MApN: Sistemul medical militar va creşte capacitatea de vaccinare împotriva COVID-19 a populaţiei generale
Sistemul medical militar va creşte, începând de miercuri, din ordinul ministrului Apărării Naţionale, Nicolae Ciucă, capacitatea de vaccinare împotriva COVID-19 a populaţiei generale, a informat, marţi, Ministerului Apărării Naţionale. "Începând de miercuri, va fi extins programul de funcţionare, respectiv de la ora 8
Managerii spitalelor din Timişoara au adresat un apel către E.On să nu lase pacienţii fără căldură
Managerii celor cinci spitale din Timişoara abonate ale Colterm şi care acum sunt afectate de sistarea furnizării încălzirii au formulat marţi un apel către E.On să continue alimentarea cu gaz a unităţilor spitaliceşti din municipiu, pentru a nu lăsa pacienţii în frig. E.On şi-a arătat disponibilitatea de a le alimenta direct cu gaz, în anumi
CNCAV: 150.639 de persoane vaccinate împotriva COVID în 24 de ore; peste 6 milioane de români au schema completă
Un număr record de 150.639 de doze de vaccin Pfizer, Moderna, AstraZeneca şi Johnson&Johnson au fost administrate în ultimele 24 de ore, dintre care 111.033 reprezintă prima doză, 11.635 - doza a doua şi 27.971 - doza a treia, a informat, marţi, Comitetul Naţional de Coordonare a Activităţilor privind Vaccinarea împotriva COVID-19. Potr
Maratonul vaccinării anti-COVID de la Ploieşti/ 10 fluxuri de vaccinare cu serurile Pfizer şi Johnson & Johnson
Zece fluxuri de vaccinare anti-COVID cu serurile Pfizer şi Johnson & Johnson vor fi deschise la maratonul care se va desfăşura în perioada 29-31 octombrie pe stadionul "Ilie Oană" Ploieşti, anunţă municipalitatea. Potrivit sursei citate, programul de imunizare va fi non-stop, cei care vor să se vaccineze putând merge fără o programare
Ministerul Sănătăţii a distribuit 10.356 flacoane de Remdesivir în 120 de spitale
Ministerul Sănătăţii a distribuit, marţi, 10.356 flacoane de Remdesivir în 120 de spitale care tratează pacienţi cu forme severe de COVID-19. "Unul din principalele noastre obiective în această perioadă îl reprezintă aprovizionarea continuă a spitalelor cu medicamentele necesare pentru pacienţi. În ultimele două săptămâni am
Bihor: Platformă ecografică oftalmologică, aparatură medicală, sistem de telemedicină, cu fonduri europene la Spitalul Municipal
Spitalul Municipal din Oradea dispune de o platformă ecografică oftalmologică de ultimă generaţie, printre puţinele din ţară, precum şi de o serie de aparate medicale, un sistem de telemedicină performant şi alte dotări, achiziţionate printr-un proiect cu fonduri europene. Este vorba despre un proiect derulat, din anul 2019 până în octombrie 2021,
INSP: Până pe 24 octombrie - 3.661 de cazuri confirmate cu varianta Delta
Institutul Naţional de Sănătate Publică (INSP) a informat marţi că au fost confirmate 3.661 de cazuri de COVID-19 cu varianta Delta până la data de 24 octombrie. Potrivit INSP, au fost raportate 6.022 de secvenţieri de la laboratoarele Institutului 'Cantacuzino', Institutului "Matei Balş", MedLife, Universitatea "Ştefan cel Mare&qu
VIDEO Andrei Baciu: Până pe 25 octombrie au fost generate 6.329.788 de certificate COVID
Secretarul de stat Andrei Baciu de la Ministerul Sănătăţii a precizat marţi că până pe 25 octombrie au fost generate 6.329.788 de certificate digitale COVID. "Până pe 25 octombrie, 11,30, au fost generate 6.329.788 de certificate. Se păstrează aproximativ acelaşi la raport ca şi până în acest moment, şi anume 23,64% sunt certificat
VIDEO Valeriu Gheorghiţă: Acoperirea vaccinală în Bucureşti este la aproape 60%
Rata de acoperire vaccinală în Bucureşti este de aproape 60% iar în Cluj de 52,3%, a anunţat, marţi, într-o conferinţă de presă, coordonatorul campaniei de vaccinare, Valeriu Gheorghiţă. "La nivelul de acoperire vaccinală, Municipiul Bucureşti este la aproape 60% rată de acoperire vaccinală, mai exact 59,4%. De asemenea, judeţul Cluj are
VIDEO Valeriu Gheorghiţă: Peste 40% dintre persoanele vaccinate în etapa 1 au primit în momentul de faţă şi doza booster
Preşedintele Comitetului Naţional de Coordonare a Activităţilor privind Vaccinarea împotriva COVID-19, Valeriu Gheorghiţă, a declarat marţi că peste 40% dintre persoanele care au fost vaccinate în prima etapă au primit doza de rapel booster după minim şase luni. "În ceea ce priveşte bilanţul campaniei de vaccinare, până la acest mo
VIDEO Valeriu Gheorghiţă: Maratoane de vaccinare în Bucureşti în weekend; program centre - de dimineaţă până la miezul nopţii
Preşedintele Comitetului de Coordonare a Activităţilor privind Vaccinarea, Valeriu Gheorghiţă, a anunţat marţi că până la finalul anului, în weekend, vor fi organizate în Bucureşti maratoane de vaccinare în fiecare sector, care vor avea program prelungit. fără a mai fi deschise noaptea. "Ţinând cont de această adresabilitate
VIDEO Valeriu Gheorghiţă: Vom recomanda administrarea dozei înjumătăţite de vaccin de la Moderna pentru doza de booster
Preşedintele Comitetului Naţional de Coordonare a Activităţilor privind Vaccinarea împotriva COVID-19, Valeriu Gheorghiţă, a declarat, marţi, că Agenţia Europeană a Medicamentului a recomandat utilizarea dozei booster pentru persoanele care au primit prima schemă cu vaccinul de la Moderna după minim şase-opt luni de la doza a doua, fiind înjumătăţită faţă
GCS: Un pat liber la ATI, în judeţul Bihor, pentru bolnavii de COVID; 1.867 - ocupate în toată ţara
Grupul de Comunicare Strategică a anunţat că, la nivel naţional, marţi, există un singur pat disponibil, în judeţul Bihor, la terapie intensivă pentru pacienţii bolnavi de COVID-19, în afara celor rezervate special pentru persoane cu anumite condiţii medicale care sunt şi confirmate cu SARS-COV-2. Luni
GCS: Cele mai multe cazuri noi de COVID - în Capitală (1.649), Bihor, Iaşi
Cele mai multe cazuri noi de infectare cu SARS-CoV-2 faţă de ultima raportare au fost înregistrate în Bucureşti - 1.649 şi în judeţele Bihor - 632, Iaşi - 599, Cluj - 576, Timiş - 512, a informat, marţi, Grupul de Comunicare Strategică. Cele mai puţine cazuri noi de COVID-19 au fost în jude
GCS: 1.867 de pacienţi cu COVID-19 la terapie intensivă; 43 sunt copii
Un număr de 20.637 de persoane cu SARS-CoV-2 sunt internate în unităţile sanitare, dintre care 479 sunt copii, a anunţat, marţi, Grupul de Comunicare Strategică. Potrivit sursei citate, la terapie intensivă sunt internaţi 1.867 de pacienţi, dintre care 43 sunt copii. Pe teritoriul Români

.jpg)