logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110; +4 021.2076.105

[email protected]

Europa urmărește cu nerăbdare direcția pe care o va lua noua Germanie după alegerile federale

Imagine din galeria Agerpres

Scenariul unei instabilități politice în Germania din cauza dificultății de a forma un guvern după alegerile federale de duminică stârnește îngrijorare în Europa într-un context de maximă tensiune diplomatică și comercială cu Statele Unite și cu un război încă nerezolvat în Ucraina, comentează EFE.

'Destinul Germaniei este destinul Uniunii Europene, aceste destine se intersectează', a declarat pentru EFE Vicente Palacio, director de Politică Externă la Fundacion Alternativas.

Întrebarea, în opinia sa, este dacă după alegerile de duminică interesele ambelor partide vor 'fi convergente', dacă politicile Germaniei se vor 'alinia' cu cele ale UE, care suferă de o criză de competitivitate ce o obligă să-și regândească modelul economic, este criticată fără rușine de noul guvern american condus de Donald Trump și este exclusă din negocierile dintre Washington și Moscova pe tema războiului din Ucraina.

Miguel Otero, cercetător senior la Institutul Regal Elcano, reamintește pentru EFE că Germania 'trece printr-o perioadă dificilă' din cauza situației economice (se așteaptă o creștere de doar 0,3% pentru anul acesta), a polarizării tot mai mari, a interferenței în campanie a Rusiei și a magnatului Elon Musk și a amenințării SUA cu tarife, printre alți factori.

În acest context, țara 'tânjește' după un guvern puternic, o mare coaliție 'care să ofere stabilitate' și pe care Otero o vede fezabilă în urma unui acord între candidatul conservator și favorit în sondaje, Friedrich Merz, și actualul cancelar, social-democratul Olaf Scholz.

Potrivit lui Otero, în dezbaterile televizate dintre cei doi politicieni nu au existat confruntări foarte dure și chiar 'limbajul trupului' lor sugerează că sunt dispuși să ajungă la o înțelegere, în principal pentru a exclude extrema dreaptă, care este a doua forță ca intenție de vot în sondaje.

O Germanie 'mai proactivă'

'Merz vrea o Germanie mai proactivă' în politica externă, apreciază Otero, care consideră că liderul conservator, creditat să devină noul cancelar, este de părere că țara sa a avut o atitudine 'mai rezervată' în timpul mandatului lui Scholz față de Franța, celălalt 'greu' din UE și forța motrice din spatele unor întâlniri de urgență ale liderilor europeni și din afara Europei săptămâna aceasta pentru a discuta despre Ucraina.

Cheia va fi dacă noul cancelar 'are majoritatea pentru a promova o agendă îndrăzneață care să aprofundeze cooperarea europeană', a declarat pentru EFE Guntram Wolff, cercetător senior la Centrul Bruegel, cu sediul la Bruxelles.

Potrivit lui Rafael Loss, expert la Consiliul European pentru Relații Externe (ECFR), există 'un larg consens' în rândul germanilor că este necesară cooperarea cu partenerii UE, în special în ceea ce privește securitatea pe fondul războiului din Ucraina, deși o extremă dreaptă 'puternică' după alegeri 'își va lăsa amprenta asupra politicii germane'.

'Germania s-ar putea concentra mai mult pe ea însăși, ar putea avea mai puțină toleranță față de procesele de consultare din cadrul UE, care sunt de obicei lungi și, în schimb, ar putea favoriza coalițiile cu acele țări dispuse să facă progrese în probleme specifice', argumentează Loss pentru EFE.

Expertul este ferm convins că, indiferent de rezultat, organizarea acestor alegeri va permite Berlinului 'să-și restabilească relațiile, în prezent sub semnul uzurii, cu vecini precum Parisul și Varșovia'.

Migrația și schimbările climatice

Potrivit expertului ECFR, dacă Merz se impune, propunerile sale privind migrația și politica climatică sunt de natură să 'producă fricțiuni' cu UE.

Loss afirmă că există îngrijorări, de exemplu, că planurile lui Merz de a controla imigrația ilegală vor intra în conflict cu normele europene, în timp ce Wolff consideră că acestea vor avea implicații pentru țările vecine și vor 'crește presiunea pentru controale mai stricte la frontierele externe ale UE'.

În privința schimbărilor climatice, Wolff nu se așteaptă ca, în general, Merz să se opună politicilor europene în acest domeniu și este încrezător că instrumentele de reducere a emisiilor, precum Sistemul European de Tranzacționare a Emisiilor (ETS), vor rămâne în vigoare, dar vede posibil ca el să încerce să modifice țintele pentru eliminarea progresivă a combustibililor fosili.

Otero subliniază, la rândul său, că atât Merz, cât și actuala președintă a Comisiei Europene, politiciana germană Ursula von der Leyen, sunt din aceeași familie politică și reprezintă 'acea democrație creștină care crede că agenda progresistă a mers prea departe'. AGERPRES/(AS - redactor: Gabriela Ionescu, editor online: Ady Ivaşcu)

Citeşte şi:

În Germania au loc duminică alegeri federale cruciale pentru viitorul țării

Afisari: 138

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - [email protected].


Alte știri din categorie

Politic Ex 22-02-2025 03:57

Australia afirmă că nu a detectat nici un tir real chinez în largul coastelor sale

Australia a anunțat vineri seară că nu a detectat niciun tir chinez cu muniție reală în largul coastelor sale, în ciuda avertismentelor în acest sens difuzate de armata gigantului asiatic în timpul unor exerciții navale, relatează AFP. În cursul zilei, trei nave chineze au emis mesaje de alertă prevenind că ar put

Politic Ex 22-02-2025 02:57

SUA: Pentagonul anunță reducerea cu cel puțin 5% a angajaților civili

Departamentul american al Apărării a anunțat vineri că vrea să își reducă forța de muncă civilă cu cel puțin 5%, o nouă etapă în dorința declarată a administrației Donald Trump de a reduce numărul angajaților federali, notează AFP. Aceste reduceri de posturi trebuie 'să permită o mai mare eficiență și reorientarea departamentul

Politic Ex 22-02-2025 01:57

SUA propun la ONU o rezoluție care nu menționează integritatea teritorială a Ucrainei

Statele Unite au propus vineri un proiect de rezoluție Adunării Generale a ONU care solicită 'încheierea rapidă' a conflictului din Ucraina fără a menționa respectarea integrității teritoriale a țării, au indicat pentru AFP surse diplomatice înaintea votulului prevăzut luni. În timp ce președintele american Donald Tru

Politic Ex 22-02-2025 00:43

Israel: Armata examinează informații despre posibila predare a corpului ostaticei Shiri Bibas de către Hamas

Armata israeliană a indicat vineri seară că analizează informații potrivit cărora Hamas ar fi predat Crucii Roșii un al doilea corp care este într-adevăr al ostaticei israeliene Shiri Bibas, după predarea, joi, a unui cadavru care s-a dovedit a nu fi cel așteptat, scrie AFP. 'Informațiile referitoare la Shiri Bibas sunt în prez

Politic Ex 21-02-2025 23:46

VIDEO Zelenski îi îndeamnă pe europeni 'să facă mai mult pentru a garanta pacea' în #Ucraina

Președintele ucrainean Volodimir Zelenski le-a cerut vineri europenilor 'să facă mai mult pentru a garanta pacea' în Ucraina, pe fondul tensiunilor cu aliatul american care a început săptămâna aceasta discuții directe cu Rusia, notează AFP. 'Europa trebuie și poate face mult mai mult pentru a asigura pacea (...) A

Politic Ex 21-02-2025 22:40

Germania: Un suspect arestat după atacul de la Memorialul Holocaustului (poliție)

Un suspect a fost arestat în legătură cu ancheta privind atacul comis vineri seara în incinta Memorialului Holocaustului din Berlin împotriva unui bărbat care a fost grav rănit, a anunțat poliția locală, relatează AFP. 'Tocmai am arestat un suspect', a declarat presei un purtător de cuvânt al poliției, Florian N

Politic Ex 21-02-2025 22:21

Germania: Răspunsul lui Scholz pentru Trump în privința Ucrainei și libertății de exprimare

Olaf Scholz i-a răspuns vineri lui Donald Trump, subliniind suveranitatea Ucrainei în fața Rusiei și apărând politica germană privind libertatea de exprimare, recent criticată de noua administrație americană, scrie AFP. Ucraina 'decide singură cine o guvernează', a declarat cancelarul german

Politic Ex 21-02-2025 21:24

Vizita premierului israelian Netanyahu în Cisiordania ocupată: un 'asalt', o 'agresiune' (minister palestinian)

Ministerul de Externe palestinian a condamnat vineri vizita prim-ministrului israelian Benjamin Netanyahu în tabăra de refugiați Tulkarem, în Cisiordania ocupată, denunțând un 'asalt', o 'agresiune' împotriva acestui teritoriu ocupat, relatează AFP. Ministerul a denunțat într-un comunicat 'asal

Politic Ex 21-02-2025 21:15

Germania: Bărbat atacat și grav rănit la Memorialul Holocaustului din Berlin

Un bărbat a fost agresat vineri seara și grav rănit de un atacator în incinta Memorialului Holocaustului din Berlin, care comemorează genocidul evreilor de către naziști, a declarat poliția, relatează AFP și dpa. 'O persoană necunoscută l-a atacat pe bărbat' în jurul orei locale 18.00, a adăugat purtătorul de cuvânt a

Politic Ex 21-02-2025 20:05

Administrația Trump a deportat 37.660 de persoane în prima lună - bilanț modest, dar care ar putea crește

Președintele american Donald Trump a deportat 37.660 de persoane în prima sa lună de mandat, arată datele nepublicate anterior ale Departamentului de Securitate Internă al SUA, cu mult mai puțin decât media lunară de 57.000 de deportări și returnări în ultimul an complet al administrației lui Joe Biden, relatează vineri Reuters.

Politic Ex 21-02-2025 20:02

Președintele polonez se întâlnește cu Trump la Washington, după ce i-a sugerat lui Zelenski să coopereze cu președintele SUA

Președintele polonez Andrzej Duda va fi primit sâmbătă la Washington de omologul său american Donald Trump, a informat agenția de presă poloneză PAP, după ce Duda i-a cerut președintelui ucrainean Volodimir Zelenski să mențină o cooperare calmă și constructivă cu liderul american, relatează Reuters. Vizita lui Andrzej Duda survine pe fon

Politic Ex 21-02-2025 19:52

Netanyahu anunță, dintr-o tabără de refugiați palestinieni, intensificarea operațiunilor armatei israeliene în Cisiordania

Prim-ministrul israelian Benjamin Netanyahu s-a deplasat vineri în tabăra de refugiați palestinieni de la Tulkarem, în nordul Cisiordaniei, unde armata israeliană desfășoară de săptămâni operațiuni care, a anunțat el, se vor intensifica după atacurile asupra unor autobuze israeliene, transmite AFP. Ministrul apărării, Isra&eu

Politic Ex 21-02-2025 19:44

Germania: Milioane de alegători sunt indeciși, cu mai puțin de două zile înaintea scrutinului parlamentar

Milioane de germani sunt încă indeciși înaintea scrutinului pentru desemnarea membrilor parlamentului federal, ce are loc duminică în țara lor, candidații și echipele de campanie ale partidelor sperând să îi poată convinge pe ultima sută de metri pe alegătorii nehotărâți, notează vineri DPA și Reuters. Un so

Politic Ex 21-02-2025 19:28

Nu este ''foarte importantă'' prezența lui Zelenski la negocierile privind #Ucraina, consideră Trump

Președintele american Donald Trump a declarat vineri că ''Ucraina nu are nicio carte în mână'' la potențialele negocieri menite să încheie războiul cu Rusia și a apreciat că prezența președintelui ucrainean Volodimir Zelenski la aceste negocieri nu este ''foarte importată'', relatează AFP. '

Politic Ex 21-02-2025 19:06

Președintele conservator polonez îi sugerează lui Zelenski să coopereze cu Trump

Președintele conservator polonez Andrzej Duda a declarat vineri ca i-a sugerat omologului său ucrainean Volodimir Zelenski să coopereze cu șeful statului american pentru a pune capăt războiului cu Rusia, relatează AFP și Reuters. În cursul unei convorbiri telefonice cu Volodimir Zelenski, președintele polonez ''și-a exprimat conv