Coronavirus/ România trimite în Ucraina combinezoane, măşti de protecţie şi viziere
Comitetul Naţional pentru Situaţii de Urgenţă (CNSU) a aprobat, joi, o hotărâre care prevede acordarea de asistenţă internaţională, cu titlu gratuit, pentru Ucraina, respectiv transferul unor cantităţi de produse de urgenţă medicală necesare în lupta cu pandemia COVID-19. Astfel, potrivit unei anexe a Hotărârii 23/2021 a CNSU
CNSU a actualizat lista ţărilor cu risc epidemiologic ridicat; Grecia - inclusă în zona galbenă
Comitetul Naţional pentru Situaţii de Urgenţă (CNSU) a actualizat lista statelor şi zonelor considerate de risc epidemiologic ridicat, pentru care se instituie măsura carantinei asupra persoanelor care sosesc în România din acestea, Grecia fiind inclusă în lista ţărilor din "zona galbenă". Potrivit Hotărârii C
Campania de vaccinare anti-COVID/ 87.377 de persoane imunizate în ultimele 24 de ore
Comitetul naţional pentru imunizarea anti-COVID informează că, în ultimele 24 de ore, au fost administrate 87.377 de doze de vaccin, dintre care 66.716 - Pfizer, 10.039 - AstraZeneca şi 10.622 - Moderna, potrivit datelor puse la dispoziţie de Institutul Naţional de Sănătate Publică prin aplicaţia Registrul Electronic Naţional al Vaccinărilor.
MS: Discontinuităţi de aprovizionare pentru 16 citostatice la Institutul Oncologic Bucureşti; organizarea achiziţiilor - defectuoasă
Ministerul Sănătăţii afirmă că există discontinuităţi de aprovizionare la Institutul Oncologic Bucureşti pentru 16 medicamente citostatice şi alte 3 medicamente adjuvante necesare efectuării tratamentului pacienţilor care suferă de cancer, această situaţie datorându-se "unei defectuoase organizări a procedurilor de achiziţii centralizate pentru medicamente
Prahova: Focar de COVID-19 la o secţie a Spitalului Judeţean de Urgenţă Ploieşti
Autorităţile sanitare din judeţul Prahova au depistat un focar de COVID-19 la o secţie a Spitalului Judeţean de Urgenţă (SJU) Ploieşti, unde mai mulţi pacienţi internaţi au fost diagnosticaţi ca fiind infectaţi cu noul coronavirus. Reprezentantul unităţii sanitare, Violeta Tănase, a declarat, joi, pentru AGERPRES, că mai mulţi pacienţi interna
INSP: 34.361 de infecţii respiratorii acute în săptămâna 12 - 18 aprilie
Numărul total de cazuri de infecţii respiratorii acute a fost, la nivel naţional, de 34.361 în perioada 12-18 aprilie, înregistrându-se cu de 2,1 ori mai multe îmbolnăviri faţă de aceeaşi săptămână a anului trecut, a informat, joi, Institutul Naţional de Sănătate Publică (INSP). Potrivit sursei citate, numărul de
Pilotul aeronavei MIG 21 LanceR prăbuşită în judeţul Mureş a fost operat, intervenţia a decurs bine
Locotenent-comandorul Andrei Criste, pilotul aeronavei MIG 21 LanceR prăbuşită în judeţul Mureş, a fost operat, miercuri, la Spitalul Universitar de Urgenţă Militar Central "Carol Davila", intervenţia chirurgicală decurgând bine, "fără evenimente sau complicaţii" intra sau post-operatori care să pună în pericol viaţa sau integrit
Coronavirus/ Rata de infectare în municipiul Botoşani - 1,95; cel mai scăzut nivel din ultimele 6 luni
Rata de infectare cu SARS-CoV-2 în municipiul Botoşani a scăzut, joi, sub două cazuri la 1.000 de locuitori, acesta fiind cel mai scăzut nivel din ultimele şase luni, a declarat directorul Direcţiei de Sănătate Publică (DSP), medicul Monica Adăscăliţei. Raportarea de joi a DSP arată că incidenţa cumulată la 14 zile la nivelul municipiului Botoşani este d
Coronavirus/GCS: Doar două judeţe şi Capitala au mai rămas în zona roşie
Municipiul Bucureşti se menţine în zona roşie, cu 4,41 de cazuri de infectări cu SARS-CoV-2 la mia de locuitori, în scădere faţă de ziua anterioară, când a avut o incidenţă de 4,51, a anunţat joi Grupul de Comunicare Strategică. În scenariul roşu se mai află judeţele Ilfov, cu o incidenţă de 4,48 cazuri de infectări cu SARS-CoV-2 la mia
GCS: 150 de persoane infectate cu SARS-CoV-2 au murit în ultimele 24 de ore
Un număr de 150 de persoane infectate cu SARS-CoV-2 au murit în ultimele 24 de ore, potrivit datelor transmise, joi, de Grupul de Comunicare Strategică. Conform GCS, este vorba despre 91 de bărbaţi şi 59 de femei internaţi în spitalele din Alba, Arad, Bacău, Bihor, Bistriţa-Năsăud, Brăila, Botoşani, Braşov, Buzău, Caraş-Severin, Cluj, Constanţa, D&
Coronavirus/GCS: 1.405 de pacienţi - la terapie intensivă; persoane internate - 11.168
Un număr de 11.168 de persoane cu COVID-19 sunt internate în unităţile sanitare de profil, dintre care 1.405 la terapie intensivă, a anunţat, joi, Grupul de Comunicare Strategică. În total, 43.884 de persoane confirmate cu infecţie cu SARS-CoV-2 sunt în izolare la domiciliu şi 11.112 se află în izolare instituţionalizată pe teritoriul R
GCS: 2.989 de cazuri noi de infectare cu SARS-CoV-2; teste efectuate în ultimele 24 de ore - aproape 37.000
Un număr de 2.989 de cazuri noi de persoane infectate cu SARS-CoV-2 au fost înregistrate în ultimele 24 de ore, fiind efectuate aproape 37.000 de teste, a informat, joi, Grupul de Comunicare Strategică. Acestea sunt cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv, precizează sursa citată. <div class="infogram-
INSP: Până pe 18 aprilie - 955 de cazuri cu variante ale SARS-CoV-2 care determină îngrijorare
Institutul Naţional de Sănătate Publică informează joi că, până la data de 18 aprilie, au fost raportate 1.502 secvenţieri şi au fost confirmate 955 de cazuri cu variante ale virusului SARS-CoV-2 care determină îngrijorare. Potrivit informării săptămânale, până la data de 18 aprilie au fost raportate la INSP - CNSCBT 1.502 secvenţieri.
Ioana Mihăilă (MS), cu privire la situaţia ATI: Problema nu este legată doar de numărul de paturi, ci de medici şi asistente
Ministrul Sănătăţii, Ioana Mihăilă, a declarat joi, cu privire la situaţia de la ATI, că problema nu este legată doar de numărul de paturi, ci şi de echipele de medici şi asistente medicale "pregătite să trateze corespunzător pacienţii din secţiile de terapie intensivă". "Aşa cum a discutat şi ministrul anterior, problema nu este legată doar de
REPORTAJ/Tulcea: Echipă mobilă de vaccinare anti-COVID-19 pentru populaţia Deltei; Medic: Oamenii ne-au primit bine
Echipa mobilă a centrului de vaccinare anti-COVID-19 din Sulina a imunizat în prima săptămână de activitate circa 180 de tulceni din satele izolate ale Deltei Dunării. Deplasarea echipei mobile se face cu mijloace puse la dispoziţie de autorităţile locale, iar primăriile au oferit dispensarele medicale din satele Crişan, Caraorman şi Mila 23.

