Iaşi: Primarul Chirica propune interzicerea graduală a maşinilor poluante în oraş
Primarul municipiului Iaşi, Mihai Chirica, a anunţat, marţi, o serie de măsuri pentru reducerea poluării în oraş, unele dintre acestea vizând restricţionarea sau chiar interzicerea circulaţiei autovehiculelor poluante. Măsurile propuse de primarul Chirica încep de la restricţionarea graduală a circulaţiei autovehiculelor polu
Hunedoara: Telecabina de pe Cetatea Deva va fi oprită pentru revizia tehnică
Telecabina care urcă pe Dealul Cetăţii Deva va fi oprită miercuri, 10 aprilie, timp de 24 de ore, pentru efectuarea lucrărilor de mentenanţă prevăzute lunar, astfel încât turiştii care folosesc acest tip de ascensor pentru a ajunge în incinta monumentului istoric să se poată deplasa în siguranţă. Potrivit Primăriei Deva, firma care asig
Hunedoara: Complexul Aqualand din Deva, închis până la sfârşitul săptămânii
Complexul de bazine de înot Aqualand, aflat în subordinea Primăriei Deva, va fi închis pentru public până sâmbătă, 13 aprilie, în spaţiile acestuia urmând să se desfăşoare lucrări de mentenanţă, igienizare şi deratizare. "Restricţionarea accesului publicului are ca motiv lucrările de mentenanţă, d
#romania2019.eu/Vrancea: Chirilă (MDRAP): România are o preşedinţie de succes la Consiliul Uniunii Europene
Secretarul de stat în Ministerul Dezvoltării Regionale şi Administraţiei Publice (MDRAP), Virgil-Alin Chirilă, a susţinut marţi, la Focşani, în cadrul reuniunii grupului de lucru la nivel de experţi din cadrul Reţelei Europene pentru Administraţie Publică (EUPAN WL), că "România are o preşedinţie de succes la Consiliul Uniunii Europene, fapt dovedit de
Braşov: Prefectul le-a transmis directorilor de biodiversitate că e necesară o strategie coerentă şi unitară de infrastructură verde la nivelul UE
Prefectul judeţului Braşov, Marian Rasaliu, le-a transmis directorilor de biodiversitate din statele Uniunii Europene, reuniţi în municipiul de sub Tâmpa, că este important să existe cooperare consolidată între statele membre ale UE, să fie concepută o strategie coerentă şi unitară de infrastructură verde pentru protecţia biodiversităţii. Pot
#romania2019.eu/Vrancea: Experţi în administraţie din ţările membre UE se întâlnesc pentru două zile la Focşani
Un număr de 70 de experţi în administraţie din 21 de ţări membre ale Uniunii Europene şi ai unor state din afara UE cu statut de observator participă luni şi marţi, la Focşani, la "Întâlnirea grupului de lucru la nivel de experţi din cadrul Reţelei europene de administraţie publică (EUPAN WL)", în contextul exercitării de către România
Vicepremierul Suciu: Oprirea PNDL ar fi 'o mare prostie'
Viceprim-ministrul Vasile-Daniel Suciu, ministrul Dezvoltării Regionale şi Administraţiei Publice, consideră că oprirea derulării Programului Naţional de Dezvoltare Locală (PNDL) ar fi "o mare prostie", în condiţiile în care este vorba de un program care funcţionează şi care a adus beneficii comunităţilor. "Nu mai accept ca, doar din
Suciu: Pentru proiectele derulate de administraţiile locale - creşterea salariului minim în construcţii va fi acoperită din economii şi de la buget
Viceprim-ministrul Vasile-Daniel Suciu, ministrul Dezvoltării Regionale şi Administraţiei Publice, a anunţat, luni, că pentru proiectele derulate de administraţiile locale, creşterea salariului minim în construcţii va fi acoperită din economiile făcute la semnarea contractelor şi de la bugetul de stat. "Dacă Guvernul României, statul româ
Giurgiu: Platformă online în trei limbi în regiunea transfrontalieră România-Bulgaria, realizată cu fonduri europene
Crearea unei platforme online în română, bulgară şi engleză pentru schimbul de informaţii între administraţiile locale din regiunea transfrontalieră România-Bulgaria, în vederea dezvoltării unei strategii pentru îmbunătăţirea coordonării între autorităţile publice locale şi promovarea iniţiativelor transfrontaliere specifice sunt pri
Argeş: Şase contracte cu finanţare europeană de peste 175 de milioane de lei - semnate de vicepremierul Suciu
Vicepremierul Vasile-Daniel Suciu, ministrul Dezvoltării Regionale şi Administraţiei Publice, a semnat luni, la Piteşti, şase contracte cu finanţare europeană în valoare totală de peste 175 de milioane de lei. "Să ştiţi că nu e o mare surpriză că ministrul Dezvoltării Regionale şi Administraţiei Publice merge pe teren (...). De două luni am o medie
PMB: Eco-voucherele acordate în schimbul autovehiculelor uzate vor intra în curând în posesia beneficiarilor
Primăria Municipiului Bucureşti anunţă că va semna în curând contractul cu operatorul economic care a câştigat licitaţia pentru tipărirea eco-voucherelor aferente Programului de stimulare a eliminării din traficul bucureştean a autovehiculelor cu grad ridicat de poluare, după care acestea vor ajunge în posesia celor 4.193 de proprietari eligib
Argeş: Proiect de peste 7 milioane de lei pentru conservarea şi consolidarea cetăţii lui Vlad Ţepeş de la Poenari
Preşedintele Consiliului Judeţean (CJ) Argeş, Dan Manu, a semnat, vineri, contractul de prestări servicii privind proiectarea, asistenţa tehnică şi execuţia de lucrări pentru un proiect de conservare şi consolidare a cetăţii lui Vlad Ţepeş de la Poenari, monumentul urmând să fie închis publicului până la finalizarea lucrărilor. Potrivit unui
PMB: Sens unic pe Şoseaua Fabrica de Glucoză; o bretea de pe Podul Grant, închisă ca urmare a lucrărilor de consolidare
Primăria Capitalei anunţă începerea lucrărilor de reabilitare şi consolidare a Podului Grant, astfel că breteaua de urcare/coborâre dinspre Calea Griviţei/spre Gara de Nord a podului va fi închisă circulaţiei, precum şi că pe Şoseaua Fabrica de Glucoză se va institui sens unic. Astfel, conform unui comunicat transmis de PMB, Compania Municipa
Timiş: Robu anunţă "noua Timişoara", cu piaţetă pietonală şi trafic subteran, într-un spaţiu central nevalorificat
Primarul Nicolae Robu a declarat vineri că în zona centrală a oraşului va apărea "noua Timişoara", un spaţiu în care se vor ridica noi construcţii, o nouă piaţetă pietonală iar traficul rutier va fi coborât pe două nivele subterane. Robu a anunţat că în acest sens se analizează o soluţie "revoluţionară", dar va depin
Timiş: Primarul Robu spune că nu renunţă la metrou, dar că aşteaptă un program naţional pentru marile oraşe
Primarul Nicolae Robu a declarat, vineri, că Timişoara va avea metrou, însă acest obiectiv va fi construit în cadrul unui program naţional ce prevede realizarea de metrouri în oraşele cu populaţie mai mare de trei sute de mii de locuitori. În anul 2013, edilul Timişoarei lansase în premieră ideea ca liniile de tren care traverseaz

