LIVE UPDATE Război Hamas-Israel/ Egiptul, de acord să permită trecerea de ajutor umanitar în Gaza

Ajutoarele umanitare aşteptate de palestinienii din Fâşia Gaza vor putea începe să tranziteze prin punctul de trecere Rafah, dinspre Egipt, vecin cu enclava aflată sub asediu de când Hamas a atacat Israelul, au anunţat preşedinţii american şi egiptean.
Ministrul iordanian de externe, Ayman Safadi, a declarat miercuri că ţara sa va considera drept 'o declaraţie de război' orice încercare a Israelului de 'expulzare a palestinienilor din Cisiordania', o deplasare forţată pe care Egiptul, care se învecinează cu Fâşia Gaza, o respinge de asemenea.
Miercuri, în plină vizită a preşedintelui Joe Biden în Israel, Statele Unite s-au opus prin veto unei rezoluţii a Consiliului de Securitate care cerea o "pauză umanitară" între Hamas şi statul evreu. Washingtonul a criticat textul pentru că nu a menţionat "dreptul Israelului de a se apăra".
Joe Biden se va adresa naţiunii din Biroul Oval joi seara, în direct, în legătură cu Israelul şi Ucraina, la o zi după călătoria sa la Tel Aviv.
UPDATE 20.10.2023 ORA 04.35 Spital lovit în Gaza: Bilanţul se situează "între 100 şi 300" de morţi (serviciile americane de informaţii)
Bilanţul uman al loviturii de marţi asupra spitalului Ahli Arab din Gaza se situează, "probabil, la nivelul de jos al unui interval cuprins între 100 şi 300 de morţi", potrivit unei note a serviciilor americane de informaţii din care AFP a putut consulta extrase joi.
Această sinteză transmisă Congresului afirmă, aşa cum a declarat Joe Biden miercuri, că Israelul, "probabil, nu a bombardat spitalul din Fâşia Gaza".
UPDATE 20.10.2023 ORA 04.03 VIDEO Biden acuză Hamas şi Rusia că vor "să nimicească" democraţii
Hamasul palestinian şi preşedintele rus Vladimir Putin vor fiecare să "nimicească" democraţii, a afirmat Joe Biden joi seară într-un discurs foarte solemn adresat naţiunii, în cursul căruia a anunţat că va cere Congresului american să finanţeze "urgent" ajutor pentru Israel şi Ucraina, scrie AFP.
Statele Unite vor fi mai în siguranţă "pentru generaţii" dacă vor ajuta aceste două ţări în război, a insistat preşedintele american într-un rar discurs din Biroul Oval al Casei Albe.
UPDATE ORA 22.03 Conflict Israel-Hamas: 16 jurnalişti palestinieni ucişi (sindicat)
Şaisprezece jurnalişti palestinieni au fost ucişi în Fâşia Gaza de la începutul războiului dintre Israel şi Hamas, declanşat după atacul mişcării islamiste pe teritoriul israelian, la 7 octombrie, a anunţat joi sindicatul jurnaliştilor palestinieni, relatează AFP.
Potrivit unui comunicat, sindicatul, cu sediul în Cisiordania ocupată, a estimat că alţi zeci de jurnalişti au fost răniţi. Cel puţin 3.785 de persoane au fost ucise în loviturile israeliene asupra Gaza, potrivit autorităţilor din acest teritoriu palestinian.
UPDATE ORA 21.26 Guvern: România trimite în Fâşia Gaza produse alimentare şi articole de cazarmament
România va trimite în Fâşia Gaza asistenţă internaţională cu titlu gratuit constând în produse alimentare şi articole de cazarmament, anunţă Guvernul.
Potrivit unui comunicat transmis de Executiv, premierul Marcel Ciolacu, la propunerea Departamentului pentru Situaţii de Urgenţă, a convocat, joi, în sistem hibrid, Comitetul Naţional pentru Situaţii de Urgenţă (CNSU).
Conform anexei la Hotărârea CNSU 38/19.10.2023, România va trimite în Fâşia Gaza 30 tone de conserve de legume, 10 tone de ulei de floarea soarelui, 20 tone de zahăr, 10 tone de orez, 20 tone de făină, 20 tone de apă minerală, 500 de corturi, 2.000 de paturi, 2.000 de saltele, 2.000 de pături, 4.000 de cearşafuri, 2.000 de perne, 4.000 de feţe de pernă, 2.000 de saci de dormit.
UPDATE ORA 20.09 Ministrul german al Apărării promite sprijinul deplin al Germaniei pentru Israel
Ministrul german al Apărării a promis joi sprijinul neclintit al Berlinului pentru Israel în lupta sa împotriva Hamas după atacul sângeros al grupării militante palestiniene, relatează Reuters.
"Nu există nicio îndoială, dragă Yoav, orice putem face pentru a vă susţine, cu sprijin material, vom face aceasta", a declarat Boris Pistorius, în cursul unei vizite la Tel Aviv, alături de ministrul israelian al Apărării, Yoav Gallant.
UPDATE ORA 20.03 Israel: Ajutorul economic pentru cei afectaţi de război, mai mare decât în timpul pandemiei (ministrul finanţelor)
Guvernul israelian pregăteşte un pachet de ajutor economic pentru cei afectaţi de atacurile militanţilor Hamas, ajutor ce va fi "mai mare şi mai amplu" decât cel din timpul pandemiei de COVID-19, a afirmat joi ministrul israelian al finanţelor, Bezalel Smotrich, relatează Reuters.
UPDATE ORA 19.50 SUA îndeamnă cetăţenii americani din străinătate să-şi sporească măsurile de precauţie
Statele Unite le-au cerut joi cetăţenilor americani aflaţi oriunde în lume să-şi sporească măsurile de precauţie ca urmare a tensiunilor globale rezultate în urma războiului din Fâşia Gaza între Israel şi gruparea islamistă Hamas, informează agenţiile AFP şi EFE.
Departamentul de Stat american a emis o Alertă de Securitate şi Precauţie Mondială prin care atenţionează cetăţenii americani din străinătate să fie prudenţi în faţa "posibilelor violenţe şi creşterii tensiunilor în mai multe locuri în lume".
UPDATE ORA 19.50 'Oameni morţi' - Israelul vânează creierele atacului comis de Hamas în 7 octombrie
Israelul, care a promis să eradicheze Hamas după atacul de amploare comis în 7 octombrie, repetă faptul că fiecare membru al mişcării islamiste este hărăzit să fie ucis, pe primele poziţii ale listei aflându-se presupusele două creiere din spatele atacului, notează AFP.
UPDATE ORA 19.13 Gala MTV Europe Music Awards din 2023, anulată în contextul crizei Israel-Gaza
Gala MTV Europe Music Awards (EMA) care urma să aibă loc luna viitoare la Paris, capitala Franţei, a fost anulată, au anunţat joi organizatorii, invocând "volatilitatea evenimentelor la nivel mondial", pe fondul conflictului în curs din Israel şi Gaza, transmite Reuters.
Ceremonia de premiere, cu Taylor Swift, Olivia Rodrigo, Bad Bunny şi Foo Fighters printre nominalizaţi, urma să aibă loc la 5 noiembrie.
UPDATE ORA 19.00 Ministrul israelian al apărării sugerează că momentul lansării invaziei terestre în Gaza se apropie
Ministrul israelian al apărării, Yoav Gallant, le-a spus joi soldaţilor din trupele de infanterie comasate la frontiera cu Fâşia Gaza că vor vedea în curând "din interior" această enclavă palestiniană, mesaj care sugerează că se apropie momentul în care armata israeliană va lansa ofensiva terestră asupra enclavei controlate de mişcarea islamistă Hamas ce a atacat prin surprindere Israelul pe 7 octombrie, relatează agenţiile Reuters şi DPA.
UPDATE ORA 18.37 Ajutorul umanitar trebuie să intre ''în fiecare zi'' în Gaza pentru a putea răspunde necesităţilor (OMS)
Ajutorul umanitar trebuie să intre "în fiecare zi" în Fâşia Gaza pentru a putea răspunde necesităţilor, a declarat joi un înalt responsabil al Organizaţiei Mondiale a Sănătăţii (OMS), transmite AFP. Acesta a apreciat că cele 20 de camioane cu ajutoare prevăzute să treacă pentru moment sunt total insuficiente.
OMS a solicitat în acelaşi timp Israelului, în cadrul unui briefing la Geneva, să autorizeze intrarea proviziilor de combustibil în Gaza în cadrul ajutorului umanitar, pentru a alimenta generatoarele de la spitale şi staţiile de desalinizare a apei.
UPDATE ORA 18.23 Războiul Israel-Hamas: Comisia Europeană investighează Meta şi TikTok asupra măsurilor adoptate împotriva conţinuturilor ilegale
Comisia Europeană le-a trimis reţelelor de socializare TikTok şi Meta o cerere oficială de informaţii în temeiul Regulamentului privind serviciile digitale, în cadrul unei anchete similare celei iniţiate deja împotriva reţelei de socializare X (fosta Twitter) cu privire la informaţiile difuzate online despre războiul dintre Israel şi gruparea islamistă Hamas.
UPDATE ORA 15.58 UPDATE Ambasada SUA la Beirut le cere cetăţenilor americani să părăsească Libanul; mesaj similar al ambasadei britanice
Ambasada SUA în Liban a îndemnat joi cetăţenii americani aflaţi în această ţară să-şi organizeze "plecarea cât mai rapid posibil, când sunt încă disponibile opţiuni comerciale" de transport, informează Reuters şi AFP. O solicitare similară, adresată cetăţenilor britanici, a venit între timp şi din partea ambasadei Regatului Unit din capitala libaneză.
UPDATE ORA 15.45 Alerte cu bombă: Încă opt aeroporturi din Franţa au fost evacuate
Paisprezece aeroporturi franceze au primit joi dimineaţă noi ameninţări cu atentate şi ''cel puţin opt aeroporturi'' au procedat la evacuări în urma acestor alerte cu bombă, a indicat o sursă apropiată acestui dosar pentru AFP.
UPDATE ORA 15.29 Israelul a arestat peste 500 de suspecţi în Cisiordania
Forţele de securitate israeliene au arestat peste 500 de suspecţi în operaţiuni antiteroriste în Cisiordania de la escaladarea conflictului cu Hamas, a anunţat joi armata israeliană, transmite dpa.
UPDATE ORA 15.24 Parlamentul European condamnă atacul Hamas asupra Israelului şi solicită o 'pauză umanitară'
Parlamentul European a condamnat joi atacurile teroriste brutale şi josnice comise de mişcarea militantă palestiniană Hamas împotriva Israelului, exprimându-şi în acelaşi timp profunda îngrijorare cu privire la situaţia umanitară din Fâşia Gaza, indică un comunicat al PE.
Într-o rezoluţie adoptată joi cu 500 de voturi pentru, 21 de voturi împotrivă şi 24 de abţineri, eurodeputaţii îşi exprimă sprijinul faţă de Israel şi poporul său şi subliniază necesitatea de a "elimina organizaţia teroristă Hamas". De asemenea, PE solicită eliberarea imediată a tuturor ostaticilor luaţi de Hamas şi recunosc dreptul Israelului la autoapărare, "consacrat în dreptul internaţional şi limitat de acesta". Ca atare, orice acţiune a Israelului trebuie să respecte cu stricteţe dreptul internaţional umanitar.
UPDATE ORA 15.02 Ambasadorii arabi la Bruxelles cer UE să intervină pentru o încetare a focului în Fâşia Gaza
Ambasadorii ţărilor arabe la Bruxelles au cerut joi Uniunii Europene să solicite o încetare a focului în Fâşia Gaza şi să facă tot posibilul pentru oprirea imediată a violenţei împotriva populaţiei, după atacul lansat pe 7 octombrie de gruparea Hamas asupra Israelului, urmat de represaliile militare israeliene, transmite agenţia EFE.
UPDATE ORA 15.02 Netanyahu afirmă că atacul Hamas din 7 octombrie a vizat să distrugă extinderea păcii israeliano-arabe
Premierul israelian Benjamin Netanyahu a afirmat joi că şocul provocat de atacul comis pe 7 octombrie de mişcarea islamistă Hamas împotriva Israelului a vizat împiedicarea extinderii relaţiilor paşnice în Orientul Mijlociu şi i-a cerut Londrei să sprijine în continuare contraofensiva israeliană, transmite Reuters.
''Am fost pe punctul de extindere a acelei păci şi distrugerea acestei extinderi este unul dintre motivele pentru care a fost făcută această acţiune'', i-a spus Netanyahu premierului britanic Rishi Sunak, aflat în vizită în Israel.
''Aceasta este cea mai întunecată oră. Asta înseamnă că acesta este un război lung şi vom avea nevoie de sprijinul dumneavoastră continuu'', a adăugat şeful executivului israelian adresându-se omologului britanic.
De partea sa, Rishi Sunak a promis că Londra va fi alături de Israel, salutând decizia de a se permite intrarea ajutoarelor umanitare în Fâşia Gaza.
UPDATE ORA 14.37 Lansările de rachete din Gaza către Israel au reînceput după o pauză de 15 ore
Palestinienii din Fâşia Gaza lansează din nou rachete către coloniile evreieşti, relatează joi dpa.
Armata israeliană a comunicat că sirenele de alarmă au sunat din nou în oraşul Aşkelon de pe coasta Mediteranei şi în satele din apropierea frontierei.
Anterior, nu se semnalaseră tiruri de rachete din Gaza timp de aproximativ 15 ore.
UPDATE ORA 13.22 Singura femeie membră a biroului politic al Hamas a fost ucisă (media palestiniene)
Singura femeie membră a biroului politic al Hamas, principalul organism decizional al grupării, a fost ucisă de lovituri aeriene israeliene în Fâşia Gaza, potrivit unor relatări ale media palestiniene, transmite joi agenţia DPA.
Armata israeliană a declarat joi că investighează aceste rapoarte.
Potrivit informaţiilor, Jamila al-Shanti, în vârstă de 68 de ani, a fost ucisă într-un atac aerian. Ea era văduva liderului şi cofondatorului Hamas, Abdel Aziz al-Rantissi, care a fost ucis de Israel în aprilie 2004.
UPDATE ORA 13.18 Cel puţin 203 ostatici se află în mâinile Hamas, potrivit celui mai nou bilanţ al IDF
Familiile a 203 persoane au fost informate de forţele armate israeliene (IDF) că rude ale lor au fost răpite de gruparea islamistă palestiniană Hamas şi duse în Fâşia Gaza, aflată sub asediu, relatează joi dpa.
Într-un bilanţ anterior, armata israeliană estima că ar fi vorba de cel puţin 199 de persoane ţinute ostatice.
UPDATE ORA 13.10 ONU estimează că un sfert din locuinţele din Gaza au fost distruse sau avariate
Peste 98.000 de unităţi rezidenţiale din Gaza, reprezentând aproximativ 25% din totalul din enclava palestiniană, au fost distruse sau avariate în ofensiva israeliană actuală împotriva Hamas, a declarat joi Biroul ONU pentru Coordonarea Afacerilor Umanitare, citat de EFE.
În raportul său zilnic despre situaţia din zonă de la atacurile teroriste ale Hamas din 7 octombrie, biroul subliniază că această estimare este una conservatoare, întrucât accesul în zonele grav afectate de bombardamente este imposibil, mai ales în oraşul Gaza, capitala acestui teritoriu palestinian.
Numai în noaptea de 17 spre 18 octombrie, o clădire rezidenţială a fost distrusă în Al Bureij (centrul Gazei), unde au murit 25 de persoane, iar alte câteva au suferit aceeaşi soartă în Jabalia (nordul fâşiei), unde au fost 37 de morţi, a subliniat ONU.
UPDATE ORA 12.31 Absenţa unui plan post-război al Israelului pentru Gaza provoacă îngrijorare (Reuters)
Israelul a promis că va distruge Hamas într-un măcel necontenit în Fâşia Gaza, dar nu are la orizont un final evident, un plan clar pentru cum va guverna enclava palestiniană devastată dacă va învinge pe câmpul de luptă, scrie Reuters într-un comentariu în care citează mai mulţi oficiali şi experţi din regiune şi occidentali.
Sub numele de cod 'Operaţiunea Săbii de fier', campania militară va fi fără precedent în ferocitatea sa şi comparativ cu ceea ce a întreprins Israelul în Gaza în trecut, au afirmat opt oficiali din regiune şi occidentali, aflaţi la curent cu conflictul, dar care au dorit să le fie păstrat anonimatul dată fiind sensibilitatea subiectului.
Israelul a convocat un număr record de 360.000 de rezervişti şi bombardează non-stop mica enclavă în urma atacului Hamas în sudul ţării la 7 octombrie, în care au fost ucise în jur de 1.400 de persoane, în majoritate civili.
Strategia sa imediată, au spus trei oficiali regionali la curent cu discuţiile între lideri americani şi din Orientul Mijlociu, este să distrugă infrastructura Fâşiei Gaza, chiar cu costul unui număr ridicat de victime civile, să împingă locuitorii enclavei spre frontiera egipteană şi să vâneze Hamas prin aruncarea în aer a labirintului de tuneluri construit de grupare pentru a-şi purta operaţiunile.
Oficiali israelieni au afirmat însă că nu au o idee clară despre cum ar putea să arate viitorul post-război.
UPDATE ORA 11.49 Aproximativ 60 de poliţişti au fost răniţi în timpul unei manifestaţii propalestiniene la Berlin
Aproximativ 60 de ofiţeri de poliţie au fost răniţi în timpul unei noi demonstraţii pro-palestiniene care a degenerat în noaptea de miercuri spre joi la Berlin, în timp ce autorităţile şi-au exprimat îngrijorarea cu privire la înmulţirea acestui tip de adunări, informează AFP.
Membrii forţelor de ordine "au fost răniţi de pietre, lichide în flăcări şi acte de rebeliune", a transmis poliţia din Berlin joi dimineaţă pe reţeaua socială X (fostă Twitter).
Un total de 65 de ofiţeri de poliţie au fost răniţi, în timp ce "174 de persoane au fost arestate, dintre care 65 sunt cercetate penal" după acest miting, a precizat poliţia pentru AFP.
UPDATE ORA 11.42 Vizita în Israel îi leagă pe Biden şi Statele Unite de orice ofensivă în Gaza (Reuters)
Vizita de opt ore a preşedintelui american, Joe Biden, miercuri în Israel a avut loc la o zi după ce bombardarea unui spital din oraşul Gaza, care a ucis sute de palestinieni, a devenit rapid un punct nevralgic în lumea arabă. El a venit pentru a susţine lupta Israelului împotriva Hamas şi pentru a oferi ajutor palestinienilor care suferă sub un asediu israelian, dar prin faptul că a zburat la Tel Aviv atunci când a făcut-o, Biden s-a legat în mod inextricabil de orice luptă care va urma, comentează joi agenţia Reuters.
"Dintr-o perspectivă a riscului, Biden este acum legat de orice decid israelienii să facă în Gaza", a declarat Jon B. Alterman, directorul programului Orientul Mijlociu la Centrul pentru Studii Strategice şi Internaţionale (CSIS) din Washington.
Biden mizează pe faptul că încurajarea, negocierea şi ajutorul acordat Israelului îi conferă cea mai mare influenţă în modelarea acţiunilor acestuia, a spus el.
UPDATE ORA 11.40 Preşedintele Egiptului propune trimiterea palestinienilor din Gaza în deşertul Negev, nu în Peninsula Sinai
Preşedintele egiptean Abdel Fattah al-Sisi a propus în mod neaşteptat miercuri ca palestinienii din Fâşia Gaza să fie trimişi în deşertul Negev din sudul Israelului şi nu în Peninsula Sinai din Egipt, transmite EFE.
"Dacă există în Israel deşertul Al Naqab (denumirea arabă a deşertului Negev), palestinienii pot fi mutaţi acolo până când Israelul îşi încheie misiunile anunţate de a lichida Rezistenţa sau grupurile armate, Hamas, Jihadul Islamic... şi apoi îi aduc înapoi, dacă doresc", a declarat preşedintele egiptean într-o conferinţă de presă comună cu cancelarul german, Olaf Scholz, aflat miercuri în vizită la Cairo.
"Dar transferarea lor către Egipt... Această operaţiune militară ar putea dura ani de zile şi este o operaţiune foarte amplă care poate să nu pună capăt complet terorismului. Egiptul este cel care trebuie să suporte aceste consecinţe, iar Sinaiul devine o bază de pornire pentru operaţiunile teroriste împotriva Israelului şi noi, în Egipt, vom fi responsabili pentru asta'', a deplâns Al Sisi.
UPDATE ORA 11.37 IDF: Hamas a oferit un bilanţ mai mare decât cel real al morţilor în explozia de la spitalul din Gaza
Numărul persoanelor ucise în explozia produsă la un spital din Fâşia Gaza a fost "umflat" de liderii Hamas, au afirmat joi Forţele de Apărare ale Israelului (IDF), relatează dpa.
Ministerul Sănătăţii din Gaza a anunţat că 471 de persoane au fost ucise şi alte câteva zeci au fost rănite în explozia de marţi de la spitalul Al Ahli din oraşul Gaza.
Cauza exploziei este încă neclară, însă Israel şi Hamas s-au acuzat reciproc pentru acest incident.
UPDATE ORA 10.37 Iordania va considera drept o ''declaraţie de război'' orice intenţie a Israelului de a ''expulza palestinieni din Cisiordania'' (ministru)
Ministrul de Externe al Iordaniei, Ayman Safadi, a declarat miercuri că ţara sa va considera drept o "declaraţie de război" orice încercare a Israelului de a "expulza palestinieni din Cisiordania", o strămutare forţată pe care o respinge şi Egiptul, transmite EFE.
"Pentru noi, în Iordania, orice încercare de a expulza palestinienii din Cisiordania va fi privită ca o declaraţie de război", a declarat miercuri şeful diplomaţiei iordaniene în Consiliul Deputaţilor al regatului haşemit.
Cisiordania este cel mai apropiat teritoriu palestinian de Iordania, situat pe malul vestic al râului Iordan şi sub controlul Autorităţii Naţionale Palestiniene. Fâşia Gaza, tot palestiniană, este situată pe ţărmurile Mediteranei şi este controlată de gruparea islamică Hamas, aminteşte EFE.
UPDATE ORA 10.23 Rusia va livra 27 de tone de ajutor umanitar civililor din Fâşia Gaza
Rusia va livra în curând 27 de tone de ajutor umanitar civililor din Fâşia Gaza prin Egipt, care se învecinează cu această enclavă aflata sub asediu de la atacul Hamas asupra Israelului, a anunţat joi Ministerul rus pentru Situaţii de Urgenţă, relatează AFP.
"Un avion special (...) a decolat de pe aerodromul Ramenskoie, de lângă Moscova, către aeroportul El-Arich, din Egipt. Ajutorul umanitar rus va fi predat reprezentanţilor Semilunii Roşii egiptene pentru a fi trimis în Fâşia Gaza", a declarat ministrul adjunct Ilia Denisov într-un comunicat, fără a preciza când a decolat aeronava.
"Populaţia va primi făină, zahăr, orez (şi) paste", a adăugat el.
UPDATE ORA 10.09 Raid israelian împotriva unei poziţii a armatei în sudul Siriei (OSDO)
O lovitură aeriană israeliană a vizat în cursul nopţii de miercuri spre joi o poziţie a armatei siriene în sudul Siriei, a indicat Observatorul sirian al drepturilor omului (OSDO), la câteva zile după un raid contra aeroportului din Alep (nord), transmite AFP.
'Zgomote de explozii au răsunat în provincia Qouneitra după o lovitură israeliană împotriva unei poziţii a armatei siriene', provocând pagube materiale, a indicat OSDO, ONG cu sediul la Londra şi care dispune de o vastă reţea de surse în Siria.
Zgomote de explozii au fost auzite şi pe Înălţimile Golan (sud), a indicat OSDO, fără a preciza originea tirurilor.
UPDATE ORA 09.17 Armata israeliană atacă din nou ţinte ale Hezbollah în Liban
Armata israeliană (IDF) a anunţat joi că a atacat din nou poziţii ale mişcării proiraniene Hezbollah în Liban, fără să ofere alte detalii, potrivit dpa.
Câteva obuze israeliene au atins limita câmpurilor din apropiere de graniţă, au indicat surse de securitate libaneze.
Anterior, armata israeliană a declarat că "teroriştii" au tras cu o rachetă antitanc asupra unei zone israeliene din apropierea graniţei cu Libanul. Militarii israelieni au răspuns cu focuri de artilerie. De asemenea, a fost atacată infrastructura teroristă a Hezbollah, a precizat IDF.
UPDATE ORA 08.50 Xi Jinping spune că vrea să colaboreze cu Egiptul pentru a stabiliza Orientul Mijlociu
Preşedintele chinez Xi Jinping a declarat joi, în timpul unei întâlniri la Beijing cu premierul egiptean Mustafa Madbouly, că RP China doreşte să "aducă" mai multă "stabilitate" în Orientul Mijlociu, potrivit presei de stat, citată de AFP.
Remarcile preşedintelui chinez vin în contextul războiului Israel-Hamas. Egiptul se învecinează cu Fâşia Gaza, care este controlată de mişcarea islamistă palestiniană.
"China este dispusă să consolideze cooperarea cu Egiptul în diverse domenii (...) şi să colaboreze cu Egiptul pentru a aduce mai multă certitudine şi stabilitate în regiune şi în lume", i-a spus Xi invitatului său, potrivit postului de televiziune de stat CCTV.
UPDATE ORA 08.48 Cel puţin o sută de protestatari au ocupat o clădire a Congresului SUA pentru a cere încetarea focului în Gaza
Cel puţin o sută de protestatari au ocupat miercuri o clădire a Congresului SUA pentru a cere aleşilor şi administraţiei preşedintelui Joe Biden să facă presiuni pentru o încetare a focului în Fâşia Gaza, bombardată de Israel după atacul Hamas din 7 octombrie, relatează AFP.
Purtând tricouri negre inscripţionate cu mesaje precum "Evreii spun: încetaţi focul acum" şi "Nu în numele nostru", protestatarii au stat jos aplaudând şi cântând în rotonda Cannon Building, o clădire a Congresului, şi au afişat bannere cu mesajele "Încetaţi focul" şi "Lăsaţi Gaza să trăiască".
Poliţia Capitoliului a arestat mai mulţi protestatari.
UPDATE ORA 08.22 Grecia: 10.000 de manifestanţi în sprijinul palestinienilor la Atena
Aproximativ 10.000 de persoane s-au adunat miercuri în centrul Atenei, în semn de solidaritate cu palestinienii, înainte de a se îndrepta către Ambasada Israelului, a declarat poliţia pentru agenţia France Presse.
Un alt miting, în favoarea Israelului, primul din Grecia de la atacul Hamas din 7 octombrie, a avut loc cu puţin timp înainte în faţa aceleiaşi ambasade şi a reunit în jur de o sută de persoane, potrivit unui jurnalist AFP.
Asociaţia de prietenie Israel-Grecia a invitat participanţii pe Facebook "să-şi exprime solidaritatea, cerând dreptate pentru miile de oameni nevinovaţi care au fost ucişi, dar şi eliberarea imediată a ostaticilor deţinuţi de Hamas".
ORA 05.05 Biden se va adresa americanilor în legătură cu sprijinul pentru Israel şi Ucraina (Casa Albă)
Joe Biden se va adresa americanilor joi seară din Biroul Oval în legătură cu "răspunsul (Statelor Unite) la atacurile teroriste ale Hamas împotriva Israelului şi agresiunea brutală a Ucrainei de către Rusia", a făcut cunoscut miercuri purtătoarea sa de cuvânt, Karine Jean-Pierre, scrie AFP.
Acest mesaj către naţiune este programat la ora 20.00 (miezul nopţii GMT).
Preşedintele american a vizitat Israelul miercuri pentru a asigura această ţară de sprijinul său în urma atacului sângeros al Hamas pe teritoriul său în 7 octombrie.
El a obţinut de la aliatul său undă verde pentru ajutorul umanitar în Fâşia Gaza şi de la Egipt că permite trecerea unui convoi de cel mult 20 de camioane.
LIVE UPDATE-ul este realizat în baza ştirilor AGERPRES, orele indicate reprezentând momentul difuzării ştirilor pe fluxul agenţiei.
Citeşte şi:
LIVE UPDATE Proviziile se epuizează în Gaza, ONU cere Israelului să anuleze ordinul de evacuare
LIVE UPDATE Războiul Hamas - Israel se anunţă de durată
LIVE UPDATE Război Hamas-Israel: Violenţele continuă şi orice negocieri sunt deocamdată excluse
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - [email protected].
Alte știri din categorie
Funeralii Papa Francisc/ Trump, în avion spre Roma, prima călătorie în străinătate din mandatul său
Președintele american Donald Trump a decolat vineri spre Roma, unde el și soția sa Melania vor asista sâmbătă la funeraliile Papei Francisc, alături de lideri din lumea întreagă, relatează AFP. Președintele american este așteptat să sosească în capitala Italiei &i
#Ucraina/Crimeea 'aparține' Ucrainei, insistă Zelenski, a cărui 'poziție rămâne neschimbată'
Președintele ucrainean Volodimir Zelenski a reiterat vineri că el consideră Crimeea aparținând Ucrainei, chiar dacă peninsula a fost anexată de Rusia în 2014, subliniind că poziția Kievului pe acest subiect rămâne 'neschimbată' în pofida presiunilor americane, relatează AFP. 'Poziția noastră rămâne nes
Zelenski nu este sigur dacă se va putea duce la funeraliile Papei Francisc; Trump nu exclusese o întâlnire cu liderul ucrainean
Președintele ucrainean Volodimir Zelenski că nu este sigur 'dacă va avea timp' pentru a se duce la funeraliile Papei Francisc, prevăzute să aibă loc sâmbătă la Roma, la care urmează să participe președintele american Donald Trump, relatează AFP. 'Dacă am timp, voi fi desigur prezent', a declarat Zelenski presei, evocând totodată reu
S-au găsit componente americane într-o rachetă nord-coreeană lansată de Rusia asupra Kievului, afirmă Zelenski
O rachetă balistică de fabricație nord-coreeană lansată de Rusia asupra capitalei ucrainene Kiev în atacul din noaptea de miercuri spre joi avea și componente fabricate de companii americane, a declarat vineri președintele ucrainean Volodimir Zelenski, relatează AFP. 'Racheta care a ucis civili la Kiev conținea cel puțin 116 componente proven
Funeralii Papa Francisc/ Șefi de stat și capete încoronate, la ceremonia de sâmbătă
Zeci de șefi de stat și de guvern și-au confirmat prezența, sâmbătă, la Roma, la funeraliile Papei Francisc, decedat luni. Vaticanul a anunțat joi prezența a 50 de șefi de stat și a zece suverani în exercițiu, iar 'în acest stadiu, 130 de delegații (străine, n.r.) sunt confirmate pentru funeraliile Papei Francisc', care vor av
FBI arestează o judecătoare pentru că a 'obstrucționat' arestarea unui migrant
Biroul Federal de Investigații (FBI) a arestat o judecătoare pentru 'obstrucționarea' unei operațiuni de reținere a unui migrant, anunțat vineri directorul FBI, ceea ce marchează o escaladare a luptei administrației Donald Trump cu aparatul judiciar, relatează France Presse. 'Chiar acum, FBI a arestat-o pe judecătoarea Hannah Dugan din Milwaukee, &
#Ucraina: Întâlnirea Putin-Witkoff a fost 'constructivă' și a abordat inclusiv reluarea negocierilor directe ruso-ucrainene, potrivit Kremlinului
Președintele rus Vladimir Putin și emisarul american Steve Witkoff au discutat vineri circa trei ore la Kremlin, o întâlnire 'constructivă' ce a abordat planul de pace pro
Danemarca acuză Rusia de desfășurarea unei campanii de dezinformare legată de Groenlanda
Serviciile de informații daneze au acuzat vineri Moscova de orchestrarea unei campanii de dezinformare prin acreditarea ideii că un deputat danez ar căuta ajutorul Rusiei pentru a împiedica SUA să anexeze Groenlanda, relatează AFP. Postări pe rețelele de socializare în ianuarie susțineau că Karsten Honge, membru al parlamentului danez reprezent&aci
Trump i-a sugerat lui Orban ca Ungaria să iasă din UE, afirmă premierul ungar
Premierul ungar Viktor Orban a asigurat vineri că nu are nicio intenție să-și scoată țara din UE, ci dorește să o transforme pe aceasta din urmă împreună cu alți politicieni conservatori pentru a fi 'din nou ce a fost' odinioară, declarație venită după ce premierul liberal polonez Donald Tusk a susținut că șeful guvernului de la Budapesta ar dori ieșirea Ungari
Crimeea va rămâne a Rusiei, declară Donald Trump într-un interviu pentru Time
Președintele american Donald Trump a declarat vineri că peninsula Crimeea ocupată 'va rămâne a Rusiei', afirmând că până și președintele ucrainean Volodimir Zelenski este conștient de acest lucru, potrivit EFE. 'Crimeea va rămâne a Rusiei. Zelenski înțelege asta și toată lumea înțelege că aceasta [Crimeea] a fost
Funeralii Papa Francisc/ Biden participă la funeralii, dar nu va călători împreună cu Trump
Fostul președinte democrat al SUA, Joe Biden, și soția sa, Jill Biden, vor participa sâmbătă la Vatican la funeraliile Papei Francisc, cu care fostul lider de la Casa Albă a avut o relație foarte strânsă, a declarat vineri biroul său pentru AFP. Joe Biden și Jill Biden vor efectua călătoria în mod independent și nu se vor afla în avionu
'Coaliția voluntarilor' pentru #Ucraina: Toate opțiunile rămân pe masă, declară un ministru britanic
Un ministru al cabinetului britanic a declarat vineri că 'toate opțiunile rămân pe masă' în ceea ce privește sprijinul pentru Ucraina în cazul unui acord de pace, dar a refuzat să spună dacă vor fi trimise cu siguranță trupe în această țară, potrivit DPA. Ministrul britanic al Mediului, Steve Reed, a afirmat că este nevoie de o
#Ucraina: Discuții în desfășurare la Moscova între Putin și emisarul lui Trump asupra planului de pace propus de acesta
Emisarul special al președintelui american Donald Trump, Steve Witkoff, a fost primit vineri la Moscova de președintele rus Vladimir Putin, pentru discuții asupra planului de pace propus de Trump pentru încheierea războiului din Ucraina, care însă a respins deja împreună cu aliații săi europeni o serie de prevederi ale acestuia, relatează Reuters.
#Ucraina și aliații săi europeni au transmis SUA un document cu contrapropuneri referitoare la planul de pace avansat de Trump
Oficialii ucraineni și europeni au respins săptămâna aceasta unele propuneri din planul de pace elaborat de președintele american Donald Trump pentru încheierea războiului din Ucraina și au formulat contrapropuneri asupra mai multor puncte din acest plan, pe teme care merg de la chestiunile teritoriale până la sancțiunile impuse Rusiei, conform textelor con
Franța se opune revizuirii regulilor actuale ale UE privind controlul exportului de componente militare
Franța se pronunță împotriva oricărei revizuiri a actualelor reguli ale Uniunii Europene referitoare la controlul exporturilor de echipamente militare în interiorul blocului comunitar, au declarat surse concordante citate vineri de Euractiv. Pentru a reduce obstacolele administrative și a accelera producția de armament, Comisia Europeană a propus f