri de taxe. Întrebat, vineri, într-o conferință de presă organizată la Guvern, oficialul a menționat că este nevoie de un mix de soluții între refo