Harghita: Tânăr de 22 ani, cu o boală cardiacă necunoscută, salvat printr-un efort comun al specialiștilor SAJ și SJU

Un tânăr de 22 de ani, cu o boală cardiacă necunoscută, a fost salvat printr-un efort comun al specialiștilor Serviciului de Ambulanță Județean (SAJ) și al celor de la Spitalul Județean de Urgență (SJU) din Miercurea-Ciuc, după ce i s-a făcut rău la volan și a fost resuscitat timp de două ore.
Potrivit informațiilor furnizate AGERPRES de șeful Serviciului de Ambulanță Județean Harghita, dr. Peter Szilard, este vorba de un caz petrecut în urmă cu trei luni. Tânărul se afla la volan și se întorcea acasă, în autoturism aflându-se și tatăl său. La un moment dat, tânărul a spus că se simte rău, a oprit mașina și a intrat în stop cardio-respirator.
Întâmplarea a făcut că a oprit autoturismul în fața locuinței unui ambulanțier de la SAJ, dintr-o comună din zona Ciuc. Acesta a început imediat manevrele de resuscitare, apoi a cerut ajutorul colegilor săi de la stația din zonă, după care a venit și un echipaj al Serviciului de Ambulanță cu medic de la Miercurea-Ciuc, tânărul fiind transportat în curs de resuscitare la Spitalul Județean de Urgență din Miercurea-Ciuc.
''A fost miraculos. A avut noroc că a putut să reacționeze, să se oprească cu mașina și un alt miracol a fost că era chiar în fața casei colegului nostru, care era acasă și a putut să intervină'', a declarat dr. Peter Szilard, pentru AGERPRES.
Cazul a fost prezentat joi pe pagina de Facebook a Spitalului Județean de Urgență Miercurea-Ciuc. Potrivit sursei citate, resuscitarea tânărului, aflat într-o stare fizică bună și fără boli cunoscute, a durat două ore și, în urma unei lupte îndelungate a echipajului de la SAJ și a personalului secției de Urgență de la SJU, viața lui a fost salvată.
Lupta pentru recuperarea sa a continuat apoi în secția de terapie intensivă.
''Starea lui era inițial critică, fiind menținut în viață cu ajutorul aparatelor, în comă profundă. Protecția sistemului nervos a început prin scăderea controlată a temperaturii corpului, urmată de terapii medicamentoase și procedurale. De îndată ce a fost posibil, sprijinul mecanic și medicamentos a fost redus, iar organismul său a reacționat bine. Starea sa s-a stabilizat și a fost mutat de la terapie intensivă, dar personalul secției a continuat să îl monitorizeze, asigurând o anestezie sigură și supraveghere pe parcursul intervențiilor necesare'', se arată în postarea SJU Harghita.
Când recuperarea a început, tânărului i-a fost montat un defibrilator, pentru a putea să ducă o viață normală, iar acum acesta se simte bine.
''Când recuperarea a început cu succes, echipa de cardiologie a preluat cazul pentru a-l ajuta să ducă din nou o viață normală: i s-a efectuat o angiografie și i s-a implantat un defibrilator cardiac. Pe durata spitalizării, a beneficiat și de sprijin psihologic. Tânărul, originar dintr-o comună din apropiere, se simte bine acum, se mișcă normal și a venit recent la control la spital. Vor fi efectuate în continuare investigații pentru a identifica originea, posibil genetică, a afecțiunii sale cardiace, dar în eventualitatea unor noi episoade, defibrilatorul îi va oferi protecție'', mai precizează sursa citată.
Reprezentanții SJU consideră că ''salvarea și recuperarea sa poate fi considerată un miracol din perspectiva unui om obișnuit, dar este un caz remarcabil și din punct de vedere medical''.
''La acest rezultat au contribuit toți specialiștii implicați în îngrijirea și tratamentul său: echipajul de ambulanță, personalul secției de urgență, terapie intensivă și cardiologie al spitalului. Acest caz demonstrează, de asemenea, că devotamentul profesioniștilor din sănătate nu se limitează la orele de muncă, deoarece primul care a intervenit a fost un ambulanțier aflat în afara serviciului. Acesta a început imediat manevrele de resuscitare și a menținut tânărul în viață până la sosirea ambulanței. A fost o muncă de echipă inspirațională - mulțumim tuturor celor care au participat!'', se mai subliniază în postarea citată.
Totodată, cardiologii recomandă chemarea imediată a ambulanței în cazul în care cineva își pierde cunoștința sau prezintă stări de leșin, dificultăți bruște de respirație și/sau dureri puternice în piept.
Potrivit informațiilor furnizate AGERPRES de purtătorul de cuvânt al Spitalului Județean de Urgență din Miercurea-Ciuc, Kiss Edit, aceasta este a patra intervenție de montare a unui defibrilator efectuată în centrul cardiologie intervențională al spitalului, această activitatea începând în unitatea sanitară la mijlocul anului trecut. AGERPRES/ (A, AS - redactor: Gina Ștefan, editor: Cătălin Alexandru, editor online: Gabriela Badea)
* Sursa foto: Spitalul Județean de Urgență M-Ciuc/Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház / Facebook.com
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - [email protected].
Alte știri din categorie
Memorandum de dezvoltare a Spitalului universitar din Târgu Mureș, încheiat de Korea University Guro Hospital și UMFST
Un memorandum de colaborare (MoU) pentru dezvoltarea Spitalului universitar din Târgu Mureș a fost semnat vineri, la Seul, de Universitatea de Medicină, Farmacie, Științe și Tehnologie (UMFST) ''George Emil Palade'' și Korea University Guro Hospital, în prezența miniștrilor sănătății din cele două țări, Cha Kyoo-hong, și respectiv, Alexand
Galați: Secția de Neonatologie a Spitalului Județean, dotată cu echipamente moderne de 2,4 milioane de lei
Secția de Neonatologie din cadrul Spitalului Clinic Județean de Urgență ''Sf. Apostol Andrei'' a fost dotată cu echipamente moderne de 2,4 milioane de lei, finanțare obținută de Consiliul Județean Galați prin Planul Național de Redresare și Reziliență.
Ministrul Sănătății efectuează o vizită în Republica Coreea; teme - digitalizarea spitalelor, investiții în farma, echipamente medicale
O delegație condusă de ministrul Sănătății se află în vizită oficială în Republica Coreea, unde Alexandru Rafila a participat la deschiderea celei de-a 15-a Conferințe Globale privind asistența medicală, alături de Jung Yoon-soon, ministrul adjunct al Sănătății din Coreea de Sud. Tema evenimentului - ''Medicina personalizat
Suceava: Managerului Spitalului Județean a demisionat din funcție
Managerul Spitalului Clinic Județean de Urgență 'Sfântul Ioan cel Nou' Suceava, medicul Alexandru Calancea, și-a anunțat, vineri, demisia din funcție. El susține că a înaintat Consiliului Județean Suceava solicitarea de încetare a contractului de management începând cu data de 24 martie. 'În perioa
INSP: 108.977 de cazuri de infecții respiratorii în perioada 10 - 16 martie; patru decese confirmate cu gripă
Un număr de 108.977 de cazuri de infecții respiratorii - gripă clinică, IACRS și pneumonii - au fost raportate în săptămâna 10 - 16 martie, a informat, joi, Institutul Național de Sănătate Publică (INSP). În ultima săptămână, au fost comunicate patru decese din cauza gripei. Numărul persoanelor care au murit din cauza g
Lucian Paziuc (ASPPR): Sunt pacienți abandonați de sistem în spitalele de psihiatrie, aruncați ca la un coș de gunoi
Președintele Asociației Spitalelor Publice de Psihiatrie din România (ASPPR), medicul Lucian Paziuc, atrage atenția că există 'pacienți abandonați de sistem în spitalele de psihiatrie', în care sunt aruncați ca într-un 'coș de gunoi'. 'Crearea acestei asociații a venit ca o necesitate, ca o nevoie de
Bistrița-Năsăud: Mama și copiii transportați de SMURD la spital - intoxicați cu monoxid, nu dioxid de carbon, precizează ISU
Mama și cei doi copii ai săi, care joi dimineața au fost transportați la spital de echipaje SMURD în urma unei intoxicații, au inhalat monoxid de carbon, nu dioxid de carbon, a rectificat reprezentantul Ins
Timiș: Spitalul Județean va avea o secție externă la Lovrin - un centru de recuperare ce va folosi apele geotermale
Numeroși pacienți care ajung în Spitalul Județean Timișoara cu afecțiuni grave, accidente vasculare cerebrale, traumatisme severe la orice nivel, sunt salvați de medici, dar rămân cu sechele care au nevoie de recuperare. După luni de imobilizare la pat, de paralizii, musculatura este atrofiată, iar recuperarea medicală făcută la ti
Bistrița-Năsăud: Unul dintre militarii răniți într-un poligon a fost operat, celălalt a fost deja externat
Unul dintre militarii răniți miercuri într-un poligon a fost supus unei intervenții chirurgicale și a rămas internat, celălalt fiind deja externat, au anunțat reprezentanții Spitalului Clinic Județean de Urgență (SCJU) Bistrița. Conform sursei citate, la unitatea medicală au ajuns două persoane rănite în urma unei explozii pirotehn
Colegiul Medicilor Stomatologi: Dintr-un total de aproximativ 25.000 de medici, doar 5.976 au contracte cu CNAS
Sănătatea orală nu se limitează la un zâmbet armonios și estetic, ci reprezintă o componentă critică a sănătății sistemice, având implicații directe asupra bolilor cardiovasculare, diabetului, complicațiilor în sarcină, afecțiunilor respiratorii și a declinului cognitiv, a transmis, miercuri, Colegiul Medicilor Stomatologi din România cu ocazi
Botoșani: Liste de așteptare de până la un an și jumătate pentru protezarea genunchilor sau șoldurilor
Un pacient care are nevoie de proteze la genunchi sau șold trebuie să aștepte până la un an și jumătate pentru a beneficia de aceste servicii medicale la Spitalul Județean de Urgență 'Mavromati' Botoșani, a declarat, miercuri, șeful Secției de ortopedie a unității medicale, medicul Radu Malancea. Potrivit acestuia, protezarea gen
Sibiu: O mie de specialiști din țară și străinătate prezenți la Congresul Național de Psihiatrie (19-22 martie)
O mie de specialiști din țară și din străinătate sunt prezenți de miercuri până duminică, la Sibiu, la cea de a noua ediție a Congresului Național de Psihiatrie, potrivit unui comunicat de presă al Consiliului Județean (CJ) Sibiu. 'Consiliul Județean Sibiu este partener al Congresului Național de Psihiatrie 2025, un eveniment de referință în do
CNAS: 3.206.170 certificate de concediu medical eliberate anul trecut
Un număr de 3.206.170 de certificate de concediu medical au fost eliberate în anul 2024 de medici și suportate din Fondul național unic de asigurări sociale de sănătate (FNUASS), a informat miercuri Casa Națională de Asigurări de Sănătate. În anul 2023 au fost eliberate 3.385.466 certificate de concediu medical. Numărul zilelor de pr
INSP: 98 de cazuri noi de COVID-19 în ultima săptămână, în creștere cu 8,9%
Institutul Național de Sănătate Publică (INSP) a informat că, în perioada 10 - 16 martie, au fost înregistrate 98 de cazuri noi de persoane infectate cu SARS-CoV-2, în creștere cu 8,9% față de săptămâna precedentă. Potrivit INSP, 21 dintre cazurile noi sunt la pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 90 de zile du
Brigada Rutieră: 12 persoane au fost duse la spital în urma accidentului în care au fost implicate 5 autoturisme și un microbuz
Un număr de 12 persoane au fost transportate la spital luni, în urma accidentului în care au fost implicate cinci autoturisme și un microbuz, petrecut la intersecția Șoselei Chitilei cu Bulevardul Laminorului, anunță Brigada Rutieră a Capitalei. ''Mai multe persoane sunt evaluate medical la fața locului. Până la acest