Spitalele publice din Timişoara îşi vor monta centrale proprii de încălzire, ca urmare a crizei Colterm
Spitalele publice din Timişoara, racordate la sistemul centralizat de termoficare Colterm, au anunţat că pentru a-şi asigura apa caldă şi încălzirea vor începe demersuri de montare de boilere de capacitate medie şi mare, precum şi centrale termice proprii. În timp ce la Spitalul Judeţean Timişoar
Botoşani: 55 de concentratoare de oxigen, donate de Asociaţia ''Salvează o inimă''
Asociaţia ''Salvează o inimă'' a făcut o donaţie de 55 de concentratoare de oxigen către Direcţia de Sănătate Publică Botoşani şi Secţia de boli infecţioase a Spitalului Judeţean de Urgenţă "Mavromati", a declarat, vineri, pentru AGERPRES, preşedintele asociaţiei, Vlad Plăcintă. Potr
Gheorghiţă: De luni, jumătate de doză de Moderna la rapel, pentru cei care au primit iniţial tot Moderna
Preşedintele Comitetului Naţional de Coordonare a Activităţilor privind Vaccinarea împotriva COVID-19, Valeriu Gheorghiţă, a anunţat că începând de luni, 1 noiembrie, cei care s-au vaccinat la prima schemă cu Moderna se vor putea imuniza la rapel cu jumătate de doză de vaccin de la aceeaşi firmă.
Ministerul Sănătăţii: 12.698 de doze de vaccin anti-HPV au fost utilizate până la finalul lunii septembrie
Un număr de 12.698 de doze de vaccin anti-HPV din cele 40.000 achiziţionate în anul 2021 de către Ministerul Sănătăţii au fost utilizate până la sfârşitul lunii septembrie, a informat, vineri, Ministerul Sănătăţii. Potrivit sursei citate, restul de 27.302 de doze de vaccin se află în cabine
Vrancea: Maraton de vaccinare organizat în weekend în Piaţa Unirii din Focşani
Pentru a veni în întâmpinarea vrâncenilor care doresc să se imunizeze, un nou maraton de vaccinare va fi organizat sâmbătă şi duminică în Piaţa Unirii din municipiul Focşani, a anunţat, vineri, Prefectura Vrancea. Centrul de vaccinare va fi organizat pe esplanada din Piaţa Uniri
VIDEO Cătălin Cîrstoiu: Numărul deceselor în SUUB, mai mare faţă de aceeaşi perioadă a anului trecut
Managerul Spitalului Universitar de Urgenţă Bucureşti, Cătălin Cîrstoiu, a declarat, vineri, că numărul persoanelor decedate în urma infecţiei cu noul coronavirus decedate în unitatea medicală este mai mare faţă de aceeaşi perioadă a anului trecut, iar în perioada 1-29 octombrie au murit 284 de pacienţi infectaţi
Prefectul de Gorj, după verificările la Spitalul din Cărbuneşti: Vinovăţia aparţine atât managementului, cât şi furnizorului de oxigen
Vinovăţia în cazul evenimentului de săptămâna trecută de la Spitalul de Urgenţă Târgu Cărbuneşti, când pacienţii aflaţi în secţia de Terapie Intensivă au rămas fără oxigen, trebuind să fie ventilaţi mecanic şi transportaţi la alte unităţi medicale, aparţine atât managementului instituţiei, cât şi
Dolj: Intenţia de vaccinare a crescut de peste 10 ori; DSP recomandă programarea pe platforma naţională
Intenţia de vaccinare la nivelul judeţului Dolj a crescut de peste 10 ori în ultimele două săptămâni, de la 400 doze/zi la 4.400 doze/zi iniţiere vaccinare, motiv pentru care Direcţia de Sănătate Publică recomandă populaţiei să acceseze, pentru înregistrare, platforma naţionala de programare pentru vaccinarea împo
Ilfov: Cea mai mare incidenţă COVID-19 rămâne în Tunari - 21,21 la mia de locuitori
Cea mai mare rată de incidenţă a COVID-19 cumulată la 14 zile în judeţul Ilfov rămâne în Tunari, unde valoarea se ridică, vineri, la 21,21 la mia de locuitori, iar în alte două localităţi - Chiajna şi Otopeni - aceasta depăşeşte 21 la mia de locuitori, potrivit
Incidenţa COVID în Bucureşti, în scădere pentru a şaptea zi la rând - 15,25 la mia de locuitori
Rata de incidenţă COVID-19 calculată la 14 zile este, vineri, în Bucureşti, de 15,25 de cazuri la mia de locuitori, potrivit site-ului Direcţiei de Sănătate Publică. Aceasta este a şaptea zi consecutiv în care rata de infectare scade în Capitală, cea
GCS: 12.474 cazuri noi de COVID şi 481 de decese
Grupul de Comunicare Strategică a informat, vineri, că în ultimele 24 de ore au fost înregistrate 12.474 de cazuri de persoane pozitive cu SARS-CoV-2 şi au fost raportate 481 de decese, dintre care unul anterior. "Conform datelor existente la nivelul CNCCI, la data de 29 octombrie 2021, ora 10,00,
Ministerul Sănătăţii verifică legalitatea unor adeverinţe emise pentru personalul medical
Ministrul interimar al Sănătăţii, Cseke Attila, a solicitat Corpului de control să verifice modul de eliberare, precum şi legalitatea unor adeverinţe medicale emise pentru personalul medical în vederea exceptării de la efectuarea gărzilor şi scutirea de la acordarea asistenţei medicale pacienţilor infectaţi cu SARS-Cov-2.
Bihor: Donaţiile medicale din Ungaria, preluate de reprezentanţii spitalelor din judeţ
Reprezentanţi ai cinci spitale din judeţul Bihor au primit, vineri dimineaţă, aparatură de ventilaţie şi măşti non-invazive din donaţiile făcute de Guvernul Ungariei către spitalele din Transilvania, urmând ca în cursul zilei de vineri să primească şi pachetele cu medicamentul Favipiravir, transportat în condiţii specia
CNCAV: 126.492 de persoane vaccinate împotriva COVID în 24 de ore, dintre care 90.950 cu prima doză
Un număr de 126.492 de doze de vaccin Pfizer, Moderna, AstraZeneca şi Johnson&Johnson au fost administrate în ultimele 24 de ore, dintre care 90.950 reprezintă prima doză, 12.361 - doza a doua şi 23.181 - doza a treia, a informat, joi, Comitetul Naţional de Coordonare a Activităţilor privind Vaccinarea împotriva COVID-19. Potrivit CNCAV, de la
Szabo Odon (UDMR): Donaţiile medicale din Ungaria, distribuite vineri către cinci spitale bihorene
O parte din donaţiile medicale din Ungaria - aparate de ventilaţie, medicamentul Favipiravir şi măşti de respiraţie non-invazive - vor fi distribuite vineri dimineaţă, la Oradea, către spitalele din judeţul Bihor, a declarat joi, pentru AGERPRES, deputatul UDMR Szabo Odon. "Este vorba despre acea donaţie făcută de Ungaria către România, anunţată de



