logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110; +4 021.2076.105

[email protected]

Regele Charles al III-lea şi familia sa vor petrece Crăciunul la Domeniul Sandringham

Image

Regele britanic Charles al III-lea va sărbători Crăciunul alături de familia sa la Domeniul regal Sandringham, pentru prima dată după moartea mamei sale, regina Elisabeta a II-a, informează DPA.

Drapelul regal a fost arborat pe acoperişul acestei reşedinţe regale din comitatul Norfolk, unde regele Charles şi soţia lui, Camilla, se vor afla în ziua de Crăciun, marcând astfel o reluare a festivităţilor regale tradiţionale.

Membrii familiei regale vor asista împreună în această dimineaţă la slujba de Crăciun, ce va fi oficiată la biserica Sf. Maria Magdalena.

De Crăciun, membrii familiei regale îi salută pe vizitatorii sosiţi pe Domeniul Sandringham şi participă la un prânz festiv.

Va fi pentru prima dată când familia regală va petrece Crăciunul la Sandringham după anul 2019 şi, totodată, acesta va fi primul Crăciun fără regina Elisabeta a II-a.

Prinţul William şi Kate - care deţin acum titlurile de prinţ şi prinţesă de Wales - sunt aşteptaţi la Sandringham alături de prinţesa regală Ann şi familia ei, precum şi prinţul Edward şi soţia lui, care deţin titlurile de conte şi contesă de Wessex, alături de copiii lor.

Ducele de York şi fosta lui soţie, Sarah, se vor afla şi ei la Sandringham, însă nu se ştie deocamdată dacă prinţul Andrew - a cărui reputaţie a fost grav afectată de un proces în care a fost acuzat de agresiune sexuală - va avea o apariţie publică.

Regele Charles a înregistrat primul său mesaj de Crăciun în calitate de suveran al Regatului Unit, în care va vorbi, conform aşteptărilor, despre decesul mamei sale şi despre moştenirea reginei Elisabeta a II-a.

Mesajul festiv a fost înregistrat pe 13 decembrie în Capela St. George de la Castelul Windsor.

O imagine care îl arată pe regele Charles al III-lea în timpul înregistrării acestui mesaj către ţară a fost dată publicităţii în Ajunul Crăciunului.

În acea imagine poate fi văzut un brad de Crăciun decorat cu ornamente făcute din materiale sustenabile, inclusiv hârtie şi sticlă, precum şi produse naturale, precum conuri de brad.

În mod tradiţional, membrii familiei regale privesc împreună acest discurs televizat, care este difuzat după masa de prânz, de obicei la ora locală 15:00.

Domeniul Sandringham a fost reşedinţa privată a patru generaţii de monarhi britanici timp de peste 160 de ani şi aparţine în prezent actualului suveran al ţării, regele Charles al III-lea. AGERPRES/(AS - autor: Florin Bădescu, editor online: Andreea Lãzãroiu)

 

Citeşte şi:

 

Afisari: 25

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - [email protected].


Alte știri din categorie

Zig Zag 10-04-2025 19:10

După ce a primit cuplul regal britanic, papa Francisc, încă în convalescență, a vizitat Bazilica Sfântul Petru

Papa Francisc, aflat încă în convalescență după o gravă pneumonie, a efectuat joi o scurtă vizită la Bazilica Sfântul Petru, a doua zi după audiența privată pe care le-a acordat-o la Vatican regelui Charles al III-lea și reginei Camilla, în marja vizitei lor de stat în Italia, informează AFP. Suveranul pontif, &ic

Zig Zag 10-04-2025 18:25

Kazahstanul se așteaptă la încasări de 12 milioane de euro datorită unui concert al cântăreței Jennifer Lopez

Autoritățile din Kazahstan au anunțat joi că speră să obțină beneficii economice de aproximativ 12 milioane de dolari în urma sosirii în țară a cântăreței Jennifer Lopez, care va susține un concert considerat a fi cel mai important spectacol organizat vreodată în acest stat din Asia Centrală de la obținerea independenței sale în 1991, in

Zig Zag 10-04-2025 16:59

Regele Charles și regina Camilla au vizitat mormântul lui Dante, considerat 'părintele' limbii italiene

Regele Charles al III-lea și regina Camilla au vizitat mormântul poetului Dante din Ravenna, joi, în ultima zi a vizitei lor de stat în Italia, care fost marcată de o întrevedere privată cu papa Francisc și de un discurs susținut de monarhul britanic în Parlamentul italian, informează AFP. Mii de persoane care flu

Zig Zag 10-04-2025 13:13

Michelle Obama a vorbit într-un podcast despre zvonurile privind un posibil divorț

Fosta Primă Doamnă a Statelor Unite, Michelle Obama, a declarat că în prezent dorește să facă ''ceea ce e mai bine'' pentru propria persoană, pe fondul zvonurilor despre un posibil divorț după absența sa din ultimele luni de la evenimente importante, transmite joi EFE. În podcastul ''Work in Progress'

Zig Zag 10-04-2025 09:41

Actrița Anjelica Huston dezvăluie că a trecut printr-o ''luptă cu cancerul'', în urmă cu șase ani

Actrița americană Anjelica Huston (''The Witches'', 1990) a dezvăluit că a trecut printr-o ''luptă cu cancerul'', în mod discret, în urmă cu șase ani, relatează joi agenția EFE care citează revista People.

Zig Zag 09-04-2025 20:12

Regina Camilla și-a celebrat aniversarea căsătoriei cu pizza și înghețată italiană

Italienii i-au oferit miercuri pizza și înghețată reginei Camilla a Regatului Unit cu prilejul celebrării celei de-a 20-a aniversări a căsătoriei sale cu regele Charles al III-lea, în timpul unei vizite de stat a cuplului regal britanic în Italia, informează Reuters. Regina Camilla și regele Charles au mers la renumita cafenea Giolitti din ce

Zig Zag 09-04-2025 17:56

Regina Camilla a fost primită cu entuziasm la o școală din Roma

Regina Camilla a fost primită cu entuziasm miercuri la școala Alessandro Manzoni din cartierul Appio Latino, din Roma, informează agenția de presă ANSA. Soția regelui Charles al III-lea al Regatului Unit, care a fost însoțită de ministrul italian al Educației, Giuseppe Valditara, a fost întâmpinată de numeroși elevi care fluturau drapelul Reg

Zig Zag 09-04-2025 16:11

Regele Charles, încântat de lucrările de restaurare a Colosseumului în timpul vizitei de stat la Roma

Regele Charles al III-lea al Marii Britanii a fost plăcut impresionat de 'excelentele' lucrări de restaurare a Colosseumului din Roma, în fața căruia a pozat marți alături de regina Camilla, relatează PA Media/dpa. Charles și Camilla și-au început ziua în capitala Italiei cu o ceremonie de întâmpinare grandioasă, plină de

Zig Zag 09-04-2025 15:47

#MeToo în Franța: Un raport parlamentar 'destul de terifiant', spune actrița Judith Godreche

Raportul comisiei parlamentare de anchetă asupra violențelor sexiste și sexuale comise în sectorul cultural din Franța este 'destul de terifiant', a declarat joi actrița franceză Judith Godreche, considerată un vârf de lance al mișcării #MeToo în această țară, informează AFP. 'Acest raport, eu îl așteptam și (...) el este im

Zig Zag 09-04-2025 15:17

Prințul Harry, prezent la Londra pentru a doua zi de audieri privind securitatea sa

Prințul Harry a asistat miercuri la cea de-a doua zi de audieri la Curtea de Apel din Londra, care examinează recursul său împotriva deciziei Guvernului britanic de a îi reduce nivelul de protecție asigurat de Poliție în timpul vizitelor sale în Regatul Unit, informează AFP. Audierea de miercuri se desfășoară parțial cu ușile înch

Zig Zag 09-04-2025 14:22

Viola Davis vorbește despre inspirația pentru rolul președintelui SUA din 'G20'

Pentru Viola Davis, faptul că a văzut o femeie de culoare într-un rol puternic la televizor pe când era doar o fetiță a reprezentat inspirația pentru noul său rol, cel al președintelui SUA în thriller-ul 'G20', transmite Reuters. Seria polițistă americană din 1974 'Get Christie Love!', cu Teresa Graves în rolul unei poli

Zig Zag 09-04-2025 12:37

EXPO 2025 - Osaka în cifre: 158 de țări participante și 28 de milioane de vizitatori așteptați

Orașul japonez Osaka va găzdui pentru a doua oară, începând de la 13 aprilie, Expoziția Mondială Expo Osaka, cu participarea a 165 de țări și organizații, pe o suprafață de 1,55 km pătrați. Se preconizează că expoziția va atrage 28,2 milioane de vizitatori și va genera un impact economic de 12 miliarde de euro, transmite miercuri agenția EFE, care prezint

Zig Zag 09-04-2025 09:25

Japonia/ Un instrument AI pentru protejarea florilor de cireș

Florile de cireș din Japonia, un simbol al reînnoirii și al efemerului, sunt în pericol, însă o nouă aplicație care utilizează inteligența artificială (AI) ar putea ajuta la conservarea acestor pomi. Înflorirea cireșilor, 'Sakura' în japoneză, un eveniment așteptat cu nerăbdare atât de japonezi, c&ac

Zig Zag 08-04-2025 22:47

SUA: Trump a plantat o 'MAGAnolia' în grădinile Casei Albe

Președintele american Donald Trump a plantat marți un arbore în grădinile Casei Albe, numit 'MAGAnolia', referire la sloganul său 'Make America Great Again', relatează AFP. Arbustul înlocuiește cel mai bătrân copac din reședința prezidențială americană, o altă magnolie plantată în urmă cu aproape două se

Zig Zag 08-04-2025 19:21

Un rar diamant albastru, expus la Abu Dhabi înainte să fie scos la licitație

Un diamant albastru de 10,03 carate, a cărui valoare a fost estimată la 20 de milioane de dolari, a fost expus marți în avanpremieră la Abu Dhabi, capitala Emiratelor Arabe Unite, înainte să fie scos la vânzare în cadrul unei licitații care va avea loc la jumătatea lunii mai în orașul elvețian Geneva, informează AFP. Diamantul