Piaţa imobiliară din România a depăşit 1,25 miliarde de euro ca volum de investiţii, în 2022 (raport)

Piaţa imobiliară din România a înregistrat, în 2022, investiţii de peste 1,25 miliarde de euro, în creştere cu 36% faţă de volumul înregistrat în anul precedent, arată cel mai nou raport al unei companii de investiţii imobiliare.
Potrivit CBRE - "Market Outlook 2023", trei tendinţe principale vor modela piaţa de profil în 2023: impredictibilitatea preţurilor pentru cea mai mare parte a anului, furnizarea limitată de produse noi, respectiv numărul de cumpărători relevanţi care să fie mai mare decât se crede.
Conform datelor centralizate de compania de consultanţă, în cursul anului trecut, investitorii români au fost cei care au contribuit considerabil la creşterea volumului de investiţii din România. Astfel, cu 16 tranzacţii cu o valoare medie de 38,7 milioane euro, dar şi cu cea mai mare contribuţie la volumul investiţiilor în 2022, jucătorii locali au reuşit să dezvolte plasamentele din piaţă.
Pe locurile următoare, la distanţă considerabilă, s-au aflat activele sud-africane, cu o pondere de 15%, cele austriece (10%), iar cu acţiuni sub 10% au fost investitorii din Belgia, Marea Britanie, Ungaria şi Malta, care au cumulat un sfert din valoarea totală înregistrată anul trecut.
Cel mai dinamic sector din punct de vedere al investiţiilor atrase a fost cel al birourilor, care a înregistrat şi un record.
În 2022, segmentul de birouri a atras 62% din totalul investiţiilor, urmat de retail (24%) şi de industrial (7%). Totodată, hotelurile şi activele din alte sectoare au reuşit să atragă, împreună, 7% din suma totală investită.
CBRE Group, Inc. cu sediul central în Dallas, este cea mai mare companie de servicii comerciale şi investiţii în real estate din lume, pe baza veniturilor din 2020.
Compania are peste 100.000 de angajaţi şi deserveşte clienţi din mai mult de o sută de ţări.
În România, CBRE a intermediat cea mai mare tranzacţie investiţională pe piaţa locală de real estate, în 2022, fiind şi lider pe acest segment cu o cotă de piaţă de 45%. AGERPRES/(AS - autor: Daniel Badea, editor: Andreea Marinescu, editor online: Irina Giurgiu)
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - [email protected].
Alte știri din categorie
Nuclearelectrica alocă peste 5,97 milioane lei pentru servicii de mentenanță la CNE Cernavodă
Nuclearelectrica alocă 5,97 milioane lei, fără TVA, pentru servicii de reparare și de întreținere a aparatelor de măsurare la CNE Cernavodă, contractul urmând să fie încheiat pentru o perioadă de 48 luni, potrivit unui anunț de participare postat în Sistemul Electronic de Achiziții Publice (SEAP). ''Achiziția ar
Producția de gaze, în scădere ușoară în ianuarie 2025; importurile s-au majorat cu 46,5% (INS)
Producția de gaze naturale utilizabile a României a fost, în ianuarie 2025, de 661.700 de tone, echivalent petrol, cu 300 tep sub cea din perioada similară a anului trecut, conform datelor centralizate de Institutul Național de Statistică (INS). Pe de altă parte, în prima lună a acestui an, importurile au crescut cu 46,5% (pl
Procesele vegetative ale culturilor de toamnă, evoluție normală în majoritatea regiunilor agricole, în următoarea săptămână (agrometeo)
Procesele vegetative ale culturilor de toamnă vor evolua normal în majoritatea regiunilor agricole, în săptămâna ce urmează, iar în zonele centrale și nordice ale țării, ritmurile de creștere și dezvoltare ale plantelor se vor desfășura ușor mai lent, potrivit prognozei agrometeorologice, emisă de Administrația Națională de Meteorologie (ANM).
Bucureștiul ar putea urma modelul vienez de a crește albine în zona urbană
Mierea albinelor din București ar putea fi valorificată așa cum se întâmplă și în alte capitale europene, unde există stupi pe clădiri și hoteluri, iar turiștii pot consuma la micul dejun mierea produsă chiar în acel loc, însă acest lucru nu este deocamdată posibil și în Capitala României, pentru că aceasta se află sub restri
Burduja: România, atractivă pentru investiții; programele derulate de marile companii din energie, o dovadă în acest sens
România este o țară atractivă pentru investiții, iar programele derulate de marile companii din energie care activează în țara noastră sunt o dovadă în acest sens, a scris, duminică, pe pagina sa de Facebook, ministrul Energiei, Sebastian Burduja.
Bursa de la București a pierdut peste 4,5 miliarde de lei la capitalizare, în această săptămână
Bursa de Valori București (BVB) a pierdut peste 4,52 de miliarde de lei la capitalizare, respectiv 1,2%, în această săptămână, iar valoarea tranzacțiilor cu acțiuni s-a diminuat cu 118,62 milioane de lei (36,12%), în comparație cu săptămâna anterioară. Potrivit datelor publicate de BVB, consultate de AGERPRES
Datoria guvernamentală a crescut, în decembrie 2024, la 964,34 miliarde lei, respectiv 54,6% din PIB (minister)
Datoria administrației publice (datoria guvernamentală) a urcat, în decembrie 2024, până la 964,345 miliarde lei, de la 936,995 miliarde de lei în luna precedentă, conform datelor publicate de Ministerul Finanțelor (MF) și consultate de AGERPRES. Ca procent din PIB, datoria guvernamentală a crescut la 54,6%, de la 53,1%, &ici
Apicultorii solicită un ajutor financiar pentru menținerea familiilor de albine și introducerea licențelor de import la produsele apicole
Apicultorii români solicită un sprijin financiar pentru menținerea familiilor de albine și introducerea licențelor de import pentru produsele apicole în vederea protejării producției autohtone de miere de importurile extracomunitare. ''Prețul mierii a rămas constant de mic în ultimii doi ani de zile, deși costurile de
CFR S.A.: Acțiuni de repunere a liniei de tensiune în zona Gării de Nord; circulația unor trenuri, afectată
Personalul SRCF București acționează pentru repunerea sub tensiune a liniei de contact, în zona Gării de Nord București, după ce una dintre aceste linii a căzut pe locomotiva trenului IRN 401, informează Compania Națională de Căi Ferate ''CFR'' S.A., într-un comunicat de presă transmis, duminică, AGERPRES. ''
ANPC: Bijuterii în sumă de 2,5 milioane lei, confiscate și amenzi de 35.000 lei, în urma unor controale la comercianți de bijuterii
Comisarii Autorității Naționale pentru Protecția Consumatorilor au derulat, în perioada 14-15 martie, împreună cu reprezentanții Serviciului de Investigare a Criminalității Economice, o serie de acțiuni de control la operatorii economici care activează în domeniul comercializării bijuteriilor în municipiile Iași, Suceava, Piatra Neamț și Bacău
Discuții la Chișinău despre construirea a patru noi poduri rutiere peste Prut
Oficiali români din domeniul transporturilor și omologii lor din Republica Moldova au discutat, la Chișinău, despre demararea negocierii semnării unui memorandum privind extinderea și modernizarea Rețelei transeuropene de transport TEN-T în ambele state, precum și a unor acorduri pentru construirea a patru noi poduri rutiere peste Prut.
Moody's a înrăutățit perspectiva asociată ratingului României la 'negativă'
Agenția de evaluare financiară Moody's Ratings a confirmat, vineri, ratingul României la 'Baa3', dar a modificat perspectiva asociată ratingului la 'negativă', de la 'stabilă', se arată într-un comunicat de presă al Moody's. 'Decizia de a modifica perspectiva la negativă reflectă riscul ca, &icir
Ministrul Muncii: Piața forței de muncă are cea mai mare dinamică din istorie
Piața forței de muncă are cea mai mare dinamică din istorie și este esențial să ne adaptăm la noile cerințe ale economiei, să dezvoltăm competențe relevante și să cooperăm strâns cu mediul de afaceri pentru a asigura o forță de muncă calificată și competitivă, consideră ministrul de resort, Simona Bucura-Oprescu. Aceasta a participat vin
Amânarea de către România a măsurilor de corecție bugetară îi îngrijorează pe investitori (Bloomberg)
Turbulențele din mediul politic din România îi îngrijorează pe investitori, care se tem că măsurile fiscale necesare pentru a reduce cel mai mare deficit guvernamental din Uniunea Europeană vor suferi noi amânări, informează Bloomberg. Tensiunile care există înainte de cel de-al doilea tur de scrutin al alegerilor prezidențiale, d
Fetea (ACA): Valorificarea mierii a devenit tot mai dificilă, atât în România, cât și la nivel european
Valorificarea mierii a devenit tot mai dificilă, atât în România, cât și la nivel european, iar prețurile modice la care se vinde acest produs nu acoperă nici jumătate din prețul de producție al apicultorilor, a declarat, vineri, la Târgul Național al Mierii, președintele Asociației Crescătorilor de Albine din România (ACA), Ioan Fetea.