logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110

office@agerpres.ro

LIVE UPDATE Proviziile se epuizează în Gaza, ONU cere Israelului să anuleze ordinul de evacuare

Image

ONU a avertizat că proviziile pentru echipele sale din Fâşia Gaza s-au sfârşit şi şi-a reiterat apelul către autorităţile israeliene de a permite accesul ajutoarelor umanitare în zonă.

 

În plus, toate organizaţiile umanitare ale ONU au cerut Israelului să revină asupra ordinului său de evacuare completă a nordului Gaza în următoarele ore pentru a evita transformarea a ceea ce este deja o tragedie într-o situaţie disperată.

 

Un jurnalist al agenţiei de presă britanice Reuters a fost ucis, iar alţi şase de la alte media internaţionale au fost răniţi în în timp ce acopereau mediatic schimburile de foc de la graniţa israeliano-libaneză.

 

Bilanţul războiului a crescut la 1.400 de morţi de partea israeliană şi 1.800 de morţi în Gaza.


UPDATE 15.10.2023/ORA 04:47  OMS: Evacuarea a mii de pacienţi spre sudul Fâşiei Gaza ar putea fi "echivalentul unei pedepse cu moartea"

 

 

Evacuarea forţată a mii de pacienţi din nordul Gazei către unităţile copleşite din sudul teritoriului ar putea fi "echivalentul unei pedepse cu moartea", a avertizat sâmbătă seara Organizaţia Mondială a Sănătăţii (OMS), relatează AFP.

 



Armata israeliană a ordonat tuturor locuitorilor din nordul teritoriului, inclusiv bolnavilor şi răniţilor, să meargă în sud sud în perspectiva unei intervenţii terestre împotriva Hamas, la o săptămână după atacul sângeros declanşat de această grupare.

 

UPDATE 15.10.2023/ORA 00:44 Război Israel-Hamas: Summit european prin videoconferinţă convocat marţi

 

Preşedintele Consiliului European, Charles Michel, a convocat pentru marţi un summit prin videoconferinţă al liderilor celor 27 de ţări ale Uniunii Europene în urma declanşării războiului dintre Israel şi Hamasul palestinian, scrie AFP.

 

 

Reuniunea prin videoconferinţă urmează să aibă loc marţi la orele 17.30 (15.30 GMT).

 

UPDATE ORA 23:36 Israelul loveşte Siria după o alertă aeriană în Platoul Golan 

 

Artileria israeliană a lovit Siria sâmbătă seara după ce au sunat alerte aeriene în partea Înălţimilor Golan anexate de Israel în urma războiului din 1967, a anunţat armata israeliană, scrie AFP.

 

 

Sursa foto: timesofisrael.com  


"După un raport iniţial legat de sirenele care s-au auzit în comunităţile Avnei Eitan şi Alma, artileria (israeliană) loveşte în prezent sursa tirurilor în Siria", a declarat armata într-un comunicat.

 

UPDATE ORA 22:43  Israelul a găsit cadavre ale ostaticilor israelieni în Gaza (armata)

 

Armata israeliană a anunţat sâmbătă că a găsit în Fâşia Gaza "cadavre" ale unor ostatici israelieni răpiţi de comandourile Hamas în cursul atacului lor din 7 octombrie în Israel, notează AFP.

 



"Am efectuat câteva raiduri în Fâşia Gaza pentru a localiza ostatici şi persoane răpite", a declarat locotenent-colonelul Peter Lerner, un purtător de cuvânt al armatei israeliene.

 

UPDATE ORA 20.35 Israelul pregăteşte un atac coordonat contra poziţiilor Hamas din Fâşia Gaza

 

Armata israeliană a anunţat sâmbătă seară că pregăteşte un ''atac coordonat şi integrat din aer, pe mare şi terestru'' împotriva poziţiilor teroriştilor Hamas din Fâşia Gaza, transmite DPA.
 

 

Sursa foto:  Benjamin Netanyahu /X 


''Batalioane şi soldaţi sunt desfăşuraţi peste tot în ţară şi sunt pregătiţi să sporească disponibilitatea pentru ur,ătoarele etape ale războiului - cu un accent pe o operaţiune terestră semnificativă'', au indicat într-o declaraţie Forţele de Apărare Israeliene (IDF), denumirea oficială a armatei israeliene.

 

 

UPDATE ORA 19.52 MAE: Celula de Criză continuă demersurile în vederea evacuării cetăţenilor români din Fâşia Gaza 

 

Ministerul Afacerilor Externe a anunţat, sâmbătă seara, că, pe fondul deteriorării situaţiei de securitate din Statul Israel şi Fâşia Gaza, Celula de Criză continuă demersurile în regim permanent în vederea evacuării, în condiţii de siguranţă, a cetăţenilor români din Fâşia Gaza care s-au notificat pe lângă Oficiul de Reprezentare al României la Ramallah pentru a fi evacuaţi.

 

 

Foto: (c)  LIVIU SOVA/AGERPRES FOTO 


Astfel, MAE, prin intermediul Ambasadei României la Tel Aviv, al Oficiului de Reprezentare al României la Ramallah şi al misiunilor diplomatice ale României din regiune menţine coordonarea cu alte state şi organizaţii internaţionale care întreprind demersuri similare pentru proprii cetăţeni sau funcţionari.

 

 

UPDATE ORA 19.45 UE anunţă triplarea ajutorului său umanitar pentru populaţia din Fâşia Gaza

    

Preşedinta Comisiei Europene, Ursula von der Leyen, a anunţat sâmbătă triplarea ajutorului umanitar, până la 75 de milioane de euro, pentru populaţia din Fâşia Gaza, transmite AFP.

 

 

Foto: (c)  JULIEN WARNAND/EPA 


''Comisia Europeană va creşte imediat cu 50 de milioane de euro pachetul actual de ajutor umanitar prevăzut pentru Gaza. Valoarea totală va depăşi astfel 75 de milioane de euro'', a declarat şefa executivului european după o discuţie cu secretarul general al ONU, Antonio Guterres.

 

UPDATE ORA 19.30 Iranul trebuie să se abţină de la acordarea de sprijin operaţional pentru Hamas, avertizează Parisul 

 

Iranul trebuie să se abţină de la tensiuni suplimentare şi de la furnizarea de sprijin operaţional pentru mişcarea palestiniană Hamas, a declarat marţi preşedinţia franceză, care a precizat însă că nu dispune de informaţii specifice privind implicarea Teheranului în ofensiva lansată de Hamas contra Israelului în 7 octombrie, relatează AFP.

 

 

Foto: (c) Yves Herman/EPA 


''Iranul are un rol de jucat care poate fi foarte negativ în situaţia actuală, el poate avea un rol pozitiv, ceea ce înseamnă abţinere pentru a se evita o escaladare regională'', a subliniat Palatul Elysée într-o conferinţă de presă.
 

 

UPDATE ORA 18.16 Război Israel-Hamas/ MAE: Încă două persoane cu dublă cetăţenie israeliano-română au decedat 

 

Ministerul Afacerilor Externe confirmă sâmbătă decesul, în contextul situaţiei de securitate din Statul Israel şi Fâşia Gaza, a încă două persoane cu dublă cetăţenie israeliano-română, cu domiciliul în Israel.

 

 

Foto: (c)  CRISTIAN NISTOR / AGERPRES FOTO 


''Ministerul Afacerilor Externe confirmă cu regret decesul, în contextul situaţiei de securitate din Statul Israel şi Fâşia Gaza, a încă două persoane cu dublă cetăţenie, israeliano-română, cu domiciliul în Statul Israel. Ministerul Afacerilor Externe transmite condoleanţe familiilor acestora'', precizează MAE.

 

UPDATE ORA 18.13 Liderul Hamas acuză Israelul de crime de război în Fâşia Gaza 

 

Liderul mişcării palestiniene Hamas, Ismail Haniyeh, a acuzat sâmbătă Israelul de comiterea unor ''crime de război'' în Fâşia Gaza, enclavă bombardată în ultimele zile de armata israeliană ca urmare a atacului terorist de amploare lansat în 7 octombrie de teroriştii Hamas contra sudului Israelului, informează AFP.

 

 

Foto: (c) Stephen Farrell/REUTERS 


''Atrocităţile israeliene constituie crime de război şi încălcări flagrante ale dreptului internaţional'', a susţinut Haniyeh într-o scrisoare deschisă adresată secretarului general al ONU, Antonio Guterres.

 

UPDATE ORA 16.58 Război Israel-Hamas: Secretarul de stat american îi cere Chinei să-şi folosească influenţa în Orientul Mijlociu

 

Secretarul de stat american Antony Blinken i-a cerut sâmbătă Chinei să-şi folosească influenţa pentru a calma situaţia din Orientul Mijlociu, informează AFP.

 

 

Foto: (c)  WILL OLIVER/EPA 


Blinken, care se află în vizită în Arabia Saudită, a avut o ''convorbire telefonică productivă'' cu şeful diplomaţiei chineze Wang Yi, a afirmat purtătorul de cuvânt al Departamentului de Stat, Matthew Miller.

 

UPDATE ORA 16.28 MAE: Alţi 58 de cetăţeni români au revenit în ţară din Israel

 

Alţi 58 de cetăţeni români au revenit sâmbătă în ţară din Statul Israel, cu o cursă aeriană operată de o companie privată.

 

Echipa consulară mobilă din cadrul Ambasadei României la Tel Aviv şi Oficiului de Reprezentare al României la Ramallah rămâne pregătită să acorde asistenţă consulară cetăţenilor români care vor solicita sprijin pentru revenirea în ţară din Statul Israel.

MAE recomandă insistent cetăţenilor români care încă se află pe teritoriul Statului Israel să urmeze cu stricteţe indicaţiile autorităţilor israeliene.

 

 

UPDATE ORA 16.11 Mii de persoane au manifestat la Londra împotriva operaţiunilor militare israeliene în Fâşia Gaza

 

Mii de manifestanţi pro-palestinieni au demonstrat sâmbătă în centrul Londrei, cerând încetarea operaţiunilor militare israeliene în Fâşia Gaza, care au fost cauzate de atacul terorist de amploare lansat în 7 octombrie de mişcarea palestiniană Hamas contra sudului Israelului.

 

 

Foto: (c) Toby Melville/REUTERS 


Demonstranţii, majoritatea purtând drapele palestiniene şi scandând 'Palestina Liberă', s-au strâns în apropiere de Oxford Circus şi intenţionau să se îndrepte spre Downing Street 10, reşedinţa oficială a premierului britanic Rishi Sunak.

Poliţia britanică a avertizat înaintea acestui 'Marş pentru Palestina' că va aresta pe orice persoană care îşi va exprima sprijinul pentru mişcarea Hamas sau pentru alte grupări aflate pe lista organizaţiilor teroriste elaborată de Londra.

 

UPDATE ORA 15.55 Gaza: Semiluna Roşie palestiniană a primit termen până la ora 13:00 GMT pentru a evacua spitalul Al-Quds

 

Semiluna Roşie palestiniană a anunţat sâmbătă după-amiază că a primit un ordin de la armata israeliană pentru a evacua spitalul Al-Quds din Gaza până la ora locală 16:00 (13:00 GMT), transmite Reuters.

Termenul limită iniţial era ora locală 06:00 (03:00 GMT), dar ulterior a fost amânat.

Totuşi, asociaţia Semiluna Roşie palestiniană a precizat că nu poate evacua spitalul şi că, potrivit unui mandat umanitar, este obligată să furnizeze servicii persoanelor bolnave şi răniţilor.

 

 

UPDATE ORA 15.39 Armata israeliană anunţă că a neutralizat încă un important lider al mişcării Hamas

 

Armata israeliană a anunţat sâmbătă că bombardamentele sale asupra Fâşiei Gaza s-au soldat, printre altele, cu moartea a încă unui lider al Hamas, mişcarea palestiniană care în urmă cu o săptămână a lansat un atac terorist de amploare împotriva sudului Israelului, transmit AFP şi DPA.

''Un comandant al unităţii Nukhba (Elită, în limba arabă) a Hamas, care a lansat atacul contra localităţilor israeliene din apropierea Fâşiei Gaze în weekendul trecut, a fost ucis într-un atac aerian'', a declarat un purtător de cuvânt al armatei israeliene.

Acesta a adăugat că informaţiile privind moartea acestui lider Hamas, numit Ali al-Qadi, se bazează pe informaţii primite de armată şi serviciul de securitate israelian Shin Beth.

 

UPDATE ORA 14.58 Iranul afirmă că a discutat cu partenerii regionali toate scenariile posibile în conflictul Israel-Hamas

 

Ministrul de externe iranian, Hossein Amirabdollahian, a reafirmat sprijinul Teheranului pentru grupările militante aliate din Orientul Mijlociu, chemând în acelaşi timp la o soluţie politică la actuala izbucnire de violenţă, transmite dpa.

 

UPDATE ORA 14.06 OMS a trimis material medical pentru Gaza la frontiera egipteană, în aşteptarea unui acces umanitar

 

Organizaţia Mondială a Sănătăţii (OMS) a indicat sâmbătă că material medical acoperind nevoile a 300.000 de persoane în Fâşia Gaza a ajuns pe un aeroport egiptean din apropierea enclavei palestiniene, în aşteptarea unui acces umanitar, relatează AFP.

Potrivit OMS, materialele vor putea fi livrate odată ce accesul umanitare va putea fi stabilit prin punctul de trecere Rafah din sudul Gazei, la frontiera cu Egiptul.

 

 

UPDATE ORA 13.22 Armata israeliană afirmă că l-a ucis pe unul din responsabilii atacurilor Hamas din 7 octombrie

 

Armata israeliană a anunţat sâmbătă că a întreprins în cursul nopţii lovituri aeriene 'pe scară largă', omorând zeci de militanţi ai Hamas, printre care şi şeful sistemului aerian din Gaza, suspectat că a fost 'creierul' atacurilor de sâmbăta trecută, transmit dpa, Xinhua şi AFP.

Ţinta principală a loviturilor aeriene a fost aripa 'Nukhba' ('Elită', în limba arabă) a Hamas, o unitate specială pe care armata israeliană o descrie ca fiind una din forţele principale care au condus infiltrarea pe teritoriul Israelului.

Forţele israeliene au lovit cartierul operaţional al Hamas de unde era coordonată activitatea aeriană, şi l-au ucis pe Merad Abu Merad.

 

UPDATE ORA 12.55 Cel puţin 2.269 de palestinieni au fost ucişi în Fâşia Gaza şi Cisiordania, potrivit Ministerului Sănătăţii palestinian

 

Cel puţin 2.269 de palestinieni au fost ucişi şi alţi 9.814 au fost răniţi în atacuri israeliene în Fâşia Gaza şi Cisiordania, a anunţat sâmbătă Ministerul Sănătăţii palestinian, citat de Reuters şi AFP.

În Fâşia Gaza, bilanţul morţilor a ajuns la 2.215, printre care 724 copii, după bombardamentele israeliene în acest teritoriu controlat de Hamas. De asemenea, 8.714 persoane au fost rănite, precizează un comunicat.

 

 

UPDATE ORA 12.37 Gaza: Regele Iordaniei va pleca într-un turneu european spre a strânge sprijin pentru încetarea războiului

 

Regele Abdullah al II-lea al Iordaniei va pleca sâmbătă într-un turneu european spre a strânge sprijin pentru încetarea 'războiului asupra Gazei' al Israelului, a declarat ministrul de externe, Ayman Safadi, pentru media de stat, informează Reuters.

 

UPDATE ORA 10.44 Peste 1.300 de clădiri, complet distruse în Fâşia Gaza, potrivit ONU

 

Peste 1.300 de clădiri au fost complet distruse în Fâşia Gaza, a anunţat sâmbătă Biroul de coordonare a afacerilor umanitare al ONU (OCHA), după o săptămână de bombardamente israeliene intense, transmite AFP.

Potrivit agenţiei ONU, 5.400 de locuinţe 'au fost distruse', iar alte aproape 3.750 sunt atât de avariate, încât au devenit nelocuibile.

Prim-ministrul israelian Benjamin Netanyahu a declarat că loviturile în curs împotriva Gazei nu sunt decât 'începutul' ripostei la atacul sângeros al Hamas de sâmbăta trecută.

 

UPDATE ORA 10.42 Armata israeliană anunţă că mai mulţi 'terorişti' au fost ucişi într-o tentativă de infiltrare dinspre Liban

 

Mai mulţi 'terorişti' au fost ucişi sâmbătă dimineaţa în cursul unei tentative de infiltrare în Israel dinspre Liban, dejucată de armata israeliană, a anunţat un purtător de cuvânt al acesteia, transmit AFP şi dpa.

'Soldaţi ai armatei israeliene au identificat acum câteva ore un comando terorist care încerca să pătrundă pe teritoriul israelian plecând din Liban. O dronă a luat ca ţintă acest comando şi a ucis mai mulţi terorişti', a indicat purtătorul de cuvânt într-un comunicat.

 

 

UPDATE ORA 9.21 Armata israeliană anunţă o nouă 'fereastră' de şase ore în care palestinienii să părăsească nordul Fâşiei Gaza

 

Forţele de Apărare Israeliene (IDF) au anunţat sâmbătă un nou interval de timp, între orele locale 10.00 (07.00 GMT) şi 16.00 (13.00 GMT), în care palestinienii pot părăsi în siguranţă nordul Fâşiei Gaza pe o rută indicată pe o hartă, transmite dpa.

Locuitorii din Beit Hanoun ar trebui să se îndrepte spre Khan Younis, după care vor urma alte instrucţiuni, a scris un purtător de cuvânt al armatei în limba arabă pe platforma X (ex-Twitter).

'Fiţi siguri că liderii Hamas au avut grijă de ei înşişi şi caută protecţie de atacurile din regiune', a adăugat el.

Israelul a acuzat în mod repetat Hamas de folosirea civililor drept scuturi umane.

 

UPDATE ORA 9.47 Israel/palestinieni: 'Lumea a eşuat lamentabil' în privinţa soluţiei cu două state, declară Borrell

 

Şeful diplomaţiei Uniunii Europene, Josep Borrell, a declarat sâmbătă, în cursul unei vizite la Beijing, că lumea a eşuat în eforturile de a pune în aplicare soluţia cu două state pentru israelieni şi palestinieni, transmite dpa.

 

 

UPDATE ORA 9.21 ONU: Rusia a propus în Consiliul de Securitate un proiect de rezoluţie care cheamă la o 'încetare umanitară a focului' în Gaza

 

Rusia a chemat vineri Consiliul de Securitate al ONU să acţioneze, prezentând un proiect de rezoluţie care reclamă o 'încetare umanitară imediată a focului' în Fâşia Gaza, transmite AFP.

 

UPDATE ORA 8.48  Armata israeliană afirmă că a văzut o 'mişcare semnificativă' spre sudul Gazei a civililor palestinieni

 

Armata israeliană a declarat sâmbătă că a văzut o 'mişcare semnificativă' spre sud de civili palestinieni, la o zi după ce a ordin locuitorilor din Fâşia Gaza să evacueze zona, transmite Reuters.

 

 

UPDATE ORA 5.15 Mii de persoane au manifestat la New York, cerând ''încetarea colonizării israeliene''

 

Mii de persoane au manifestat vineri în centrul New York-ului pentru a cere încetarea "colonizării israeliene" şi a denunţa sprijinul Statelor Unite pentru Israel, exprimându-şi totodată temerile faţă de operaţiunile militare din Gaza, relatează AFP.

 

În megaoraşul de la răscrucea tuturor comunităţilor şi religiilor, numeroase steaguri palestiniene purtate de manifestanţi erau vizibile pe Broadway, în apropiere de Times Square.

 

În mare parte tineri şi de toate originile, purtând keffiyeh şi eşarfe, manifestanţii au cerut "eliberarea Palestinei" şi au acuzat Israelul de "genocid", la şase zile după atacurile sângeroase ale Hamas în care au fost ucişi peste o mie de civili în Israel.

 

 

ORA 4.13 Arabia Saudită respinge ''categoric'' evacuarea populaţiei din Gaza

 

Arabia Saudită a declarat vineri că respinge "categoric" orice strămutare a populaţiei din Gaza, condamnând bombardarea "civililor fără apărare", fiind cea mai puternică critică la adresa Israelului de la atacul lansat de Hamas, relatează AFP.

 

* LIVE UPDATE-ul este realizat în baza ştirilor AGERPRES, orele indicate reprezentând momentul difuzării ştirilor pe fluxul agenţiei.

 

Citeşte şi: 

 

LIVE UPDATE Israelul se concentrează pe eliminarea liderilor Hamas şi ia în considerare o incursiune terestră în Gaza

 

LIVE UPDATE Războiul Hamas - Israel se anunţă de durată

 

LIVE UPDATE Război Hamas-Israel: Numărul deceselor cauzate de atacurile Hamas a depăşit 1.200, potrivit armatei israeliene; Israelul a bombardat sudul Libanului

 

LIVE UPDATE Război Hamas-Israel: Violenţele continuă şi orice negocieri sunt deocamdată excluse

 

LIVE UPDATE În război oficial cu Hamas, Israelul continuă luni bombardamentele asupra Fâşiei Gaza pentru a neutraliza capacităţile grupării islamiste palestiniene

 

VIDEO LIVE UPDATE Conflictul israeliano-palestinian: Armata are la dispoziţie 24 de ore pentru a evacua toţi locuitorii din jurul Fâşiei Gaza

Afisari: 138

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.


Alte știri din categorie

Politic Ex 18-06-2026 03:28

Strâmtoarea Ormuz va fi redeschisă 'instantaneu', iar blocada americană asupra porturilor iraniene va fi ridicată 'imediat' (Sharif)

Semnarea memorandumului de înțelegere între Iran și Statele Unite pentru a pune capăt războiului din Orientul Mijlociu înseamnă că Strâmtoarea Ormuz va fi redeschisă 'instantaneu' și că blocada american

Politic Ex 18-06-2026 02:46

UPDATE Un atac cu rachete este în desfășurare împotriva Kievului (AFP)

Un atac cu rachete vizează Kievul în primele ore ale zilei de joi, potrivit jurnaliștilor AFP aflați la fața locului. După o alertă aeriană, acești jurnaliști au auzit zgomotul unei rachete și două explozii și au văzut oameni alergând pe stradă în direcția adăposturilor. Acest atac a fost confirmat de șeful adm

Politic Ex 18-06-2026 02:30

Ormuz: Iranul reafirmă că va aplica taxe de servicii după expirarea unui termen de 60 de zile

Iranul și-a reiterat intenția de a taxa navele care traversează Strâmtoarea Ormuz, după o perioadă de 60 de zile fără taxe prevăzută de memorandumul de înțelegere cu Statele Unite, timp necesar pentru negocierea unui text definitiv, transmite AFP. Strâmtoarea 'nu va reveni la situația de dinaintea războiului', a decla

Politic Ex 18-06-2026 01:34

Iranul confirmă că a semnat acordul cu Statele Unite

Iranul a confirmat joi că a semnat cu Statele Unite acordul care pune capăt războiului din Orientul Mijlociu, așa cum anunțase anterior președintele american Donald Trump, notează AFP. 'Textul memorandumului de înțele

Politic Ex 18-06-2026 01:18

VIDEO Zelenski afirmă că a discutat despre rezultatele summitului G7 cu Macron și Trump

Președintele ucrainean,Volodimir Zelenski a afirmat miercuri că a discutat despre rezultatele summitului G7 cu omologii săi francez, Emmanuel Macron, și american, Donald Trump, considerând că această întrevedere poate 'aduce schimbări semnificative', notează AFP.                   &nb

Politic Ex 18-06-2026 01:03

Trump a semnat acordul cu Iranul (oficial american)

Președintele american Donald Trump a semnat miercuri un acord cu Iranul pentru a pune capăt războiului din Orientul Mijlociu, a declarat un oficial american pentru AFP, după ce Axios a raportat că semnarea a avut loc în timpul unei

Politic Ex 18-06-2026 00:28

Teheranul afirmă că examinează o semnare la distanță a acordului Iran-SUA de către președinții celor două țări

Iranul a afirmat miercuri că analizează posibilitatea ca protocolul de acord cu Statele Unite să fie semnat la distanță de către președinții celor două țări, în marginea întâlnirii iraniano-americane programate la sfârșitul săptămânii în Elveția, notează AFP. 'Până în prezent, planurile noast

Politic Ex 17-06-2026 23:41

Macedonia de Nord: Cinci persoane inculpate pentru presupusă apartenență la o 'organizație teroristă'

Cinci persoane suspectate că au format o 'organizație teroristă' legată ideologic de gruparea Stat Islamic (SI) au fost inculpate în Macedonia de Nord, au anunțat miercuri autoritățile, notează AFP. Departamentul de luptă împotriva crimei organizate și a marii infracționalități din cadrul Ministerului de Interne a desfășura

Politic Ex 17-06-2026 23:12

VIDEO Trump a sosit la Palatul Versailles pentru un dineu cu Macron (AFP)

Președintele american Donald Trump a fost întâmpinat miercuri seară la Palatul Versailles de Emmanuel și Brigitte Macron, pentru un dineu în acest cadru fastuos după summitul G7 de la Evian, notează AFP. Președintele francez a venit să îl salute pe omologul său american imediat ce acesta a coborât din mașină.

Politic Ex 17-06-2026 22:34

Lula spune că Trump 'nu trebuie să se amestece în alegerile braziliene'

Președintele brazilian, Luiz Inacio Lula da Silva, a afirmat miercuri că omologul său american, Donald Trump, nu ar trebui 'să se amestece în alegerile braziliene' care vor avea loc în luna octombrie, notează AFP. Lula da Silva, care vizează la 80 de ani al patrulea mandat la conducerea Braziliei, îl va avea ca princi

Politic Ex 17-06-2026 21:35

Washingtonul a prezentat acordul cu Iranul, care se angajează să dilueze uraniul îmbogățit, în schimbul ridicării sancțiunilor

Statele Unite au dezvăluit miercuri textul memorandumului de înțelegere în 14 puncte convenit cu Iranul pentru încheierea războiului, document prin care Teheranul se angajează, printre altele, să-și dilueze stocul de uraniu îmbogățit după finalizarea negocierilor pentru un acord final care vor continua în următoarele 60 de zile, în schimbu

Politic Ex 17-06-2026 20:58

Comisia Europeană propune limitarea protecției oferite refugiaților ucraineni, pentru a exclude bărbații ce pot fi mobilizați

Președinta Comisiei Europene, Ursula von der Leyen, le-a comunicat statelor membre ale UE că va propune prelungirea protecției acordate refugiaților ucraineni în blocul comunitar, dar cu limitări astfel încât bărbații ucraineni care pot fi mobilizați în armată să nu mai poată obține statutul de refugiați în țările UE, relatează AFP.

Politic Ex 17-06-2026 20:33

Trump spune că a acceptat pacea cu Iranul pentru a evita o catastrofă economică și crede că și-a atins obiectivele

Președintele american Donald Trump a declarat miercuri că acordul-cadru încheiat cu Iranul, dar ale cărui detalii cele mai conflictuale vor trebui soluționate în negocieri ulterioare, evită o 'catastrofa economică' ce s-ar fi produs dacă războiul ar fi continuat și a susținut că, prin această înțelegere, Statele Unite își ating obiectivele sta

Politic Ex 17-06-2026 20:12

Parlamentul Finlandei aprobă ridicarea interdicției totale asupra armelor nucleare

Parlamentul finlandez a adoptat miercuri o nouă lege care ridică interdicția totală asupra armelor nucleare în această țară, un principiu de mult timp în vigoare, pentru a alinia Finlanda la politica NATO de descurajare, relatează AFP. Din cei 200 de membri ai forului legislativ, 125 au votat pentru și 61 împotriva acestui proiect de lege car

Politic Ex 17-06-2026 19:50

Iran: Ceremoniile prilejuite de înmormântarea ayatollahului Ali Khamenei vor avea un moment și în Irak

Ceremoniile organizate cu prilejul înmormântării ayatollahului Ali Khamenei, care a condus Iranul timp de aproape 37 de ani, fiind ucis în atacuri aeriene israeliano-americane pe 28 februarie, programate pentru luna iulie, vor include un moment și în Irak, a anunțat miercuri primarul Teheranului, transmite AFP. Ceremoni