UE renunţă la investigaţia privind ofertele unor firme chinezeşti pentru un parc fotovoltaic din România

Uniunea Europeană a anunţat luni că va închide investigaţia privind ofertele unor firme chinezeşti pentru un parc fotovoltaic din România, deoarece acestea s-au retras de la licitaţie, transmite Bloomberg.
Potenţialii licitatori - inclusiv subsidiara germană a LONGi Green Energy Technology Co Ltd, unul dintre cei mai mari producători de panouri solare din lume - au indicat ulterior că se vor retrage, conform unui comunicat al comisarului european pentru industrie Thierry Breton. Alţi licitatori sunt Shanghai Electric UK Co. Ltd şi Shanghai Electric Hong Kong International Engineering Co. Ltd.
Investigaţiile vizează un parc fotovoltaic din România, cu o putere instalată de 110 MW, care este parţial finanţat prin UE.
Este a doua oară când firmele chinezeşti se retrag dintr-o licitaţie, după ce oficialii UE deschid o investigaţie privind subvenţiile. În martie, Comisia Europeană a anunţat că o companie din China a abandonat oferta de a livra trenuri Bulgariei.
Luna trecută, Comisia Europeană a lansat două investigaţii aprofundate vizând rolul potenţial de denaturare a pieţei al subvenţiilor străine acordate ofertanţilor în cadrul unei proceduri de achiziţii publice din România.
Potrivit unui comunicat de presă al Executivului comunitar, procedura publică relevantă a fost lansată de o autoritate contractantă română (Societatea PARC fotovoltaic Rovinari Est SA) pentru proiectarea, construirea şi exploatarea unui parc fotovoltaic în România, cu o putere instalată de 110 MW. Acest proiect este finanţat parţial din Fondul UE pentru modernizare.
Investigaţiile lansate au fost rezultatul notificărilor transmise, pe de o parte, de Grupul Enevo, inclusiv de LONGi Solar Technologie GmbH, şi, pe de altă parte, de Shanghai Electric UK Co. Ltd. şi de Shanghai Electric Hong Kong International Engineering Co. Ltd.
În urma examinării preliminare a tuturor observaţiilor, Comisia a considerat că este justificat să iniţieze o investigaţie aprofundată pentru doi ofertanţi, deoarece există suficiente indicii că ambele au primit subvenţii străine care denaturează piaţa internă.
"În cursul investigaţiei aprofundate, Comisia va evalua în continuare presupusele subvenţii străine şi va obţine toate informaţiile necesare pentru a stabili dacă este posibil ca acestea să fi permis societăţilor să prezinte o ofertă nejustificat de avantajoasă ca răspuns la o licitaţie. O astfel de ofertă ar putea determina alte întreprinderi care participă la procedura de achiziţii publice să piardă oportunităţi de vânzare", subliniază Executivul comunitar.
În conformitate cu Regulamentul privind subvenţiile străine, întreprinderile sunt obligate să notifice licitaţiile lor de achiziţii publice în UE atunci când valoarea estimată a contractului depăşeşte 250 milioane de euro şi când societăţii i s-au acordat contribuţii financiare străine de cel puţin 4 de milioane euro din cel puţin o ţară terţă în cei trei ani anteriori notificării.
"Panourile solare au devenit importante din punct de vedere strategic pentru Europa: pentru producţia noastră de energie curată, locuri de muncă în Europa şi securitatea aprovizionării. Cele două noi investigaţii aprofundate privind subvenţiile străine în sectorul panourilor solare urmăresc să menţină securitatea economică şi competitivitatea Europei prin asigurarea faptului că întreprinderile de pe piaţa noastră unică sunt cu adevărat competitive şi joacă un rol echitabil", a declarat comisarul Thierry Breton.
Primul consorţiu investigat de Executivul comunitar este compus din grupul Enevo şi LONGi Solar Technologie GmbH. Enevo Group, liderul consorţiului, este un furnizor de servicii de inginerie şi consultanţă cu sediul în România. LONGi Solar Technologie GmbH este o filială germană nou înfiinţată, deţinută integral şi controlată integral de LONGi Green Energy Technology Co., Ltd, care este un furnizor important de soluţii solare fotovoltaice, cotată la Bursa din Hong Kong. Atât LONGi Solar Technologie GmbH, cât şi LONGi Green Energy Technology Co., Ltd. îşi desfăşoară activitatea în domeniul dezvoltării, fabricării şi întreţinerii plachetelor, celulelor şi modulelor solare.
Al doilea consorţiu investigat este compus din Shanghai Electric UK Co. Ltd. şi Shanghai Electric Hong Kong International Engineering Co. Ltd. Ambele societăţi sunt deţinute şi controlate în proporţie de 100% de Shanghai Electric Group Co. Ltd, o întreprindere deţinută de stat din Republica Populară Chineză. Este deţinută şi controlată în ultimă instanţă de Comitetul de supraveghere şi gestionare a industriei deţinut de stat Shanghai, o entitate deţinută de stat care este subordonată Guvernului Popular Central Chinez. Shanghai Electric UK Co., Ltd. şi Shanghai Electric Hong Kong International Engineering Co., Ltd. sunt principalii furnizori mondiali de soluţii industriale în domeniul energiei, al producţiei şi al integrării inteligenţei digitale. Acestea furnizează servicii privind stocarea energiei eoliene, solare şi a hidrogenului, precum şi un proces integrat de generare, reţea, încărcare şi stocare.
La finele anului trecut, compania Parc Fotovoltaic Rovinari Est, o societate deţinută în ponderi egale de Complexul Energetic Oltenia şi OMV Petrom, a scos la licitaţie contractele pentru construcţia a patru parcuri fotovoltaice cu o capacitate totală de 450 MW.
La începutul anului 2024, Societatea Parc Fotovoltaic Rovinari Est anunţa că a primit opt oferte la licitaţia pentru construcţia celor patru parcuri fotovoltaice, potrivit datelor din Sistemul Electronic de Achiziţii Publice (SEAP).
Una din oferte a venit de la asocierea: Enevo Group (Leader) - LONGI Solar Technologie, iar o alta ofertă a venit de la asocierea Shanghai Electric Hong Kong International Engineering Company Limited (Leader) - Shanghai Electric UK Company Limited. AGERPRES/(AS - autor: Mihaela Dicu, editor: Oana Tilică, editor online: Ada Vîlceanu)
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - [email protected].
Alte știri din categorie
Grupul rus Rosatom va conduce consorțiul care va construi prima centrală nucleară din Kazahstan
Agenția pentru Energie Nucleară din Kazahstan a anunțat sâmbătă că grupul rus Rosatom a fost desemnat lider al consorțiului internațional care va fi responsabil de construirea primei centrale nucleare din Kazahstan, cel mai mare producător mondial de uraniu, informează agenția Kazinform. Alte propuneri au venit de la companiile China National Nuclear Cor
Trump a raportat venituri de peste 600 de milioane de dolari din criptomonede, cluburi de golf și alte afaceri
Donald Trump a raportat venituri de peste 600 de milioane de dolari din criptomonede, cluburi de golf și alte afaceri, într-o declarație financiară publicată vineri care a oferit o imagine de ansamblu asupra vastelor afaceri ale președintelui miliardar american, relatează Reuters. Declarația, care pare să se refere la anul calendaristic 2024, arată că in
Strategie Grains și-a îmbunătățit, încă odată, estimările privind recolta de grâu a UE
Analiştii firmei de consultanţă Strategie Grains şi-au îmbunătăţit estimările privind recolta de grâu a Uniunii Europene, pentru a treia lună la rând, în condiţiile în care Spania şi sud-estul Europei sunt pe cale să înregistreze recolte record, în timp ce ploile au venit în sprijinul zonelor uscate din nordul Eur
Șeful Ford spune că grupul are probleme în aprovizionarea cu magneți din pământuri rare
Constructorul auto american Ford Motor Co. are problema în a se aproviziona cu magneți din pământuri rare, a declarat, vineri, directorul general, Jim Farley, într-un interviu pentru Bloomberg News. China, care controlează peste 90% din capacitățile mondiale de procesare a pământurilor rare, a impus noi norme cu privire
IEA este gata să acceseze rezervele de petrol; OPEC spune că nu este nevoie
Agenția Internațională a Energiei, principalul organism de consiliere pe probleme energetice al țărilor dezvoltate, a anunțat vineri că este pregătită să elibereze petrol din rezerva strategică, dacă piața se va confrunta cu probleme de aprovizionare după atacul Israelului asupra Iranului, o declarație care a fost criticată de Organizația Statelor Exportatoare de Pet
Afectată de criza din sectorul media, agenția de presă AFP anunță un ''program de economii''
Agenția de presă AFP va demara un ''program de economii'' cuprins între 12 și 14 milioane de euro pe parcursul anilor 2025 și 2026, din cauza deteriorării durabile a perspectivelor financiare, ca urmare a crizei mondiale din sectorul media, a anunțat vineri directorul general Fabrice Fries, transmite AFP. ''Vom de
Jorgensen (CE): Energia nucleară joacă un rol în construirea unui sistem energetic rezilient și mai curat
Realizarea planurilor statelor membre privind energia nucleară va necesita investiții semnificative, de aproximativ 241 de miliarde euro până în 2050, atât pentru prelungirea duratei de viață a reactoarelor existente, cât și pentru construirea de noi reactoare de mari dimensiuni, a estimat Comisia Europeană în cadrul celui de al optulea
Apple trece în frunte pe piața telefoanelor mobile inteligente din China
Vânzările de iPhone ale Apple pe piața chineză au înregistrat în mai cel mai semnificativ avans, în timp ce vânzările globale în perioada aprilie-mai 2025 au înregistrat o creștere anuală de 15%, cea mai solidă performanță a gigantului tehnologic american pentru acest interval de la pandemie, arată datele preliminare publicate vineri
FMI: Previziunile din iulie privind creșterea economiei mondiale vor ține cont de acordurile comerciale și de incertitudini
Fondul Monetar Internațional a informat că viitoarele sale previziuni din iulie privind creșterea economiei mondiale vor ține cont atât de evoluțiile comerciale pozitive cât și de cele negative, dar nu a previzionat o înrăutățire a estimărilor cauzată de taxele vamale similară cu cea publicată săptămâna aceasta de Banca Mondială, transmite Reuters.
Cotațiile la țiței au crescut cu peste 9% după ce Israelul a atacat Iranul
Cotațiile la țiței au urcat cu peste 9%, ajungând la cel mai ridicat nivel din ultimele cinci luni, după ce Israelul a efectuat vineri lovituri împotriva Iranului, suspectat că dorește să se doteze cu arme nucleare, sporind temerile privind perturbarea aprovizionării cu petrol, transmite Reuters. La bursa ICE Futures, cotația barilului de petrol Br
China vizează extinderea cooperării cu BCE, pe fondul tensiunilor comerciale globale
China este pregătită să consolideze cooperarea cu Banca Centrală Europeană, inclusiv în domeniul reformării sistemului monetar internațional, i-a spus joi premierul Li Qiang președintelui BCE, Christine Lagarde, la o întâlnire la Beijing, transmite Reuters. Lagarde se află săptămâna aceasta într-o rară vizită la B
Euro, la cel mai ridicat nivel față de dolar din ultimii patru ani
Euro a ajuns joi la cel mai ridicat nivel față de dolarul SUA din ultimii aproape patru ani, investitorii preferând activele sigure în contextul impactului privind acordul comercial dintre SUA și China, transmit Bloomberg și Reuters. Riscurile geopolitice sunt analizate de investitori, după ce Statele Unite ale Americii au decis jo
Comisia Europeană amână, din nou, data de aplicare a normelor FRTB
Comisia Europeană a adoptat, joi, un act delegat care amână cu încă un an, până la 1 ianuarie 2027, data aplicării părții rămase din standardele internaționale Basel III în UE, respectiv revizuirea fundamentală a portofoliului de tranzacționare (FRTB), informează un comunicat de presă al Executivului comunitar FRTB vize
Germania: BioNTech va achiziționa CureVac
BioNTech, una dintre primele companii care a dezvoltat un vaccin eficient Covid-19, a anunțat joi că vrea să achiziționeze rivalul farmaceutic german CureVac, transmit DPA și Reuters. Grupul german de biotehnologie BioNTech, care are sediul în Mainz, intenționează să achiziționeze toate acțiunile CureVac pentru a-și extinde expertiza &ic
UE abordează provocările legate de mobilitatea militară
Comisia Europeană și Înaltul Reprezentant al UE au început discuțiile cu părțile interesate în vederea elaborării unui pachet privind mobilitatea militară, în ideea de a îmbunătăți circulația trupelor, echipamentelor și activelor militare în întreaga Uniune Europeană și în afara acesteia, informează un comunicat de pres