PMB: Până pe 10 aprilie se efectuează tratamente de combatere a căpuşelor în spaţiile verzi
Municipalitatea anunţă că, până pe 10 aprilie, se efectuează tratamente de combatere a căpuşelor în spaţiile verzi din Capitală. "Primăria Municipiului Bucureşti, prin Centrul pentru Protecţia Plantelor, a devansat campania de aplicare a tratamentelor fitosanitare pentru combaterea căpuşelor, pentru a preîntâmpina dezvoltarea popul
Ministrul Apelor şi Pădurilor, Ioan Deneş: În toamna acestui an, Insula de Agrement va fi pusă la dispoziţia băcăuanilor
Lucrările pe şantierul Insulei de Agrement din Bacău, obiectiv turistic realizat printr-un proiect cofinanţat cu fonduri europene, au fost reluate luni, în prezenţa ministrului Apelor şi Pădurilor, Ioan Deneş, care a afirmat că există "toate garanţiile" ca în toamnă insula să fie pusă la dispoziţia băcăuanilor. Deneş, care a fost în
Caraş-Severin: Din 1 aprilie, operatorul privat nu va mai asigura circulaţia feroviară pe traseul Berzovia - Oraviţa
CFR Călători va asigura circulaţia feroviară pe traseul Oraviţa - Berzovia, după ce operatorul privat regional a anunţat că nu va mai face acest lucru de la 1 aprilie, a declarat duminică, într-o conferinţă de presă susţinută la Oraviţa, ministrul Transporturilor, Răzvan Cuc. "Referitor la calea ferată Oraviţa - Berzovia, am aflat destul de tâ
Tulcea: Aeroportul internaţional "Delta Dunării" îşi organizează propriul serviciu de pază
Consilierii judeţeni din Tulcea au aprobat, vineri, modificarea organigramei Aeroportului internaţional "Delta Dunării", instituţia urmând să angajeze zece persoane pentru propriul serviciu de pază. "Acum, aeroportul plăteşte 74.000 de lei pe lună pentru pază, iar dacă vom organiza această activitate cu personal propriu, se va face o econo
Primarul Sibiului estimează scumpirea contractelor cu 30%, din cauza creşterii salariilor şi a preţului bitumului
Primarul municipiului Sibiu, Astrid Fodor, a declarat vineri că toate contractele administraţiei locale se vor scumpi cu aproximativ 30%, din cauza creşterii preţului bitumului şi majorării salariilor în domeniul construcţiilor. "Dacă am aduna numai proiectele care acum le avem în mapă, ajungem la o cifră de 11,2 milioane lei majorare de preţu
ANCPI: Aproximativ 280 milioane lei pentru a cincea etapă de finanţare a lucrărilor de cadastru general
Agenţia Naţională de Cadastru şi Publicitate Imobiliară (ANCPI) a lansat vineri, la Bistriţa, cea de-a cincea etapă de finanţare a lucrărilor de cadastru general, suma alocată fiind de aproximativ 280 milioane lei, potrivit unui comunicat de presă remis AGERPRES. La evenimentul de lansare au participat preşedintele - director general al ANCPI, Radu Codruţ Ştef
STB intenţionează să cumpere carduri contactless, la o valoare estimată de 4,3 milioane lei
Societatea de Transport Bucureşti organizează licitaţie pentru achiziţionarea de carduri contactless reîncărcabile şi de unică folosinţă, la o valoare totală estimată de 4.312.590 lei. Conform unei informări transmise, miercuri, de Biroul de presă al Primăriei Capitalei, cardurile vor fi comercializate prin cele 226 centre d
Alba: Ciugud - prima comună din ţară unde contribuabilii îşi achită taxele doar la automate self-pay
Ciugud, comuna cu cea mai mare absorbţie de fonduri europene din România, este singura primărie din mediul rural, din ţară, în care cetăţenii îşi pot plăti taxele şi impozitele locale prin intermediul automatelor de tip ''self-pay'', amplasate în toate cele şase sate componente. &Ici
Tulcea: Încasarea taxelor şi impozitelor locale a fost reluată, după atacul informatic
Taxele şi impozitele locale pot fi plătite, începând de miercuri dimineaţa, şi online sau cu cardul, după ce în ultimele două zile aceste posibilităţi au fost suspendate, din cauza atacu
Galaţi: Balta Zătun a fost populată cu peste trei tone de peşte
Balta Zătun, aflată în patrimoniul Consiliul Judeţean (CJ) Galaţi, a fost populată, marţi, cu peste trei tone de peşte, valoarea totală a investiţiei fiind de 30.247 de lei, se arată într-o informare transmisă de biroul de presă al instituţiei. Potrivit sursei citate, acţiunea a fost realizată de către CJ Galaţi, prin intermediul Serviciului Public
Suciu: Licitaţia pentru reabilitarea Cazinoului din Constanţa ar putea fi demarată la sfârşitul lui aprilie-începutul lui mai
Viceprim-ministrul Daniel Suciu, ministrul Dezvoltării Regionale şi Administraţiei Publice, a anunţat marţi, la Constanţa, că sunt şanse ca anul acesta, în luna mai, să fie lansată o nouă licitaţie pentru atribuirea lucrărilor de reabilitare a clădirii Cazinoului. "Astăzi, a fost depus ultimul aviz al Comitetului tehnico-economic pentru clădirea Caz
Covasna: Primarul municipiului Sfântu Gheorghe contestă amenda dată de Prefectură de Ziua Maghiarilor de Pretutindeni
Primarul municipiului Sfântu Gheorghe, Antal Arpad (UDMR), a declarat, marţi, că va contesta în instanţă amenda de 10.000 aplicată recent de Prefectura Covasna, pe motiv că, de Ziua Maghiarilor de Pretutindeni, nu a respectat legea privind arborarea steagurilor. "Voi ataca în instanţă, mai ales în condiţiile în care (procesul
Braşov: Bugetul municipiului reşedinţă pe 2019 - în valoare de aproximativ 900 de milioane de lei
Proiectul de buget pe anul 2019 al municipiului Braşov, care este în valoare de aproximativ 900 de milioane de lei, a fost finalizat, acesta putând fi consultat pe site-ul Primăriei începând de luni. Potrivit documentului, partea de cheltuieli reprezintă 905,351 milioane lei, iar cea de venituri 577,895 milioane lei, 32
Argeş: Copiii de la grădiniţele şi şcolile din judeţ vor primi mere de două ori pe săptămână
Copiii din grădiniţele şi şcolile din judeţ vor primi mere de două ori pe săptămână, după ce Consiliul Judeţean (CJ) Argeş a încheiat procedura de achiziţie pentru programul de încurajare a consumului de fructe. "Începând de marţi, 26 martie, 59.773 de preşcolari şi elevi din judeţul Argeş vor primi mere, de
Ministrul Mediului îi îndeamnă pe primari să achiziţioneze maşini electrice
Viceprim-ministrul Graţiela Gavrilescu, ministru al Mediului, prezentă luni la gala organizată cu ocazia împlinirii a 25 de ani de la înfiinţarea Asociaţiei Oraşelor din România (AOR), i-a îndemnat pe edili să achiziţioneze maşini electrice pentru instituţiile pe care le conduc, având în vedere că beneficiază de un eco-bonus de 10.

