logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110; +4 021.2076.105

[email protected]

Olt: Niciun cardiolog înscris pentru posturile de la Slatina, unde deficitul a dus la suspendarea CTI Coronarieni

Imagine din galeria Agerpres

Cele patru posturi de medici cardiologi scoase la concurs de Spitalul Județean de Urgență (SJU) Slatina, unde deficitul de cardiologi a dus la suspendarea activității Compartimentului Terapie Intensivă Coronarieni, rămân în continuare neocupate și procedurile de recrutare vor fi reluate, după ce în termenul de depunere a dosarelor nu s-a înscris niciun candidat, potrivit managerului unității medicale, Angela Nicolae.

'Reluăm procedurile pentru recrutare pentru medici cardiologi deoarece pentru cele patru posturi publicate în 10 ianuarie nu s-au înscris candidați', a declarat, pentru AGERPRES, Angela Nicolae.

Președintele Consiliului Județean (CJ) Olt, Marius Oprescu, a declarat presei joi că la secția Cardiologie criza de medici a apărut în urmă cu aproximativ 10 ani și este dificilă atragerea lor deoarece este o specialitate cu adresabilitate foarte mare și aceștia aleg să profeseze în mediul privat.

'Pe 10 ianuarie a fost publicat un concurs la care nu s-a înscris nimeni. Concursul va fi reluat, undeva la jumătatea lunii februarie. Noi sperăm să reușim. Am avut discuții și înainte de primul concurs cu mulți medici cardiologi, e foarte greu. Această criză de la Cardiologie nu este de anul acesta, criza la Cardiologie vine din urmă cu 10 ani de zile. E foarte greu să găsești medici cardiologi. S-au obișnuit să meargă în privat. Este o meserie care este căutată și ei reușesc să profeseze foarte bine în privat și nu se înghesuie să vină la astfel de concursuri. Noi avem în momentul de față cinci medici cardiologi, dar așa cum știți, legea îi obligă să facă o singură gardă pe lună. Restul gărzilor pe care le fac pentru că vor, dar cu cinci medici nici nu poți să acoperi toată luna. Tocmai de aceea a fost suspendată activitatea pentru Terapie Intensivă pe Cardiologie, urmând ca atunci când avem numărul necesar de doctori, pentru a putea relua gărzile, să dăm drumul la acea secție', a declarat președintele CJ Olt.

Oprescu a adăugat că în eforturile de a susține medicii rezidenți care vor să facă gărzi la Spitalul Județean de Urgență Slatina se acordă acestora un stimulent de gardă însă nu poate oferi salarii mai mari din cauza restricțiilor legislative.

'Nu ne permite legea să dăm salarii mai mari. Noi, din bugetul Consiliului Județean, încât de la jumătatea anului 2024, susținem medicii rezidenți care vor să vină să facă gărzi la Slatina, nu doar pe cardiologie, dar și pe celelalte secții, să le dăm un stimulant de gardă. Acest lucru putem să-l facem, e singurul lucru și îl practicăm și-l avem în vedere și în anul 2025. Deci, din bugetul Consiliului Județean, pentru medicii rezidenți care vor să vină să facă gărzi la Slatina, putem da acest stimulent. La salarii nu poți să încalci legea și să dai salarii mai mari', a adăugat Oprescu.

Președintele CJ Olt a punctat că spitalul din Slatina atrage pacienți din alte județe pentru tratarea unor afecțiuni și face pregătiri pentru a pune un funcțiune un angiograf achiziționat la finalul anului trecut în vederea deschiderii unei linii de cardiologie intervențională.

'Noi, în luna decembrie, am achiziționat aparatura necesară pentru a face cardiologie intervențională, urmând ca acel aparat, care a venit la jumătatea lunii decembrie, să-l punem în operă, după care cardiologii noștri să-și ia specializările și sperăm ca, pe la jumătatea anului 2025, să începem acest lucru și la Slatina. Ca să redeschidem gărzile mai avem nevoie de minim trei doctori. Spitalul Județean de Urgență Slatina s-a schimbat foarte mult și avem foarte multe secții care sunt atractive pentru pacienți și din județele învecinate. Eu cred că, odată cu punerea în operă a angiografului pe care l-am primit și a deschiderii liniei de cardiologie intervențională, cred că vom reuși să aducem medici interesați de a face o carieră aici, la Spitalul Județean Slatina', a mai declarat Oprescu.

Referitor la cazul pacientului cu infarct miocardic care a decedat în dimineața zilei de 26 ianuarie, în timpul transferului de la spitalul de la Slatina la o unitate medicală de rang superior din Craiova, Oprescu a comentat că SJU Slatina are un protocol cu Spitalul Clinic Județean de Urgență Craiova pentru astfel de cazuri deoarece la Slatina nu se face deocamdată cardiologie intervențională.

'Până în momentul de față Spitalul Județean Slatina nu a făcut cardiologie intervențională. Deci astfel de cazuri cum a fost acel pacient, oricum dacă aveam garda deschisă nu puteam să-l tratăm noi, acel pacient tot la Craiova urma să ajungă, pentru că, pentru astfel de cazuri, colaborarea Spitalului Județean de Urgență Slatina este cu Spitalul Universitar Craiova', a conchis Marius Oprescu.

Activitatea Compartimentului Terapie Intensivă Coronarieni din cadrul Secției Cardiologie a fost suspendată temporar, începând din 9 ianuarie, din cauza deficitului de medici, situație în care pacienții în stare critică vor fi transferați la alte spitale. Tot din cauza deficitului de medici cardiologi, gărzile la Cardiologie sunt acoperite și cu medici de medicină internă. AGERPRES/(A, AS - autor: Cristina Matei, editor: Karina Olteanu, editor online: Anda Badea)

Afisari: 665

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - [email protected].


Alte știri din categorie

Sanatate 12-03-2025 21:06

MApN: Trei pacienți români - transportați cu o aeronavă militară din România în Belgia și retur

O aeronavă C-27 J Spartan a Forțelor Aeriene Române, configurată pentru misiuni medicale, a efectuat miercuri o misiune umanitară pe ruta Otopeni - Craiova - Bruxelles (Belgia) - Otopeni, transmite MApN. Potrivit sursei citate, la plecarea spre Bruxelles, avionul a transportat un pacient cu arsuri iar la întoarcere, două persoane c

Sanatate 12-03-2025 20:01

Prahova: Apa de la Spitalul de Pediatrie Ploiești, contaminată cu bacteria Pseudomonas aeruginosa

Apa de la Spitalul de Pediatrie Ploiești este contaminată cu bacteria Pseudomonas aeruginosa, arată rezultatele unei probe prelevate în cadrul monitorizării permanente a sursei de apă, consumul apei de la robinet a fost interzis, noi probe fiind prelevate din mai multe zone ale unității sanitare. Managerul spitalului, Anca Miu, a declarat, miercuri,

Sanatate 12-03-2025 18:05

Angel Tîlvăr: Spitalul Militar Craiova va avea o secție modernă de terapie intensivă

Spitalul Clinic de Urgență Militar 'Dr. Ștefan Odobleja' din Craiova va dispune, din această toamnă, de una dintre cele mai moderne secții de terapie intensivă din România, a anunțat, miercuri, ministrul Apărării Naționale, Angel Tîlvăr. Angel Tîlvăr a vizitat, miercuri, Spitalul Militar din Craiova, unde văzut pavilionul de medicină

Sanatate 12-03-2025 10:39

'Provocarea Paracetamol', virală pe internet, este extrem de periculoasă și duce la consecințe severe (specialiști)

Asociația Română a Producătorilor de medicamente fără prescripție, suplimente alimentare și dispozitive medicale atrage atenția asupra riscurilor dezinformării privind utilizarea paracetamolului sau a altor medicamente ce se eliberează fără prescripție medicală (OTC), după o 'provocare' cu paracetamol răspândită pe internet.

Sanatate 12-03-2025 10:07

Alba: Peste două treimi din UAT-uri au asistenți medicali comunitari

Două treimi dintre unitățile administrativ-teritoriale din Alba, respectiv 52 din cele 78 de municipii, orașe și comune, dispun de asistență medicală comunitară, iar în cinci sunt și mediatori sanitari pentru romi. În prezent, rețeaua de asistenți medicali comunitari din județul Alba acoperă 52 de unități administrativ-teritoriale,

Sanatate 11-03-2025 14:52

Ministrul Rafila subliniază importanța educării publicului privind medicamentele sigure

Ministrul Sănătății, Alexandru Rafila, a subliniat importanța educării publicului privind medicamentele sigure, menționând că oamenii le cumpără din surse nesigure din cauze de natură economică. 'Accesul la medicamente trebuie să fie accesul la medicamente sigure, iar serializarea ajută (...) la acest lucru, dar e o zonă pe care nu o ajută serializar

Sanatate 11-03-2025 13:29

VIDEO Ministrul Rafila: Pacienții trebuie să primească medicamente de la spital

Pacienții trebuie să primească medicamente de la spital și pot solicita inclusiv în instanță plata lor, dacă au fost puși să și le cumpere, a atras atenția, marți, ministrul Sănătății, Alexandru Rafila. Pe de altă parte, el a punctat cu prilejul unei conferințe de presă că se lucrează la lista de medicamente critice care să poată primi s

Sanatate 11-03-2025 10:07

VIDEO Sălaj: Spitalul Județean și-a triplat capacitatea de tratare a urgențelor, prin intermediul unui proiect european

Spitalul Județean de Urgență Zalău și-a triplat capacitatea de tratare a urgențelor, ajungând la circa 250 de pacienți pe zi, prin modernizările, extinderea și dotările realizate în cadrul unui proiect cu finanțare europeană în valoare totală de 24 de milioane de lei. ''Capacitatea de tratare a spitalului (Unității de

Sanatate 11-03-2025 09:15

Bistrița-Năsăud: Cei cinci copii care au ingerat insecticid rămân internați; starea lor este stabilă

Cei cinci copii din localitatea bistrițeană Posmuș, care luni seara au fost transportați la spital după ce au băut apă dintr-o găleată în care fusese turnat insecticid, au rămas internați, dar

Sanatate 07-03-2025 10:01

Buzău: Prelevare de cord, ficat, rinichi și cornee de la un donator, pentru pacienți cu vârste între 4-26 ani

O echipă de medici români și bulgari au efectuat la Spitalul Județean de Urgență (SJU) Buzău o prelevare de organe de la un donator aflat în moarte cerebrală, cordul, ficatul, rinichii și cornee urmând să facă obiectul unor operații de transplant la pacienți cu vârste cuprinse între 4 și 26 de ani. Potrivit SJU, &

Sanatate 06-03-2025 15:51

Iași: Institutul Regional de Oncologie, partener în proiectul Dr Laser pentru îmbunătățirea diagnosticării și tratamentului cancerului

Un grup de cercetare format la nivel național din institute de cercetare, firme private și de stat, și universități încearcă să obțină informații suplimentare despre hadronoterapie, un tip de tratament al cancerului care distruge într-o mai mare măsură celulele tumorale. Proiectul 'Aplicații medicale ale laserelor de mare puter

Sanatate 06-03-2025 14:12

Olt: Apă de băut cu amoniu, nitriți și bacterii peste limita admisă, în mai multe localități

Apa potabilă din rețele publice din mai multe localități urbane și rurale din județul Olt a avut anul trecut concentrații peste limita admisă de amoniu, nitrați și nitriți, iar în trei comune au fost și perioade în care în apa de la robinete erau prezente bacterii coliforme, E.coli sau enterococi intestinali, reiese din raportul privind calitatea ap

Sanatate 06-03-2025 13:47

INSP: 123.502 de cazuri de infecții respiratorii în perioada 24 februarie - 2 martie; încă cinci decese confirmate cu gripă

Un număr de 123.502 de cazuri de infecții respiratorii - gripă clinică, IACRS și pneumonii - au fost raportate în săptămâna 24 februarie - 2 martie, fiind comunicate încă cinci decese cu virus gripal, a informat, joi, Institutul Național de Sănătate Publică (INSP). Numărul persoanelor care au murit din cauza gripei în a

Sanatate 06-03-2025 13:27

Abrudean: Limfedemul, o boală ce trebuie adusă în atenția publică; nu putem trata ceea ce ignorăm

Președintele interimar al Senatului, Mircea Abrudean, a pledat, joi, la o dezbatere care a marcat Ziua Internațională a limfedemului pentru prevenție medicală și pentru conștientizarea existenței acestei boli invalidante. Potrivit specialiștilor, limfedemul (edemul limfatic) este o afecțiune cauzată de o acumulare de lichid limfatic în ț

Sanatate 05-03-2025 17:11

Harghita: Creștere alarmantă a cazurilor de cancer colorectal, concomitent cu scăderea vârstei pacienților diagnosticați

Numărul cazurilor de cancer colorectal înregistrează o creștere alarmantă în județul Harghita, concomitent cu scăderea vârstei pacienților diagnosticați, specialiștii făcând apel la populație să se prezinte la medic, dar și să adopte un stil de viață sănătos. Potrivit unei