GCS: Două paturi libere la ATI pentru bolnavii de COVID; 1.881 - ocupate în toată ţara
Grupul de Comunicare Strategică a anunţat că la nivel naţional, joi, sunt disponibile două paturi libere de ATI, altele decât cele rezervate special pentru persoane cu anumite condiţii medicale care sunt şi confirmate cu SARS-COV-2. Conform datelor existente în aplicaţia alerte.ms, la nivel naţional există 1.748 de paturi de ATI de
GCS: 13.197 cazuri noi de COVID şi 415 de decese
Grupul de Comunicare Strategică a informat, joi, că în ultimele 24 de ore au fost înregistrate 13.197 de cazuri de persoane pozitive cu SARS-CoV-2 şi au fost raportate 415 de decese, dintre care două anterioare. "Conform datelor existente la nivelul CNCCI, la data de 28 octombrie 2021, ora 10,00, în intervalul de 24 de ore, au fost &icir
Galaţi: Echipament medical de ultimă generaţie la Spitalul Clinic Judeţean de Urgenţă
Spitalul Clinic Judeţean de Urgenţă Galaţi a fost dotat cu un echipament medical de ultimă generaţie printr-o investiţie de aproximativ 2.000.000 lei din bugetul propriu al Consiliului Judeţean (CJ) Galaţi, informează, joi, Biroul de presă al instituţiei. Potrivit sursei citate, este vorba despre un sistem complex de litotriţie, cu ajutorul că
Ilfov: Cea mai mare incidenţă COVID rămâne în Tunari - 21,72 la mia de locuitori
Cea mai mare rată de incidenţă a COVID-19 cumulată la 14 zile în Ilfov rămâne în Tunari, unde valoarea se ridică, joi, la 21,72 la mia de locuitori, iar în alte două localităţi - Chiajna şi Otopeni - aceasta depăşeşte 21 la mia de locuitori, potrivit site-ului Prefecturii. Joi, incidenţa cumulată a cazurilor de COVID-19
Incidenţa COVID în Bucureşti - 15,67 la mia de locuitori
Rata de incidenţă COVID-19 calculată la 14 zile este, joi, în Bucureşti, de 15,67 de cazuri la mia de locuitori, potrivit site-ului Direcţiei de Sănătate Publică. În urmă cu o zi, rata de incidenţă a fost 15,93. Acum o lună, pe 28 septembrie, aceasta a avut valoarea de 5,57, potrivit DSP. Incidenţa COVID a trecut de
Medicii din Danemarca îi vor ajuta pe cei români în cazurile de pacienţi cu COVID aflaţi în stare gravă
O delegaţie formată din 3 medici şi 6 asistenţi din Danemarca, ajunsă în România în această noapte, va ajuta medicii români în cazurile de pacienţi infectaţi cu COVID aflaţi în stare gravă. "La solicitarea statului român de acordare de asistenţă medicală prin Mecanismul European de Protecţie Civil
CNCAV: 150.935 de persoane vaccinate împotriva COVID în 24 de ore, dintre care 111.556 cu prima doză
Un număr record de 150.935 de doze de vaccin Pfizer, Moderna, AstraZeneca şi Johnson&Johnson au fost administrate în ultimele 24 de ore, dintre care 111.556 reprezintă prima doză, 11.607 - doza a doua şi 27.772 - doza a treia, a informat, miercuri, Comitetul Naţional de Coordonare a Activităţilor privind Vaccinarea împotriva COVID-19. Potrivit
Neamţ: Coordonatorul centrului unde trei persoane au fost vaccinate cu doza booster de la AstraZeneca, amendat de DSP
Coordonatorul centrului de vaccinare din Cordun, unde trei persoane au fost imunizate cu doza a treia cu serul de la AstraZeneca, deşi la primele doze au primit alt vaccin, a fost amendat de DSP Neamţ cu 10.000 lei. "A fost finalizată cercetarea situaţiei întâlnite în cadrul centrului de vaccinare unde s-a remarcat faptul că 3 persoane a
VIDEO MApN: Aproape 5.700 de persoane s-au imunizat în cadrul maratonului organizat de Ziua Armatei
Un număr de 5.687 de persoane s-au vaccinat în centrele MApN participante la maratonul organizat cu prilejul Zilei Armatei României sub deviza "Împreună pentru viaţă, Împreună pentru viitor!". Începând de miercuri a fost extins programul de funcţionare, respectiv de la ora 8,00 până la 20,00,
Vâlcea: Spitalul Judeţean e în criză de medici pentru urgenţele pediatrice din cauza îmbolnăvirilor cu COVID-19
Conducerea Spitalului Judeţean de Urgenţă Vâlcea solicită ajutor din partea medicilor de familie din judeţ pentru a putea asigura gărzile la Unitatea de Primiri Urgenţe Pediatrie, după ce o parte din medici s-au îmbolnăvit de COVID-19 iar cei care au mai rămas fac cu greu faţă solicitărilor. "Având în vedere contextul epidemiologic
Hunedoara: Focarul din comuna Brănişca, în carantină cu incidenţa de peste 40 la mie, a pornit de la un cămin rezidenţial
Un focar de COVID-19 apărut la un cămin rezidenţial din comuna hunedoreană Brănişca a reprezentat principala cauză care a dus la creşterea numărului de cazuri de infectare în localitate, ajungându-se astfel la carantina zonală, potrivit specialiştilor Direcţiei de Sănătate Publică (DSP) Hunedoara. "Am monitorizat constant situ
Bihor: Managerul Spitalului Municipal Oradea cere ca medicamentul Favipiravir să fie decontat de CNAS şi disponibil în farmacii
Managerul Spitalului Municipal "Dr. Gavril Curteanu" din Oradea, (unitate suport COVID), Laurenţiu Chiană, consideră că medicamentele antivirale, precum Favipiravir, ar trebui nu numai să fie prescrise de medicii de familie, dar să şi fie decontate de CNAS, cu posibilitatea de a fi ridicat din farmaciile cu circuit deschis, nu din spitale, unde presiunea ar
Botoşani: Secţia de oncologie a Spitalului Judeţean va fi extinsă şi modernizată; proiectul este finanţat prin CNI
Secţia de oncologie a Spitalului Judeţean de Urgenţă "Mavromati" Botoşani va fi extinsă şi modernizată, în baza unui proiect finanţat de Compania Naţională de Investiţii (CNI). Consiliul Judeţean (CJ) Botoşani a adoptat, miercuri, o hotărâre privind aprobarea indicatorilor tehnico-economici pentru obiectivul de investiţii "Modernizar
GCS: Cele mai multe cazuri noi de COVID - în Capitală (2.080), Prahova (1.069) şi Ilfov (704)
Cele mai multe cazuri noi de infectare cu SARS-CoV-2 faţă de ultima raportare au fost înregistrate în Bucureşti - 2.080 şi în judeţele Prahova - 1.069, Ilfov - 704, Braşov - 698, Argeş - 694, Bihor - 616 şi Constanţa 602, a informat, miercuri, Grupul de Comunicare Strategică. Cele mai puţine cazuri noi de COVID-19 au fost în judeţele Co
GCS: 1.861 de pacienţi cu COVID-19 la terapie intensivă; 44 sunt copii
Un număr de 20.442 de persoane cu SARS-CoV-2 sunt internate în unităţile sanitare, dintre care 478 sunt copii, a anunţat, miercuri, Grupul de Comunicare Strategică. Potrivit sursei citate, la terapie intensivă sunt internaţi 1.861 de pacienţi, dintre care 44 sunt copii. Pe teritoriul României, 148.914 de persoane con



