VIDEO Valeriu Gheorghiţă: România a început demersuri pentru certificatul verde folosit la nivel european
Preşedintele Comitetului naţional de coordonare a activităţilor privind vaccinarea împotriva SARS-CoV-2, Valeriu Gheorghiţă, a confirmat marţi că România a început demersuri pentru certificatul verde de vaccinare. Întrebat dacă şi România a început demersuri pentru certificatul verde de vaccinare, medicul militar a răspuns:
VIDEO Gheorghiţă (CNCAV): Dacă vaccinăm în acest ritm, vom ajunge la peste cinci milioane de persoane până la 1 iunie
Preşedintele Comitetului naţional de coordonare a activităţilor privind vaccinarea împotriva SARS-CoV-2, Valeriu Gheorghiţă, a declarat marţi că peste 5 milioane de persoane vor fi imunizate anti-COVID până la 1 iunie dacă ritmul de vaccinare s-ar menţine aşa cum este în prezent. "Peste cinci milioane. Dacă vaccinăm în acest ritm,
VIDEO Andrei Baciu (MS): 30 de companii private au început sau urmează să înceapă vaccinarea anti-COVID
Un număr de 30 de companii private au început sau urmează să înceapă vaccinarea anti-COVID în această săptămână, a declarat marţi secretarul de stat în Ministerul Sănătăţii Andrei Baciu, vicepreşedinte CNCAV. "30 de companii private au demarat vaccinarea sau urmează să demareze vaccinarea în această săptămână. C&a
Olt: Angela Nicolae - noul manager al Spitalului Judeţean de Urgenţă Slatina
Preşedintele Consiliului de Administraţie al Spitalului Judeţean de Urgenţă (SJU) Slatina, Angela Nicolae, este începând de marţi manager al unităţii medicale. Angela Nicolae, fost prefect al judeţului Olt în perioada august - decembrie 2019, a condus până acum Serviciul de resurse resurse umane şi managementul unităţilor sanitare din c
VIDEO Valeriu Gheorghiţă: Între 7 şi 9 mai va fi organizat un maraton al vaccinării anti-COVID la Bucureşti
Preşedintele Comitetului naţional de coordonare a activităţilor privind vaccinarea împotriva SARS-CoV-2, Valeriu Gheorghiţă, a declarat, marţi, că în perioada 7-9 mai va fi organizat la Bucureşti un maraton al vaccinării anti-COVID la Sala Palatului şi la Biblioteca Naţională. "Am văzut cu toţii evenimentul organizat în Timişoara, acel m
VIDEO Valeriu Gheorghiţă: Începând de mâine, în centrele Pfizer creşte numărul de persoane vaccinate anti-COVID pe flux
Preşedintele Comitetului naţional de coordonare a activităţilor privind vaccinarea împotriva SARS-CoV-2, Valeriu Gheorghiţă, a anunţat că, începând de miercuri, în centrele Pfizer va creşte, de la 84 la 96, numărul de persoane imunizate pe flux. "S-au făcut notificări în acest sens pentru a merge la capacitate maximă, av&acir
Coronavirus/ GCS: Două judeţe şi Capitala rămân în zona roşie
Bucureştiul se menţine în zona roşie, cu 3,25 de cazuri de infectări cu SARS-CoV-2 la mia de locuitori, în scădere faţă de ziua anterioară, când incidenţa a fost de 3,46, a anunţat, marţi, Grupul de Comunicare Strategică. În scenariul roşu se mai află judeţele Ilfov, cu o incidenţă de 3,20 de cazuri de infectări cu SARS
GCS: 172 de persoane infectate cu SARS-CoV-2 au murit în ultimele 24 de ore
Un număr de 172 de persoane infectate cu SARS-CoV-2 au murit în ultimele 24 de ore, potrivit datelor transmise, marţi, de Grupul de Comunicare Strategică. Conform GCS, este vorba despre 89 bărbaţi şi 83 femei internaţi în spitalele din judeţele Alba, Argeş, Bacău, Bihor, Bistriţa-Năsăud, Brăila, Botoşani, Braşov, Buzău, Caraş-Sever
Coronavirus/ GCS: 1.336 de pacienţi - la terapie intensivă; persoane internate - 9.851
Un număr de 9.851 de persoane cu COVID-19 sunt internate în unităţile sanitare de profil, dintre care 1.336 la terapie intensivă, a anunţat, marţi, Grupul de Comunicare Strategică. În total, 32.687 de persoane confirmate cu infecţie cu SARS-CoV-2 sunt în izolare la domiciliu şi 10.004 se află în izolare instituţionaliza
GCS: 2.019 de cazuri noi de infectare cu SARS-CoV-2; teste efectuate în ultimele 24 de ore - peste 32.200
Un număr de 2.019 de cazuri noi de persoane infectate cu SARS-CoV-2 au fost înregistrate în ultimele 24 de ore, fiind efectuate peste 32.200 de teste, a informat, marţi, Grupul de Comunicare Strategică. Acestea sunt cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv, precizează sursa citată. <div clas
VIDEO Timiş: Câinii dresaţi să depisteze virusul SARS-CoV-2 au recunoscut 100% probele cu infecţie COVID-19
Câinii care au participat la proiectul de cercetare pilot al Spitalul de Boli Infecţioase "Victor Babeş" din Timişoara, împreună cu Centrul Chinologic "Dr. Aurel Greblea" Sibiu, care presupune dresarea patrupedelor pentru depistarea infecţiei cu noul coronavirus, au recunoscut 100% probele cu infecţie COVID-19.  
Coronavirus/Medicul Virgil Musta: Până la imunizarea colectivă, trebuie păstrate regulile de prevenţie, inclusiv de cei vaccinaţi
Şeful Secţiei de Boli Infecţioase a Spitalului "Victor Babeş" din Timişoara, medicul Virgil Musta, a declarat, marţi, pentru AGERPRES, că, până se va atinge cota de imunizare colectivă, trebuie păstrate regulile de prevenţie, inclusiv de cei vaccinaţi. "Trebuie să respectăm în continuare cele trei reguli de aur pentr
Arad: Un centru de vaccinare drive-thru - amenajat în parcarea unui hipermarket
Primăria Arad anunţă că a început amenajarea unui centru de vaccinare anti-COVID-19 în parcarea unui hipermarket, unde se va administra serul de la Pfizer fără programare. Viceprimarul municipiului Arad, Lazăr Faur, a făcut anunţul pe contul său de Facebook, unde a postat fotografii cu operaţiunea de amenajare a centrului.
Campania de vaccinare anti-COVID/ 80.809 de persoane imunizate în ultimele 24 de ore
Comitetul naţional pentru imunizarea anti-COVID informează că, în ultimele 24 de ore, au fost administrate 80.809 de doze de vaccin, dintre care 62.037 - Pfizer, 9.179 - Moderna şi 9.593 - AstraZeneca, potrivit datelor puse la dispoziţie de Institutul Naţional de Sănătate Publică prin aplicaţia Registrul Electronic Naţional al Vaccinărilor. Potrivit unui
Mureş: Certificat care atestă vaccinarea împotriva variolei din 1846 - 'exponatul lunii' la Muzeul UMFST
Muzeul Universităţii de Medicină, Farmacie, Ştiinţe şi Tehnologie "George Emil Palade" din Târgu Mureş a demarat, luni, un proiect prin care promovează "Exponatul lunii", primul obiect de colecţie fiind un certificat care atestă vaccinarea împotriva variolei din 1846, acesta fiind şi o dedicaţie specială pentru Săptămâna Mondială a Imuni


