logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110

office@agerpres.ro

OMS menține nivelul de alertă pentru mpox

Imagine din galeria Agerpres

Organizația Mondială a Sănătății (OMS) a anunțat luni că își menține nivelul de alertă în fața epidemiei de mpox, care afectează în principal Africa, și a lansat un apel prin care solicită 'un sprijin internațional continuu', informează AFP.

Pe 9 iunie, directorul general al OMS, Tedros Adhanom Ghebreyesus, a anunțat că 'epidemia de mpox continuă să îndeplinească criteriile pentru o urgență de sănătate publică de interes internațional' (USPPI), potrivit unui comunicat.

USPPI a fost până anul trecut cel mai ridicat nivel de alertă în fața unei epidemii, potrivit Regulamentului Sanitar Internațional (RSI), un cadru obligatoriu din punct de vedere juridic pentru cele 196 de state părți (cele 194 de state membre ale OMS, Liechtenstein și Sfântul Scaun). Însă amendamentele adoptate în iunie 2024 de țările din OMS au introdus un nivel de alertă mai ridicat: cel de 'urgență cauzată de o pandemie'.

Decizia OMS de a menține alerta în fața recrudescenței mpox a fost luată în urma celei de-a patra reuniuni a Comitetului de urgență al RSI, care a avut loc pe 5 iunie.

Acest comitet, deși 'recunoaște progresele realizate în ceea ce privește capacitatea de reacție a unor țări', l-a informat pe directorul general al OMS că evenimentul continuă să reprezinte o USPPI, din cauza creșterii continue a numărului de cazuri, inclusiv recent în vestul Africii, și a 'continuării probabile a unei transmiteri nedetectate în anumite țări dincolo de continentul african', a explicat OMS.

'Dificultățile operaționale persistente' în răspunsul la epidemie, 'inclusiv în materie de supraveghere și depistare, precum și lipsa finanțării, fac dificilă prioritizarea intervențiilor și necesită un sprijin internațional continuu', a adăugat organizația.

Directorul OMS a declarat această USPPI pe 14 august 2024 în fața răspândirii fulgerătoare a bolii, cunoscută în trecut sub numele de 'variola maimuței', în Africa, în special în Republica Democratică Congo (RDC).

OMS a luat aceeași decizie și în iulie 2022, atunci când o epidemie de mpox s-a extins la nivel mondial, înainte de a scădea acest nivel de alertă în mai 2023.

60% din cazuri în RDC

'De la începutul lui 2024, peste 37.000 de cazuri confirmate de mpox au fost semnalate către OMS de 25 de țări, inclusiv 125 de decese', a declarat directorul OMS, vineri, în Comitetul de urgență.

RDC a înregistrat 60% din cazurile confirmate și 40% din decese, fiind urmată de Uganda, Burundi și Sierra Leone, țară care se confruntă cu o creștere a numărului de cazuri de la începutul acestui an. Pe lângă cazurile confirmate, RDC continuă să semnaleze între 2.000 și 3.000 de cazuri suspecte în fiecare săptămână.

De la precedenta reuniune a Comitetului de urgență din luna februarie, alte șapte țări au semnalat recrudescențe ale bolii, pentru prima dată: Albania, Etiopia, Malawi, Macedonia de Nord, Sudanul de Sud, Tanzania și Togo, a precizat Tedros Adhanom Ghebreyesus.

'Avem nevoie de o vaccinare strategică și țintită. Și avem nevoie ca toți partenerii și donatorii să susțină planul strategic mondial de pregătire și reacție la mpox, furnizând suma necesară de 147 de milioane de dolari', a adăugat el.

Mpox, o boală cauzată de un virus din aceeași familie din care face parte cel al variolei, se manifestă în principal prin febră puternică și apariția unor leziuni cutanate, denumite vezicule.

Identificată pentru prima dată în RDC în 1970 (pe atunci Zair), boala a rămas multă vreme activă doar în aproximativ zece țări africane.

Ea are două sub-tipuri, clada I și clada II. Virusul, mult timp endemic în Africa centrală, a traversat granițele continentului african în mai 2022, când clada II s-a răspândit în lumea întreagă, afectându-i în principal pe bărbații care întrețin raporturi sexuale cu alți bărbați. AGERPRES/(AS - redactor: Florin Bădescu, editor online: Andreea Lãzãroiu)

Afisari: 411

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.


Alte știri din categorie

Social Ex 24-08-2026 15:47

Suedia vrea să întărească securitatea în școli după atacul cu sabie de vineri soldat cu un mort și trei răniți

Suedia va înființa o comisie însărcinată cu prevenirea atacurilor în instituțiile școlare, a anunțat luni guvernul, la câteva zile după ce o adolescentă de 17 ani a fost ucisă și trei persoane rănite de un tânăr de 18 ani înarmat cu o sabie într-un liceu, relatează AFP. 'În acești ultimi ani, Suedia a fost co

Social Ex 24-08-2026 08:43

Proiect de lege pentru interzicerea accesului pe rețelele de socializare pentru copiii sub 16 ani, în Noua Zeelandă

Guvernul neozeelandez va introduce în parlament un proiect de lege care urmărește să interzică copiilor sub 16 ani să utilizeze rețelele de socializare, propunând amenzi de până la 10% din veniturile globale ale unei platforme pentru nerespectarea regulilor, conform unui anunț făcut luni de premierul Noii Zeelande, Christopher Luxon, transmite Reute

Social Ex 23-08-2026 20:40

Incidente într-o tabără de migranți în nordul Greciei

Un număr de 17 migranți au fost arestați și alți cinci au fost răniți în urma unor incidente survenite în noaptea de sâmbătă spre duminică într-o tabără de refugiați din localitatea Sintiki, în nordul Greciei, în apropierea frontierei cu Bulgaria, relatează agențiile EFE și dpa. Incidentele din această tabăr

Social Ex 23-08-2026 18:28

Suedia: Autorul atacului cu sabia într-un liceu a fost arestat, o adolescentă a decedat; manifestație împotriva 'schimbărilor climatice'

Suspectul reținut în urma atacului cu sabia comis vineri într-un liceu din Suedia a fost plasat duminică în arest preventiv, a anunțat Parchetul suedez, în timp ce autoritățile încă investighează mobilul atacului, relatează AFP. Acest individ, în vârstă de 18 ani, a pătruns înarmat cu o sabie &ic

Social Ex 23-08-2026 14:52

Grecia: Sute de solicitanți de azil salvați, transferați în insulele din Marea Egee

Sute de solicitanți de azil salvați în ultimele zile de poliția greacă în largul insulei Creta vor fi transferați în centre de primire din insulele Lesbos și Samos, a indicat duminică Ministerul elen al Migrației, citat de AFP. În fața îngrijorării autorităților locale din cele două insule, cu acești noi sosiți care riscă să depăș

Social Ex 21-08-2026 13:25

RDC/ Epidemia de Ebola 'se răspândește exponențial', avertizează ONU; bilanțul depășește 2.500 de morți

Epidemia de Ebola a provocat deja peste 2.500 de morți în Republica Democratică Congo (RDC) și 'se răspândește exponențial', a avertizat vineri Julien Harneis, coordonatorul principal al Națiunilor Unite pentru Ebola, transmite AFP. 'Epidemia de Ebola se răspândește exponențial. Epidemia se extinde pe o suprafață

Social Ex 21-08-2026 09:59

Cazurile de infectare cu febra dengue, în creștere în Malaezia (Ministerul Sănătății)

Numărul infecțiilor cu febră dengue a crescut brusc în capitala Malaeziei, Kuala Lumpur, și în zona din jurul Văii Klang, a anunțat vineri Ministerul Sănătății din această țară, avertizând asupra unui risc ridicat de transmitere, pe măsură ce numărul cazurilor de infectare cu această boală transmisă de țânțari este în creștere și î

Social Ex 21-08-2026 05:48

Japonia a executat un deținut condamnat pentru un incendiu criminal (presă)

Un condamnat la moarte a fost executat vineri dimineață în Japonia pentru atacul incendiar din 2009 asupra unui salon de pachinko, care a făcut cinci morți, a relatat presa locală, notează AFP. Aceasta este prima execuție din Japonia de când prim-ministrul Sanae Takaichi a preluat funcția în octombrie anul trecut. Execuția pr

Social Ex 21-08-2026 03:30

Mexic: Patru persoane ucise de focuri de armă după un meci de fotbal

Patru bărbați au fost împușcați mortal după ce au jucat un meci de fotbal amator într-o localitate rurală din Mexic, au anunțat joi autoritățile, scrie AFP. Parchetul din statul Guanajuato (centru) a raportat faptele petrecute miercuri în satul Malvas, care are în jur de 1.500 de locuitori. Surse din cadr

Social Ex 21-08-2026 01:34

SUA: O femeie a fost arestată pentru un presupus proiect de atentat în statul New York

O femeie suspectată că a pregătit un atentat cu bombă la sediul Parlamentului statului New York în numele grupării Stat Islamic (EI) a fost arestată, au anunțat joi autoritățile judiciare americane, transmite AFP. Jessica Bowie, 35 de ani, o americană convertită la islam în urmă cu cinci ani, care s-a radicalizat ulterior în

Social Ex 20-08-2026 19:46

Numărul cazurilor de Ebola ar putea fi de 3 ori mai mare decât cel confirmat (agenția sanitară a Uniunii Africane)

Numărul cazurilor de Ebola provocate de epidemia din estul Republicii Democratice Congo (RDC) ar putea fi de până la trei ori mai mare decât cifra oficială de 5.208 infectări confirmate, a avertizat joi agenția de sănătate publică a Uniunii Africane (UA), conform căreia sunt detectate numai 30% până la 40% din infecțiile reale, relatează agenția EFE

Social Ex 20-08-2026 17:54

OMS a anunțat că RD Congo va primi 70.000 de doze de vaccin Ervebo împotriva Ebola

Ca răspuns la epidemia de Ebola din Republica Democrată Congo (RDC), Organizația Mondială a Sănătății (OMS) a anunțat joi disponibilitatea a 70.000 de doze din vaccinul Ervebo, aprobat împotriva tulpinii Zadir a virusului, dar nu și împotriva tulpinii Bundibugyo care circulă în prezent în țară, transmite AFP. 'Aceas

Social Ex 20-08-2026 13:48

Secretul logevității supercentenarilor ar putea sta într-un tip neobișnuit de celulă imunitară

Supercentenarii trăiesc până la 110 de ani sau mai mult, iar modul în care reușesc acest lucru prezintă un interes deosebit pentru oamenii știință. Un grup de cercetători a descoperit recent un tip neobișnuit de celulă imunitară care se multiplică la aceste persoane și care ar putea să le protejeze de cancer și de alte amenințări asociate vârstei înai

Social Ex 20-08-2026 13:47

Șoferi frustrați din Moscova se confruntă cu cozi lungi la realimentare, din cauza reapariției penuriei de combustibil

Șoferi nemulțumiți din Moscova au stat ore în șir la cozi lungi la benzinării săptămâna aceasta pentru a-și alimenta mașinile cu cantități limitate de combustibil, într-un al doilea val al crizei cauzate de cererea sezonieră ridicată și de atacurile ucrainene asupra rafinăriilor de petrol din Rusia, relatează joi Reuters. Stațiile de alimenta

Social Ex 20-08-2026 13:06

Spania deschide centre de primire pentru migranții aflați încă în Ceuta

Guvernul spaniol a anunțat joi înființarea unor centre de găzduire pentru 1.800 de migranți în Ceuta, pentru a atenua criza umanitară declanșată de sosirea masivă de migranți din Maroc luna trecută, transmite AFP. Aproximativ 72.000 de migranți au trecut granița, într-un aflux fără precedent și soldat cu victime, în acest teritoriu span