logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110

office@agerpres.ro

Oamenii de știință confirmă prăbușirea pe Lună a treptei superioare a unei rachete

Imagine din galeria Agerpres

Treapta superioară a unei rachete a companiei SpaceX s-a prăbușit pe Lună, au confirmat miercuri oamenii de știință, pe baza observațiilor efectuate cu un telescop din Chile, care a detectat dovezi ale existenței unui nor de resturi, informează joi AFP.

Coliziunea, care nu a fost intenționată, ar fi creat un crater pe suprafața selenară, pe care agențiile spațiale, printre care și NASA, speră să-l analizeze.

Oamenii de știință au estimat anterior că treapta superioară a rachetei Falcon 9, de dimensiunea unui autobuz, urma să lovească miercuri suprafața Lunii, în jurul orei 06:35 GMT, ceea ce s-a și întâmplat.

Telescopul Foarte Mare (VLT) situat în Chile, 'a detectat linii spectrale' - 'amprente chimice' de 'sodiu și litiu în norul de impact, cu durata între cinci și zece minute după coliziune', a anunțat Observatorul European Austral (ESO) într-o postare pe rețelele sociale.

'Sodiul provine probabil din solul lunar, în timp ce litiul ar putea proveni de la rachetă', a precizat ESO.

Benjamin Fernando, cercetător la Laboratorul Național Los Alamos din New Mexico (sud-vestul SUA) și autor principal al unui studiu recent dedicat acestei coliziuni așteptate, a confirmat, de asemenea, pentru AFP că impactul a avut loc.

Presupunând că tot combustibilul fusese consumat, autorii studiului au estimat că nava cântărea aproximativ patru tone și că, la o viteză de 8.690 km/h, urma să se prăbușească în apropierea craterului Einstein, în emisfera nordică a Lunii.

NASA, cu sonda sa spațială Lunar Reconnaissance Orbiter, și-a anunțat intenția de a capta imagini cu locul impactului, la fel și Coreea de Sud, cu sonda sa Pathfinder Lunar Orbiter. Însă, informațiile ar putea ajunge la noi abia peste câteva zile, notează AFP.

Înainte de prăbușire, NASA a afirmat că 'nu există niciun pericol pentru Terra'.

'Oamenii de știință de la NASA intenționează să colecteze date legate de acest eveniment pentru perfecționarea tehnicilor de monitorizare a obiectelor din spațiu', a precizat, de asemenea, agenția americană.

Deșeuri spațiale

Racheta Falcon 9, construită de compania SpaceX deținută de Elon Musk, a fost lansată în ianuarie 2025 având la bord două module de aselenizare.

Propulsorul a revenit pe Terra, în timp ce treapta superioară, considerată de atunci un deșeu spațial, a rămas în spațiu pentru a continua operațiunea de lansare a celor două module lunare.

'Activitatea solară și forțele gravitaționale au plasat-o în cele din urmă pe o traiectorie îndreptată spre Lună', în pofida măsurilor de precauție luate de SpaceX, a afirmat Julianna Scheiman, o reprezentantă a companiei, într-o conferință de presă organizată luni de NASA.

Coliziunea ar trebui să le permită oamenilor de știință să studieze norii de praf și să evalueze mai bine riscurile asociate cu deșeurile spațiale artificiale, o miză cu atât mai importantă cu cât NASA speră să stabilească o prezență umană durabilă pe Lună.

Luna este lovită cu regularitate de deșeuri spațiale, mai ales de meteoriți. În schimb, coliziunile cu obiecte artificiale sunt mult mai rare.

În anii 1970, NASA a provocat în mod intenționat mai multe impacturi spațiale în timpul programului său lunar Apollo pentru a obține date seismice.

Agenția Spațială Europeană (ESA) a declarat la sfârșitul lunii iulie că peste 46.000 de deșeuri spațiale, cântărind în total 17.000 de tone, se află în prezent pe orbita Pământului.

Unii experți au avertizat că acumularea excesivă de deșeuri spațiale în jurul Terrei ar putea antrena o periculoasă reacție în lanț de coliziuni, cunoscută sub numele de 'sindrom Kessler'. AGERPRES/(AS - redactor: Dana Purgaru, editor online: Anda Badea)

Afisari: 586

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.


Alte știri din categorie

Planeta 26-08-2026 22:14

VIDEO Viitură la granița dintre Nepal și Tibet: Cel puțin 160 de morți și sute de dispăruți

O viitură devastatoare însoțită de o alunecare de teren survenită la granița dintre Nepal și Tibet - un teritoriu autonom controlat de China - a ucis miercuri cel puțin 160 de oameni, iar mai multe sute de persoane sunt încă date dispărute, inclusiv numeroși turiști străini, informează AFP. Poliția nepaleză a precizat miercuri sear

Planeta 26-08-2026 21:39

Seism cu magnitudinea 5,1 înregistrat în Columbia, la două săptămâni după un cutremur devastator

Un seism cu magnitudinea 5,1 a zguduit miercuri Bogota și alte orașe din Columbia, fără să facă victime potrivit primelor constatări, dar stârnind panică în rândul locuitorilor, la doar două săptămâni după un cutremur devastator care s-a produs în vestul țării, informează AFP. Seismul de miercuri a avut loc la adâncimea de 1

Stiinta 26-08-2026 21:30

Bill Gates avertizează în privința AI, propunând o taxă și rezervarea unor locuri de muncă pentru oameni

Bill Gates, cofondator și fost CEO al companiei Microsoft, a lansat miercuri un apel pentru gestionarea schimbărilor generate de inteligența artificială (AI), propunând o taxă pe AI, crearea unui organism internațional și desemnarea unor locuri de muncă rezervate oamenilor, informează AFP. 'Nu-mi place să le dau vești proaste oamenilor sau să spun că

Planeta 26-08-2026 19:38

China anunță cel puțin 3 morți și 265 de dispăruți în urma viiturii produse între Tibet și Nepal

Cel puțin trei persoane au murit în China, iar alte 265 sunt date dispărute în urma unei alunecări de noroi care s-a produs miercuri în Gyirong, principalul punct de trecere terestră între Tibet și Nepal, a anunțat postul public de televiziune CCTV, citând un bilanț preliminar al autorităților chineze, informează Reuters. Numărul

Planeta 26-08-2026 17:51

Inundații în Nepal: UE a activat Copernicus, sistemul său de monitorizare prin satelit

Uniunea Europeană a anunțat miercuri că a activat sistemul său de monitorizare prin satelit, Copernicus, pentru a sprijini astfel echipele de salvare în urma inundațiilor masive din Nepal și a precizat că este pregătită să ofere asistență suplimentară, informează AFP. 'Sistemul Copernicus a fost activat pentru a contribui la cartogra

Planeta 26-08-2026 17:02

Schimbări climatice: Japonia intenționează să își extindă prognozele meteorologice la două săptămâni

Agenția Meteorologică Japoneză (JMA) a anunțat miercuri că intenționează să emită prognoze pentru o perioadă de două săptămâni - față de intervalul actual de șapte zile - pentru a pregăti mai bine populația în cazul unor evenimente meteorologice extreme, informează AFP. La fel ca în restul lumii, oamenii de știință estimează că schimbările cl

Planeta 26-08-2026 14:15

Cel puțin 384 de călători, dintre care 291 de cetățeni străini, dispăruți în inundațiile din Nepal

Cel puțin 384 de călători, dintre care 291 de cetățeni străini au fost dați dispăruți după inundațiile produse în regiunea graniței dintre Nepal și Tibet, conform consiliului de turism al țării, transmite miercuri Reuters. Dintre cetățenii străini dispăruți, 105 sunt de naționalitate indiană. Cel puțin 9 persoane au murit în

Planeta 26-08-2026 13:32

Opt morți în inundațiile din Nepal

Armata nepaleză a intervenit miercuri cu elicoptere după ce o viitură fulgerătoare masivă a măturat satele aflate de-a lungul albiei unui râu din națiunea himalayană, ucigând opt persoane și paralizând infrastructura rutieră și energetică în zonele din apropierea Tibetului, transmite Reuters. Dincolo de graniță, Tibetul

Planeta 26-08-2026 10:58

Nepalul în alertă după inundațiile grave produse în nordul țării

Autoritățile nepaleze au anunțat miercuri desfășurarea de resurse de salvare de urgență în urma inundațiilor masive din nordul țării, pentru care nu a fost disponibilă o evaluare imediată a pagubelor, transmite AFP. 'Nu avem încă o evaluare precisă a pagubelor, dar inundațiile sunt masive și probabil au afectat multe zone locui

Planeta 26-08-2026 04:19

El Salvador: Alertă maximă din cauza secetei asociate cu fenomenul El Nino

El Salvador a declarat marți alertă maximă din cauza unei secete asociate cu fenomenul El Nino, care a provocat pierderi de culturi, a anunțat Protecția civilă, notează AFP. El Nino este un fenomen natural care apare la fiecare doi până la șapte ani. Apele de suprafață din centrul și estul Oceanului Pacific ecuatorial se încălzesc,

Planeta 25-08-2026 21:04

Zeci de noi incendii de vegetație au izbucnit în Grecia

Treizeci și nouă de incendii de vegetație au izbucnit marți în Grecia în decurs de doar câteva ore, a relatat serviciul de pompieri din această țară, informează DPA. Cel mai sever focar se află pe insula Salamis, situată în largul coastelor Atenei, potrivit pompierilor eleni. Insula Salamis găzduiește cea mai mare bază a

Stiinta 25-08-2026 20:22

SpaceX va construi un complex pentru lansarea rachetelor Starship în Louisiana

SpaceX intenționează să construiască un centru de lansare a rachetelor Starship în sudul Louisianei, potrivit unui anunț făcut marți împreună cu guvernatorul acestui stat american, compania vizând începerea construcției celui de-al patrulea port spațial al său în decursul anului viitor, informează Reuters. Acel amplasament cu o su

Stiinta 25-08-2026 13:12

Roboții au doborât recorduri umane în cursele de 100 de metri și 400 de metri în cadrul Jocurilor Roboților Umanoizi

Roboții umanoizi au doborât recorduri umane în cursele de 100 de metri și 400 de metri în cadrul Jocurilor Roboților Umanoizi, care se desfășoară la Beijing între 22 și 26 august, transmite marți Xinhua. Acest lucru marchează un uriaș salt înainte față de ediția inaugurală de anul trecut, care a produs o pletoră d

Planeta 25-08-2026 11:05

Case inundate, zeci de mii de persoane evacuate în sudul Chinei, pe măsură ce inundațiile se intensifică

Inundațiile pe scară largă declanșate de ploile abundente provocate de taifunul Narra s-au intensificat marți în sudul Chinei, case și magazine fiind inundate, iar mii de oameni fiind evacuați, în timp ce un alt sistem de furtuni se îndrepta spre Japonia și Taiwan, transmite Reuters. Autoritățile din Chongzuo, în regiun

Stiinta 25-08-2026 09:50

Astronauta franceză Sophie Adenot va realiza o a doua ieșire extravehiculară pe orbită

La o săptămână după prima sa ieșire în spațiu istorică pentru Franța, astronauta franceză Sophie Adenot se va aventura marți în afara Stației Spațiale Internaționale (ISS) pentru a doua oară, pentru a-și finaliza misiunea, transmite AFP. Astronauta franceză în vârstă de 44 de ani și-a petrecut ziua de duminică pre