Timiş: Primăria Timişoara a depus 65 de proiecte spre finanţare europeană, în valoare de peste 480 de milioane de euro
Primarul municipiului Timişoara, Nicolae Robu, a declarat vineri că administraţia sa a elaborat şi a depus până la 29 martie anul acesta un număr de 65 de proiecte spre finanţare europeană, în valoare totală de peste 480 de milioane de euro. "Pe axa de mobilitate, infrastructură de transport avem depuse proiecte în valoare de 167,2 milio
Vâlcea: Peste 600 de voluntari vor participa la o amplă acţiune de salubrizare a municipiului reşedinţă
Peste 600 de voluntari vor participa la sfârşitul acestei săptămâni la o campanie de salubrizare şi igienizare a municipiului reşedinţă, coordonată de administraţia locală şi derulată sub genericul "Împreună pentru un oraş mai curat", au informat joi reprezentanţii Primăriei Râmnicului. Potrivit sursei citate, acţiunea va avea
Maramureş: Portal informatic în domeniul urbanismului şi amenajării teritoriului, iniţiat de CJ
Consiliul Judeţean (CJ) Maramureş va lansa un portal informatic în domeniul urbanismului şi amenajării, care va asigura o deschidere către public prin facilitarea depunerii cererilor de eliberare a documentelor din domeniu, informează un comunicat al instituţiei remis, joi, AGERPRES. Portalul va acoperi întregul teritoriu judeţean, asigurând
Maramureş: Cultura, factor de dezvoltare a legăturilor între oameni - afirmă ambasadorul palestinian în România
Cultura este principalul factor de dezvoltare a legăturilor dintre oameni şi poate contribui la consolidarea relaţiilor dintre ţări, a declarat, joi, ambasadorul Palestinei în România, Fuad Karim Saliba Kokaly, la o întâlnire comună cu preşedintele CJ şi prefectul judeţului Maramureş, informează un comunicat al CJ, remis, joi, AGERPRES.
Flutur: Spitalul Judeţean de Urgenţă Suceava începe să devină unul regional
Spitalul Judeţean de Urgenţă (SJU) Suceava ''începe să devină un spital regional, la fel ca aeroportul sau ca universitatea'', a declarat, joi, preşedintele Consiliului Judeţean (CJ) Suceava, Gheorghe Flutur, la deschiderea primului Simpozion regional multidisciplinar de tehnici endovasculare organizat în municipiul reşedinţă. '
Sălaj: Ministrul Dezvoltării a inaugurat o sală de sport în localitatea Surduc
Viceprim-ministrul Vasile-Daniel Suciu, ministrul Dezvoltării Regionale şi Administraţiei Publice, a inaugurat joi, în localitatea Surduc, o sală de sport de 180 de locuri, obiectiv realizat prin Compania Naţională de Investiţii (CNI). La eveniment au fost prezenţi şi Irina Pătrăşcoiu, director CNI şi Ionuţ Gâdea, secretar de stat MDRAP, alături de
Cluj: Primarul Emil Boc a anunţat un buget mai mic pentru municipiu în 2019 decât anii trecuţi
Bugetul din acest an al municipiului Cluj-Napoca va avea o pierdere de 20 de milioane de euro, lucru care va afecta proiectele de investiţii, a anunţat primarul Emil Boc miercuri, la o dezbatere pe această temă. Edilul clujean a precizat că pierderile sunt generate de anumite măsuri, precum suportarea 100% din bugetul local a drepturilor asistenţilor personali
Proiectul de buget al PMB pe 2019, în dezbatere publică; peste 370 de milioane de euro pentru infrastructură
Proiectul de buget al Primăriei Capitalei pentru 2019 prevede peste 370 de milioane de euro pentru infrastructura, modernizarea transportului în comun şi reabilitarea arterelor, 85 de milioane de euro pentru domeniul sănătăţii, 38 de milioane de euro pentru consolidări, 128 de milioane de euro pentru asistenţă socială, destinaţi atât proiectelor în derulare
Vrancea: Preşedintele CJ a inaugurat lucrările la sistemul de apă şi canal din Panciu şi Străoane
Preşedintele Consiliului Judeţean (CJ) Vrancea, Marian Oprişan, a inaugurat, miercuri, lucrările de extindere şi modernizare la sistemul de alimentare cu apă şi canalizare la Panciu şi Străoane, în cadrul contractului "Reţele apă şi canalizare în gruparea Panciu şi UAT Mărăşeşti" în valoare de 30.255.022 lei, care va deservi o populaţie de peste 2
Braşov: Primăria propune TVR o altă locaţie decât Piaţa Sfatului pentru organizarea Festivalului Cerbul de Aur
TVR şi Primăria Braşov au avut, miercuri, primele discuţii oficiale privind organizarea în parteneriat a ediţiei de anul acesta a Festivalului Cerbul de Aur, reprezentanţii municipalităţi braşovene propunând luarea în calcul a unei alte locaţii pentru desfăşurarea evenimentului, care, până acum, a avut loc în Piaţa Sfatului. Potri
Buzău: Ursul care a ucis zeci de animale în gospodăriile localnicilor din zona Colţi-Pănătău va putea fi împuşcat
Ministerul Mediului şi-a dat, miercuri, acordul pentru recoltarea ursului care, în ultimele două săptămâni, a ucis câteva zeci de animale din mai multe gospodării situate pe raza comunelor Colţi şi Pănătău, a anunţat Biroul de presă al Instituţiei Prefectului Buzău. Acesta va fi recoltat prin metoda "la pândă".
Dolj: Locuitorii din zona Parcului Mureş din Craiova acuză municipalitatea că distruge spaţiul verde
Locuitorii blocurilor din zona Parcului Mureş din Craiova susţin că primăria, prin lucrările pentru amenajarea unei parcări şi a unui loc de joacă pe amplasamentul parcului, diminuează spaţiul verde, motiv pentru care au solicitat sistarea lucrărilor şi urmează să acţioneze autorităţile publice în instanţă. În notificarea pe care locuitorii celor ş
Veştea (CJ Braşov): Demersurile privind găzduirea JO de Iarnă pentru Tineret din 2024 au pornit de la autorităţile locale
Demersurile privind găzduirea Jocurilor Olimpice de Iarnă pentru Tineret din anul 2024 de către judeţul Braşov au pornit de la autorităţile locale, odată cu stabilirea membrilor Comitetului de Organizare, în septembrie 2018, se arată într-un comunicat transmis, marţi, de preşedintele Consiliului Judeţean (CJ) Braşov, Adrian Veştea. "Dincolo de
Flutur: O parte din redevenţe ar trebui să se întoarcă bugetelor locale
Preşedintele Consiliului Judeţean (CJ) Suceava, Gheorghe Flutur, a propus la evenimentul de lansare a unei noi linii de îmbuteliere a apelor minerale naturale de la Poiana Negri, unde au participat şi vicepremierii Graţiela Gavrilescu şi Daniel Suciu, ca o parte din redevenţe să se întoarcă la bugetele administraţiilor locale. Prezent marţi, la Poi
Bihor: Oradea sărbătoreşte amplu eliberarea oraşului şi un secol de administraţie românească
Primăria Oradea a anunţat marţi programul extraordinar ce va avea loc, în perioada 16-20 aprilie, pentru a marca eliberarea Oradiei de sub stăpânire străină şi împlinirea a 100 de ani de administraţie românească. Autorităţile locale şi judeţene, cu sprijinul Ministerului Apărării Naţionale, au pregătit manifestări fără precedent, care v

