Consiliul Afaceri Generale al UE din 18 martie 2025

Consiliul Afaceri Generale (CAG) al Uniunii Europene (UE) se reunește la 18 martie 2025, la Bruxelles, între subiectele luate în discuție numărându-se: pregătirea Consiliului European din martie, relațiile UE-Regatul Unit, semestrul european sau programarea legislativă, informează site-ul https://www.consilium.europa.eu/.
Astfel, miniștrii responsabili de afacerile europene vor continua pregătirile pentru reuniunea Consiliului European din 20-21 martie 2025, prin discutarea unui proiect de concluzii. Conform proiectului adnotat de concluzii, Consiliul European din 20-21 martie va aborda situația din Ucraina, Orientul Mijlociu, competitivitatea, următorul cadru financiar multianual, migrația, relațiile externe etc, potrivit https://data.consilium.europa.eu/.
Miniștrii de resort vor avea, de asemenea, un schimb de opinii cu privire la situația actuală a relațiilor dintre UE și Regatul Unit. După ce Regatul Unit a părăsit oficial UE, la 31 ianuarie 2020, UE și Regatul Unit au început negocierile privind relațiile viitoare. O parte a negocierilor au avut loc în cursul unei perioade de tranziție (1 februarie 2020-31 decembrie 2020), în timpul căreia Regatul Unit nu mai era membru al UE, dar era supus în continuare anumitor norme ale UE. Acordul comercial și de cooperare UE-Regatul Unit, reglementează relația după Brexit, fiind semnat la 30 decembrie 2020. S-a aplicat provizoriu începând cu 1 ianuarie 2021 și a intrat în vigoare la 1 mai 2021. La Consiliul European din 15 octombrie 2024 s-a reamintit importanța punerii în aplicare integrale, fidele și la timp a acordurilor existente ca o condiție prealabilă pentru angajamentele viitoare, precum și responsabilitatea lor pentru relația generală dintre UE și Regatul Unit în cadrul Consiliului, conform https://www.consilium.europa.eu/.
Un alt subiect pe ordinea de zi a CAG este semestrul european 2025. În acest sens, miniștrii vor avea un schimb de opinii referitor la un raport de sinteză privind contribuțiile Consiliului la semestrul european 2025. Președinția poloneză a UE (ianuarie-iunie 2025) va prezenta o foaie de parcurs actualizată pentru semestrul european 2025. De asemenea, se preconizează trimiterea de către Consiliul UE, spre aprobarea Consiliului European, a unui proiect de recomandare privind politica economică a zonei euro. Semestrul european face parte din cadrul de guvernanță economică al Uniunii Europene. Prin intermediul acestuia, statele membre își aliniază politicile bugetare și economice la normele convenite la nivelul UE.
Nu în ultimul rând, se așteaptă aprobarea de către Consiliu a unei declarații comune privind prioritățile legislative ale UE pentru 2025, precum și concluzii comune privind obiectivele și prioritățile de politică pentru perioada 2025-2029. În cadrul CAG din 25 februarie 2025, Comisia și-a prezentat, în sesiune publică, programul de lucru pentru 2025 intitulat 'Progresăm împreună: o Uniune mai ambițioasă, mai simplă și mai rapidă'. Discuția în CAG a oferit ocazia de a identifica domeniile de politică și temele care, din perspectiva Consiliului, ar trebui incluse în concluziile comune privind obiectivele și prioritățile de politică pentru perioada 2025-2029 și în declarația comună privind prioritățile legislative pentru 2025, mai scrie https://www.consilium.europa.eu/.
***
Reuniunea anterioară a Consiliului Afaceri Generale a avut loc în 25 februarie 2025. Între altele, președinția UE a prezentat un rezumat preliminar al discuțiilor desfășurate cu ocazia reuniunii informale a miniștrilor afacerilor europene din UE din 17-18 februarie, de la Varșovia, și a atras atenția Consiliului asupra unor posibile măsuri suplimentare în domeniile respective. Delegația ungară de la CAG a adus, de asemenea, în discuție chestiunea transparenței finanțării UE pentru ONG-uri, potrivit https://www.consilium.europa.eu/.
***
Consiliul Afaceri Generale (CAG) este una dintre cele 10 formațiuni ale Consiliului UE, care pregătește reuniunile Consiliului European și urmărește rezultatele acestora, dar, în același timp, este responsabil și de o serie de domenii de politică trans-sectorială. Politicile trans-sectoriale, de care se ocupă CAG, reprezintă extinderea UE și negocierile de aderare, adoptarea cadrului financiar multianual (planul bugetar pe șapte ani al UE), politica de coeziune, organizarea instituțională a UE. CAG se ocupă, de asemenea, de orice alt dosar pe care i-l încredințează Consiliul European.
Consiliul Afaceri Generale este alcătuit, în principal, din miniștrii afacerilor europene ai tuturor statelor membre ale UE. La reuniuni este reprezentată și CE prin comisarul care răspunde de relațiile interinstituționale, în funcție de subiectul dezbătut. Consiliul UE exercită, împreună cu PE, funcțiile legislativă și bugetară, fiind compus din câte un reprezentant la nivel ministerial al fiecărui stat membru, potrivit art. 16 din Tratatul Uniunii Europene, vizitat pe site-ul https://eur-lex.europa.eu/. AGERPRES/(Documentare - Ionela Gavril, editor: Roxana Losneanu, editor online: Adrian Dădârlat)
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - [email protected].
Alte știri din categorie
22 aprilie - Ziua Planetei Pământ - Ziua Internațională a Mamei-Pământ (ONU)
La 22 aprilie, în fiecare an, este sărbătorită Ziua Planetei Pământ - Ziua Internațională a Mamei-Pământ (ONU), care în 2025 are tema 'Puterea noastră, Planeta noastră'. Tema este o invitație adresată oamenilor din întreaga lume de a se uni în spatele energiei regenerabile și de a tripla producția globală de electricitate curată p&
CITATUL ZILEI
''Tinerețea e totdeauna o enigmă, vârsta matură e dezlegarea enigmei.'' - Titu Maiorescu (Omul și conviețuirea socială - ''Cugetări și reflecții'', Ed. Albatros, 1975)
SĂRBĂTORI RELIGIOASE - 22 aprilie
Ortodoxe Sfintele Paști Greco-catolice A III-a zi de Paști. Sf. cuv. Teodor Siceotul Romano-catolice Ss. Soter și Caius, pp.; Leonida, m. AGERPRES/(Documentare - Mariana Zbora-Ciurel, editor: Irina Andreea Cristea)
EFEMERIDE ASTRONOMICE - 22 aprilie
Este a 112-a zi a anului 2025. Au mai rămas 253 de zile până la sfârșitul anului. Soarele răsare la 06 h 20 m și apune la 20 h 09 m. Luna răsare la 03 h 48 m și apune la 13 h 28 m. AGERPRES/(Documentare - Horia Plugaru, editor: Ruxandra Bratu)
Papa Francisc (fișă biografică)
Papa Francisc, liderul spiritual al 1,4 miliarde de catolici, a murit la 21 aprilie 2025, la vârsta de 88 de ani, a anunțat Vaticanul într-un comunicat video, potrivit agențiilor de știri.
DOCUMENTAR: 110 ani de la nașterea actorului Anthony Quinn (21 aprilie)
Actorul Anthony Quinn s-a născut la 21 aprilie 1915, în localitatea mexicană Chihuahua (Mexic). În copilărie s-a mutat cu părinții în SUA, în Los Angeles. A început să practice boxul, dar a renunțat repede la cariera sportivă în favoarea artelor și arhitecturii. A studiat în cadrul unor seminarii private sub îndr
21 aprilie - Ziua mondială a creativității și inovației (ONU)
Ziua mondială a creativității și inovației este aniversată de Organizația Națiunilor Unite (ONU) anual, la data de 21 aprilie. Este marcată la șase zile de la data nașterii celui mai de seamă reprezentant al Renașterii italiene din perioada de apogeu a acesteia, Leonardo da Vinci (15 aprilie 1452) și cu o zi înaintea Zilei Planetei Pământ. În
21 aprilie - Ziua națională a luptei împotriva traficului ilicit de mărfuri
Ziua națională a luptei împotriva traficului ilicit de mărfuri este marcată la data de 21 aprilie, în vederea informării și conștientizării cetățenilor și a autorităților publice cu privire la efectele grave generate de acest fenomen. Aceasta a fost instituită prin Legea nr. 100 din 8 mai 2019, la inițiativa unui grup de parlamentari din mai multe partide politic
21 aprilie - Ziua Prieteniei dintre România și Republica Federală Germania
Ziua Prieteniei dintre România și Republica Federală Germania este marcată la data de 21 aprilie, pentru a sublinia importanța relațiilor bilaterale româno-germane, fiind sărbătorită pentru prima dată în 2024. Această zi a fost instituită prin Legea 79/2024 adoptată de Parlamentul României și promulgată la 4 aprilie 2024. Proiectul a fo
CITATUL ZILEI
''Soarele și luna luna răsar, dar lumina vieții numai din suflet izvorăște'' - Ioan Slavici (Omul și conviețuirea socială - ''Cugetări și reflecții'', Ed. Albatros, 1975)
SĂRBĂTORI RELIGIOASE - 21 aprilie
Ortodoxe Sfintele Paști (În această zi se săvârșește și Slujba Sfântului Ierarh Teotim, episcopul Tomisului, din 20 aprilie) Greco-catolice A II-a zi de Paști. Sf. ep. M. Ianuarie și cei împreună cu el; Sf. m. Teodor din Perga Pamfiliei Romano-catolice
EFEMERIDE ASTRONOMICE - 21 aprilie
Este a 111-a zi a anului 2025. Au mai rămas 254 de zile până la sfârșitul anului. Soarele răsare la 06 h 22 m și apune la 20 h 08 m. Luna răsare la 03 h 18 m și apune la 12 h 13 m. Luna la ultimul pătrar 04 h 35m. AGERPRES/(Documentare - Horia Plugaru, editor: Ruxandra Bratu)
PERSONALITATEA ZILEI: Episcopul Dosoftei Herescu, Episcopia Rădăuților (1710-1789)
Episcopul Dosoftei Herescu al Rădăuților, ctitor de locașuri sfinte, apărător al drepturilor românilor după anexarea Bucovinei la Imperiul habsburgic (1775), s-a născut în 1710. De loc din Bucovina, Dosoftei Herescu era ucenicul Cuviosului Sila, vestitul egumen al Schitului Sihăstria Putnei, care l-a călugărit și l-a făcut preot. În anul 1747
20 aprilie - Ziua limbii chineze (ONU)
Ziua limbii chineze este marcată la 20 aprilie și are drept scop să sublinieze contribuția limbii chineze, a literaturii și a poeziei în cultura lumii. Celebrarea acestei zile vizează promovarea multilingvismului, diversitatea culturală și utilizarea egală a celor șase limbi oficiale ale ONU, potrivit site-ului www.un.org
CITATUL ZILEI
''Să nu ne lenevim, trecându-ne vremea în zadar, pe care Dumnezeu ne-o dă spre pocăință. Ci în tot minutul să fim cu grijă că vine, vine ziua Domnului cea mare și înfricoșată, când fiecare va primi plata sa precum a lucrat în viață.'' - Mitropolitul Veniamin Costachi al Moldovei și Sucevei (1768-1846) (''Patericul R