logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110

office@agerpres.ro

Preşedintele Comisiei de mediu din Senat: Suntem la un ruşinos procent de 12% de reciclare în România; statul - metastazat

Imagine din galeria Agerpres

Senatorul Aurel Oprinoiu, preşedintele Comisiei de mediu, a criticat marţi, la o conferinţă pe tema gestionării deşeurilor, gradul de reciclare din România situat la un "ruşinos" nivel de 12%, susţinând că lucrurile "nu stau deloc bine" în această direcţie, din cauza statului român care este "metastazat".

El a participat la Conferinţa naţională "Economia Circulară în Practică: Provocări şi Soluţii pentru Gestionarea Deşeurilor Municipale", eveniment organizat la Palatul Parlamentului de INFOMEDIU EUROPA şi Federaţia Asociaţiilor de Dezvoltare Intercomunitară, în parteneriat cu Ministerul Mediului, Apelor şi Pădurilor.

"Din punctul meu de vedere, în momentul de faţă, în acest domeniu, lucrurile nu stau deloc bine. Suntem la un ruşinos procent de 12% de reciclare în România secolului XXI, într-un stat european. Avem doar 32 de SMID-uri - Sisteme de Management Integrat al Deşeurilor, din 41 de judeţe şi acelea, probabil, mai puţin de jumătate funcţionale cu adevărat, cu staţii de tratare ş.a.m.d. Avem o legislaţie care cât de cât funcţionează, dar lucrurile nu stau deloc bine. (...) Societatea este pregătită, dumneavoastră sunteţi pregătiţi pentru reformă, pentru evoluţie, în schimb, statul român este metastazat, pentru că sunt metastaze şi nu a venit doctorul acela la minister care să ştie să aplice tratamente, să ştie exact ce-i trebuie fiecăruia", a susţinut Oprinoiu.

El a menţionat situaţia Sistemului de Management Integrat al Deşeurilor din judeţul Prahova.

"Prahova a fost printre primele SMID-uri din ţară. (...) Ştiţi ce se întâmplă în Prahova? S-a format un grup infracţional organizat şi nu mi-e ruşine să o spun de faţă cu toată lumea. Pentru că, atât timp cât sunt îngropate deşeuri de infractori cu sprijinul autorităţilor şi acoperite de autorităţi, înseamnă o mafie. Când implici autorităţile statului, deja devine mafie şi buba este în grădina autorităţilor. Pentru că, dacă staţia de tratare mecanico-biologică nu duce deşeuri infractorilor să le îngroape, infractorii nu ar avea ce să îngroape. Din fericire, există şi o lumină la capătul tunelului, pentru că m-am plimbat prin ţară şi am văzut şi SMID-uri funcţionale, am văzut la Iaşi şi mi-a plăcut, nu contează cine administra staţia de acolo", a afirmat senatorul Aurel Oprinoiu.

Potrivit acestuia, trebuie să existe o voinţă politică pentru a face funcţionale aceste sisteme.

"Trebuie doar să existe o voinţă politică şi să căutăm acei doctori care ştiu să aplice tratament, practic asta ne lipseşte în momentul de faţă. (...) Nu este normal, în momentul în care sunt senator, sunt ales de cetăţeni, ajung să rezolv o problemă şi şeful Gărzii Naţionale (de Mediu), comisarul, este schimbat că a făcut un lucru bun. Avem foarte multe probleme, cel puţin în momentul de faţă, la nivelul statului român şi felul în care funcţionează. (...) În toată Europa se fac bani din deşeuri şi este normal să fie aşa, pentru că nimeni nu vrea să facă un business ca să piardă, dar de ce să nu facem corect, de ce să nu protejăm mediul, pentru că mediul nu are culoare politică, nu este nici roşu, nici galben, nici albastru, nici alte culori. Mediul este cel care ne influenţează viaţa. Poate ştiţi, în Ploieşti, un procent foarte mare de cancere. De ce credeţi? Putem face o analogie că avem trei rafinării în zonă şi multe alte lucruri. Acel grup infracţional care în momentul de faţă îngroapă deşeuri - sunt prinşi zi de zi, se fac controale", a explicat Oprinoiu.

Secretarul de stat în Ministerul Mediului, Apelor şi Pădurilor Dan Ştefan Chiru a evidenţiat că principala problemă o constituie colectarea selectivă a deşeurilor, care poate fi rezolvată prin sistemul de garanţie - returnare, ce va fi pus în funcţiune pe 30 noiembrie.

"Când vorbim de deşeuri, cred că principala problemă a noastră la ora aceasta este colectarea selectivă. Ministerul Mediului a avut o campanie care s-a numit 'Reciclăm în România' şi am constatat că o foarte mică cantitate de deşeuri se reciclează, din păcate, suntem codaşi în acest domeniu. Cred că noul sistem care se aşteaptă să se pună în funcţiune la 30 noiembrie, sistemul de garanţie - returnare, va contribui, spunem noi, în mod decisiv şi, chiar dacă unii sunt sceptici, noi credem că acest sistem va regla, din acest punct de vedere, colectarea separată a deşeurilor. Nu cred că România îşi mai permite, din acest moment, să nu încerce să pună la punct sistemul de colectare. La nivel de ţară, există la această dată şi un infringement pe deşeuri, pe care autoritatea centrală trebuie să încerce să-l ducă la bun sfârşit, pentru a nu a afecta imaginea şi din punct de vedere financiar bugetul României", a punctat Chiru.

În intervenţia sa, Gabriel Moiceanu, preşedinte al Federaţiei Asociaţiilor de Dezvoltare Intercomunitare, a transmis că România este la doar patru procente de ţinta cerută de Uniunea Europeană în ceea ce priveşte reciclarea deşeurilor.

"Nu putem singuri să rezolvăm situaţiile create în România şi provocările până în acest moment. Avem nevoie de investiţii în sistemele de management integrat, aşa cum avem nevoie de investiţii în judeţele în care nu sunt SMID-uri. Sunt optimist, pentru că avem exemple de bună practică în ţară şi sunt optimist pentru că România, în momentul de faţă, este la 4 procente de Directiva europeană ca reciclare. Pentru că, de la 12% până la 16,5% înseamnă reciclabilul din deşeurile municipale, mai avem 4 procente. Dar tot împreună va trebui să lucrăm - autorităţi, OIREP-uri, industrie, producătorii şi cei care pun pe piaţă deşeurile de ambalaje. E adevărat că suntem foarte deficitari pe componenta de tratare a deşeurilor", a indicat Moiceanu.

El a prezentat soluţii pentru gestionarea corespunzătoare a deşeurilor. "Prima gestionare pe care trebuie să o facem ca cetăţean, ca UAT-uri, ca implicare, este să separăm la sursă, operatorul să colecteze separat şi fiecare instalaţie să-şi preia fluxul şi să-l trateze. Dacă ne uităm un pic în ceea ce înseamnă următoarea programare şi finanţările propuse în sistemele de management integrat, o să constatăm că mai devreme de şase - şapte ani, variantă optimistă, de la studii de fezabilitate până la proiecte, execuţie şi delegare efectivă nu vom avea aceste instalaţii funcţionale. Prin urmare, faceţi un calcul să vedeţi ce înseamnă plata economiei circulare, costurile să închizi sau să deschizi o celulă şi luaţi în calcul să realizaţi aceste instalaţii de tratare din fonduri proprii sau, de ce nu, din parteneriate publice-private. Timpul nu este prieten cu noi şi ştim foarte bine că am avut mari întârzieri pe proiectele de infrastructură mare, sunt proiecte delicate, un acord de mediu pentru astfel de instalaţii este greu de obţinut şi toate celelalte lucruri până la o instalaţie care să ne aducă în parametri pe care ni-i dorim", a evidenţiat Gabriel Moiceanu.

Potrivit preşedintelui Federaţiei Asociaţiilor de Dezvoltare Intercomunitare, unul dintre riscurile identificate privind tratarea deşeurilor este generarea a din ce în ce mai multe cantităţi pentru valorificare energetică şi nu există industrie pe acest sector.

"Este nevoie să dezvoltăm sau să gândim mecanisme, inclusiv în termocentrale, să mergem în încălzire publică, să mergem în zona valorificare energetică fără emisii, că avem soluţii. Să deschidem această posibilitate să gestionăm deşeurile pe valorificare energetică chiar în SMID-urile pe care le avem delegate, astfel încât să ne asigurăm energia pentru tratarea deşeurilor la nivel de centru de management. (...) Toată lumea vorbeşte de reciclare, pe mine mă distrează că vorbesc de colectare selectivă, dar noi trebuie să facem colectare separată, să separăm la sursă, să facem colectare separată, nu selectivă", a concluzionat Moiceanu. AGERPRES/(A - autor: Sorinel Peneş, editor: Claudia Stănescu, editor online: Ada Vîlceanu) 

Afisari: 66

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.


Alte știri din categorie

Viata Parlamentara 25-06-2026 22:47

Grindeanu: Astăzi am convenit cu o parte dintre liderii politici principiile generale ale unui viitor acord

Președintele PSD, Sorin Grindeanu, a declarat, joi, că a convenit cu o parte dintre liderii politici principiile generale ale unui viitor acord politic legate de țintele macroeconomice, PNRR, OCDE și SAFE. 'Se fac primii pași pentru un nou Guvern. Astăzi, am convenit cu o parte dintre liderii politici principiile generale ale unui viitor A

Viata Parlamentara 25-06-2026 16:09

Parlamentul se reunește în ședință comună pe 29 iunie, prilej cu care președintele Israelului va adresa un mesaj

Birourile permanente reunite ale Camerei Deputaților și Senatului au aprobat, joi, convocarea unei ședințe comune a Parlamentului în data de 29 iunie, în care președintele Statului Israel, Isaac Herzog, care se va afla în vizită oficială în România, va transmite un mesaj. Potrivit unui memorandum aprobat de conduc

Viata Parlamentara 25-06-2026 12:26

Diana Tușa: Copiii noștri merită protecție reală, nu judecători 'înțelegători' cu abuzatorii

Deputata PSD Diana Tușa, președintele Comisiei speciale comune parlamentare pentru combaterea traficului de persoane, afirmă că, în cazuri de abuz sexual asupra copiilor, clemența nu este o virtute, ci e complicitate, iar copiii merită protecție reală, nu judecători 'înțelegători' cu abuzatorii. Reacția acesteia vine după ce un inculpat con

Viata Parlamentara 23-06-2026 00:19

Sighiartău: Guvernul trădării a căzut; PNL cere președintelui să convoace consultările conform Constituției

Guvernul 'trădării' a căzut, iar PNL cere președintelui Nicușor Dan să convoace consultările conform Constituției, a declarat, luni seară, secretarul general al partidului, Robert Sighiartău. 'Guvernul trădării a căzut. Nu poți construi pe trădare și pe corupție morală. Au fost 48 de zile pierdute pentru România și pentru români, au fos

Viata Parlamentara 23-06-2026 00:05

Grindeanu spune că Nicușor Dan va face destul de repede consultări pentru desemnarea unui nou premier

Președintele PSD, Sorin Grindeanu, a declarat luni seară, după votul Parlamentului de respingere a învestirii guvernului Adrian Veștea, că se așteaptă ca în următoarele zile președintele Nicușor Dan să cheme

Viata Parlamentara 23-06-2026 00:01

UPDATE Veștea: Am venit în acest proiect cu bune intenții; îmi pare rău că nu s-a putut materializa

Premierul desemnat, Adrian Veștea, a afirmat, luni seară, că a tratat cu responsabilitate formarea Guvernului, punctând că a venit în acest proiect cu bune intenții, răspunzând unei provocări. 'Am venit în acest proiect cu bune intenții, dintr-o funcție aleasă pe care mi-am câștigat-o în urma unui vot un

Viata Parlamentara 22-06-2026 23:59

Veștea, după ce Guvernul a picat în Parlament: Votul nu a fost cel pe care l-am sperat pentru România

Premierul desemnat Adrian Veștea a declarat, luni, după ce Guvernul propus de el a picat în Parlament, că votul nu a fost cel pe care l-a sperat pentru România, dar îl respectă.

Viata Parlamentara 22-06-2026 23:45

Parlament - învestire/Guvernul Veștea - respins de Parlament

Guvernul Adrian Veștea a fost respins, luni, de Parlament, cu 189 de voturi 'pentru' și 23 de voturi împotrivă. Au fost 212 de voturi exprimate. Votul asupra cererii de acordare a încrederii Parlamentului asupra programului și a întregii liste a Guvernului a fost secret cu bile. Pentru ca Guvernul să fi

Viata Parlamentara 22-06-2026 23:31

Parlament - învestire Guvern/ S-a încheiat votul pentru Cabinetul propus de Adrian Veștea

Deputații și senatorii au finalizat, luni, votul din plenul comun al Parlamentului, reunit pentru învestirea Guvernului Adrian Veștea. Miniștrii propuși de Veștea au fost audiați luni de comisiile de specialitate ale Parlamentului. Votul asupra cererii de acordare a încrederii Parlamentului asupra programului și a &i

Viata Parlamentara 22-06-2026 23:25

Paul Stănescu spune că următorul premier propus ar trebui să fie de la PSD

Senatorul PSD Paul Stănescu, fost secretar general al partidului, a declarat luni că, în cazul în care Guvernul Adrian Veștea nu va trece de votul Parlamentului, următorul premier desemn

Viata Parlamentara 22-06-2026 23:17

Parlament - învestire Guvern/Robert Alecu (neafiliat): Votul meu va fi împotrivă; singura soluție - întoarcerea la alegeri anticipate

Deputatul neafiliat Robert Alecu a declarat luni, în plenul Parlamentului, că nu va vota noul Guvern și că singura soluție onestă rămâne întoarcerea la alegeri anticipate. 'Astăzi ni se cere să acordăm un cec în alb, un cec pe care în cele din urmă îl vor plăti tot românii. Iar eu nu voi gira acest

Viata Parlamentara 22-06-2026 23:03

Parlament - învestire Guvern/ Darău (USR): Guvernul propus - o coalizare a tot ce este mai rău

Executivul propus de premierul desemnat Adrian Veștea este 'o coalizare a tot ce este mai rău în politica românească', a declarat, luni, în plenul reunit, ministrul interimar al Economiei, Irineu Darău (USR), în cadrul dezbaterii anterioare votului parlamentarilor cu privire la învestirea acestei formule de Cabinet.

Viata Parlamentara 22-06-2026 22:57

Parlament - Învestire Guvern/Dumitru Manea: Acest guvern este rezultatul unui blat de cartier

Senatorul SOS România, Dumitru Manea, a declarat luni, în plenul reunit al Parlamentului, că Guvernul Veștea este unul 'antiromânesc' și reprezintă rezultatul unui 'blat de cartier'. 'Domnilor prezumtivi miniștri, sunteți un guvern antiromânesc, ca și cel de dinaintea dumneavoastră, ca și cei care s-au răzgândi

Viata Parlamentara 22-06-2026 22:54

Parlament - învestire Guvern/ Răzvan Chiriță: : România are nevoie de stabilitate și predictibilitate

Liderul grupului parlamentar Uniți pentru România, Răzvan Chiriță, a declarat luni seara, în plenul reunit al Parlamentului, în cadrul ședinței de învestire a Cabinetului Veștea, că România traversează un moment dificil în care responsabilitatea trebuie să primeze în fața calculelor politice. În

Viata Parlamentara 22-06-2026 22:53

Parlament - învestire Guvern/ Buzoianu (USR): Poporul nu a votat să fie subjugat de PSD

Poporul nu a votat să fie subjugat de PSD, a afirmat, luni, în plenul reunit al Parlamentului, la învestirea Guvernului Adrian Veștea, ministrul interimar al Mediului, Diana Buzoianu (USR). 'Ce ne propune astăzi PSD? Să ardem casa. Ni se promite cu emoție în glas că vom construi un castel și, de fapt, vom primi o cocioabă