logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110; +4 021.2076.105

[email protected]

ANM: Vremea va fi, în general, caldă în următoarele două săptămâni; un episod de răcire semnificativă, din 4 aprilie

Imagine din galeria Agerpres

Săptămâna în curs va aduce o încălzire ușoară vremii în toate regiunile, cu maxime termice ce vor oscila între 16 și 18 grade, însă către finalul săptămânii vremea se va răci brusc și semnificativ, pentru câteva zile, reiese din prognoza de specialitate publicată, luni, de Administrația Națională de Meteorologie (ANM), pentru perioada 31 martie - 13 aprilie.

Ulterior, după data de 8 aprilie, vor reveni valorile termice ridicate, ce vor ajunge chiar și la 20 de grade.

În Banat, regimul termic diurn, normal perioadei în prima zi, va marca un proces de încălzire ușoară și se va menține așa până în data de 4 aprilie, astfel că media maximelor va ajunge de la 14 spre 18 grade. În tot acest interval, minimele termice vor oscila foarte puțin, între medii de 4 și 6 grade. Până în data de 8 aprilie se va răci semnificativ, astfel că maximele vor ajunge la 10 grade, iar minimele la zero grade, valori mediate regional, dar ulterior vor crește treptat spre medii ale maximelor de 20 de grade și ale minimelor de 6 grade. Probabilitatea de apariție a precipitațiilor va fi ridicată în ambele săptămâni analizate, iar cantitățile de apă vor fi local însemnate în zilele de 2, 3 și 6 aprilie.

În Crișana, temperaturile maxime se vor situa în jurul normelor în prima zi, cu medii de 14 grade, dar în intervalul 1 - 4 aprilie vor caracteriza o vreme caldă, cu 18 grade mediat zonal, în timp ce minimele se vor situa peste mediile specifice perioadei, oscilând ușor între 4 și 6 grade. Ulterior, valorile termice vor scădea accentuat, astfel că, în data de 6 aprilie, mediile maximelor vor fi de 8 grade și ale minimelor de -2 grade, însă acesta va fi un proces de scurtă durată, deoarece până la finalului estimărilor de prognoză se va încălzi din nou, spre 18 grade ziua și 6 grade noaptea. Precipitații vor apărea în aproape toate zilele, dar acestea vor fi mai extinse și mai intense în zilele de 2, 5 și 6 aprilie.

În Transilvania, valorile termice se vor situa peste ceea ce ar fi caracteristic acestei perioade, până în data de 4 aprilie, cu medii ale maximelor de 14 - 16 grade și ale minimelor de 2 - 4 grade. După acest interval, acestea vor scădea semnificativ, la 8 grade mediat diurn, și -2 grade mediat nocturn. În a doua săptămână de prognoză, vremea se va ameliora sub aspect termic, astfel că maximele vor ajunge la 16 grade, iar minimele la 2 grade, valori estimate prin mediere regională. Probabilitatea de apariție a precipitațiilor va fi ridicată în aproape toate zilele, iar local și temporar vor fi și cantități de apă mai însemnate.

În Maramureș, vremea va fi normală din punct de vedere termic în prima zi de prognoză, dar se va încălzi, astfel că, până în data de 4 aprilie, mediile maximelor vor urca de la 14 spre 18 grade, iar ale minimelor vor avea oscilații între 4 și 6 grade. În primul weekend se va răci accentuat, valorile diurne vor coborî la medii de 8 grade, cele nocturne la -2 grade, iar din 8 aprilie se va încălzi treptat, ceea ce va conduce la un regim termic mediat ziua spre 16 grade și noaptea spre 4 grade. Probabilitatea de apariție a precipitațiilor va fi mai ridicată în primele două zile și din nou
după data de 5 aprilie.

În Moldova, în intervalul 31 martie - 4 aprilie, valorile termice diurne vor oscila ușor, între medii de 14 și 18 grade, iar cele nocturne între 4 și 6 grade. Ulterior, în decursul a numai trei zile, vor marca o scădere majoră, spre 10 grade mediat regional ziua și -2 grade noaptea, dar până la finalul estimărilor de prognoză, temperaturile vor adopta o tendință de creștere, la maxime de 18 grade și minime de 4 grade, valori obținute din mediere. Probabilitatea pentru precipitații va fi ridicată pe tot parcursul celor două săptămâni de analiză, cu cele mai însemnate cantități de apă în 6 aprilie.

În Dobrogea, graficele estimărilor termice indică în intervalul 31 martie - 5 aprilie o vreme ușor mai caldă decât în mod caracteristic perioadei, cu medii ale maximelor de 16 grade și ale minimelor de 6 grade. Din data de 6 aprilie, regimul termic va scădea la medii diurne de 12 grade și nocturne de 4 grade, iar o revenire la regimul de debut se preconizează după data de 11 aprilie. Se vor semnala precipitații în aproape toate zilele din interval, dar cu extindere și intensitate diferită.

În Muntenia, conform estimărilor cu privire la regimul termic, acesta se va situa peste normalul perioadei între 31 martie și 5 aprilie, cu maxime mediate la 16 - 18 grade și minime la 6 - 8 grade. Intervalul 4 - 9 aprilie va fi caracterizat de o răcire accentuată, ce va conduce la medii diurne de 12 grade și nocturne de 2 grade, însă acestea se vor redresa treptat și vor tinde spre maxime de 20 de grade și minime de 6 grade spre finalul intervalului de prognoză. Probabilitatea de apariție a precipitațiilor va fi ridicată pe tot parcursul celor două săptămâni, cu extindere mai mare în zilele de 1, 2 și 6 aprilie.

În Oltenia, regimul termic diurn nu va avea abateri mari față de normalul perioadei, însă cel nocturn se va situa peste specificul datei, astfel încât mediile maximelor vor fi de 16 - 18 grade, iar ale minimelor de 4 - 6 grade. Excepție vor face zilele de 6, 7, 8 și 9 aprilie când se va resimți un proces de răcire chiar semnificativă, ce va determina maxime de 12 - 14 grade și minime de 0 - 2 grade, mediat regional. Se vor semnala precipitații pe întreg parcursul celor două săptămâni, dar cu probabilitate mare ca acestea sa fie intense și extinse între 1 și 4 aprilie.

La munte, în primele zile din intervalul de referință, regimul termic va fi relativ constant, cu valori diurne mediate zonal de 6 grade și nocturne de zero grade. Din data de 6 aprilie până în 10 aprilie vor fi schimbări majore sub aspect termic, produse de o advecție de aer rece, ce va determina medii ale maximelor de 0 - 2 grade și ale minimelor între -6 și -4 grade, apoi acestea vor avea o tendință de creștere treptată, astfel că vor ajunge la 10 grade media maximelor și 2 grade, a minimelor. Probabilitatea de apariție a precipitațiilor va fi ridicată în ambele săptămâni, iar local și temporar vor fi cantități de apă însemnate. AGERPRES/(AS - redactor: Daniel Badea, editor: Andreea Marinescu, editor online: Anda Badea)

Afisari: 353

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - [email protected].


Alte știri din categorie

Social 01-04-2025 18:32

DGPMB: Tânăra care s-a aruncat în fața metroului într-o stație din Sectorul 5 - dusă la spital

Tânăra care s-a aruncat, marți, în fața trenului într-o stație de metrou din Sectorul 5 a fost salvată de echipajele ajunse la fața locului și a fost transportată la spital, în vederea acordării îngrijirilor medicale suplimentare, informează Poliția Capitalei. Potrivit sursei citate, este vorba despre o minoră, &i

Administratie 01-04-2025 18:31

Vrancea: Stațiunea Soveja, inclusă în Strategia de Dezvoltare a județului pentru perioada 2021 - 2027

Proiectul de revitalizare a stațiunii Soveja a fost inclus în Strategia de Dezvoltare a județului Vrancea pentru perioada 2021-2027, a anunțat, marți, în cadrul unei conferințe de presă, președintele Consiliului Județean (CJ), Nicușor Halici. 'Turismul este un pilon important pentru dezvoltarea județului Vrancea, însă, di

Social 01-04-2025 17:52

DGPMB: O femeie s-a aruncat în fața metroului

O femeie s-a aruncat, marți, în fața trenului într-o stație de metrou din Sectorul 5, când acesta intra în stație, informează Poliția Capitalei. Polițiștii și echipajele de prim-ajutor au ajuns rapid la fața locului și intervin acum pentru a salva femeia. 'Activitățile sunt în desfășurare, iar c

Administratie 01-04-2025 17:46

Sălaj: Căsuțe pentru păsări realizate de elevi, instalate în parcul central din Zalău

Căsuțe pentru păsări, realizate de elevi de la mai multe unități școlare din Zalău, au fost instalate, marți, în parcul central municipal, pentru a marca astfel Ziua Internațională a Păsărilor. 'Astăzi a fost inaugurat proiectului educativ 'O căsuță pentru păsări, de ziua lor', în Parcul Municipal Central. Cu ajutorul u

Social 01-04-2025 17:21

Dolj: Două persoane, rănite grav într-un accident produs între localitățile Leu și Coșoveni

Un accident rutier, cu patru vehicule implicate, a avut loc, marți după-amiază, pe DN 6, între localitățile Leu și Coșoveni, în urma căruia două persoane au rămas încarcerate, una fiind grav rănită. Potrivit IPJ Dolj, un șofer, de 77 de ani, din municipiul Caracal, județul Olt, nu s-ar fi asigurat corespunzător la efectuarea

Social 01-04-2025 16:02

Mureș: Aproape 90 de copii salvați de Asociația GIO prin consilierea femeilor aflate în criză de sarcină

Asociația Generații Iubite și Ocrotite (GIO) din Târgu Mureș a ajutat în ultimii patru ani la nașterea și creșterea a aproape 90 de copii, ca urmare a consilierii unor femei aflate în criză de sarcină și care au renunțat la ideea avortului. 'Asociația Generații Iubite și Ocrotite (GIO) este alături de femeile aflate &icir

Social 01-04-2025 14:42

REPORTAJ Salvatorii necuvântători - 27 de unități canine activează în Salvamont România

Cei mai buni prieteni necuvântători ai omului, câinii, și-au câștigat, în ultimii ani, locul în cadrul echipelor Salvamont, dovedindu-și utilitatea în activitățile de salvare fie din avalanșe, fie din mediul natural, patrupedele fiind dresate printr-o metodă inedită, cu recompensă prin joacă, între ei și conductori creâ

Social 01-04-2025 14:22

Brașov: Urșii și lupii au provocat daune de aproape 1 milion de lei anul trecut

Urșii și lupii de pe raza județului Brașov au provocat, în 2024, daune materiale în valoare de aproape 1 milion de lei, omorând peste 500 de animale domestice, a transmis, marți, Agenția de Protecția Mediului Brașov. Astfel, au fost înregistrate un număr de 154 dosare de pagube produse de aceste două specii protejate de

Social 01-04-2025 14:05

Hunedoara: Peste 460 de lucrări înscrise la salonul internațional de inventică InventCor

Peste 460 de lucrări din 40 de țări sunt înscrise la ediția din acest an a Expoziției internaționale de inventică InventCor, care va avea loc la Deva în perioada 3-6 aprilie, participanții abordând diverse domenii, de la știința computerelor, până la medicină, agricultură, automotive sau artă. Organizat de inventatorul

Social 01-04-2025 13:41

Bihor: 40 de câini din rase comune, sterilizați în prima lună a campaniei gratuite derulate de Primăria Oradea

Un număr de 40 de câini din rase comune au fost sterilizați, într-o lună, gratuit, din cele 102 solicitări primite în cadrul campaniei demarate în 5 martie a.c., de Primăria Oradea. 'Programul gratuit de sterilizare pentru câinii de rasă comună din Oradea are ca obiectiv principal reducerea numărului de c&acir

Social 01-04-2025 12:41

Buzău: Direcția Agricolă anunță că județul este campion la cultivarea usturoiului

Fermierii din județul Buzău au beneficiat în anul 2024 de ajutoare de stat în agricultură în valoare de aproximativ 179 milioane lei, un program de succes fiind cel referitor la cultura de usturoi care a plasat județul pe locul I la nivel național. Potrivit Direcției pentru Agricultură Județeană (DAJ), în anul anterior

Social 01-04-2025 12:17

Ziua Păsărilor, sărbătorită la Grădina Botanică - atelier de identificat păsări, tururi ghidate și conferințe

O expoziție de fotografie și grafică, un atelier de identificat păsări, tururi ghidate și conferințe sunt programate, sâmbătă, la Grădina botanică 'Dimitrie Brândză', de Societatea Ornitologică București, pentru a marca Ziua Păsărilor. Evenimentul va avea loc de la ora 10:00, a informat SOR, marți, pe Facebook. Participarea este gratuită, d

Social 01-04-2025 12:08

Bihor: Flash-mob de solidaritate cu persoanele cu autism și iluminare în albastru a clădirii primăriei, la Oradea

Clădirea Primăriei Oradea va fi iluminată, miercuri seară, în albastru, în semn de solidaritate cu persoanele cu autism, a informat, într-un comunicat, biroul de presă al autorității publice locale. 'Prin acest gest simbolic, Primăria Oradea își exprimă sprijinul față de copiii și adulții cu autism, precum și față d

Social 01-04-2025 11:17

Bistrița-Năsăud: Bărbat decedat după ce a fost surprins de un mal de pământ

Un bărbat a murit, marți dimineață, după ce a căzut într-un canal și a fost surprins de un mal de pământ, incidentul având loc pe raza localității Tureac, potrivit Inspectoratului pentru Situații de Urgență (ISU) Bistrița-Năsăud. La caz au intervenit două echipaje de descarcerare, echipajul de terapie intensivă mobilă și un e

Social 01-04-2025 11:02

Forțele Aeriene Române - nouă misiune de Poliție Aeriană Întărită în spațiul aerian baltic

Forțele Aeriene Române au început, luni, o nouă misiune de Poliție Aeriană Întărită în spațiul aerian baltic, în cadrul angajamentului țării noastre față de securitatea colectivă a NATO, a informat Ministerul Apărării Naționale. Potrivit comunicatului MApN, ceremonia oficială de marcare a debutului misiunii a avut