TikTok a lansat Centrul Electoral, dedicat alegerilor din România
TikTok își consolidează activitatea de a proteja platforma prin lansarea Centrului Electoral dedicat alegerilor din România, printr-o nouă campanie de educație media și prin colaborarea continuă cu peste 20 de parteneri de fact-checking, conform unui comunicat remis, vineri, AGERPRES.
'Pe măsură ce următoarea rundă de alegeri din România se apropie, TikTok anunță astăzi o serie de actualizări care consolidează activitatea continuă de a proteja platforma și de a conecta comunitatea la informații despre alegeri de încredere. TikTok le oferă oamenilor oportunitatea de a descoperi și a se conecta cu conținutul și creatorii care îi inspiră. În perioadele electorale, TikTok lucrează continuu pentru a proteja platforma și pentru a menține un spațiu civilizat, în care utilizatorii se pot exprima liber și pot construi comunități. Mii de specialiști în Trust & Safety și Security au protejat TikTok în peste 200 de alegeri din întreaga lume în ultimii cinci ani, inclusiv cele din Germania și Croația, precum și alte alegeri desfășurate deja în Europa în acest an. Astăzi, TikTok consolidează această activitate prin lansarea Centrului Electoral dedicat alegerilor din România, printr-o nouă campanie de educație media și prin colaborarea continuă cu peste 20 de parteneri de fact-checking', se menționează în comunicat.
Astfel, pentru a sprijini comunitatea în accesarea informațiilor oficiale privind aceste alegeri, TikTok a lansat săptămâna trecută un Centru Electoral, disponibil utilizatorilor prin funcția de Căutare și prin bannere afișate la conținutul relevant despre alegeri. Centrul Electoral oferă informații esențiale, date importante și direcționează utilizatorii către site-ul Autorității Electorale Permanente. De asemenea, include informații despre politicile TikTok și sfaturi de educație media pentru crearea, distribuirea și interacțiunea cu conținutul, dezvoltate în parteneriat cu Funky Citizens.
Totodată, platforma continuă să investească în inițiative de educație media pentru a le oferi membrilor comunității abilitățile necesare pentru a analiza critic conținutul online, a identifica dezinformarea și a accesa surse de încredere.
'Înaintea alegerilor prezidențiale din România, TikTok lansează o campanie de educație media în colaborare cu o serie de parteneri media importanți din România pentru a încuraja gândirea critică și a ajuta comunitatea să facă distincția între fapte și ficțiune atunci când vizualizează conținut online. În cadrul campaniei, partenerii media au realizat o serie de videoclipuri educaționale care explică cum pot utilizatorii să recunoască și să evite dezinformarea, le oferă instrumentele necesare pentru a evalua critic conținutul online și îi ghidează către surse oficiale. Aceste videoclipuri sunt disponibile comunității din România prin intermediul Centrului Electoral și vor fi promovate activ pentru a le asigura vizibilitate pe parcursul perioadei electorale', se subliniază în comunicat.
Potrivit sursei citate, dezvoltarea Centrului Electoral este doar o parte a activității mai ample de a proteja integritatea TikTok. Această activitate este condusă de Grupul de lucru dedicat alegerilor, alcătuit din experți în securitate cibernetică, activități înșelătoare, dezinformare și integritate electorală. Grupul de lucru coordonează activitatea de a proteja platforma, utilizând atât tehnologii avansate de moderare, cât și moderare umană. Aceștia continuă să protejeze cu rigurozitate comunitatea TikTok, pentru ca oamenii să se exprime în siguranță pe subiecte care contează pentru ei, aplicând o serie de măsuri menite să asigure respectarea politicilor detaliate în hub-ul global pentru integritatea alegerilor.
Platforma colaborează activ cu toate autoritățile relevante în contextul alegerilor, punându-le la dispoziție canale dedicate prin care pot raporta conținutul despre care consideră că poate încălca fie Regulile Comunității TikTok, fie reglementările în vigoare. În pregătirea pentru alegerile care urmează, a extins și mai mult accesul la aceste instrumente prin adăugarea unor instituții guvernamentale și a unor instituții de specialitate locale suplimentare.
'Această inițiativă sporește transparența și, în același timp, consolidează angajamentul ferm al TikTok de a colabora îndeaproape cu autoritățile de reglementare locale. De asemenea, se bazează pe activitatea pe care TikTok o desfășoară deja, de a colabora cu instituții locale precum fact-checkeri și ONG-uri, pe care le-a adăugat în Canalul de Parteneri Comunitari al TikTok. Mai mult, TikTok lucrează în cadrul Sistemului de Răspuns Rapid în baza Codului de Conduită privind Dezinformarea al Uniunii Europene, care ajută la adresarea provocărilor urgente ce ar putea pune în pericol integritatea procesului electoral. TikTok lucrează continuu pentru a păstra integritatea platformei, în special în timpul alegerilor. În România, TikTok va continua să investească pentru a preveni potențialele amenințări și pentru a facilita accesul la surse sigure de informare pentru cei care interacționează cu conținutul electoral din aplicație, colaborând totodată cu autoritățile naționale și regionale', precizează sursa citată. AGERPRES/(AS-redactor: Nicoleta Gherasi, editor: Mariana Nica, editor online: Andreea Lăzăroiu)
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.
Alte știri din categorie
Casa Regală: Principele Radu - în vizită în Egipt
Principele Radu efectuează o vizită cu caracter public în Republica Arabă Egipt, cu ocazia împlinirii a 120 de ani de relații diplomatice dintre cele două țări, stabilite în aprilie 1906, în timpul domniei Regelui Carol I. Potrivit site-ului www.romaniaregala.ro,
Vrancea: Râul Putna, repopulat cu zeci de mii de puieți de păstrăv într-un proiect de conservare a ecosistemelor montane (GALERIE FOTO)
Administrația Parcului Natural Putna Vrancea a desfășurat, joi, o acțiune de repopulare a apelor de munte cu puiet de păstrăv indigen, în zona Rezervației Cheile Tișiței, în cadrul unui program de conservare a biodiversității care a implicat elevi, voluntari și comunitatea locală.
Maramureș: Două creșe finanțate prin ministerul Dezvoltării, date în folosință în Baia Mare
Două creșe noi urmează a fi date în funcțiune din municipiul Baia Mare, în zone diferite a orașului, a informat, joi seara, primarul Doru Dăncuș. 'Inaugurăm două dintre cele mai importante investiții în infrastructura educațională din Baia Mare: Creșa Mare de pe strada Gării și Creșa Mică de pe strada Melodiei (...) Este
Zilele Brașovului: Duminică este 'Coborârea Junilor în Cetate'; participanții sunt sfătuiți să lase mașinile acasă
Manifestarea Zilele Brașovului, organizată la sfârșitul acestei săptămâni sub sloganul 'Fii parte din tradiție!', propune o serie de evenimente culturale și tradiționale la care participanții sunt sfătuiți de reprezentanții primăriei să vină fără mașina personală, autobuzele având un program cu o frecvență de două-trei ori mai mare, iar &ici
Maramureș: Producătorii rurali și meșterii populari, invitați de ADR Nord-Vest pe platforma 'Crafted in Transylvania'
Meșterii populari și producătorii autorizați din județul Maramureș au fost invitați să-și promoveze bunurile pe platforma 'Crafted in Transylvania', inițiată de Agenția de de Dezvoltare Regională (ADR) Nord-Vest. Conform ADR Nord-Vest, platforma 'Crafted in Transylvania' a fost creată pentru prezentarea și promovarea celor mai
Hunedoara: O clădire abandonată din Deva, nefolosită vreodată, se transformă în hub cultural
O clădire abandonată, situată într-o zonă intens circulată a municipiului Deva, și care nu a fost folosită niciodată, va fi transformată într-un hub cultural printr-o investiție în valoare de 7 milioane de euro obținută de autoritățile locale prin Programul Regional Vest 2021-2027, a informat joi Agenția de Dezvoltare Regională (ADR) Vest.
Neamț: Parcul Natural Vânători-Neamț pune România, în premieră, pe harta globală a sunetelor naturii
Parcul Natural Vânători-Neamț pune România, în premieră, pe harta globală a sunetelor naturii, a anunțat, joi, conducerea parcului. Inițiativa aduce în prim-plan biodiversitatea unică, ce reprezintă punctul de plecare pentru un turism construit în jurul naturii autentice, al experiențelor reale și al conexiunii di
Dolj: Educatoarea din Craiova cercetată pentru purtare abuzivă față de copii a demisionat
Educatoarea de la Grădinița 'Sfânta Tatiana' din Craiova, care este acuzată de purtare abuzivă față de copii, a demisionat, joi, din funcția de director al respectivei unități de învățământ. Grădinița 'Sfânta Tatiana' din Craiova este unitate privată cu program prelungit și funcționează sub egida Mitropo
Nava-școală 'Mircea' pornește spre New York pentru a marca 'Freedom 250'
Nava-școală a României, velierul 'Mircea', a plecat joi din Portul Constanța pentru a se alătura flotei internaționale din portul New York, cu scopul de a marca evenimentul întâmpinând Statuia Libertății. 'În contextul în care Statele Unite se pregătesc să sărbătorească 250 de ani de la fondare,
Hunedoara: Incendiu de litieră de pădure în zona Vața de Jos; 30 de pompieri intervin pentru stingerea focului
Aproximativ 15 hectare de litieră de pădure de foioase și pășune împădurită au fost distruse de un incendiu care a izbucnit într-o zonă înaltă a satului Prăvăleni, din comuna Vața de Jos, la fața locului fiind mobilizați 30 de pompieri militari, a informat, joi, Inspectoratul pentru Situații de Urgență (ISU) Hunedoara. Incend
Liniile 100, 203 și 205, deviate, pentru desfășurarea evenimentului 'Bucharest Street Food Festival'
Liniile 100, 203 și 205 vor funcționa pe trasee modificate de joi, de la ora 22:00, până luni, la ora 6:00, ca urmare a restricționării traficului rutier pe Șoseaua Kiseleff, între str. Arhitect Ion Mincu și Piața Victoriei, pentru desfășurarea evenimentului 'Bucharest Street Food Festival - Spring Edition'. În acest
Argeș: Un muncitor care lucra la modernizarea unui drum, accidentat mortal de un buldoexcavator
Un muncitor care lucra la modernizarea unui drum, în comuna Lunca Corbului, a fost accidentat mortal, joi, de un buldoexcavator, informează Inspectoratul de Poliție Județean (IPJ) Argeș. Echipajele medicale și polițiștii au intervenit în urma unui apel la 112, care anunța producerea accidentului de muncă. 'Din pă
Galați: S-a deschis 'Bob&Bike Adrenalina Gârboavele', noul complex de agrement cu piste de bob realizat de CJ
Consiliul Județean (CJ) Galați anunță că joi s-a deschis zona de agrement 'Bob&Bike Adrenalina Gârboavele', un complex destinat activităților recreative și sportive, realizat în urma unei investiții a instituției administrative în valoare de 15,4 milioane de lei.
Galați: Patru păduri urbane, amenajate într-un proiect cu finanțare PNRR de aproximativ 3,5 milioane de lei
Un amplu proiect finanțat prin PNRR cu aproximativ 3,5 milioane de lei, care vizează amenajarea a patru păduri urbane în municipiul Galați, respectiv a 196.000 de puieți, se finalizează joi, a informat Primăria. Potrivit sursei citate,
Cluj: Aeroportul 'Avram Iancu' va avea un punct de comandă mobil, în valoare de 1,3 milioane de lei
Aeroportul Internațional 'Avram Iancu' din Cluj-Napoca va achiziționa un punct de comandă mobil, în valoare de 1,3 milioane de lei. 'Zboruri mai sigure pentru pasagerii Aeroportului Internațional 'Avram Iancu' Cluj. Se achiziționează un punct de comandă mobil, cu o valoare estimată de circa 1,3 milioane de lei. Aeroportul Internaționa












