Botoşani: Un bărbat a murit din cauza unei supradoze de paracetamol; se trata acasă de COVID-19
Un bărbat în vârstă de 70 de ani din localitatea Drăguşeni, judeţul Botoşani, a decedat în urma unei supradoze de paracetamol, medicament pe care îl lua pentru a se trata acasă de COVID-19, a declarat, miercuri, directorul Direcţiei de Sănătate Publică (DSP), medicul Monica Adăscăliţei. Potrivit sursei citate, bărbatul a intrat în
Patronatul Producătorilor Industriali de Medicamente: Nu se pot fabrica vaccinuri şi medicamente de ultimă generaţie în ţară
Patronatul Producătorilor Industriali de Medicamente atrage atenţia că este "imposibilă" fabricarea de vaccinuri şi medicamente de ultimă generaţie în ţară într-o perioadă mai scurtă de 3 ani şi asta "numai dacă autorităţile vor să acorde importanţa cuvenită acestui domeniu strategic". "Spre deosebire de ţări precum Polonia
CJAS Sibiu: Numărul pacienţilor oncologici a scăzut în pandemie
Numărul pacienţilor oncologici a scăzut în 2020, faţă de anul precedent, în judeţul Sibiu, însă a crescut suma decontată de Casa Judeţeană de Asigurări de Sănătate (CJAS) pentru tratamentul acestora, după ce au fost introduse molecule mai scumpe în terapie, a anunţat medicul şef al CJAS Sibiu., Mihaela Galiş, mier
Coronavirus/GCS: Bucureşti, cele mai multe cazuri noi - 373; urmează judeţele Timiş şi Cluj
Zonele cu cele mai multe cazuri nou confirmate de infecţie cu SARS-CoV-2 faţă de ultima raportare sunt Bucureşti - 373, urmat de judeţele Timiş - 242, Ilfov - 137, Maramureş - 129, Cluj - 126 şi Braşov - 114, potrivit datelor transmise, miercuri, de Grupul de Comunicare Strategică (GCS). Cele mai puţine cazuri noi
Coronavirus/GCS: Judeţele Timiş şi Maramureş rămân în zona roşie; Bucureşti - 2,09 rată de infectare
Judeţul Timiş se menţine în zona roşie, cu 3,84 cazuri de infectări cu SARS-CoV-2 la mia de locuitori, în creştere uşoară faţă de ziua precedentă (3,76), a anunţat, miercuri, Grupul de Comunicare Strategică (GCS). Judeţul Maramureş rămâne în zona roşie cu o incidenţă de 3,02 cazuri la mia d
Coronavirus/GCS: 935 de pacienţi la terapie intensivă; persoane internate - 6.895
Un număr de 6.895 de persoane cu COVID-19 sunt internate în unităţile sanitare de profil, dintre care 935 la terapie intensivă, a informat, miercuri, Grupul de Comunicare Strategică.
GCS: Alte 62 de persoane infectate cu SARS-CoV-2 au murit
Alte 62 de persoane infectate cu SARS-CoV-2 au murit în ultimele 24 de ore, potrivit datelor transmise, miercuri, de Grupul de Comunicare Strategică (GCS). Conform GCS, este vorba despre 37 de bărbaţi şi 25 de femei - persoane internate în spitalele din Arad, Bacău, Bihor, Botoşani, Brăila, Caraş-Sever
GCS: 2.815 de cazuri noi de COVID-19; teste efectuate în ultimele 24 de ore - aproape 35.000
Un număr de 2.815 de cazuri noi de persoane infectate cu SARS-CoV-2 au fost înregistrate în ultimele 24 de ore, în urma efectuării a aproape 35.000 de teste la nivel naţional, a informat, miercuri, Grupul de Comunicare Strategică (GCS). Acestea sunt cazuri care nu au mai avut anterior un test poz
CNCAV: O nouă tranşă de vaccin AstraZeneca ajunge în România
O nouă tranşă de vaccin AstraZeneca, constând în 163.200 de doze, va ajunge joi la Institutul Naţional de Cercetare Dezvoltare Medico-Militară "Cantacuzino", informează Comitetul Naţional de Coordonare a Activităţilor privind Vaccinarea împotriva COVID-19 (CNCAV). "Transportul este
Andrei Baciu: Vaccinarea anti-COVID şi-a dovedit în România eficienţa şi siguranţa
Secretarul de stat în Ministerul Sănătăţii Andrei Baciu a declarat miercuri, pentru AGERPRES, că în România vaccinarea anti-COVID şi-a dovedit "eficienţa şi siguranţa" şi va opri pandemia. Potrivit secretarului de stat, după vaccinarea personalului medical cu cea de-a doua doză s-a cons
Ministerul Sănătăţii: Videoconferinţă cu reprezentanţii direcţiilor de sănătate publică despre reorganizarea circuitelor COVID-19 şi non-COVID-19 în spitale
Ministrul Sănătăţii, Vlad Voiculescu, a participat miercuri la o videoconferinţă cu directorii executivi ai direcţiilor de sănătate publică judeţene şi a municipiului Bucureşti în care s-a discutat despre reorganizarea circuitelor COVID-19 şi non-COVID-19 în spitale. "Ministerul Sănătăţii deruleaz
Cluj: CJ a achiziţionat echipamente ultramoderne în valoare de 280.000 de lei pentru Institutul Oncologic
Consiliul Judeţean (CJ) Cluj a achiziţionat, din fonduri proprii, echipamente ultramoderne în valoare totală de peste 280.000 de lei pentru Institutul Oncologic din Cluj-Napoca. "Consiliul Judeţean Cluj a achiziţionat 12 noi aparaturi medicale şi echipamente de înaltă tehnologie care au fost deja
Primăria Galaţi caută medici pentru cele trei centre de vaccinare din municipiu
Primăria municipiului Galaţi a trimis o solicitare Colegiului Medicilor prin care arată că este nevoie de încă 12 medici care să asigure permanenţa în cele trei centre de vaccinare din oraş, mai ales în contextul declanşării celei de-a treia etape de vaccinare, informează, miercuri, reprezentanţii instituţiei.
Sibiu: În judeţ au fost administrate peste 25.000 de doze de vaccin şi s-au înregistrat 33 de reacţii adverse
În judeţul Sibiu au fost administrate 25.724 de doze de vaccin până în prezent şi s-au înregistrat 33 de reacţii adverse în primele 15 minute de la imunizare, informează un comunicat de presă al Direcţiei de Sănătate Publică (DSP). "De la debutul campaniei de vaccinare şi pâ
Dolj: Secţia ATI a Spitalului Filantropia din Craiova, complet renovată şi dotată cu aparatură
Secţia de ATI a Spitalului Filantropia din Craiova a fost complet renovată, utilată şi dotată cu aparatură de ultimă generaţie, a informat, marţi, Primăria municipiului.



