Timiş: Patru localităţi, propuse pentru carantinare, după ce rata de infectare cu SARS-CoV-2 a crescut
Direcţia de Sănătate Publică (DSP) Timiş a propus, marţi, carantinarea a patru localităţi, după ce rata de infectare cu SARS-CoV-2 la mia de locuitori a continuat să crească continuu în ultimele două săptămâni. Cele patru localităţi vizate sunt Şandra (7,34) şi Niţchidorf (10,33), Dumbrăviţa (7,68) şi Şag (10,87). Dumbrăviţa a mai fost la &
Coronavirus/GCS: Bucureşti, cele mai multe cazuri noi - 376; urmează judeţele Timiş şi Cluj
Zonele cu cele mai multe cazuri nou confirmate de infecţie cu SARS-CoV-2 faţă de ultima raportare sunt Bucureşti - 376, urmat de judeţele Timiş - 249, Cluj - 175, Maramureş - 152, Ilfov - 113, Braşov - 111, potrivit datelor transmise, marţi, de Grupul de Comunicare Strategică (GCS). Cele mai puţine cazuri noi s-au înregistrat în ju
Coronavirus/GCS: Judeţul Timiş rămâne în zona roşie; Bucureşti - 2,09 rată de infectare
Judeţul Timiş se menţine în zona roşie, cu 3,76 cazuri de infectări cu SARS-CoV-2 la mia de locuitori, în creştere uşoară faţă de ziua precedentă (3,71), a anunţat, marţi, Grupul de Comunicare Strategică (GCS). Judeţul Maramureş rămâne în zona roşie cu o incidenţă de 3,01 cazuri la mia de locuitori, în creştere uş
Coronavirus/GCS: 943 de pacienţi la terapie intensivă; persoane internate - 7.045
Un număr de 7.045 de persoane cu COVID-19 sunt internate în unităţile sanitare de profil, dintre care 943 la terapie intensivă, a informat, marţi, Grupul de Comunicare Strategică. Pe teritoriul României, 40.366 persoane confirmate cu infecţie cu SARS-CoV-2 sunt în izolare la domiciliu şi 10.194 se află în izolare instit
GCS: Alte 81 de persoane infectate cu SARS-CoV-2 au murit
Alte 81 de persoane infectate cu SARS-CoV-2 au murit în ultimele 24 de ore, potrivit datelor transmise, marţi, de Grupul de Comunicare Strategică (GCS). Conform GCS, este vorba despre 42 de bărbaţi şi 39 de femei - persoane internate în spitalele din Alba, Arad, Bacău, Bihor, Botoşani, Braşov, Buzău, Călăraşi, Cluj, Constanţa, Dolj
GCS: 2.676 de cazuri noi de COVID-19; teste efectuate în ultimele 24 de ore - 32.762
Un număr de 2.676 de cazuri noi de persoane infectate cu SARS-CoV-2 au fost înregistrate în ultimele 24 de ore, în urma efectuării a 32.762 de teste la nivel naţional, a informat, marţi, Grupul de Comunicare Strategică (GCS). Acestea sunt cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv, precizează GCS.
Prahova: Un băieţel de 9 ani a intrat în stop cardio-respirator la şcoală
Un copil de nouă ani, cunoscut cu afecţiuni cardiace, a intrat, marţi, în stop cardio-respirator în timp ce se afla la cursuri la şcoală, acesta fiind preluat de ambulanţă şi dus la Spitalul de Pediatrie Ploieşti, unde este supus manevrelor de resuscitare. Potrivit Serviciului Judeţean de Ambulanţă Prahova, un echipaj a fost solici
Coronavirus/INSP - raport săptămânal: 36,5% dintre decese - în Bucureşti şi judeţele Maramureş, Timiş, Botoşani şi Sibiu
Institutul Naţional de Sănătate Publică (INSP) a informat marţi că 36,5% din totalul deceselor la persoane infectate cu noul coronavirus au fost înregistrate, în săptămâna 8 - 14 februarie, în Bucureşti şi în judeţele Maramureş, Timiş, Botoşani şi Sibiu. Potrivit raportului săptămânal, 40,6% din totalul cazu
Botoşani: Persoanele vaccinate împotriva gripei clasice, de trei ori mai multe faţă de iarna trecută
Numărul persoanelor din judeţul Botoşani care în acest sezon rece s-au vaccinat împotriva gripei clasice a fost de trei ori mai mare decât anul trecut, a declarat marţi, într-o conferinţă de presă, directorul Direcţiei de Sănătate Publică (DSP), medicul Monica Adăscăliţei. Potrivit oficialului DSP, în această iarn
Buzău: Centru de vaccinare pentru cadrele MAI, deschis în incinta sediului Inspectoratului Judeţean de Jandarmi
Un centru pentru vaccinarea cadrelor Ministerului Afacerilor Interne (MAI) a fost deschis, marţi, în incinta sediului Inspectoratului Judeţean de Jandarmi Buzău. Potrivit conducerii instituţiei, centrului i-au fost alocate doze de vaccin AstraZeneca, iar zilnic vor fi programate câte 40 de persoane pentru imunizare din rândul
Timiş: Peste 560 de doze de AstraZeneca au fost administrate în judeţ
Aproximativ 1.800 de doze de vaccin, dintre care peste 560 AstraZeneca, au fost administrate în ultimele 24 de ore în cele şapte centre din judeţul Timiş, au anunţat, marţi, reprezentanţii Direcţiei de Sănătate Publică (DSP). Potrivit sursei citate, în cadrul primei etape s-au efectuat 175 de vaccinuri, iar în etapa a I
MS avertizează: Măştile cu supapă nu sunt recomandate în contextul pandemiei de coronavirus
Măştile cu supapă nu sunt recomandate pentru a fi utilizate în contextul pandemiei de coronavirus, anunţă Ministerul Sănătăţii. ''Aceste măşti sunt destinate lucrătorilor industriali pentru a preveni respiraţia prafului şi particulelor în timp ce supapa se închide la inhalare. Cu toate acestea, supapa se deschide la e
Voiculescu, despre pacientul care a murit în Belgia: Nu cred că putem să vorbim despre un autor moral
Ministrul Sănătăţii, Vlad Voiculescu, a declarat luni la Parlament, după dezbaterea moţiunii simple, că pacientul care a murit în Belgia a fost transferat în străinătate de îndată ce s-a găsit un centru şi transferul a fost posibil "din punct de vedere tehnic". El a afirmat, răspunzând întrebărilor presei, că nu se poate
Campania de vaccinare anti-COVID/ 37.137 de persoane - imunizate în ultimele 24 de ore; prima zi de administrare a serului AstraZeneca
Comitetul naţional pentru vaccinarea anti-COVID (CNCAV) informează că, în ultimele 24 de ore, au fost administrate 37.137 de doze de vaccin, dintre care 27.290 de doze Pfizer, 3.035 Moderna şi 6.812 AstraZeneca, potrivit datelor puse la dispoziţie de INSP prin aplicaţia Registrul Electronic Naţional al Vaccinărilor. Dintre acestea, 10.309 persoane au fos
Coordonatorii campaniei de vaccinare au avut o întâlnire online cu reprezentanţi ai cultelor religioase
Aspecte de interes privind imunizarea împotriva COVID-19, modalităţile de programare, beneficiile şi importanţa vaccinării au fost principalele teme abordate în cadrul unei întâlniri online pe care coordonatorii campaniei de imunizare au avut-o cu reprezentanţi ai cultelor religioase. "Vineri, 12 februarie, preşedintele Comitetului


