logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110; +4 021.2076.105

[email protected]

Vicepreşedinta americană Kamala Harris promite un ''angajament durabil'' al SUA în Asia

Image

Vicepreşedinta americană Kamala Harris a promis luni în Singapore, prima destinaţie a unui amplu turneu în Asia de Sud-Est, un "angajament durabil" al SUA în regiune într-un moment în care degringolada americană în Afganistan suscită îngrijorări din partea aliaţilor Statelor Unite, relatează AFP, EFE şi Reuters.

"Administraţia noastră a promis un angajament pentru Singapore, în Asia de Sud-Est şi în regiunea Indo-Pacifică" de a asigura respectarea legilor internaţionale, a drepturilor omului şi a libertăţii de navigaţie în Marea Chinei de Sud, a declarat Kamala Harris în cursul unei conferinţe de presă susţinută la Singapore împreună cu premierul oraşului-stat, Lee Hsien Loong.

"Motivul pentru care sunt aici este că SUA sunt un lider mondial şi că noi ne luăm acest rol în serios", a subliniat Harris, care va reitera sprijinul Washingtonului pentru securitatea în regiune în cursul unei vizite luni la baza militară Changi, în Singapore, şi îşi va încheia vizita marţi cu o întâlnire cu oameni de afaceri, unde va expune necesitatea consolidării lanţurilor de aprovizionare în lume.

După convorbirile purtate cu premierul singaporez, Lee Hsien Loong, care a salutat "promisiunile ferme privind intenţiile SUA în regiune şi în lume", cele două părţi au semnat o serie de acorduri privind combaterea ameninţărilor cibernetice, cooperarea în domeniul schimbărilor climatice şi lupta împotriva COVID-19.

Vicepreşedinta americană a început duminică un turneu în Asia de Sud-Est care include de asemenea vizite în Vietnam şi în Filipine, cu scopul de a întări legăturile cu partenerii din regiune în cadrul eforturilor Washingtonului de a contracara creşterea influenţei economice şi în domeniul securităţii a Chinei în regiune, potrivit Reuters.

Asia de Sud-Est, care cuprinde 10 ţări, este un teren de confruntare crescândă între SUA şi China, în contextul în care Washingtonul critică revendicările Beijingului asupra cvasitotalităţii Mării Chinei de Sud.

Revenirea fulgerătoare la putere a militanţilor islamişti şi panica miilor de afgani care caută să fugă au aruncat o nouă umbră asupra statutului de superputere a SUA, comentează AFP.

Numeroase ţări din Asia, care au contat mult timp pe influenţa şi pe forţele americane pentru securitatea lor, aşteaptă semnale liniştitoare din partea SUA după retragerea haotică din Afganistan şi preluarea rapidă a controlului asupra ţării de către talibani.

De altfel, vizita Kamalei Harris în Vietnam, scenă a altui dezastru militar istoric, a fost criticată mai ales de comentatori de dreapta pentru momentul său prost ales, notează AFP.

Dar administraţia americană a subliniat că alegerea acestei ţări rezultă din provocări geopolitice viitoare, departe de traumatismul căderii Saigonului în 1975.

Evacuarea precipitată din Afganistan a readus în memorie elicopterele americane forţate să evacueze ultimele persoane ale ambasadei americane de pe acoperiş în faţa înaintării trupelor Viet Cong-ului după războiul din Vietnam.

Kamala Harris a declarat luni că singura prioritate a SUA în Afganistan în acest moment este evacuarea cetăţenilor americani şi a afganilor care au legături cu Washingtonul sau se află într-o situaţie deosebit de vulnerabilă, potrivit EFE.

"Vom avea destul timp să analizăm ceea ce s-a petrecut. În prezent, ne concentrăm pe evacuarea cetăţenilor americani, a afganilor care au lucrat cu noi şi a celor care sunt în situaţie vulnerabilă, inclusiv femei şi copii. Este singura noastră prioritate", a subliniat ea.

Mii de persoane se îmbulzesc la intrarea în Aeroportul internaţional Hamid Karzai din Kabul cu scopul de a urca în unul din avioane, pe fondul panicii care s-a instalat după preluarea controlului de către talibani asupra capitalei afgane în urmă cu o săptămână.

Potrivit estimărilor Casei Albe, există încă între 10.000 şi 15.000 de cetăţeni americani care trebuie evacuaţi, acestora adăugându-li-se între 50.000 şi 65.000 de afgani şi familiile lor, pe care SUA vor de asemenea să-i scoată din Afganistan.

SUA au evacuat 7.800 de persoane sâmbătă din Afganistan, ridicând la 25.000 totalul celor evacuaţi săptămâna trecută. Cifra reprezintă o accelerare semnificativă în raport cu ritmul înregistrat în ultimele zile, când numărul de 4.000 de persoane evacuate zilnic nu fusese depăşit. AGERPRES/(AS-autor: Lilia Traci, editor: Gabriela Ionescu, editor online: Ady Ivaşcu)

Afisari: 3

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - [email protected].


Alte știri din categorie

Politic Ex 13-03-2025 19:12

Putin: 'Următoarele etape' spre un armistițiu trebuie să țină cont de avansul Rusiei în regiunea Kursk

Președintele rus Vladimir Putin a declarat joi că 'următoarele etape' către un armistițiu și o pace în Ucraina vor depinde de succesul armatei sale în regiunea rusă Kursk, care avansează în prezent rapid pentru a-i împinge dincolo de graniță pe soldații ucraineni care au ocupat o parte din această regiune în august trecut î

Politic Ex 13-03-2025 18:57

Bulgaria: Curtea Constituțională a decis, după renumărare, că 16 mandate de deputat au fost atribuite ilegal și vor fi redistribuite

Curtea Constituțională a Bulgariei a declarat joi, după o renumărare a buletinelor de vot în sute de secții, că mandatele a 16 deputați au fost atribuite în mod ilegal în urma alegerilor din octombrie 2024, dar a respins cererile de renumărare a tuturor buletinelor, transmit Reuters și Xinhua. Comisia electorală centrală este

Politic Ex 13-03-2025 18:43

NBC: Trump cere Pentagonului să pregătească planuri pentru ca SUA să reia controlul asupra Canalului Panama

Președintele american Donald Trump a cerut Pentagonului să pregătească mai multe planuri pentru a-și concretiza ideea ca Statele Unite să reia controlul asupra Canalului Panama, potrivit unor informații difuzate joi de rețeaua NBC, transmite EFE. Printre planurile luate în considerare de Comandamentul Sud al armatei SUA ar fi trimiterea

Politic Ex 13-03-2025 18:38

Putin afirmă că susține ideea SUA de încetare a focului în #Ucraina, dar spune că sunt 'nuanțe' și detalii de rezolvat

Președintele Vladimir Putin a declarat joi că Rusia este de acord cu propunerile SUA de încetare a luptelor, dar a precizat că orice încetare a focului ar trebui să conducă la o pace de lungă durată și ar trebui să abordeze cauzele profunde ale conflictului, relatează Reuters. 'Suntem de acord cu propunerile de încetare a

Politic Ex 13-03-2025 18:34

Canada: #Ucraina, principalul subiect pe agenda reuniunii de la Charlevoix a miniștrilor de externe din G7

Întâlnirea miniștrilor de externe din statele membre G7 a început joi în orașul canadian Charlevoix, Ucraina și situația din Orientul Mijlociu fiind principalele subiecte de pe agenda oficială a discuțiilor, însă cu războiul comercial în creștere dintre SUA și aliații săi ca fundal al tuturor discuțiilor prilejuite de această reuni

Politic Ex 13-03-2025 17:38

Armenia și Azerbaidjan au convenit asupra unui acord de pace

Armenia și Azerbaidjan au anunțat joi finalizarea unui acord de pace, Ministerul armean de Externe confirmând o declarație a șefului diplomației azere Jeyhun Bayramov, care a afirmat că Armenia a acceptat propunerile Azerbaidjanului cu privire la două articole ce încă nu erau soluționate în proiectul de tratat de pace, relatează agenția Armenpress.

Politic Ex 13-03-2025 17:30

Nuclear: Iranul convoacă diplomați europeni după o reuniune 'provocatoare' a Consiliului de Securitate al ONU

Iranul a convocat joi la Teheran diplomații reprezentând Franța, Regatul Unit și Germania pentru a protesta față de 'abordarea lor provocatoare', după o reuniune miercuri a Consiliului de Securitate al ONU privind programul nuclear iranian, potrivit unui comunicat al diplomației iraniene, relatează AFP. Consiliul de Securitate al

Politic Ex 13-03-2025 16:31

Merz afirmă în Bundestag că orice 'întârziere' în reînarmarea Germaniei ar fi un gest 'iresponsabil'

Viitorul cancelar german Friedrich Merz le-a cerut joi membrilor Bundestagului să aprobe planul său masiv de investiții, avertizând că orice 'întârziere' în reînarmarea Germaniei ar fi un gest 'iresponsabil', având în vedere situația pe plan internațional, relatează AFP. Germania trebui

Politic Ex 13-03-2025 16:20

Trump amenință UE că-i va taxa cu 200% băuturile alcoolice dacă nu elimină taxele vamale pentru whisky

Președintele american Donald Trump a amenințat joi că va impune taxe vamale de 200% asupra vinului și altor băuturi alcoolice importate în SUA din țările UE, dacă blocul comunitar nu renunță la taxele vamale pe care a anunțat că le va percepe pentru whisky, relatează Reuters. Comisia Europeană a anunțat miercuri că UE va impune taxe vama

Politic Ex 13-03-2025 15:46

Marea Britanie: Starmer anunță desființarea NHS England, în cadrul unui plan de economii de fonduri și reducere a birocrației

Prim-ministrul Marii Britanii, laburistul Keir Starmer, a anunțat joi desființarea NHS England, agenția sanitară ce administrează serviciul național de sănătate în Anglia, care va trece sub conducerea directă a Ministerului Sănătății, ceea ce va permite economii de fonduri și eliminarea unui nivel birocratic, informează EFE și dpa. Măsur

Politic Ex 13-03-2025 15:43

Mine antipersonal și muniții cu dispersie: CICR își exprimă îngrijorarea în legătură cu reînarmarea europeană

Comitetul Internațional al Crucii Roșii (CICR) a declarat joi că este profund îngrijorat în contextul european de reînarmare, după retragerea Lituaniei din Convenția internațională împotriva munițiilor cu dispersie și discuțiile din Polonia în legătură cu tratatul privind minele antipersonal, relatează AFP. '&

Politic Ex 13-03-2025 15:08

Rusia va considera 'conflict armat direct' desfășurarea unor trupe de menținere a păcii în #Ucraina

Rusia a reafirmat joi că desfășurarea unor trupe de menținere a păcii în Ucraina, idee asupra căreia insistă Franța și Marea Britanie în eventualitatea unui acord de pace, este 'total inacceptabilă' și va considera țările participante la o asemenea forță ca fiind implicate într-un 'conflict armat direct' cu Moscova, relatează agenții

Politic Ex 13-03-2025 14:32

Rusia consideră că armistițiul propus de SUA și #Ucraina nu ar face decât să ofere un răgaz armatei ucrainene

Consilierul pentru politică externă al președintelui rus Vladimir Putin, Iuri Ușakov, a declarat joi că a transmis Washingtonului că o încetare a focului de 30 de zile propusă de SUA și Ucraina nu ar face decât să ofere un respiro armatei ucrainene și a apreciat că propunerea trebuie regândită, pentru a ține cont de asemenea de interesele Rusiei, nu

Politic Ex 13-03-2025 14:30

Norvegienii susțin din ce în ce mai mult aderarea la UE (sondaj)

Cetățenii norvegieni sunt din ce în ce mai mult în favoarea aderării țării lor la Uniunea Europeană (UE), potrivit unui sondaj publicat joi, în care distanța dintre 'nu' și 'da' cu privire la UE s-a redus de la 25 de puncte procentuale la numai 6 puncte procentuale în ultimii doi ani, informează EFE. Son

Politic Ex 13-03-2025 14:07

Franța: Marine Le Pen consideră că ar fi 'profund antidemocratic' să i se interzică să candideze la alegerile prezidențiale din 2027

Lidera parlamentară a formațiunii Adunarea Națională (RN, extrema dreapta), Marine Le Pen, fostă candidată de trei ori, fără succes, la președinția Franței, a declarat joi că ar fi 'o decizie profund antidemocratică' dacă Tribunalul din Paris ar pronunța împotriva ei o sentință de ineligibilitate, relatează AFP. 'Dacă mi se i