Prezidențiale2025/ Fotografierea buletinului de vot - interzisă; neștiința de carte nu constituie motiv ca alegătorul să ceară ajutor în cabină

Fotografierea sau filmarea prin orice mijloace a buletinului de vot la alegerile prezidențiale este interzisă, iar alegătorul care, din motive temeinice, nu poate să voteze singur are dreptul să cheme în cabină, în scopul de a-l ajuta, un însoțitor ales de el.
Biroul Electoral Central a luat o serie de măsuri pentru exercitarea dreptului de vot pe data de 4 mai, în condiții de legalitate, egalitate și integritate.
Potrivit BEC, candidații, membrii birourilor electorale ale secțiilor de votare și oricare alegător au dreptul să conteste identitatea persoanei care se prezintă la vot, prin orice mijloc de comunicare.
În acest caz, identitatea se stabilește de președintele biroului electoral al secției de votare prin oricare mijloace legale.
''Verificările se vor derula cu tact și respect față de persoana a cărei identitate este contestată, urmărind evitarea situațiilor inconfortabile sau alte comportamente nepotrivite'', arată BEC.
În cazul în care contestația este întemeiată, președintele biroului electoral al secției de votare va opri de la votare pe alegătorul contestat, va consemna faptul într-un proces-verbal și va sesiza această situație autorităților publice competente prin predarea procesului-verbal personalului care asigură paza secției de votare din țară sau personalului misiunii diplomatice sau oficiului consular competente teritorial, în cazul secțiilor de votare din străinătate.
Incidentul se va anunța pe cale ierarhică de către reprezentanții autorităților publice care au primit procesul-verbal.
***
Alegătorul care se prezintă la secția de votare și, din motive temeinice, constatate de președintele biroului electoral al secției de votare, nu poate să voteze singur are dreptul să cheme în cabină, în scopul de a-l ajuta, un însoțitor ales de el.
Acesta nu poate fi din rândul persoanelor acreditate/observatorilor, al membrilor biroului electoral al secției de votare sau al candidaților.
Prin motiv temeinic care împiedică alegătorul să voteze singur se înțelege situația obiectivă sau condiția medicală care îl pune pe alegător în imposibilitatea de a parcurge singur, în cabina de votare, activitatea de răsfoire a buletinului de vot și de aplicare a ștampilei cu mențiunea ''VOTAT'' pe competitorul electoral pe care dorește să îl aleagă.
Motivul temeinic trebuie să poată fi constatat cu ușurință de către președintele biroului electoral al secției de votare cu propriile simțuri sau din analiza unor înscrisuri doveditoare pe care le prezintă alegătorul, fără a fi necesare verificări suplimentare, menționează BEC.
Invocarea neștiinței de carte, a analfabetismului, a necunoașterii legii sau a necunoașterii limbii române nu constituie motiv temeinic care împiedică alegătorul să voteze singur.
Totodată, în situația în care alegătorul, din motive bine întemeiate, constatate de către președintele biroului electoral al secției de votare, nu poate semna în lista electorală, președintele face o mențiune în lista electorală, confirmată prin semnătura sa și a unui alt membru al biroului electoral.
Fotografierea sau filmarea prin orice mijloace a buletinului de vot este interzisă.
***
Președintele biroului electoral al secției de votare este obligat să ia măsurile necesare pentru ca alegerile să decurgă în bune condiții.
Atribuțiile sale, în această privință, se întind și în afara localului de vot, în sediul secției de votare, în curtea acestuia, în intrările în curte, în jurul sediului secției de votare, precum și pe străzi și în piețe publice până la o distanță de 500 metri.
Pentru menținerea ordinii, președintele biroului electoral al secției de votare va avea la dispoziție mijloacele de ordine necesare, asigurate de primar și de prefect, împreună cu reprezentanții Ministerului Afacerilor Interne.
În afară de membrii biroului electoral al secției, de personalul tehnic auxiliar al acestuia, de personalul tehnic desemnat să asigure remedierea deranjamentelor sistemelor informatice și de comunicații utilizate în procesul electoral, de candidați și de delegații și de observatorii acreditați, nicio altă persoană nu poate staționa în locurile publice din zona de votare sau în localul de vot mai mult decât timpul necesar pentru votare.
La toate operațiunile efectuate de birourile electorale ale secțiilor de votare pot asista, în afara membrilor acestora, a operatorilor de calculator și a personalului de pază, candidații, persoanele acreditate în condițiile legii, reprezentanții Autorității Electorale Permanente, membrii birourilor electorale superioare și ai Biroului Electoral Central.
Pe durata votării se interzice membrilor birourilor electorale și persoanelor acreditate să poarte ecusoane, insigne sau alte însemne de propagandă electorală.
Sunt interzise comercializarea și/sau consumul de alcool în jurul sediului secției din țară, pe durata votării, până la o distanță de 500 metri.
Prin organizarea evenimentelor de orice gen nu se poate obstrucționa accesul persoanelor la secțiile de votare în preziua votării și în ziua votului. AGERPRES/(AS - redactor: Georgiana Tănăsescu, editor: Andreea Rotaru, editor online: Irina Giurgiu)
Citeşte şi:
Prezidențiale2025/ Persoanele netransportabile, cele spitalizate sau deținuții - vot cu urna mobilă
Prezidențiale2025/ AVANGARDE, CURS și ARA - acreditate să efectueze duminică exit-poll-uri
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - [email protected].
Alte știri din categorie
Nicușor Dan - întâlniri la Vilnius cu Volodimir Zelenski și Mark Rutte
Vilnius - Trimisul special al AGERPRES, Oana Ghiță, transmite: Președintele Nicușor Dan s-a întâlnit luni cu omologul său ucrainean, Volodimir Zelenski și cu secretarul general al NATO, Mark Rutte, în marja Summitului B9 și al Țărilor Nordice. 'Poporul ucrainean continuă să dea dovadă de mare curaj apărând valorile noastre comu
VIDEO Nicușor Dan: România și Polonia simt aceeași mare amenințare din partea Rusiei
Vilnius - Trimisul special al AGERPRES, Oana Ghiță, transmite: România și Polonia sunt două țări mari în Flancul estic și, indiferent de cine a câștigat în Polonia, simt aceeași mare amenințare din partea Rusiei și sunt obligate să colaboreze, a declarat luni președintele Nicușor Dan.
VIDEO Nicușor Dan: O să merg la summitul de la Odessa din 11 iunie
Vilnius - Trimisul special al AGERPRES, Oana Ghiță, transmite: Președintele Nicușor Dan a declarat luni că va participa, cel mai probabil pe 11 iunie, la Summitul de la Odessa, unde va avea discuții 'mai tehnice' privind susținerea Ucrainei.
VIDEO Nicușor Dan: Efectele combaterii marii evaziuni fiscale se vor vedea în 2026
Vilnius - Trimisul special al AGERPRES, Oana Ghiță, transmite: Efectele combaterii marii evaziuni fiscale se vor vedea anul viitor, existând eforturi în această direcție, a declarat, luni, președintele Nicușor Dan.
Camera Deputaților/Autoritățile trebuie să se implice în vederea combaterii violenței și perfecționării legislației (dezbateri plen)
Amploarea fenomenului violenței, respectiv a celei împotriva femeilor, precum și necesitatea implicării autorităților în acest sens, dar mai ales perfecționarea legislației, au fost printre concluziile dezbaterii de luni, din plenul Camerei Deputaților, referitoare la proiectul de lege 'România fără violență'. Dezbate
VIDEO Nicușor Dan, despre o vizită în SUA: În opinia mea, nu se pune problema în 2025
Președintele Nicușor Dan a declarat luni, întrebat când va merge în Statele Unite ale Americii, că, în opinia sa, nu se pune problema unei vizite în 2025 'dintr-o parte sau alta la nivel de președinte'. 'Eu cred că în România va fi o administrație nouă, în Statele Unite este o adminis
VIDEO Nicușor Dan: Când va fi un agreement pe programul Guvernului și pe componența lui, o să fac o desemnare de premier
Vilnius - Trimisul special al AGERPRES, Oana Ghiță, transmite: Președintele Nicușor Dan a declarat, luni, că estimează că în două săptămâni se va forma Guvernul, precizând că va desemna premierul când va exista o înțelegere pe programul și pe componența Executivului.
VIDEO Nicușor Dan: Prezența SUA pe Flancul estic al NATO este foarte importantă pentru noi
Vilnius - Trimisul special al AGERPRES, Oana Ghiță, transmite: Prezența SUA pe Flancul estic al NATO este foarte importantă pentru noi, a declarat, luni, președintele Nicușor Dan, pledând pentru creșterea alocării din Produsul Intern Brut (PIB) pentru Apărare.
Senat: Nadia-Cosmina Cerva - noul lider de grup al grupului S.O.S. România
Grupul senatorial al S.O.S. România are un nou lider de grup, Nadia-Cosmina Cerva înlocuindu-l pe Clement Sava. 'Începând cu data de astăzi, am onoarea și bucuria să vă aduc la cunoștință că în componența grupului parlamentar S.O.S. România au intervenit următoarele modificări: subsemnata este lider de g
Guvernul a stabilit condițiile în baza cărora se vor acorda ajutoarele de minimis pentru sprijinirea zonei Praid
Guvernul a stabilit condițiile prin care societățile din industria extractivă și prelucrătoare și cele din domeniul turismului vor avea acces la schemele de ajutor de stat în valoare totală de 300 de milioane lei, aprobate luni, prin hotărâre, pentru sprijinirea zonei Praid. Potrivit unui comunicat al Executivului, Guvernul a stabi
Senat - Ionel Carp: Voi activa ca independent afiliat grupului PSD
Senatorul neafiliat Ionel Carp a anunțat luni, în plen, că va activa ca independent afiliat grupului parlamentar PSD. 'Vă anunț că, începând de astăzi, voi activa ca senator independent afiliat grupului PSD', a precizat Carp. Ionel Carp a fost ales senator pe lista Partidului S.O.S. România. În ianuarie 2025
Camera Deputaților/Încă un deputat care a demisionat din S.O.S. România a trecut la PSD
Deputatul Ștefan-Alexandru Băișanu, neafiliat, demisionar din S.O.S. România, a anunțat luni că va activa în grupul parlamentar al PSD. El se alătură astfel altor patru deputați, foști membri S.O.S. România, de a căror afiliere la PSD a luat act tot luni Biroul permanent, respectiv plenul Camerei Deputaților. S
VIDEO Nicușor Dan: Avem o îngrijorare privind securitatea pe termen lung în Regiunea Mării Negre
Vilnius - Trimisul special al AGERPRES, Oana Ghiță, transmite: Președintele Nicușor Dan a declarat luni că există 'o îngrijorare privind securitatea pe termen lung în Regiunea Mării Negre, inclusiv în Republica Moldova'.
Florin Manole: PSD va organiza grupuri de lucru pentru consultări cu sindicatele
PSD va avea grupuri de lucru pe domenii care vor comunica și colabora cu sindicatele permanent, pe parcursul consultărilor pentru alcătuirea unui nou Guvern, a anunțat, luni, purtătorul de cuvânt al partidului, Florin Manole. 'Am avut o întâlnire cu mai multe organizații sindicale din domenii precum educație, administrați
VIDEO Bogdan Ivan: Mecanismul adoptat de Guvern acoperă până la finalul anului salariile angajaților de la Salina Praid
Mecanismul de ajutor adoptat de Guvern luni, care va fi acordat SALROM, cuprinde și acoperirea salariilor angajaților care lucrează în subsolul Salinei din Praid, a declarat ministrul Economiei, Bogdan Ivan. El a fost întrebat dacă banii alocați de Guvern acoperă și salariile angajaților de la Salina Praid și pentru ce perioadă de