Mirabela Grădinaru: Aștept să colaborez cu prima doamnă a SUA pentru a dezvolta educația digitală pentru copii
Partenera de viață a președintelui Nicușor Dan, Mirabela Grădinaru, a transmis, marți, că așteaptă să colaboreze cu prima doamnă a SUA, Melania Trump, privind educația digitală și alfabetizarea media pentru copiii din întreaga lume.
Mirabela Grădinaru face parte din delegația oficială a României care participă marți și miercuri, la Washington D.C., la summitul inaugural al unei coaliții globale dedicate educației digitale a copiilor, organizat la inițiativa primei doamne a Statelor Unite ale Americii, Melania Trump.
'Cred că această inițiativă este una valoroasă, care generează avânt, vizibilitate și dinamism necesar în acest domeniu. În același timp, este esențial să avem o abordare integrată care să lege mai bine educația, inovația și tehnologia. Aștept să colaborez îndeaproape cu prima doamnă, Melania Trump, și cu persoanele prezente aici, în cadrul acestui proiect, pentru a dezvolta inițiative concrete și pentru un impact tangibil legat de educația digitală și practici online sigure și alfabetizare media pentru copii din lumea întreagă', a afirmat Mirabela Grădinaru, în intervenția sa la sesiunea inaugurală a summitului.
Ea a prezentat experții alături de care a venit la Washington D.C.: Andrada Morar de la Ui Path și Robert Berza de la Edge Institute Romania.
Din delegația României, alături de Mirabela Grădinaru, fac parte Vlad Ionescu, consilier de stat pentru politică externă, și Diana Punga, consilier de stat pentru relația cu societatea civilă.
Summitul din capitala SUA promovează cooperarea internațională pentru creșterea bunăstării copiilor prin educație, inovație și tehnologie.
'Inițiativa vizează accesul la instrumente moderne, inclusiv soluții bazate pe inteligență artificială, pentru sprijinirea elevilor, profesorilor și părinților, precum și consolidarea siguranței în mediul online', a precizat Administrația Prezidențială de la București.
Agenda include o sesiune de lucru la Departamentul de Stat al SUA, care are loc marți, și o reuniune la nivel înalt la Casa Albă, miercuri, cu participarea primelor doamne și a reprezentanților statelor implicate, axate pe educație digitală, utilizarea tehnologiei și protecția copiilor în mediul online.
'Participarea României la acest summit reflectă angajamentul Administrației Prezidențiale pentru susținerea educației digitale și dezvoltarea unor politici publice adaptate provocărilor mediului online', se arată în informarea citată.
În marja vizitei, delegația țării noastre va avea o întâlnire cu Lisa Choate, președintele American Councils for International Education, organizație care derulează în relația cu România programe de schimb educațional - FLEX și FLEX Abroad, precum și inițiative de dezvoltare profesională destinate sectorului public și privat.
Membrii delegației vor participa și la o masă rotundă cu medici români din SUA, specializați în problematica adicției și domenii conexe, implicați în activitatea unor centre medicale și de cercetare de prestigiu.
Agenda mai include o vizită la The Thrive Center for Children, Families and Communities, la Georgetown University, unde va avea loc o întâlnire cu directorul Matthew Biel și echipa sa. AGERPRES/(AS - redactor: Oana Ghiță, editor: Claudia Stănescu, editor online: Adrian Dădârlat)
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.
Alte știri din categorie
VIDEO Nicușor Dan afirmă că raportul privind anularea alegerilor din 2024 va fi prezentat într-un termen rezonabil
Președintele Nicușor Dan a declarat, sâmbătă, la Constanța, că își dorește, la fel ca mulți cetățeni, clarificarea și închiderea subiectului privind anularea alegerilor din 2024, însă nu poate avansa deocamdată un termen pentru prezentarea raportului complet asupra acestui caz. 'Dacă mă întrebați, există multe
VIDEO Nicușor Dan anunță că va discuta cu Volodimir Zelenski despre incidentul cu drona maritimă din Portul Constanța
Președintele României, Nicușor Dan, susține că va discuta direct cu președintele Ucrainei, Volodimir Zeleski, pe tema dronei maritime ucrainene care a explodat, vineri, în Portul Constanța. El a declarat, la finalul unei ședințe de lucru în care a fost analizat incidentul provocat de dronele marine ucrainene care au explodat
VIDEO Nicușor Dan: MApN și MAI vor suplimenta misiunile de cercetare în Marea Neagră, în cursul acestei veri
Președintele Nicușor Dan anunță că Ministerul Apărării Naționale (MApN) și Ministerul Afacerilor Interne (MAI) vor intensifica, pe perioada verii, misiunile de cercetare și recunoaștere a eventualelor pericole, astfel încât litoralul românesc să fie în siguranță. El a declarat, la finalul unei ședințe de lucru &ici
VIDEO Nicușor Dan: Drona care a explodat în Portul Constanța este ucraineană, dar Rusia este responsabilă
Președintele Nicușor Dan a confirmat, sâmbătă, că drona maritimă care a provocat explozia de vineri din zona Portului Constanța este una ucraineană, însă a subliniat că vinovată de situația creată în România este Federația Rusă.
Bolojan: Proiectele din PNRR finalizate, dar neracordate la energie electrică, ar putea fi considerate recepționate
Proiectele de investiții finanțate prin PNRR și finalizate, dar neracordate încă la rețeaua electrică, ar putea fi considerate ca recepționate într-o procedură intermediară, înainte de recepția finală, în acest sens urmând să fie formulată, săptămâna viitoare, o propunere de modificare legislativă, a anunțat sâmbătă, la Deva,
Bolojan: Luni - întâlnire a conducerii PNL cu premierul desemnat, Eugen Tomac
Președintele PNL, Ilie Bolojan, a anunțat, sâmbătă, că echipa de conducere a partidului se va întâlni luni cu Eugen Tomac, după care va fi convocat Biroul Politic Național pentru a decide în legătură cu ''atitudinea'' pe care liberalii o vor avea față de premierul desemnat. ''Am fixat pentru luni
Bolojan, în vizită la centrala Mintia: Vor începe testele de interconectare dintre centrală și stația electrică
Premierul interimar Ilie Bolojan a făcut, sâmbătă, o vizită la centrala Mintia, unde a avut discuții cu reprezentanții companiei Mass Global Energy Rom despre stadiul și calendarul de implementare al proiectului în care au fost investiți peste 1,2 miliarde de euro, investiție ajunsă la un grad de realizare de 83%, informează Guvernul.
Bolojan: Toate creșele care se finalizează vor putea angaja personal și vor funcționa din toamnă
Toate creșele care se finalizează în această perioadă vor putea angaja personal, plătit din bugetul de stat, astfel încât să poată funcționa din toamnă, a anunțat, sâmbătă, la Simeria, premierul interimar Ilie Bolojan. El a participat la inaugurarea unei creșe construită prin Programul guvernamental ''Sfân
Președintele AUR Bihor cere parlamentarilor bihoreni să-și asume public Guvernul Tomac, dacă îl votează
Președintele AUR Bihor, Ciprian Blejan, le solicită senatorilor și deputaților aleși în județ să anunțe public, înaintea votului din Parlament, dacă vor susține Guvernul condus de Eugen Tomac și să își asume politic această opțiune, pe care el o consideră a fi ''o formulă politică prezentată în mod fals drept soluție tehnică''.
Nicușor Dan - ședință cu autoritățile, sâmbătă, la Constanța, pe tema consolidării apărării pe litoralul românesc
Președintele Nicușor Dan a convocat pentru sâmbătă o ședință de lucru dedicată analizării incidentului provocat de dronele marine care au explodat în Portul Constanța și în largul Mării Negre, precum și evaluării măsurilor necesare pentru consolidarea apărării și securității pe litoralul românesc, transmite Administrația Prezidențială.
VIDEO Nicușor Dan: Au fost mai multe rânduri de consultări informale cu partidele
Președintele Nicușor Dan a declarat, vineri, că a avut mai multe discuții informale cu reprezentanții partidelor înainte de a desemna premierul și că Eugen Tomac este cel care va decide dacă din viitorul guvern vor face parte unii dintre consilierii prezidențiali. 'Au fost mai multe rânduri de consultări informale de tipul cine să fie, ce tip d
VIDEO Dronă explodată la Constanța/Nicușor Dan: Partea ucraineană ne-a anunțat înainte ca drona să se autodetoneze
Autoritățile ucrainene au anunțat România înainte ca drona deviată la țărmul Mării Negre să se autodetoneze, iar, în acel moment, toate persoanele din zonă erau evacuate, a declarat, vineri, președintele Nicușor Dan, în cadrul unei conferințe de presă, după ce a participat la Summitul UE-Balcanii de Vest din Muntenegru. El a afirmat că
VIDEO Nicușor Dan: Prima opțiune a fost Guvern politic; niciunul dintre partide nu a venit cu o majoritate conturată
Președintele Nicușor Dan a declarat, vineri, că prima sa opțiune a fost un Guvern politic, dar niciunul dintre partide nu a venit cu o majoritate conturată, iar Eugen Tomac este opțiunea 'cea mai bună' pentru a fi premier desemnat având în vedere că fiind politician are abilitatea de a negocia, dar este și independent de formațiunile parlamentare.
Dronă explodată la Constanța/MAI: Autoritățile au solicitat Ucrainei să transmită notificări în situații ce pot genera riscuri
Autoritățile române au solicitat autorităților ucrainene să transmită notificări de îndată în situații care pot genera riscuri la adresa României, informează un comunicat al Ministerului Afacerilor Interne (MAI) transmis, vineri, AGERPRES. Totodată, miniștrii Apărării și de Interne au solicitat omologilor ucraineni o co
Dronă explodată la Constanța/Guvernul a transmis cronologia evenimentelor și măsurile dispuse
Guvernul a transmis, vineri, cronologia evenimentelor privind drona care s-a autodetonat în Portul Constanța, menționând că Garda de Coastă a primit a primit la ora 6:20 o informare din partea Agenției Române de Salvare a Vieții Omenești pe Mare cu privire la apariția dronei și că, după identificarea acesteia, MApN a luat legătura cu omologii ucraineni, car










