Putin: 'Următoarele etape' spre un armistițiu trebuie să țină cont de avansul Rusiei în regiunea Kursk
Președintele rus Vladimir Putin a declarat joi că 'următoarele etape' către un armistițiu și o pace în Ucraina vor depinde de succesul armatei sale în regiunea rusă Kursk, care avansează în prezent rapid pentru a-i împinge dincolo de graniță pe soldații ucraineni care au ocupat o parte din această regiune în august trecut într-un demers al Kievului de-a utiliza această cucerire ca pe o monedă de schimb în eventualele negocieri cu Rusia, potrivit AFP.
'În funcție de evoluția situației pe teren, vom conveni asupra pașilor următori pentru a pune capăt conflictului și a ajunge la un acord acceptabil pentru toți', a declarat Putin în cadrul unei conferințe de presă la Kremlin.
Armata rusă avansează rapid și a revendicat joi preluarea sub control a orașului Sudja, principala cucerire ucraineană în această zonă de pe teritoriul rus.
Putin s-a declarat favorabil armistițiului de 30 de zile în Ucraina, dar vede probleme în implementarea și verificarea acestuia, pe care speră să le discute cu omologul său american Donald Trump, notează EFE.
'Suntem pentru, dar există și inconveniente', a declarat Vladimir Putin într-o conferință de presă comună cu omologul său belarus Aleksandr Lukașenko, pe care l-a primit mai devreme la Kremlin.
Vorbind despre inconveniente, el s-a întrebat ce se va întâmpla cu soldații ucraineni care încă luptă în regiunea rusă Kursk.
'Oare toți cei care se află acolo vor pleca fără luptă? Ar trebui să-i lăsăm să plece după ce au comis numeroase crime împotriva populației civile? Sau conducerea ucraineană le va ordona să depună armele și să se predea? Cum vom face acest lucru? Nu se înțelege', a spus el.
Același lucru este valabil și pentru linia frontului de 2.000 de kilometri de pe teritoriul ucrainean, unde, a spus el, trupele ruse avansează în aproape toate sectoarele și au șanse să încercuiască mari unități inamice.
'Cum vor fi folosite aceste 30 de zile? Pentru ca Ucraina să continue mobilizarea forțată? Pentru ca ei să desfășoare arme acolo?', a continuat Putin seria seria întrebărilor.
Președintele rus, care cu o zi în urmă s-a deplasat la Kursk, a întrebat, de asemenea, cine va monitoriza și verifica încetarea ostilităților și se va asigura că inamicul nu profită de aceasta pentru a se regrupa.'Cum ni se va garanta ca nimic din toate acestea nu se va întâmpla? Cum va fi organizat controlul?', a spus în continuare el.
Președintele rus și-a exprimat disponibilitatea de a discuta cu SUA punerea în aplicare a armistițiului, un acord la care Washingtonul și Kievul au ajuns în orașul saudit Jeddah.
'Președintele (Donald) Trump și cu mine putem vorbi despre acest lucru la telefon și să discutăm împreună. Dar susținem ideea de a pune capăt conflictului prin mijloace pașnice', a afirmat Putin.
În acest sens, Putin i-a mulțumit omologului său american pentru eforturile sale de a pune capăt conflictului din Ucraina.
'Aș dori să încep prin a-mi exprima recunoștința față de președintele SUA, Donald Trump pentru atenția acordată soluționării problemei din Ucraina', a declarat Putin în debutul conferinței de presă comune cu Lukașenko.
Statele Unite au propus un armistițiu de 30 de zile în Ucraina, care a fost deja acceptat de Kiev și pe care emisarul american Steve Witkoff îl va prezenta joi la Moscova părții ruse.
Anterior, consilierul diplomatic al președintelui rus, Iuri Ușakov, a criticat ideea unei încetări a focului, care, în opinia sa, ar oferi doar 'un răgaz temporar pentru armata ucraineană, nimic mai mult'.AGERPRES/(AS-redactor: Lilia Traci, editor: Mihaela Moise, editor online: Ady Ivaşcu)
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.
Alte știri din categorie
Trump crede că războiul din Ucraina e pe sfârșite și că nu are nevoie de ajutorul Chinei în ce privește Iranul
Președintele american Donald Trump a apreciat marți că războiul din Ucraina este foarte aproape de sfârșit și că va exista o înțelegere între Rusia și Ucraina, relatează Reuters. 'Cred realmente că sfârșitul războiului din Ucraina se apropie foarte mult', a declarat Trump reporterilor la plecarea sa de la Casa A
Putin nu se află într-o poziție de forță,ceea ce e o oportunitate de a pune capăt războiului din Ucraina,consideră șefa diplomației UE
Șefa diplomației UE, Kaja Kallas, a apreciat marți că președintele rus Vladimir Putin nu se află într-o poziție de forță, ceea ce reprezintă o oportunitate de a pune capăt războiului din Ucraina, relatează AFP. Președintele rus a sugerat în weekend că războiul pe care l-a lansat în urmă cu mai bine de patru ani împotriv
Ungaria: Noul guvern va sluji națiunea și nu pe prim-ministru, spune premierul Magyar
Noul guvern ungar format de partidul Tisza va sluji națiunea și nu pe prim-ministru, iar cabinetul este format din miniștri care și-au dovedit deja calitățile în domeniile lor și sunt capabili să ia decizii încă din prima zi, a asigurat marți prim-ministrul Peter Magyar, într-un discurs de prezentare a executivului său în parlament, relatează
Kremlinul difuzează un videoclip care-l prezintă pe Putin deplasându-se prin Moscova, după relatările că ar sta izolat în buncăre
Kremlinul a dat publicității un montaj video cu Vladimir Putin în care acesta conduce o mașină prin Moscova și se întâlnește cu o profesoară în vârstă în holul unui hotel, după ce media occidentale au difuzat informații provenite dintr-un raport al unui serviciu de informații european potrivit cărora președintele rus ar petrece săp
Ministrul apărării Hegseth susține că SUA nu își epuizează stocurile de muniții și rachete în războiul cu Iranul
Secretarul american al apărării, Pete Hegseth, a respins marți acuzațiile conform cărora Statele Unite își epuizează rezervele de muniții și rachete în războiul cu Iranul, informează dpa. Politicieni din Partidul Democrat au afirmat că SUA a devenit vulnerabilă la atacuri. Șeful Pentagonului a afirmat însă, &ic
Germania vrea ca TikTok să treacă sub control european în interiorul UE
Germania a pledat marți ca operațiunile TikTok în Europa să treacă sub control european, în modul în care a procedat SUA pentru a evita o interzicere a aplicației, relatează AFP. 'Sunt ferm convins că Europa ar trebui să se inspire după modelul american', a declarat ministrul german al culturii, Wolfram Weimer.
Incendiul de la Crans-Montana: Toți răniții elvețieni au fost repatriați
Toți pacienții elvețieni sau rezidenți în Elveția care au fost îngrijiți în străinătate după tragedia de la Crans-Montana din noaptea de Anul Nou au fost repatriați, a anunțat marți Confederația Elvețiană, transmite France Presse. După incendiul soldat cu 41 de morți și 115 răniți în barul Le Constellation din cunoscuta
Trump afirmă că va 'discuta' cu 'statul eșuat' Cuba
Președintele american Donald Trump a calificat marți Cuba drept 'stat eșuat', susținând că Havana cere ajutor și că SUA 'vor discuta' cu ea, relatează AFP și Reuters. 'Havana merge într-o singură direcție: în jos! Cuba cere ajutor și vom discuta!!!', a scris Trump pe rețeaua sa Truth Social.
Războiul american în Iran a costat până acum 29 de miliarde de dolari, susține Pentagonul
Războiul SUA în Iran a costat 29 de miliarde de dolari până acum, a declarat marți un oficial de rang înalt de Pentagon, o creștere de 4 miliarde de dolari față de o estimare furnizată luna trecută, relatează Reuters. Cu doar șase luni înainte de alegerile de la jumătatea mandatului în care republicanii președinte
Rusia anunță testarea cu succes a noii rachete strategice nucleare Sarmat
Comandantul forțelor ruse de rachete strategice, Serghei Karakaev, l-a informat marți pe președintele Vladimir Putin că a fost testată cu succes noua rachetă balistică intercontinentală Sarmat, transmite Reuters, pe baza transmisiunii televiziunii de stat de la Moscova. Putin a afirmat în aceeași emisiune că Rusia intenționează să introd
Guvernul francez relaxează reglementările privind taxele de înscriere a studenților străini
Ministerul francez al învățământului superior a anunțat marți că ministrul Philippe Baptiste a decis să relaxeze reglementările mai stricte privind înscrierea studenților din afara Uniunii Europene în următorul an universitar, informează AFP. Modificarea constă în ridicarea plafonului de scutire de taxe acordat un
Germania: Un ofițer de poliție, împușcat mortal în timpul unui exercițiu de tragere în nordul țării
Un ofițer din poliția federală germană a murit în timpul unor exerciții de tragere cu arma la poligonul militar Putlos, din nordul Germaniei, au anunțat marți autoritățile locale, transmite dpa. Poliția și procurorii au declarat că, potrivit concluziilor inițiale, incidentul produs luni în landul Schleswig-Holstein, în care a
Iran: Gardienii Revoluției organizează manevre la Teheran, pe fondul amenințării de reluare a ostilităților
Gardienii Revoluției iranieni au organizat manevre militare la Teheran, pe fondul amenințării de reluare a ostilităților cu SUA și Israel, au raportat marți media de stat, relatează AFP. Aceste exerciții au implicat armata ideologică a Republicii Islamice și miliția Basij, o forță paramilitară care îi este afiliată, a precizat televiziun
Talibanii neagă că un atentat sinucigaș în Pakistan a fost planificat în Afganistan
Guvernul talibanilor din Afganistan a respins marți acuzațiile de la Islamabad conform cărora atentatul sinucigaș în care și-au pierdut viața sâmbătă 15 polițiști din nord-vestul Pakistanului a fost planificat pe teritoriul afgan, transmite AFP. Un atentator kamikaze a detonat un automobil capcană la un post de control din provinci
Iranul nu ar trebui să utilizeze Strâmtoarea Ormuz pentru 'a șantaja' țările Golfului, afirmă premierul Qatarului
Prim-ministrul din Qatar a făcut apel marți la Iran să nu se folosească de Strâmtoarea Ormuz pentru a 'șantaja' monarhiile petroliere din Golf, în contextul în care această cale maritimă strategică este închisă de Teheran de la începutul războiului, relatează AFP. 'Iranul nu ar trebui să utilizeze str&














