Coronavirus/ Cluj-Napoca, Turda şi Dej au ieşit din zona roşie
Municipiul Cluj-Napoca, precum şi municipiile Turda şi Dej şi opt comune au ieşit din zona roşie, după ce rata de infectare cu noul coronavirus a scăzut sub 3,5 la mia de locuitori, iar restricţiile sunt relaxate începând de luni. Astfel, magazinele se vor închide în weekend la ora 21,00 în loc de 18,00, iar circulaţia persoanelor
Cluj: Patru centre de vaccinare anti-COVID-19 şi-au început activitatea în parcurile Tetarom
Patru centre de vaccinare anti-COVID-19 au devenit funcţionale, începând de luni, în cele trei parcuri industriale Tetarom din judeţ, centre care au ca ţintă imunizarea a circa 20.000 de angajaţi şi aparţinători. "Luni a debutat campania de vaccinare împotriva virusului COVID-19 pentru cei aproximativ 20.000 de angajaţi şi aparţină
O echipă mobilă de la Spitalul Universitar de Urgenţă Bucureşti vaccinează anti-COVID angajaţi din industria HoReCa
O echipă mobilă de vaccinare de la Spitalul Universitar de Urgenţă Bucureşti a mers luni la "Hanul lui Manuc" pentru a imuniza anti-COVID angajaţi din domeniul restaurantelor şi cel hotelier, informează pagina de Facebook a unităţii medicale. "Ne buc
Restricţiile de weekend au fost ridicate în municipiul Arad, după ce rata de infectare a scăzut la 3,4 la mie
Municipiul Arad nu va mai aplica restricţiile valabile pe timpul weekend-ului, care limitau programul de funcţionare al magazinelor până la ora 18,00 şi circulaţia pe străzi până la ora 20,00, după ce incidenţa cazurilor noi de infectare cu SARS-CoV-2 a scăzut la 3,4 la mie. Decizia a fost luată, luni, de Comitetul Judeţean pentru
Coronavirus / GCS: Două judeţe şi Capitala rămân în zona roşie
Bucureştiul se menţine în zona roşie, cu 3,46 de cazuri de infectări cu SARS-CoV-2 la mia de locuitori, în scădere faţă de ziua anterioară, când incidenţa a fost de 3,68, a anunţat, luni, Grupul de Comunicare Strategică. În scenariul roşu se mai află judeţele Ilfov, cu o incidenţă de 3,39 de cazuri de infectări cu SARS-
GCS: 117 persoane infectate cu SARS-CoV-2 au murit în ultimele 24 de ore
Un număr de 117 persoane infectate cu SARS-CoV-2 au murit în ultimele 24 de ore, potrivit datelor transmise, luni, de Grupul de Comunicare Strategică. Conform GCS, este vorba despre 71 bărbaţi şi 46 femei internaţi în spitalele din judeţele Alba, Arad, Argeş, Bacău, Bihor, Bistriţa-Năsăud, Brăila, Botoşani, Braşov, Buzău, Călăraşi,
Coronavirus / GCS: 1.354 de pacienţi - la terapie intensivă; persoane internate - 10.443
Un număr de 10.443 de persoane cu COVID-19 sunt internate în unităţile sanitare de profil, dintre care 1.354 la terapie intensivă, a anunţat, luni, Grupul de Comunicare Strategică. În total, 38.062 de persoane confirmate cu infecţie cu SARS-CoV-2 sunt în izolare la domiciliu şi 10.333 se află în izolare instituţionaliza
GCS: 1.256 de cazuri noi de infectare cu SARS-CoV-2; teste efectuate în ultimele 24 de ore - peste 11.700
Un număr de 1.256 de cazuri noi de persoane infectate cu SARS-CoV-2 au fost înregistrate în ultimele 24 de ore, fiind efectuate peste 11.700 de teste, a informat, luni, Grupul de Comunicare Strategică. <div class="infogram-embed" data-id="591f2b30-b05c-4fa9-a34c-078b35a9756d" data-type="inter
Ministerul Sănătăţii şi Universitatea de Construcţii - parteneriat pentru bază de date privind riscul seismic şi de incendiu în spitale
Ministerul Sănătăţii şi Universitatea Tehnică de Construcţii Bucureşti au încheiat un parteneriat pentru realizarea unei baze de date privind riscul seismic, eficienţa energetică şi riscul de incendiu în unităţile sanitare, a anunţat, luni, ministrul Ioana Mihăilă. "Am identificat (...) peste 420 de unităţi medicale cărora li
Mihăilă: Suntem în curs de a constitui un grup de lucru la nivelul MS, care va colabora cu cel de la Guvern
Ministrul Ioana Mihăilă a anunţat luni că la Ministerul Sănătăţii urmează să fie constituit un grup de lucru, care va colabora cu cel de la Guvern privind măsurile de relaxare. Potrivit ministrului, grupul de lucru va mai avea ca obiectiv şi reintrarea "în normal a spitalelor", astfel încât şi pacienţii non-COVID să
Mihăilă: Conform CNCAV, centrele de vaccinare anti-COVID vor fi deschise în prima şi a doua zi de Paşte
Centrele de vaccinare anti-COVID vor fi deschise atât în prima, cât şi în cea de-a doua zi de Paşte, potrivit informaţiilor oferite de Comitetul naţional de coordonare a activităţilor privind imunizarea împotriva SARS-CoV-2 (CNCAV), a anunţat, luni, ministrul Sănătăţii, Ioana Mihăilă. "Conform informaţiilor p
Hunedoara: Peste 1.200 de persoane au fost vaccinate la centrul 'drive-thru' de la Deva, în primele două zile
Un număr de 1.241 de persoane au fost vaccinate împotriva COVID-19 la Deva, în primele două zile de funcţionare ale centrului "drive-thru"- direct din maşină, care a fost deschis sâmbătă în parcarea celui mare complex comercial din oraş, a informat Direcţia de Sănătate Publică (DSP) Hunedoara. "Aşteptăril
Ministrul Sănătăţii, Ioana Mihăilă: Nu există un deficit de medicamente oncologice
Ministrul Sănătăţii, Ioana Mihăilă, a declarat luni într-o conferinţă de presă că în prezent nu există un deficit de medicamente oncologice. "Doamna director de la Politica Medicamentului se află în legătură cu domnul manager de la Institutul Oncologic Bucureşti. În momentul acesta, în piaţă nu există un defi
Ioana Mihăilă: Situaţia paturilor ATI COVID-19 este mai bună decât în săptămânile trecute
Situaţia paturilor de Terapie intensivă pentru pacienţii cu COVID-19 este "mai bună" decât în săptămânile trecute, a declarat, luni, într-o conferinţă de presă, ministrul Sănătăţii, Ioana Mihăilă, care a precizat că duminică, la ora 17,00, erau libere la nivel naţional 247 de paturi ATI pentru adulţi şi 32 pentru copii.
Timiş: Peste 6.700 de persoane imunizate în urma maratonului de vaccinare
Maratonul Vaccinării, care s-a desfăşurat 64 de ore non-stop la Centrul Regional de Afaceri din Timişoara, s-a încheiat luni dimineaţa, cu peste 6.700 de persoane imunizate anti-COVID-19 cu vaccinul Pfizer. Preşedintele Asociaţiei pentru ATI "Aurel Mogoşeanu", dr. Dorel Săndesc, care este şi şeful secţiei ATI a Spitalului Judeţ

