logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110

office@agerpres.ro

Sibiu: ''Parada distinşilor domni'', în premieră în România; eveniment cu mesaje de prevenţie a bolilor masculine

Image

Prima ediţie din România a "Paradei distinşilor domni" (The Distinguished Gentleman's Drive) care a reunit duminică, la Sibiu, zece maşini istorice şi zeci de participanţi, a tras un semnal de alarmă în privinţa bolilor care afectează cel mai mult bărbaţii.

Sibiul s-a alăturat altor sute de oraşe din 60 de ţări într-o acţiune moto caritabilă, prin care se transmit mesaje de prevenţie a bolilor masculine, dar se strâng şi bani pentru cercetarea şi tratarea lor.

"Gentleman's Drive este un eveniment caritabil care se întâmplă astăzi în toată lumea, mai precis în 200 de oraşe din 60 de ţări, Sibiul este primul oraş din România care a obţinut hostingul pentru acest eveniment. Scopul lui este prevenţia şi tratamentul unor boli care afectează bărbaţii atât fizic, cât şi psihic, în speţă cancerul de prostată, care este a doua cauză a mortalităţii bărbaţilor, şi suicidul. Suicidul în rândul bărbaţilor este un fenomen foarte des întâlnit, cifrele spun că un bărbat pe minut moare în lume. (...) De ce bărbaţii? Pentru că evenimentul este generat de comunitatea auto-moto clasice, unde principalii pioni sunt bărbaţii, ei sunt pasionaţi de maşini şi motociclete clasice. (...) Prevenţia poate să facă diferenţa între viaţă şi moarte. (...) Gentleman's Drive este un eveniment care are loc de doi ani în lume, a început cu un eveniment moto, care a strâns 43 de milioane de euro de-a lungul timpului", a declarat unul dintre organizatori, Ovidiu Popârţan, artist tatuator, pasionat de motociclete şi maşini clasice.

 

 

Zeci de pasionaţi de maşini, dar şi motociclişti au primit informaţii utile privind prevenţia cancerului de prostată în special, furnizate de partenerii evenimentului, organizaţia "Sus Inima", specializată în asistenţă acordată bolnavilor oncologici.

 

 

"Doresc să felicit organizatorii acestui eveniment, chiar era nevoie de o zi dedicată conştientizării afecţiunilor medicale de care pot suferi bărbaţii din lumea întreagă. (...) Cancerul de prostată reprezintă al doilea cel mai frecvent cancer diagnosticat la bărbaţi, după cel pulmonar. De obicei, cancerul de prostată afectează bărbaţii mai în vârstă, apare la peste 65 de ani, foarte rar boala este depistată sub 40 de ani. Printre factorii de risc - vârsta, antecedentele familiale, pacienţii care au în familie rude de gradul întâi sau doi bolnavi de cancer mamar, de prostată, de pancreas, ştim că ei sunt la un risc mai mare de a dezvolta un cancer de prostată, faţă de populaţia generală. Un posibil alt factor de risc este obezitatea", a explicat medicul oncolog Laura Sinea, voluntar la "Sus Inima".

Potrivit medicului sibian, toţi bărbaţii cu vârsta de 50 de ani ar fi bine să efectueze un consult urologic şi screeningul pentru cancerul de prostată. Bărbaţii care au în familie rude de gradul întâi sau doi cu cancer de prostată sunt sfătuiţi să înceapă screeningul la 40 - 45 de ani.

 

 

În stadiile incipiente, boala este asimptomatică, a precizat Laura Sinea. Ea a adăugat că, ulterior, simptome ale cancerului de prostată pot fi urinarea frecventă, urinarea cu sânge. În stadiile avansate apar simptome din cauza metastazelor. "Un exemplu ar fi metastazele osoase, apar deci durerile osoase", a completat medicul, care a arătat că diagnosticul se pune printr-un RMN de prostată şi o biopsie.

Oncologul sibian insistă ca un bolnav de cancer să apeleze la ajutorul unui psiholog, pentru a putea trece mai uşor peste această maladie.

"Aflarea unui diagnostic oncologic afectează atât pacienţii, cât şi familiile pacienţilor şi medicul. Şi pe mine mă afectează, pentru că lupta pacientului devine şi lupta mea. Nu este uşor să fim cu un pas în faţa bolii, nu este uşor să luptăm împreună în faţa bolii. Cum avem grijă de corp, aşa trebuie să avem grijă şi de minte şi de suflet. Şi cum avem grijă? Eu încurajez toţi pacienţii să apeleze la consiliere psihologică. E foarte bine că în Sibiu au foarte multe opţiuni. (...) Este bine că împreună putem să luptăm împotriva acestei boli", a concluzionat oncologul Laura Sinea.

Fost sportiv de performanţă, Andy Fazekas, organizator al raliului Red Bull Romanics şi pasionat de maşini şi motociclete clasice, spune că la Sibiu s-au înmulţit nu doar bărbaţii care fac parte din comunitatea retro, dar şi cei care sunt dispuşi să participe la acţiuni caritabile cu scopul prevenţiei bolilor.

"Se întâmplă multe evenimente în oraş, în ţară, în lume, dar sunt puţine evenimente care au un scop atât de nobil şi bine definit cum este cel de acum. (...) Este un eveniment foarte frumos şi util şi este pentru prima dată când organizăm aşa ceva în România. Să sperăm că este un început de bun augur şi de-a lungul anilor vor participa tot mai mulţi. Comunitatea retro din Sibiu creşte exponenţial şi se pare că nu doar pe partea de maşini, ci şi de suflet. (...) Poate cel puţin pe parte de prevenţie, dar şi de tratament vom ajunge la alt nivel datorită participării şi donaţiilor", a transmis Andy Fazekas.

Cei zece şoferi care au condus duminică maşini clasice prin municipiul Sibiu până la centrul comercial din comuna învecinată Şelimbăr sunt cei care au atras atenţia că sunt preocupaţi de incidenţa tot mai mare a cancerului de prostată şi de numărul mare de sinucideri în rândul bărbaţilor.

Pe lângă cei zece şoferi din Sibiu, alţi nouă au donat sume de bani pentru "The Distinguished Gentleman's Drive".

Potrivit organizatorilor evenimentului mondial, "510.000 de bărbaţi mor din cauza sinuciderii la nivel global în fiecare an". "Este unul în fiecare minut. Acest lucru trebuie să se schimbe", au evidenţiat ei. AGERPRES/(A, AS - autor: Isabela Paulescu, editor: Claudia Stănescu, editor online: Anda Badea)

 

Foto: (c) ISABELA PAULESCU / AGERPRES 

 

* Mai multe imagini pe AGERPRES FOTO

Afisari: 36

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.


Alte știri din categorie

Sanatate 24-07-2026 17:29

Sălaj/Cătălina Poiană (CMR): Nu există o 'baghetă magică' pentru deficitul de medici de familie din mediul rural

Președinta Colegiului Medicilor din România (CMR), Cătălina Poiană, a declarat vineri, la Zalău, că nu există soluții rapide pentru acoperirea deficitului de medici de familie din mediul rural, însă măsurile adoptate în ultimii ani ar putea conduce, pe termen mediu, la întinerirea acestei specialități. 'Nu există o

Sanatate 24-07-2026 17:22

Sălaj: Colegiul Medicilor cere măsuri pentru reducerea deficitului de personal și recâștigarea încrederii în profesia medicală

Președinta Colegiului Medicilor din România (CMR), Cătălina Poiană, a declarat vineri, la Zalău, că recâștigarea încrederii în profesia medicală și consolidarea relației dintre medic și pacient reprezintă una dintre prioritățile organizației, subliniind totodată că deficitul de personal medical și finanțarea insuficientă rămân principale

Sanatate 24-07-2026 16:12

Federația Sanitas cere Parlamentului să adopte o soluție legislativă care să deblocheze angajările din spitale

Federația Sanitas solicită Parlamentului să adopte, în regim de urgență, o modificare legislativă care să permită unităților sanitare publice să facă angajări fără aprobarea prealabilă prin memorandum guvernamental. Potrivit organizației sindicale, actualul sistem de aprobare este birocratic și întârzie ocuparea posturilor va

Sanatate 24-07-2026 11:21

Duminică - proba scrisă la admiterea la UMF 'Carol Davila'; 6.916 candidați înscriși, 1.947 de locuri

Candidații înscriși la Universitatea de Medicină și Farmacie 'Carol Davila' din București vor susține duminică proba scrisă a concursului de admitere la studiile de licență, pentru facultățile de medicină, medicină dentară și farmacie. În acest an, UMF 'Carol Davila' înregistrează un record absolut de candidați - 6.916 î

Sanatate 23-07-2026 17:17

Harghita: O naștere de cvadrupleți, în premieră la Spitalul Județean de Urgență Miercurea-Ciuc

O naștere de cvadrupleți a avut loc, în premieră, la Spitalul Județean de Urgență Miercurea-Ciuc, bebelușii venind pe lume în data de 21 iulie, a informat joi unitatea medicală, într-o postare pe Facebook.

Sanatate 23-07-2026 15:22

Arad: Spitalul Județean explică tarifele de parcare de până la 30 lei/oră prin achiziția de echipamente medicale

Spitalul Clinic Județean de Urgență Arad (SCJU) a fost nevoit să explice, joi, de ce practică tarife ridicate la parcare, de până la 30 de lei/oră, arătând că banii adunați în ultimii trei ani, respectiv 1,2 milioane de lei, au fost folosiți pentru cumpărarea unui echipament medical esențial și că se dorește descurajarea staționării îndelungat

Sanatate 22-07-2026 16:09

Cseke Attila, după întrevederea cu sindicaliștii: Avem responsabilitatea să construim un sistem de salarizare mai echitabil

Ministrul interimar al Sănătății, Cseke Attila, a declarat miercuri, după întâlnirea cu reprezentanții organizațiilor sindicale din domeniu privind proiectul noii legi a salarizării din sectorul bugetar, că obiectivul său este să găsească soluții prin care veniturile personalului să nu fie diminuate, în paralel cu reformarea modului de salarizare.

Sanatate 22-07-2026 14:31

Colegiul Medicilor: Facem apel la toți decidenții politici ca sănătatea să fie tratată drept o prioritate strategică

Colegiul Medicilor din România face apel către toți decidenții politici, indiferent de partid, ca sănătatea să fie tratată drept o prioritate strategică a statului român, iar autoritățile să elaboreze o politică de resurse umane fundamentată pe o consultare reală. ''Sistemul de sănătate traversează, în prezent, o altă

Sanatate 22-07-2026 11:38

Galați: Laboratorul de Anatomie Patologică, dotat cu echipament modern pentru depistarea cancerului

Serviciul de Anatomie Patologică al Spitalului Clinic Județean de Urgență 'Sf. Ap. Andrei' din Galați a fost dotat cu o masă de macroscopie cu lampă UV, echipament de laborator de ultimă generație care contribuie la depistarea precoce a cancerului și la stabilirea unor tratamente personalizate, a anunțat, miercuri, președintele Consiliului Județean Galați, Costel Fot

Sanatate 22-07-2026 11:29

SANITAS nu vine la discuțiile de la Ministerul Muncii pe legea salarizării: Ne dorim participarea la consultări cu un Guvern cu puteri depline

Federația SANITAS îi transmite ministrului interimar al Muncii, Dragoș Pîslaru, că nu va participa miercuri la discuțiile pe tema legii salarizării. ''În după-amiaza zilei de ieri, 21 iulie, după publicarea deciziei Curții de Apel București, Federația SANITAS a primit o invitație pentru astăzi, 22 iulie 2026, ora 11:30, de la Unitatea

Sanatate 22-07-2026 10:11

Ministerul Sănătății: Măsuri pentru protejarea sănătății populației din zonele afectate de inundații

Ministerul Sănătății a solicitat direcțiilor de sănătate publică să ia toate măsurile necesare pentru protejarea sănătății populației din zonele afectate de inundații, în colaborare cu autoritățile locale și inspectoratele pentru situații de urgență. Direcțiile de sănătate publică vor asigura supravegherea epidemiologică, monitorizarea calității apei pot

Sanatate 21-07-2026 11:03

Federația 'Solidaritatea Sanitară' vrea ca amendamentele propuse să fie preluate de parlamentari

Federația 'Solidaritatea Sanitară' din România (FSSR) solicită Parlamentului să preia ca amendamente propunerile sindicaliștilor de modificare a proiectului legii salarizării, aflat în dezbatere publică din 17 iulie. 'Protestul avertizează. Amendamentele schimbă legea. FSSR solicită Parlamentului să transforme propunerile complete &icir

Sanatate 21-07-2026 10:08

VIDEO Incendiu petrolier/Constanța: Cei trei marinari răniți, transportați cu o navă multirol la țărm și preluați de ambulanțe

Cele trei victime ale incendiului de pe petrolierul liberian au ajuns în municipiul Tulcea, cu ajutorul navei multirol aparținând Inspectoratului pentru Situații de Urgență (ISU). Foto: ISU Tulcea Potrivit ISU Tulcea, persoan

Sanatate 21-07-2026 09:54

VIDEO Incendiu petrolier/Constanța: Doi dintre marinarii răniți au suferit arsuri pe 10-15% din corp

Doi dintre cei trei marinari răniți în urma incendiului de pe nava sub pavilion liberian, aflată în zona Sulina, au suferit arsuri pe 10-15% din suprafața corporală, iar al treilea avea multiple plăgi și prezenta hemoragie. Foto: ISU Tulcea

Sanatate 20-07-2026 15:10

Galați: Investiție de 1,6 milioane de euro din fonduri europene pentru modernizarea Spitalului Târgu Bujor

Președintele Consiliului Județean Galați, Costel Fotea, a anunțat, luni, începerea lucrărilor de demolare a vechii clădiri care găzduia Secția de Medicină Internă și Camera de Gardă a Spitalului Orășenesc Târgu Bujor, în locul acesteia urmând să fie construit un pavilion medical modern, în cadrul unei investiții cu fonduri europene &icir