Firea: Fac apel la preşedintele ţării să îi oprească pe premier şi ministrul Energiei în a-i mai speria pe bucureşteni
Primarul general al Capitalei, Gabriela Firea, a făcut un apel, joi, la preşedintele Klaus Iohannis să îi oprească pe premier şi ministrul Energiei ''în a-i mai speria'' pe bucureşteni cu falimentul RADET, susţinând că, dacă instanţa va declara acest faliment, solicitat de ELCEN, energia termică nu va fi sistată.
"Garantez 100% tuturor bucureştenilor că nu se va sista livrarea apei calde şi a căldurii dacă luni Curtea de Apel, cei doi judecători vor da o decizie şi anume care să accepte practic falimentul propus de ELCEN pentru RADET", a declarat Firea, la Parlament.
Ea a spus că declaraţia ministrului Energiei "este scandaloasă şi dublată de acelaşi tip de declaraţii din partea premierului".
"Aceasta arată, în primul rând, necunoaşterea domeniului şi cinismul cu care îi tratează pe bucureşteni. (...) Eu fac, în primul rând, apel la preşedintele ţării, în calitate de preşedinte CSAT, căruia i-am trimis, în trei ani, ca primar general, mai multe adrese, memorii, în care i-am explicat care este situaţia RADET, cum am preluat o regie în stare de faliment de fapt, doar că nu era declarat, problemele financiare ale regiei, datorii acumulate cu mult înainte de a deveni eu primar general, toate eforturile pe care le-am făcut. (...) Am transmis preşedintelui ţării aceste informaţii pentru că este o problemă de siguranţă naţională. Fac apel la domnia sa să îl oprească pe noul premier, să îl oprească pe noul ministru al Energiei în a-i mai speria pe români, pe românii care trăiesc în Bucureşti, şi în a mai transmite public informaţii false, denaturate", a afirmat primarul Capitalei.
Gabriela Firea susţine că bucureştenii cunosc situaţia RADET şi faptul că această regie a fost condusă de "oameni din PNL".
"Noul premier am înţeles că a declarat în faţa unor colegi de partid că vrea să îl crească în sondaje, în Bucureşti, pe domnul Iohannis. Eu cred că îl scade în sondaje, pentru că bucureştenii ştiu foarte bine cine a condus RADET 15 - 20 de ani şi anume oameni de la PNL. Şi actualul administrator judiciar de la ELCEN este membru PNL. (...) În managementul de la RADET întotdeauna au fost membri sau simpatizanţi PNL. Doreşte să îi facă un bine, dar îi va face un şi mai mare rău", a adăugat Gabriela Firea.
Primarul general al Capitalei a explicat că "ELCEN este singurul creditor care a cerut falimentul RADET, şi nu Engie, ANAF, ci tocmai ELCEN, care trebuie să fie partenerul primăriei în a livra (...) agent termic".
"ELCEN ne cere falimentul pentru acel 'comision de succes'. Chiar dacă se va ajunge la această situaţie, noi nu vom fi în situaţia descrisă de domnul premier sau de domnul ministru al Energiei de a nu putea să livrăm agent termic către populaţie. Au mai fost astfel de situaţii cu RADET în faliment şi s-a achiziţionat pe notă de comandă agent termic. (...) Dacă ministrul Energiei şi noul premier folosesc această problemă de securitate naţională într-o cheie politică şi electorală şi ne tot ameninţă că ne sistează livrarea, noi putem să cumpărăm de la operatorii mondiali care desfac această marfă pe piaţă, dar ei vor rămâne cu marfa şi vor aduce prejudicii echilibrării sistemului energetic naţional. (...) Asta este cheia: noi putem să cumpărăm ceea ce produce ELCEN de pe bursă, ei nu au ce să facă cu marfa pe care o produc şi ca atare vor intra în colaps. (...) Situaţia economică financiară a RADET sau ELCEN nu are nicio legătură cu legea care prevede continuitatea lucrării agentului termic", a susţinut Firea.
Referindu-se la întreruperile în livrarea energiei termice către bucureşteni, primarul general a declarat că acestea au fost de câteva ore în cazul avariilor sau de ordinul zilelor în cazul montării de conducte noi.
"Vestea bună este că până temperaturile vor fi într-adevăr scăzute cele mai mari lucrări, cele de care depind foarte multe cartiere, vor fi fost deja finalizate", a adăugat Firea.
Miercuri, ministrul Economiei, Energiei şi Mediului de Afaceri, Virgil Popescu, a afirmat că RADET ar putea intra luni în faliment, iar Primăria Capitalei trebuie să fie pregătită pentru această situaţie.
"Mâine vom avea o întâlnire pe această temă şi eu aş vrea ca Primăria să fie foarte conştientă că s-ar putea ca luni să fie declarat falimentul RADET. ELCEN este pregătită să livreze energie termică, însă trebuie ca Primăria să fie pregătită, să găsim soluţia cine să cumpere acel agent termic, Primăria direct... Primăria să se asigure că toată subvenţia către ELCEN este plătită. (...) Sper să nu se ajungă la falimentul RADET, însă Primăria trebuie să fie pregătită şi pentru această eventualitate", a susţinut el. AGERPRES/(A - autor: Livia Popescu, editor: Andreea Rotaru, editor online: Gabriela Badea)
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.
Alte știri din categorie
Timiș/Dominic Fritz, de Ziua Timișoarei: Marile lucruri nu s-au făcut prin ură, ci prin încredere
Primarul municipiului Timișoara, Dominic Fritz, le-a transmis concitadinilor, luni, în cadrul ceremoniilor dedicate Zilei Timișoarei, un mesaj de solidaritate civică, în diversitatea multietnică locală, privind spre viitorul european. 'Astăzi sărbătorim o comunitate, nu doar un oraș și cred că este cel mai frumos lucru. Sărbătorim oamenii care
Primăria Brașov va realiza un complex sportiv pentru copii în parteneriat cu fundația omului de afaceri Ion Țiriac
Contribuția municipalității brașovene la realizarea celui mai mare complex sportiv dedicat copiilor de până la 14 ani, în cadrul unui parteneriat cu fundația omului de afaceri Ion Țiriac, pe terenului fostului Ștrand Noua, se ridică la 14,5 milioane de lei, a anunțat, luni, Primăria Brașov. În cadrul acestui parteneriat, fundația lui Ion Țiri
Primarul Iașiului anunță măsuri de economisire a energiei electrice pe timpul nopții
Primarul Mihai Chirica a anunțat, vineri seara, că va introduce măsuri de economisire a energiei electrice pe timpul nopții, în contextul stării de alertă instituite la nivel național în sectorul energetic. Potrivit primarului Iașiului, decizia vine pe fondul reducerii producției de energie la Centrala Nucleară de la Cernavodă, cauzată de nivelul s
Radu Miruță, la Spitalul Militar din Craiova: Investițiile în infrastructura medicală militară trebuie prioritizate
Ministrul Apărării Naționale, Radu Miruță, a declarat vineri, la Spitalul Clinic de Urgență Militar 'Dr. Ștefan Odobleja' din Craiova, că investițiile în infrastructura medicală trebuie fundamentate riguros și prioritizate, în condițiile în care resursele financiare disponibile nu acoperă toate nevoile din domeniu. Potrivit comunicatu
Olt: Seri cu petreceri tematice pe plajă și concert pe apă, la Clubul Nautic Slatina
Slatina, 31 iul /Agerpres/ - Seri cu petreceri tematice pe plajă în luna august și un concert pe apă, Symphony by the River, în prima parte a lunii septembrie, sunt câteva dintre evenimentele pregătite de municipalitatea din Slatina pentru a revitaliza zona de agrement Clubul Nautic Plaja Olt, aflat pe malul râului Olt, a declarat vineri, pentru AGERP
Covasna: Peste 90 de automobile așteptate la ediția a XVII-a a 'Întâlnirii trabantiștilor din România'
Peste 90 de automobile sunt așteptate să participe la cea de-a XVII-a ediție a Întâlnirii Trabantiștilor din România, ce va avea loc în perioada 31 iulie - 2 august, în stațiunea Covasna, a declarat vineri, pentru AGERPRES, organizatorul acestui eveniment, Olosz Levente. Întâlnirea, organizată cu sprijinul Primăriei Co
Suceava: A început Festivalul Trufelor de la Cacica; preparate cu trufe și folclor autentic
Singurul festival din România dedicat trufelor a început, vineri, în localitatea Cacica, evenimentul având scopul de a promova trufele în gastronomia locală, dar și Bucovina în rândul turiștilor români și străini. 'Festivalul Trufelor aduce împreună două comori ale României: folclorul autentic - c
Mureș: Sighișoara s-ar putea înfrăți cu 'Orașul Giganților' din Belgia
Municipiul Sighișoara s-ar putea înfrăți cu orașul belgian Ath, cunoscut la nivel internațional sub numele de 'Orașul Giganților', demersurile fiind inițiate de către Asociația RoAth din Belgia, a cărei delegație participă anual la Festivalul 'Sighișoara Medievală'. 'Ath este un oraș francofon din regiunea Valonia, Be
VIDEO UPDATE/Ciprian Ciucu: Municipalitatea va regenera Parcul Herăstrău etapizat și materialul dendrologic va fi analizat
Primăria Municipiului București (PMB) va regenera Parcul Herăstrău etapizat, în colaborare cu Fundația Comunitară, Asociația Peisagiștilor, care va face o analiză a materialului dendrologic din parc și cu Institutul Național al Patrimoniului, a anunțat vineri primarul general al Capitalei, Ciprian Ciucu.
Brașov: Consiliul Local a aprobat acordarea autorizației de funcționare pentru șapte săli de jocuri
Cinci firme au primit, vineri, aprobare pentru a organiza activități de jocuri de noroc de tip slot-machine sau de pariuri în cotă fixă în șapte spații din municipiul Brașov, decizia fiind luată în ședința Consiliului Local. Cele șapte spații pentru care se va acorda autorizația se află, în principal, în centre comerciale, iar dou
Municipiul Brașov intră în competiția pentru titlul de Capitală a Tineretului din România 2028
Consiliul Local Brașov a aprobat, în ședința ordinară de vineri, participarea oficială a municipiului în competiția pentru obținerea titlului de Capitală a Tineretului din România în 2028, precum și acordul de parteneriat ce va fi încheiat între Primărie și mai multe organizații neguvernamentale care vor susține candidatura.
Bihor: Cel mai mare parc din Oradea, Grădina Urbană 'Nufărul', intră în lucrări de execuție (GALERIE FOTO)
Lucrările la Grădina Urbană 'Nufărul', cel mai mare parc din municipiul Oradea, au fost lansate vineri, pe amplasamentul viitoarei investiții, în prezența primarului Florin Birta, a constructorului și a managerului de proiect. Parcul se va întinde pe o suprafață de circa șapte hectare, în apropierea Parcului Salca, și
VIDEO PMB: Circulația pe pasajul Basarab se va redeschide complet până în septembrie
Circulația pe pasajul Basarab se va redeschide complet până în septembrie, iar până la finalul anului lucrările vor continua fără să afecteze traficul rutier. 'Reparăm, într-o jumătate de an, ce s-a degradat în ultimii 15 ani. Ca să recepționăm! Am început pe 20 iunie, cu montarea schelelor și scoaterea
Primăria Constanța vrea să finalizeze noul CET și reabilitarea școlilor, prin PNRR; bugetul local, rectificat
Consiliul Local Constanța a aprobat, joi, proiectul privind rectificarea bugetului din acest an, pentru ca primăria să poată finaliza, până la termenul limită de 31 august, proiecte derulate cu fonduri europene prin Planul Național de Redresare și Reziliență (PNRR). Potrivit primarului Constanței, Vergil Chițac, cel mai amplu proiect derulat de municipal
Ciprian Ciucu: Profesionalizăm și depolitizăm toate companiile municipale
Primăria Municipiului București profesionalizează și depolitizează companiile municipale, urmând să scoată la concurs, în mod transparent, toate pozițiile din consiliile de administrație și cele de directori, a anunțat primarul general al Capitalei, Ciprian Ciucu. 'O veste mult așteptată, de mai mulți ani... Gata! Profesionalizăm și depolitizăm








