logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110; +4 021.2076.105

[email protected]

Grecia va majora anul acesta salariul minim

Image

Premierul Greciei, Kyriakos Mitsotakis, a anunţat luni majorarea salariului minim cu 2%, informează publicaţia Ekathimerini.

"Contrar sugestiilor reprezentanţilor mediului de afaceri, Guvernul a decis majorarea salariului minim cu 2% anul acesta", a declarat Mitsotakis, înaintea reuniunii online a Cabinetului.

Recunoscând că oamenii de afaceri şi grupurile comerciale au cerut îngheţarea salariului minim, din cauza circumstanţelor speciale provocate de pandemie şi de scăderea economiei cu 8% anul trecut, premierul elen a afirmat: "Am încredere în dinamismul economiei şi în perspectivele ei".

În sectorul privat, salariul minim este de 650 euro pe lună, iar salariul nominal este de 758 euro, dacă sunt incluse bonusurile de Crăciun şi de Paşti.

În urma creşterii de 2%, salariul minim lunar va creşte la 663 de euro (sau 773,50 euro dacă sunt luate în calcul toate cele 14 salarii).

Conform datelor Eurostat, peste două treimi dintre statele membre ale Uniunii Europene (21 din 27 de ţări membre) aveau la 1 ianuarie 2021 un salariu minim pe economie, care în general avea o valoare mai mică de 700 de euro pe lună în est şi de peste 1.500 de euro pe lună în nord-vestul blocului comunitar.

La începutul acestui an, zece state membre din estul UE aveau salarii minime sub 700 de euro pe lună: Bulgaria (332 euro), Ungaria (442 euro), România (458 euro), Letonia (500 euro), Croaţia (563 euro), Cehia (579 euro), Estonia (584 euro), Polonia (614 euro), Slovacia (623 euro) şi Lituania (642 euro). În alte cinci ţări membre UE, în special din sudul blocului comunitar, erau salarii minime cuprinse între 700 şi uşor peste 1.100 de euro pe lună: Grecia (758 euro), Portugalia (776 euro), Malta (785 euro), Slovenia (1.024 euro) şi Spania (1.108 euro). AGERPRES/(AS - editor: Mihaela Dicu, editor: Oana Tilică, editor online: Irina Giurgiu)

Afisari: 2

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - [email protected].


Alte știri din categorie

Economic Extern 19-03-2025 19:35

Șeful UniCredit ''mai puțin optimist'' privind perspectivele de fuziuni și achiziții în Europa

Directorul general al UniCredit SpA, Andrea Orcel, a afirmat miercuri că ''este mai puțin optimist'' privind perspectivele unei consolidări bancare semnificative europene decât era în urmă cu câteva luni deoarece șefii de bănci sunt din ce în ce mai neliniștiți în legătură cu perioada de timp necesară pentru realizarea tr

Economic Extern 19-03-2025 19:22

ECA: Planul UE a contribuit substanțial la remedierea deficitului de investiții

Fondul european pentru investiții strategice (FEIS) a contribuit foarte mult la remedierea deficitului de investiții din UE care a apărut în urma crizei financiare din 2007-2008, dar nu a atins decât trei sferturi din ținta de a mobiliza investiții suplimentare în valoare de 500 de miliarde de euro până la finele anului 2022 în economia

Economic Extern 19-03-2025 18:50

Un oficial al Băncii Naționale a Cehiei este sceptic în legătură cu includerea bitcoin în rezervele CNB

Jan Kubicek, membru al Board-ului Băncii Naționale a Cehiei (CNB), și-a exprimat ''scepticismul'' privind includerea bitcoin printre rezervele CNB, arătând că este îngrijorat de incertitudinile juridice și temerile privind volatilitatea monedei digitale, transmite Reuters. Anul acesta, guvernatorul Băncii Naționale

Economic Extern 19-03-2025 17:08

Allianz și alte firme importante plătesc 3,5 miliarde de euro pentru achiziționarea Viridium

Un consorțiu din care fac parte Allianz SE și BlackRock Inc a convenit achiziționarea Viridium Group, într-o tranzacție care evaluează colectorul german de asigurări de viață la aproximativ 3,5 miliarde de euro, inclusiv datoria, transmite Bloomberg. Compania niponă T&D Holdings Inc este parte a grupului de cumpărători, având c

Economic Extern 19-03-2025 17:03

Comisia Europeană ia măsuri în vederea extinderii oportunităților financiare pentru cetățenii și întreprinderile din UE

Comisia Europeană a adoptat miercuri strategia sa privind uniunea economiilor și investițiilor, o inițiativă-cheie menită să îmbunătățească modul în care sistemul financiar al UE direcționează economiile către investiții productive, se arată într-un comunicat al Executivului comunitar. Scopul său este de a oferi cetățenilor U

Economic Extern 19-03-2025 16:13

Eurostat: Croația, Polonia și România, cea mai mare creștere din UE a costului cu mâna de lucru, în T4

Costul orar al forței de muncă a crescut cu 4,3% în UE și cu 3,7% în zona euro, în trimestrul patru din 2024, comparativ cu perioada similară din 2023, arată datele publicate miercuri de Oficiul european pentru Statistică (Eurostat).

Economic Extern 19-03-2025 15:20

Uniunea Europeană ar putea reduce importurile de oțel cu 15%, pe fondul efectelor taxelor vamale americane

Uniunea Europeană va înăspri cotele de import la oțel, pentru a reduce intrările cu încă 15% din aprilie, a declarat miercuri un oficial UE, o decizie menită să prevină inundarea pieței europene cu oțel ieftin, după taxele vamale de 25% anunțate de către președintele Donald Trump pentru importurile de oțel și aluminiu, transmite Reuters.

Economic Extern 19-03-2025 14:18

Un fost director de la KMG international (Rompetrol) a fost numit ministru al Energiei în Kazahstan

Președintele Kazahstanului l-a numit joi pe Yerlan Akkenzhenov în postul de ministru al Energiei, urmând să îl înlocuiască pe Almassadam Satkaliyev, care a fost numit președinte al Agenției pentru Energia Nucleară, informează agenția de presă Kazinform. Cu o zi în urmă, președintele Kazahstanului, Kassym-Jomart To

Economic Extern 19-03-2025 14:13

Eurostat: România, printre statele UE cu o pondere ridicată a surselor de energie regenerabilă, în 2024

Un procent de 47,4% din electricitatea netă generată în UE a provenit, anul trecut, din surse de energie regenerabilă, o creștere de 2,6 puncte procentuale (pp) față de 2023, arată datele publicate miercuri de Oficiul European de Statistică (Eurostat).

Economic Extern 19-03-2025 12:25

Ungaria și România au avut cele mai ridicate rate anuale ale inflației din UE, în februarie

Rata anuală a inflației în Uniunea Europeană a scăzut ușor în luna februarie, până la 2,7%, de la un nivel de 2,8% în ianuarie, însă România este printre țările cu cea mai ridicată inflație, cu un avans anual al prețurilor de 5,2%, arată datele publicate, miercuri, de Eurostat. Luna trecută, țările membre UE cu cele mai scăz

Economic Extern 19-03-2025 11:30

Producătorii de brânză roquefort mizează pe centenar pentru relansarea vânzărilor în scădere

Brânza roquefort, un simbol al gastronomiei franceze, sărbătorește 100 de ani de denumire de origine protejată, o aniversare pe care producătorii mizează pentru relansarea vânzărilor în scădere, transmite AFP. La data de 26 iulie 1925 a fost adoptată legea 'pentru garantarea denumirii de origine a brânzei roquefort', o premieră

Economic Extern 19-03-2025 10:38

Piețele financiare din Turcia în cădere liberă după arestarea principalului opozant al președintelui Erdogan

Lira turcească s-a prăbușit, scăderile mari de la bursa din Istanbul au dus la suspendarea tranzacțiilor iar randamentele pentru titlurile de stat au atins cel mai ridicat nivel din acest an, în contextul în care investitorii au vândut masiv activele turcești după ce

Economic Extern 19-03-2025 09:20

Turcia și-a redus achizițiile de petrol rusesc și a început să cumpere țiței din Brazilia

Turcia dă semne de diversificare a furnizorilor de țiței, inclusiv prin importurile de petrol din Brazilia, după ce principala companie de rafinare din Turcia a început să restricționeze achizițiile de petrol rusesc ca răspuns la sancțiunile americane, transmite Bloomberg. Din cei aproximativ 650.000 de barili de țiței pe care Turcia i-a importat de la &

Economic Extern 19-03-2025 08:35

Aurul a atins un nou maxim istoric înaintea deciziei de politică monetară a Fed

Cotația aurului a atins miercuri un nou record, în contextul în care tensiunile din Orientul Mijlociu și incertitudinile comerciale au crescut atractivitatea metalului galben, iar traderii așteaptă decizia de politică monetară a Rezervei Federale americane, care va fi anunțată la sfârșitul zilei, transmite Reuters. Pe piața spot, în jur

Economic Extern 18-03-2025 20:14

Ratingul de top al Germaniei 'AAA' s-ar putea confrunta cu presiuni (Fitch)

Ratingul de top al Germaniei 'AAA' s-ar putea confrunta cu presiuni pe termen lung, dacă masivul efort de cheltuieli nu este compensat de măsuri de consolidare, sau nu duce la o îmbunătățire de durată a creșterii economiei, se arată într-un raport publicat marți de agenția de evaluare financiară Fitch, transmite Reuters. De