logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110; +4 021.2076.105

[email protected]

Atletico Madrid, în finala Europa League, după 1-0 cu Arsenal

Imagine din galeria Agerpres

Atletico Madrid s-a calificat, joi seara, în finala Europa League la fotbal, după ce a învins-o pe Arsenal Londra cu scorul de 1-0 (1-0), pe teren propriu, în manşa a doua a semifinalelor.

Atletico, după ce a scos un egal eroic la Londra, 1-1, jucând aproape tot meciul în zece oameni, a reuşit să se impună acasă prin golul marcat de Diego Costa (45+2).

Madrilenii au controlat tactic meciul şi au rezistat ofensivei ''tunarilor'', care nu au reuşit să îşi creeze prea multe ocazii de gol.

Atletico a avut prima ocazie a partidei, dar Diego Costa (6), după ce s-a debarasat de Koscielny şi Monreal a tras peste poartă.

Echipa lui Simeone a avut un forcing pe finalul primei reprize care a dat roade. Mai întâi, Koke (37) a trimis din voleu pe lângă poartă, apoi Griezmann (38) a şutat din întoarcere, puţin pe lângă poartă, pentru ca Diego Costa (45+2) să fie găsit liber de Griezmann pe o contră rapidă şi să îl execute pe Ospina.

Arsenal a avut o oportunitate notabilă după pauză, prin Ramsey (52), dar acesta a fost blocat bine de apărarea iberică şi nu a reuşit să trimită pe spaţiul porţii.

Tot Atletico a reuşit să îşi creeze situaţii mai clare de gol, în special prin Griezmann, care a şutat din lovitură liberă (60), puţin pe lângă poartă, iar apoi a fost blocat providenţial de Chambers în 6 metri (63).

Mhitarian (72) a tras de la circa 17 metri, însă milimetric peste poartă.

Atletico putea să termine cu un scor şi mai mare, dar Ospina a respins şuturile lui Diego Costa (81) şi Torres (88).

Acesta a fost meciul cu numărul 250 pentru Wenger cu Arsenal în cupele europene. Tehnicianul francez se va despărţi de londonezi la finalul sezonului.

În ultimul act al competiţiei, pe 16 mai, la Lyon, Atletico o va înfrunta pe învingătoarea dintre RB Salzburg şi Olympique Marseille.

Atletico Madrid - Arsenal Londra 1-0 (1-0)
A marcat: Diego Costa (45+2).
Madrid, Estadio Metropolitano
Europa League - semifinale (retur)
În tur: 1-1.

Au evoluat echipele:


Ateltico: 13. Jan Oblak - 5. Thomas Partey (15. Stefan Savic, 90+3), 24. Jose Maria Gimenez, 2. Diego Godin, 19. Lucas Hernandez - 8. Saul Niguez, 14. Gabi (căpitan), 6. Koke, 23. Vitolo (11. Angel Correa, 74) - 18. Diego Costa (9. Fernando Torres, 83), 7. Antoine Griezmann. Antrenor: Diego Simeone.
Rezerve neutilizate: 25. Axel Werner - 3. Filipe Luis, 21. Kevin Gameiro, 30. Roberto Olabe.

 

Arsenal: 13. David Ospina - 24. Hector Bellerin, 20. Shkodran Mustafi, 6. Laurent Koscielny (căpitan; 21. Calum Chambers, 12), 18. Nacho Monreal - 8. Aaron Ramsey, 29. Granit Xhaka, 10. Jack Wilshere (77. Henrih Mhitarian, 68) - 23. Danny Welbeck, 11. Mesut Ozil - 9. Alexandre Lacazette. Antrenor: Arsene Wenger.
Rezerve neutilizate: 33. Petr Cech - 17. Alex Iwobi, 30. Ainsley Maitland-Niles, 31. Sead Kolasinac, 62. Edward Nketiah.

Arbitru: Gianluca Rocchi; arbitri asistenţi: Elenito Di Liberatore, Mauro Tonolini (ITA); arbitri adiţionali: Paolo Valeri, Massimiliano Irrati; arbitru de rezervă: Alessandro Costanzo (toţi din Italia)
Cartonaşe galbene: Wilshere (42), Godin (52), Monreal (59), Saul (71), Mustafi (78), Diego Costa (78).

 

AGERPRES (editor: Mihai Ţenea, editor online: Adrian Dădârlat)

Afisari: 4

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - [email protected].


Alte știri din categorie

Sport Extern 16-05-2025 09:37

Tenis: Jannik Sinner s-a calificat în semifinale la Roma (ATP), după o victorie expeditivă

Tenismanul italian Jannik Sinner, numărul unu mondial, s-a calificat fără probleme în semifinalele turneului ATP Masters 1.000 de la Roma, dotat cu premii totale de 8.055.385 de euro, după ce l-a învins pe norvegianul Casper Ruud (7 ATP), cu 6-0, 6-1, joi, în doar 63 de minute. Sinner nu a lăsat să se vadă în jocul său

Sport Extern 16-05-2025 09:08

Fotbal: UEFA critică atitudinea lui Infantino, care a întârziat la Congresul FIFA

UEFA a criticat atitudinea președintelui Federației internaționale de fotbal (FIFA), Gianni Infantino, care a sosit cu întârziere la cel de-al 75-lea Congres al organizației pe care o conduce, joi, la Luque, în Paraguay, denunțând schimbările drept de program 'regretabile', informează AFP. Debutul Congresului a

Sport Extern 16-05-2025 09:07

Tenis: Jasmine Paolini și Coco Gauff vor juca finala turneului de la Roma (WTA)

Finala turneului WTA 1.000 de la Roma, dotat cu premii totale de 6.009.593 de euro, se va disputa între jucătoarea Jasmine Paolini și Coco Gauff, după ce americanca a trecut, joi, de chinezoaica Qinwen Zheng, cu 7-6 (7/3), 4-6, 7-6 (7/4). Gauff, numărul trei mondial, a avut nevoie de aproape patru ore (3 h 32 min) pentru a câștiga

Sport Extern 16-05-2025 08:19

Fotbal: FC Barcelona, campioană a Spaniei pentru a 28-a oară în istoria sa

FC Barcelona a cucerit pentru a 28-a oară în istoria sa titlul de campioană a Spaniei la fotbal, joi, seara, în urma victoriei obținute în deplasare, în fața rivalei locale Espanyol, cu scorul de 2-0, într-un meci din etapa a 36-a (antepenultima) din La Liga, la care au asistat 34.283 de spectatori.  

Sport Extern 15-05-2025 23:25

Gimnastică ritmică: Amalia Lică, medaliată cu bronz la cerc, la Cupa Europeană de la Burgas

Sportiva română Amalia Lică a obținut medalia de bronz în proba de cerc, joi, la Cupa Europeană de gimnastică ritmică de la Burgas (Bulgaria), cu 27,599 puncte. Pe primul loc s-a clasat israelianca Meital Maayan Sumkin, cu 28,499 puncte, urmată de bulgăroaica Dara Stoianova, cu 27,866. Bianca Răutu a ocupat locul 14 (22,0990.

Sport Extern 15-05-2025 21:20

Fotbal: Thomas Partey respinge potențiale oferte din Arabia Saudită pentru a rămâne la Arsenal

Mijlocașul Thomas Partey va respinge cel mai probabil câteva oferte din Arabia Saudită pentru a-și prelungi contractul cu clubul englez de fotbal Arsenal Londra, cu care se află în negocieri, scrie Yahoo! Sports. Internaționalul din Ghana, al cărui contract expiră la finalul lunii iunie, și-a informat apropiații asupra dorinței sal

Sport Extern 15-05-2025 21:13

Tenis: Irina Begu s-a calificat în semifinale la Parma (WTA 125)

Jucătoarea română de tenis Irina Begu s-a calificat în semifinalele turneului WTA 125 de la Parma (Italia), dotat cu premii totale de 100.000 de euro, joi, după 3-6, 6-3, 7-6 (7/5) cu maghiara Anna Bondar. Begu (34 ani, 83 WTA) a obținut o victorie muncită, după aproape trei ore de joc (2 h 53 min). Bondar (27 ani, 8

Sport Extern 15-05-2025 18:44

Tenis: Jasmine Paolini, prima italiancă în finala turneului de la Roma (WTA) după 2014

Jasmine Paolini, numărul 5 în ierarhia tenisului feminin, este prima italiancă în finala turneului WTA 1.000 de la Roma după anul 2014, ea trecând joi de americanca Peyton Stearns, locul 42 mondial, în semifinalele competiției dotate cu premii totale de 6.009.593 de euro, informează AFP. Jasmine Paolini, finalistă la Ro

Sport Extern 15-05-2025 18:21

Fotbal: Amorim - Jucătorii trebuie să demonstreze că-și merită locul în echipa în finala Europa League

Antrenorul echipei engleze de fotbal Manchester United, Ruben Amorim, spune că încă mai este timp pentru ca jucătorii săi să demonstreze că-și merită locul în formația care o va înfrunta pe Tottenham, la Bilbao, în finala Europa League, scrie DPA. Meciul de miercurea viitoare de pe San Mames împotriva lui Spurs es

Sport Extern 15-05-2025 17:39

Tottenham: Postecoglou, 'devastat' din cauza lui Drăgușin și a celorlalți fotbaliști ce ratează finala Europa League

Antrenorul echipei engleze Tottenham Hotspur, Ange Postecoglou, a declarat joi, într-o conferință de presă, că este 'devastat' din cauza fundașului român Radu Drăgușin și a celorlalți fotbaliști ai săi care sunt accidentanți și vor rata finala Europa League de săptămâna viitoare împotriva lui Manchester United, relatează BBC.

Sport Extern 15-05-2025 16:13

FIFA a salutat avizul CJUE cu privire la Regulamentul privind agenții de fotbal (FFAR)

Federația Internațională de Fotbal (FIFA) a salutat joi avizul emis de Avocatul General al Curții de Justiție a Uniunii Europene (CJUE) cu privire la Regulamentul privind agenții de fotbal (FFAR), scrie EFE. 'În conformitate cu opinia de astăzi, FIFA consideră că FFAR, care este rezultatul unui proces de consultare îndelungat ș

Sport Extern 15-05-2025 13:41

Fotbal: Thomas Muller ia în calcul o mutare în MLS, după despărțirea de Bayern Munchen

Atacantul german Thomas Muller ia în calcul o mutare în Major League Soccer (MLS) după despărțirea de Bayern Munchen, la finalul acestui sezon, informează DPA. Muller, în vârstă de 35 de ani, va disputa ultimul său meci în Bundesliga sâmbătă, când campioana Bayern se va deplasa la Hoffenheim, iar apoi va partic

Sport Extern 15-05-2025 13:16

Fotbal: Toți jucătorii sunt vinovați pentru sezonul 'oribil' al lui Manchester City, afirmă Haaland

Atacantul Erling Haaland a afirmat că toți fotbaliștii de la Manchester City sunt responsabili pentru sezonul 'oribil' al echipei antrenate de Pep Guardiola, chiar dacă va încerca să-l încheie cu un trofeu, în acest weekend, informează DPA. Manchester City va înfrunta formația Crystal Palace în finala Cupei Angliei, progra

Sport Extern 15-05-2025 12:19

Fotbal: Son Heung-min (Tottenham), victima unei tentative de șantaj în Coreea de Sud

Căpitanul echipei engleze de fotbal Tottenham Hotspur, Son Heung-min, a depus o plângere la poliția sud-coreeană, susținând că a fost victima unei tentative de șantaj, după ce au apărut relatări din presă conform cărora o femeie a susținut că ar fi rămas însărcinată cu el, scrie Reuters. ''Poliția investighează în prezent, așa c

Sport Extern 15-05-2025 12:16

Fotbal: Fundașul Dean Huijsen și-a dat acordul pentru transferul la Real Madrid (presă)

Proaspătul internațional spaniol Dean Huijsen, fundașul central al echipei engleze de fotbal Bournemouth, aflat în vizorul marilor cluburi europene după evoluțiile sale din acest sezon, și-a dat acordul pentru un transfer la Real Madrid, anunță mass-media spaniolă. Conform postului de radio Cadena Ser, Huijsen a refuzat ofertele venite din Premie