Box: Preşedintele Donald Trump a reabilitat un campion mondial de culoare, victimă a rasismului

Preşedintele Statelor Unite ale Americii, Donald Trump, l-a reabilitat joi cu titlu postum pe Jack Johnson, primul boxer de culoare devenit campion mondial la categoria grea în anul 1908, înainte de a fi condamnat la închisoare din motive rasiste, informează AFP.
John Arthur "Jack" Johnson, supranumit ''uriaşul din Galveston", oraş din Texas unde s-a născut pe 31 martie 1878, era "un veritabil luptător", a declarat Trump cu ocazia unei ceremonii desfăşurate în Biroul Oval al Casei Albe.
La ceremonie au participat actorul Sylvester Stallone, cel care l-a interpretat pe celebrul boxer "Rocky", actualul campion mondial al greilor în versiunea WBC, Deontay Wilder, şi fostul campion britanic Lennox Lewis.
Reabilitarea sa "era foarte importantă pentru Sylvester Stallone, un prieten de lungă durată", a explicat Donald Trump, care şi-a anunţat în luna aprilie intenţia de a studia această cerere.
Linda Haywood, strănepoata fostului pugilist, a fost şi ea prezentă la ceremonie.
Johnson, condamnat la închisoare în anul 1913 pentru că a avut relaţii cu o femeie albă, a fost victima a ceea ce mulţi au considerat a fi "o nedreptate motivată de rasism", într-o perioadă în care ţara traversa "enorme tensiune rasiale", a adăugat Trump.
Sursa foto: www.berfrois.com
Jack Johnson este unul dintre cei mai mari boxeri americani, cu un palmares de 78 de victorii, dintre care 45 prin KO, 8 înfrângeri şi 12 egaluri. Dar el a intrat în istorie devenind primul negru care a cucerit centura de campion mondial la categoria regină, după victoria în runda a 14-a în faţa canadianului Tommy Burns, pe 26 decembrie 1908 la Sydney (Australia).
El şi-a apărat de nouă ori titlul, între care un meci memorabil câştigat în 1910 în faţa lui James J. Jeffries, un fost campion alb revenit din retragere.
Dar el a devenit victima rasismului într-o ţară marcată de legile segregării. În 1913, Johnson, care întreţinea relaţii cu o femeie albă, a fost condamnat, în virtutea unei legi contra traficului de fiinţe umane şi prostituţie (Mann Act), în urma unei proceduri considerate rasistă.
El a plecat în Europa şi în America latină pentru a se sustrage sentinţei şi a continua să-şi apere titlul, pe care l-a pierdut în urma unui meci contra lui Jess Willard, în 1915 la Havana. El a decis să predea autorităţilor americane în 1920 şi a stat un an în spatele gratiilor.
Această condamnare a fost ştearsă de preşedintele Donald Trump. AGERPRES (autor: Vlad Constantinescu, editor: Mihai Ţenea, editor online: Gabriela Badea)
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - [email protected].
Alte știri din categorie
Handbal masculin: România s-a calificat dramatic la EURO 2026
Naționala masculină de handbal a României s-a calificat dramatic la turneul final al Campionatului European - EHF EURO 2026, deși a fost învinsă de Polonia cu scorul de 30-29 (15-14), duminică seara, la Gorzow Wielkopolski, în ultimul meci din Grupa 8-a a preliminariilor. Finalul a fost unul pe muchie de cuțit, tricolorii pie
Ciclism: Danezul Mads Pedersen (Lidl-Trek) a câștigat etapa a 3-a a Turului Italiei
Ciclistul danez Mads Pedersen (Lidl-Trek) a câștigat duminică, la sprint, etapa a treia a Turului Italiei, care a avut loc pe distanța de 160 km, cu plecare și sosire în orașul albanez Vlora. Pedersen a fost cronometrat în 3:49:47, fiind urmat, cu același timp, de australianul Corbin Strong (Israel - Premier Tech) și de colum
Tenis: Emma Răducanu și Bianca Andreescu, în optimi la Roma (WTA)
Jucătoarele de tenis Emma Răducanu (Marea Britanie) și Bianca Andreescu (Canada), ambele de origine română, s-au calificat duminică în optimile de finală ale turneului WTA 1.000 de la Roma, dotat cu premii totale de 6.009.593 de euro. Răducanu, câștigătoarea US Open 2021, în prezent pe locul 49 WTA, a trecut în tr
Atletism: Echipa masculină a Africii de Sud, câștigătoare la 4x100 metri, la Mondialele de ștafetă din China
Echipa masculină de ștafetă a Africii de Sud, condusă de sprinterul Akani Simbine, a câștigat duminică proba de 4x100 metri la Mondialele de ștafetă de la Guangzhou, China, calificându-se pentru Campionatele Mondiale din 2025, cu un timp de 37,61 secunde, scrie AFP. Bayanda Walaza, Sinesipho Dambile, Bradley Nkoana și Akani Simbine
Fotbal: Newcastle United a învins-o pe Chelsea, în Premier League
Newcastle United a învins-o duminică, acasă, pe Chelsea cu 2-0, în etapa a 36-a, antepenultima, din Premier League, și a urcat pe ultima treaptă a podiumului în locul lui Manchester City. Pe St. James'Park, golurile gazdelor au fost reușite de Sandro Tonali (2) și Bruno Guimaraes (90). Chelsea a încheiat partida cu
MotoGP: Francezul Johann Zarco (Honda-LCR) a câștigat Marele Premiu al Franței
Francezul Johann Zarco (Honda-LCR) a câștigat duminică Mare Premiu al Franței la MotoGP, clasa-regină a motociclismului viteză, pe legendarul circuit Bugatti de la Le Mans, în fața a mii de fani care l-au ovaționat îndelung, scrie AFP. A fost pentru prima dată din 1954, de la victoria lui Pierre Monneret la Reims, când
Fotbal: Florin Andone a înscris pentru Atletico Baleares în barajul pentru promovare
Atacantul român Florin Andone a marcat golul echipei Atletico Baleares, care a terminat la egalitate cu Teruel, 1-1, duminică, în deplasare, în prima manșă a barajului pentru promovarea în liga a treia spaniolă de fotbal. Andone a deschis scorul în min. 53, dar Teruel a egalat prin Jose Val (67). In
Tenis: Gabriela Ruse și Marta Kostiuk s-au retras din proba de dublu la Roma (WTA)
Perechea româno-ucraineană Gabriela Ruse/Marta Kostiuk s-a s-a retras din proba de dublu a turneului de tenis WTA 1.000 de la Roma, dotat cu premii totale de 6.009.593 de euro, au anunțat, duminică, organizatorii, pe site-ul WTA. Ruse și Kostiuk trebuiau să joace duminică împotriva perechii Ulrikke Eikeri (Norvegia)/Eri Hozumi (Jap
Tenis: Sabalenka, principala favorită, în optimi la Roma (WTA)
Belarusa Arina Sabalenka, numărul unu mondial al tenisului feminin, s-a calificat duminică în optimile de finală ale turneului WTA 1.000 de la Roma, dotat cu premii totale de 6.009.593 de euro, după ce a trecut în trei seturi, 3-6, 6-3, 6-3, de americanca Sofia Kenin (31 WTA). Sabalenka, învinsă în finală anul trecut de
Fotbal: Inter Miami, echipa lui Messi, înfrângere drastică în MLS
Echipa lui Lionel Messi, Inter Miami, a suferit sâmbătă cea mai grea înfrângere în MLS, fiind învinsă cu 4-1 de Minnesota United, în ciuda unui gol marcat de vedeta argentiniană, scrie AFP. Messi, care a marcat în repriza secundă, nu a putut face nimic însă pentru a opri spirala descendentă care
Box: Francezul Souleymane Cissokho țintește centura mondială la categoria welter, versiunea WBC
Boxerul francez Souleymane Cissokho l-a învins, prin decizie a juriului, sâmbătă seara pe lituanianul Egidijus Kavaliauskas în semifinala categoriei welter, versiunea WBC, la Malabo, capitala Guineei Ecuatoriale, într-un meci amânat din luna decembrie a anului trecut din cauza accidentării pugilistului francez, scrie AFP.
Baschet - NBA: Victorii pentru Boston Celtics și Minnesota Timberwolves, în play-off
Echipele Boston Celtics și Minnesota Timberwolves au obținut victorii în partidele disputate sâmbătă seara, în seria meciurilor din play-off-ul Ligii profesioniste nord-americane de baschet (NBA). În Conferința Est, Boston Celtics, campioana en-titre, a redus din diferență în seria partidelor cu New York Knicks, c
Tenis: Americanca Jessica Pegula, a treia favorită, eliminată la Roma (WTA)
Jucătoarea americană de tenis Jessica Pegula (4 WTA, favorită nr. 3) a fost eliminată sâmbătă seara în runda a treia a turneului WTA 1.000 de la Roma, dotat cu premii totale de 6.009.593 de euro, după ce s-a înclina surprinzător, în două seturi, 5-7, 1-6, în fața belgiencei Elise Mertens (24 WTA, cap de serie nr. 25).
Fotbal: Atletico Madrid a învins cu 4-0 pe Real Sociedad, în La Liga
Atletico Madrid a învins cu un categoric 4-0, sâmbătă seara, pe teren propriu pe Real Sociedad, într-un meci din etapa a 35-a din La Liga, iar în cazul în care Real Madrid va pierde duminică seara în El Clasico, cu FC Barcelona, gruparea 'colchonero' poate spera, teoretic, chiar la treapta a doua a podiumului.
Fotbal: Aston Villa, victorie cu Bournemouth, în Premier League
Aston Villa a învins la limită, 1-0, sâmbătă seara, în deplasare pe Bournemouth, în etapa a 36-a, antepenultima, din Premier League, și s-a apropiat la doar două puncte de podiumul clasamentului. Singurul gol al partidei de pe Vitality Stadium a fost reușit de Ollie Watkins (45+6). Villa a terminat însă partida cu