Ceremonia de decernare a Premiilor Goya
La 3 februarie 2018, este programată ceremonia de decernare a Premiilor Goya, ajunsă la ediţia cu numărul 32. Evenimentul se desfăşoară în sala Madrid Marriott Auditorium, gazde fiind comicii Joaquín Reyes şi Ernesto Sevilla, potrivit https://www.premiosgoya.com/.
Filmul cu cele mai multe nominalizări, adică 13, este "Handia", peliculă bazată pe fapte reale şi care prezintă povestea uriaşului Altzo, un tânăr care a început să crească la 20 de ani şi care a străbătut lumea împreună cu fratele său în căutarea norocului.
Pelicula "La librería" a primit 12 nominalizări, printre care şi cele pentru Cel mai bun regizor şi Cea mai bună actriţă. Este urmată de filmele "El autor", cu nouă nominalizări, "Estiu 1993", cu câte opt, şi filmul horror supranatural "Verónica", al lui Paco Plaza, cu şapte nominalizări.
La categoria Cel mai bun regizor se întrec Isabel Coixet ("La librería"); Manuel Martín Cuenca ("El autor"); Aitor Arregi şi Jon Garano ("Handia") şi Paco Plaza (Verónica).
Precedenta ediţie a Premiilor Goya s-a desfăşurat la 4 februarie 2017. Thriller-ul "Tarde para la ira" de Raul Arevalo a câştigat premiul Goya pentru Cel mai bun film spaniol şi alte trei categorii, însă cel mai mare număr de premii a revenit dramei fantastice "A monster calls", de Juan Antonio Bayona, cu nouă distincţii.
Decernate de Academia de Arte şi Ştiinţe Cinematografice din Spania, Premiile Goya, cunoscute şi sub denumirea de ''Oscarurile spaniole'', recompensează cele mai bune pelicule spaniole produse cu un an în urmă, precum şi cineaştii şi actorii care au contribuit la realizarea şi succesul acestora.
Prima ediţie a galei Premiilor Goya (los Premios Goya, în limba spaniolă) a avut loc la 16 martie 1987, la Teatro Lope de Vega din Madrid. Instituţia amintită, care pe atunci se numea Academia Spaniolă de Imagini în Mişcare şi Arte, fusese înfiinţată cu un an în urmă. De atunci, premiile au fost decernate anual, fără întrerupere, în capitala Spaniei. Excepţie a făcut ediţia din 2000, când ceremonia a avut loc la Barcelona.
În 2003 s-a petrecut un lucru ieşit din comun, unii dintre cineaşti prezenţi la ceremonia decernării Premiilor Goya şi-au exprimat dezaprobarea faţă de susţinerea de către guvernul spaniol a politicii americane în Irak. Un an mai târziu, Asociaţia Victimelor Terorismului (AVT), creată în 1981, a demonstrat cu prilejul Premiilor Goya împotriva organizaţiei separatiste ETA.
În 2005, Jose Luis Rodriguez Zapatero a fost primul preşedinte al Spaniei care a participat la ceremonie.
Premiul în sine este un mic bust din bronz ce îl reprezintă pe Francisco de Goya, faimos pictor spaniol de inspiraţie romantică, considerat cel mai important artist spaniol de la sfârşitul secolului al XVIII-lea şi începutul secolului al XIX-lea. Autorul statuetelor este sculptorul Jose Luis Fernandez.
Premiile Goya sunt decernate pentru douăzeci şi opt de categorii, pe lângă Premiul Goya de Onoare. Printre acestea, se numără Cel mai bun film, Cel mai bun regizor, Cea mai bună actriţă în rol principal, Cel mai bun scenariu original, Cel mai bun scenariu adaptat, Cel mai bun regizor debutant, Cea mai bună coloană sonoră etc. Începând cu anul 1999, la fiecare categorie concurează patru propuneri.
Primul Premiu Goya pentru Cel mai bun film a fost acordat peliculei ''Voyage to Nowhere'' (1986), o dramă scrisă şi regizată de Fernand Fernan-Gomez. Filmul a fost recompensat şi la categoriile de Cel mai bun regizor şi Cel mai bun scenariu.
Cel mai premiat film din istoria Premiilor Goya a fost ''The Sea Inside'' (Mar adentro), realizat în 2004. Scris, produs şi regizat de Alejandro Amenabar, filmul prezintă cazul real al lui Ramon Sampedro, rămas paralizat în urma unui accident auto şi care, timp de douăzeci şi opt de ani, a militat pentru eutanasie şi dreptul de a-şi curma viaţa.
Un alt film care s-a remarcat la nu mai puţin de treisprezece categorii ale Premiilor Goya a fost ''Ay Carmela'', o capodoperă din 1990 a regizorului Carlos Saura, care tratează anumite aspecte ale Războiului Civil Spaniol din anii 1936-1939.
Pe de altă parte, filmul cu cele mai multe nominalizări la Premiile Goya a fost ''Running Out of Time'', din 1994, propus la nouăsprezece categorii. A câştigat ''doar'' la opt dintre ele, triumfând, printre altele, la categoriile de Cel mai bun actor (pentru Carmelo Gomez), Cel mai bun regizor (pentru Imanol Uribe) şi Cel mai bun film.
În cadrul celei de-a douăzeci şi treia ediţie a Premiilor Goya, din anul 2009, filmul "4 luni, 3 săptămâni şi 2 zile" al lui Cristian Mungiu a obţinut trofeul la categoria rezervată Celui mai bun film european. Alături de filmul lui Cristian Mungiu, la categoria Cel mai bun film european au mai concurat producţiile: "On the Other Side" al lui Fatih Akin, "The Boy in the Striped Pyjamas" al lui Mark Herman şi "The Dark Knight" al lui Cristopher Nolan. AGERPRES /(Documentare - Horia Plugaru, editor: Mariana Zbora-Ciurel, editor online: Adrian Dădârlat)
Sursa foto: Premios Goya / Facebook
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.
Alte știri din categorie
PERSONALITATEA ZILEI: Psihologul Florian Ștefănescu-Goangă
Florian Ștefănescu-Goangă a fost un psiholog de prestigiu, membru corespondent al Academiei Române, politician și rector al Universității din Cluj, fiind considerat fondatorul școlii clujene de psihologie experimentală. Discipol al lui Wilhelm Wundt la Leipzig, el a jucat un rol crucial în modernizarea sistemului academic și de cercetare din România î
5 aprilie - Ziua Automobilistului
Ziua Automobilistului este marcată în fiecare an la 5 aprilie, dată la care, în 1904, a fost înființat Automobil Clubul Român, de către un grup de automobiliști amatori, constituiți în Adunarea Generală, desfășurată în salonul de onoare al Hotelului Bulevard din București. Prima asociație a automobiliștilor din țara noastră,
DOCUMENTAR: 110 ani de la nașterea actorului Gregory Peck (5 aprilie)
Înalt și izbitor de chipeș, cu o prezență impunătoare și o voce profundă și rezonantă, Gregory Peck a fost unul dintre cei mai respectați actori ai cinematografiei. Gregory Peck a apărut în peste 60 de filme de-a lungul unei cariere care s-a întins din anii 1940 până la începutul anilor 2000. Demnitatea, umanitatea și integritatea
5 aprilie - Ziua internațională a conștiinței (ONU)
Ziua internațională a conștiinței - International Day of Conscience (ONU), marcată la 5 aprilie, urmărește promovarea unei culturi a păcii prin dragoste și conștiință, menționează www.un.org. Adunarea Generală a ONU a declarat această zi cu scopul de a crea condiții de stabilitate și bunăstare, de relații pașnice și prietenoase bazate pe respectarea drepturilor omului și a l
SĂRBĂTORI: Săptămâna Pătimirilor Domnului - Săptămâna Mare
Din Duminica Intrării în Ierusalim a Domnului începe Săptămâna Mare a Sfintelor și Mântuitoarelor Patimi ale lui Hristos, în acest an în ziua de 5 aprilie. Săptămâna Patimilor se mai numește și Săptămâna Mare, pentru că în aceste zile s-au săvârșit niște lucruri cât se poate de mari: patimile și
SĂRBĂTORI: Intrarea Domnului în Ierusalim (Duminica Floriilor) (5 aprilie)
'A doua zi, mulțime multă, care venise la sărbătoare, auzind că Iisus vine în Ierusalim, au luat ramuri de finic și au ieșit întru întâmpinarea Lui și strigau: Osana! Binecuvântat este Cel ce vine întru numele Domnului, Împăratul lui Israel!' (Ev.: Ioan 12, 12-13) Intrarea Domnului în Ierusalim este sărbă
SĂRBĂTORI: Biserica Romano-Catolică sărbătorește Învierea Domnului (5 aprilie)
Duminică, 5 aprilie, este sărbătorită de Biserica Romano-Catolică Învierea Domnului. În perioada 2-4 aprilie Biserica Romano-Catolică a celebrat cele trei zile sfinte care preced marea sărbătoare a Învierii Domnului (Sfintele Paști). Triduumul pascal a început cu Liturghia Cinei Domnului în Joia Mare. Papa Leon al X
SĂRBĂTORI RELIGIOASE - 5 aprilie
Ortodoxe Intrarea Domnului în Ierusalim Duminica a 6-a din Post Greco-catolice Duminica Intrării Domnului în Ierusalim (Floriile). Sf. m. Claudiu, Diodor, Victor, Victorin, Papia, Nichifor și Serapion Romano-catolice Învierea Domnului (Paștele)
EFEMERIDE ASTRONOMICE - 5 aprilie
Este a 95-a zi a anului 2026. Au mai rămas 270 de zile până la sfârșitul anului. Soarele răsare la 06 h 50 m și apune la 19 h 48 m. Luna răsare la 23 h 48 m și apune la 07 h 51 m. AGERPRES (Documentare, editor: Horia Plugaru)
4 aprilie - Ziua internațională pentru conștientizarea pericolului reprezentat de minele antipersonal (ONU)
La 4 aprilie este marcată Ziua internațională pentru conștientizarea pericolului reprezentat de minele antipersonal. Ziua a fost instituită de Organizația Națiunilor Unite la 8 decembrie 2005, în urma adoptării Rezoluției 60/97, potrivit www.un.org. În acest an, ziua este marcată î
4 aprilie - Ziua Academiei Române
Ziua Academiei Române este marcată în fiecare an, la 4 aprilie, dată la care, în anul 2000, a fost instituită celebrarea acestei zile de prezidiul instituției, cu prilejul ''Zilei Porților Deschise''. Instituția, înființată la 1/13 aprilie 1866, ca ''Societate Literară Română'', și-a început a
SĂRBĂTORI RELIGIOASE - 4 aprilie
Ortodoxe Sf. Cuv. Iosif Imnograful, Gheorghe din Maleon și Zosima Greco-catolice Sâmbăta lui Lazăr. Sf. cuv. Teodul și Agatopod; Sf. cuv. Gheorghe din Maleon și Iosif Imnograful Romano-catolice Sâmbăta Sfântă Sf. Isidor, ep. înv.
EFEMERIDE ASTRONOMICE - 4 aprilie
Este a 94-a zi a anului 2026. Au mai rămas 271 de zile până la sfârșitul anului. Soarele răsare la 06 h 52 m și apune la 19 h 47 m. Luna răsare la 22 h 42 m și apune la 07 h 26 m. AGERPRES (Documentare, editor: Horia Plugaru)
PERSONALITATEA ZILEI: Fostul internațional de fotbal Cesare Maldini
Fostul mare internațional Cesare Maldini s-a născut la 5 februarie 1932, în Trieste (Italia), potrivit https://www.acmilan.com. Încă de la o vârstă fragedă, pe străzile și terenurile din cartierul Servola ale orașului natal, și-a manifestat pasiunea pentru fotbal, jucând ore &icir
DESTINAȚII DE WEEKEND: sfârșit de săptămână în București și în țară
* Târgul de Florii de la Muzeul Național al Țăranului Român debutează vineri, 3 aprilie. Ouă încondeiate, icoane, obiecte din lemn și ceramică, țesături, jucării, podoabe și multe alte creații vor fi expuse în cadrul Târgului organizat în curtea Muzeului de la Șosea, conform unui comunicat al Muzeului. Dumin












