logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110

office@agerpres.ro

Stoltenberg la Casa Albă: Peste 20 de state membre îndeplinesc obiectivul NATO de 2% din PIB pentru apărare

Image

Peste 20 de state membre ale NATO vor atinge anul acesta obiectivul de a aloca apărării 2% din produsul intern brut, a declarat luni la Washington secretarul general al alianţei, Jens Stoltenberg, citat de dpa şi AFP.

Date noi arată că 23 de ţări se conformează, faţă de 18 cât se estima anterior, în februarie. Cifrele indică o creştere a cheltuielilor militare cu 17,9% pentru aliaţii europeni şi Canada.

"Asta este bine pentru Europa şi bine pentru America", a spus Stoltenberg într-un discurs, adăugând: "în special având în vedere că mulţi din aceşti bani suplimentari se cheltuiesc aici, în Statele Unite. "În ultimii doi ani, peste două treimi din achiziţiile europene pentru apărare au fost făcute de la firme din SUA", prin contracte în valoare de peste 140 de miliarde de dolari, a arătat el.

Ţările din NATO s-au angajat din 2006 să aloce cel puţin 2% din PIB pentru apărare, însă numai câteva au atins în trecut acest obiectiv, ceea ce - observă dpa - a provocat iritare în SUA, principala putere aliată. După ce Rusia a invadat Ucraina în februarie 2022, alianţa a convenit că nivelul de 2% trebuie să fie un minim.

Fostul preşedinte american Donald Trump, care candidează din nou în 2024, a criticat dur aliaţii care nu îndeplinesc cerinţa respectivă. În campania electorală, el a afirmat că dacă ajunge din nou la Casa Albă Statele Unite nu vor acorda niciun sprijin aliaţilor care nu alocă suficiente fonduri pentru forţele armate, chiar dacă ar fi atacaţi de Rusia.

Actualul preşedinte, democratul Joe Biden, care l-a primit pe Stoltenberg în Biroul Oval, a reacţionat la creşterea cu 18% a bugetelor militare, menţionată de acesta, subliniind că este vorba de "un record".

Se aşteaptă ca obiectivul bugetar să fie îndeplinit în primul rând de Polonia, cu cheltuieli militare de 4,12% din PIB, şi Estonia, cu 3,43%, peste nivelul de 3,38% estimat pentru SUA.

Sub pragul de 2% se află ţări cum ar fi Spania, Slovenia şi Luxemburg, care alocă apărării sub 1,3%, apoi Belgia cu 1,3%, Canada cu 1,37%, Italia (1,49%) şi Portugalia (1,55%).

Germania va ajunge la 2,12%, după ce Berlinul şi-a asumat anul acesta, pentru prima dată, obiectivul valabil pentru toate statele din NATO.

Ca sumă absolută, se estimează că SUA vor cheltui anul acesta pentru apărare 968 de miliarde de dolari, mai mult decât dublul totalului alocat de restul aliaţilor.AGERPRES/(AS - autor: Marius Hosu, editor: Mihaela Toth, editor online: Irina Giurgiu)

Afisari: 24

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.


Alte știri din categorie

Politic Ex 08-07-2026 02:27

#Ucraina: Explozii auzite la Kiev

Mai multe explozii au zguduit capitala ucraineană Kiev miercuri dimineață, au constatat jurnaliști ai AFP, în ultima zi a summitului NATO din Turcia. O primă deflagrație a fost auzită chiar înainte ca sirenele de alertă aeriană din oraș să sune, fiind urmată de alte patru, au indicat jurnaliștii AFP de la fața locului.

Politic Ex 08-07-2026 01:07

Iranul raportează explozii în apropierea Strâmtorii Ormuz

Presa de stat iraniană a raportat marți o serie de explozii auzite în regiunea Strâmtorii Ormuz, la scurt timp după ce oficiali americani au anunțat lovituri 'puternice' împotriva Iranului, notează AFP. Potrivit canalului de informații IRIB, șase explozii au fost auzite pe insula iraniană Qeshm, șapte în orașul

Politic Ex 08-07-2026 00:44

Armata americană a lansat 'lovituri puternice' împotriva Iranului după atacuri asupra unor nave

Forțele americane au lansat marți o 'serie de lovituri puternice' împotriva Iranului 'ca răspuns la atacurile iraniene asupra a trei nave comerciale care tranzitau prin Strâmtoarea Ormuz', a anunțat pe platforma X Comandamentul Central al Statelor Unite pentru Orientul Mijlociu (CENTCOM), relatează AFP. 'Agresiu

Politic Ex 07-07-2026 23:22

Statele Unite reintroduc sancțiunile asupra petrolului iranian, denunță acțiunile Teheranului în Strâmtoarea Ormuz

Statele Unite au reintrodus marți sancțiunile economice asupra petrolului iranian din cauza acțiunilor 'total neacceptabile' ale Teheranului în Ormuz, potrivit Washingtonului, după mai multe atacuri asupra unor nave în strâmtoare, transmite AFP. 'Acțiunile Iranului în strâmtoare sunt total neacceptabil

Politic Ex 07-07-2026 22:38

#Ucraina semnează acorduri privind dronele cu mai multe țări europene

Ucraina a anunțat marți semnarea unor acorduri de cooperare în domeniul dronelor militare cu mai multe țări europene, după lansarea unui mecanism care le permite partenerilor săi să cumpere arme și tehnologii ucrainene, transmite AFP. Președintele ucrainean Vo

Politic Ex 07-07-2026 22:00

Sicriul ayatollahului Khamenei a ajuns în Irak (presa de stat irakiană)

Sicriul cu trupul liderului suprem iranian Ali Khamenei a sosit marți seară pe aeroportul internațional din Najaf, în Irak, în ajunul procesiunilor funerare din două dintre orașele sfinte ale țării care găzduiesc cele mai venerate sanctuare ale musulmanilor șiiți, au consemnat AFP și Reuters. Televiziunea de stat irakiană a transmi

Politic Ex 07-07-2026 21:30

Franța: Marine Le Pen va candida la alegerile prezidențiale din 2027

Lidera extremei drepte franceze Marine Le Pen a anunțat marți că va candida la alegerile prezidențiale din 2027, la doar câteva ore după ce o instanță de apel a condamnat-o la un an de închisoare pentru deturnare de fonduri europene, pedeapsă ce urmează a fi executată sub supraveghere electronică, relatează AFP. Susținându-și

Politic Ex 07-07-2026 20:05

Țările candidate la UE nu ar trebui să se aștepte la aderare în viitorul apropiat, consideră președintele sârb

Președintele sârb Aleksandar Vucic și-a exprimat marți scepticismul în ce privește o extindere rapidă a Uniunii Europene, afirmând că nu este optimist că noii candidați - inclusiv Serbia - vor adera la blocul comunitar în viitorul apropiat, a consemnat Reuters. Vorbind în cadrul unei conferințe a țărilor candidate

Politic Ex 07-07-2026 20:01

Închisorile secrete ale CIA: Lituania, condamnată din nou la CEDO

Curtea Europeană a Drepturilor Omului (CEDO) a condamnat marți Lituania pentru rolul acestei țări în detenția în anii 2005-2006 a unui saudit într-o închisoare secretă a CIA, înainte ca acesta să fie transferat la baza americană de la Guantanamo, relatează agențiile AFP și EFE. În acest caz referitor la saud

Politic Ex 07-07-2026 19:51

Cinci state NATO ar urma să cheltuie peste 3,5% din PIB pentru apărare în acest an (raport)

Cinci țări NATO se estimează că vor atinge obiectivul alianței de alocare a 3,5% din PIB pentru cheltuieli de apărare propriu-zise în 2026, potrivit datelor actualizate ale NATO publicate marți, înainte de începerea oficială a summitului NATO de la Ankara, în timp ce unele state membre se estimează că vor cheltui numai 2%, relatează Reuters.

Politic Ex 07-07-2026 19:24

Președinția irlandeză a Consiliului UE cere presiuni sporite asupra Israelului, ce solicită Germaniei să oprească inițiativele 'anti-israeliene' în UE

Premierul irlandez Micheal Martin, a cărui țară exercită în prezent președinția semestrială a Consiliului UE, și-a îndemnat marți partenerii europeni să 'facă mai mult' pentru a exercita presiuni asupra Israelului cu privire la acțiunile acestuia în Fâșia Gaza și Cisiordania, în timp ce propunerile Comisiei Europene de sancțiuni

Politic Ex 07-07-2026 19:01

Președintele Coreei de Sud dorește o cooperare cu NATO în domeniul producției de arme

Președintele sud-coreean Lee Jae Myung a declarat marți că speră că țara sa își va extinde cooperarea cu aliații NATO în cercetare și dezvoltare, inclusiv în tehnologii de vârf, și în producția de sisteme de armament, relatează Reuters. Lee Jae Myung a făcut aceste declarații la Forumul industriei de apărare din m

Politic Ex 07-07-2026 18:49

Norvegia va furniza aproximativ 270 de milioane de euro pentru apărarea antiaeriană a Ucrainei

Norvegia a anunțat marți că va furniza 3 miliarde de coroane (268 de milioane de euro) pentru apărarea antiaeriană a Ucrainei, în mod special pentru apărarea contra rachetelor balistice, transmite Reuters. Împreună cu Danemarca, Germania și Canada, Norvegia va comanda noi sisteme de apărare Patriot direct de la o fabrică din Statel

Politic Ex 07-07-2026 18:39

Trump spune că Meloni este o 'persoană drăguță', dar 'a făcut o greșeală'

Președintele american Donald Trump a avut marți cuvinte de apreciere la adresa premierului italian Giorgia Meloni - numind-o 'o persoană drăguță, de fapt' - după o perioadă marcată de schimburi de replici acide, relatează AFP, Reuters și Ansa. 'Este o persoană drăguță, de fapt', a declarat liderul de la Casa Albă la Ankara &ici

Politic Ex 07-07-2026 18:34

Statele europene membre NATO ar trebui să-și refocuseze propria apărare, susține președintele Cehiei

Președintele ceh Petr Pavel a îndemnat marți statele europene membre NATO să-și refocuseze propria apărare și să-și întărească nu doar capabilitățile militare ci și procesele de luare a deciziilor și flexibilitatea acestora, relatează agenția turcă de știri Anadolu. Pavel a declarat că ar trebui să existe o abordare între ali