Guvernul ceh infirmă declaraţia preşedintelui Pavel că ar fi asigurată finanţarea achiziţiei a 800.000 de obuze pentru Ucraina
Iniţiativa asumată de Republica Cehă pentru achiziţia din state terţe a circa 800.000 de obuze care vor fi livrate Ucrainei a colectat până în prezent fonduri doar pentru un prim lot de 300.000 de obuze, a precizat vineri premierul ceh Petr Fiala, după ce în ziua precedentă preşedintele ceh Petr Pavel susţinuse că este asigurată finanţarea pentru toate cele 800.000 de obuze, potrivit Reuters.
"Obiectivul nostru este să furnizăm mult mai multe obuze (...) Munca noastră şi ajutorul nostru pentru Ucraina nu se termină aici. Continuăm să căutăm parteneri pentru a putea continua să sprijinim Ucraina în lupta sa curajoasă împotriva agresorului rus", a transmis premierul ceh într-un mesaj pe platforma X, în care a anunţat obţinerea finanţării numai pentru 300.000 de obuze.
Republica Cehă şi-a asumat o iniţiativă pentru a gestiona o achiziţie masivă de obuze pentru armata ucraineană, aflată în criză de muniţie după ce UE i-a livrat doar circa 30% din cele un milion de obuze de calibrul 155 mm promise în martie anul trecut, iar ajutorul american este în continuare blocat în Congresul SUA.
Au fost astfel identificate în state din afara UE, neprecizate, surse pentru achiziţia rapidă a circa 500.000 de obuze de calibrul 155 mm şi a circa 300.000 de obuze de calibrul 122 mm, dar mai este nevoie ca statele UE şi alte ţări să finanţeze aceste achiziţii.
Preşedintele Petr Pavel, un fost general care a activat în cadrul NATO şi care în prezent este unul dintre politicienii europeni cei mai activi în susţinerea Ucrainei în războiul cu Rusia, a susţinut joi că întreaga finanţare pentru această achiziţie de obuze este asigurată în urma contribuţiilor financiare oferite de 18 state şi că, "dacă nu survin probleme fundamentale, muniţiile vor putea fi livrate Ucrainei în câteva săptămâni".
Însă guvernul de la Praga nuanţează acum această declaraţie, prin informaţiile oferite de premier, un consilier guvernamental precizând la rândul său că finanţarea integrală încă nu este asigurată, dar şi că nu este stabilită o ţintă financiară anume pentru implementarea acestei iniţiative.
Potrivit publicaţiei Financial Times, cele 800.000 de obuze ar costa în total aproximativ 1,5 milliarde de dolari (1,38 milliarde de euro).
Norvegia a anunţat joi că va dona peste 150 de milioane de dolari pentru acest plan. Printre statele care au mai anunţat că vor contribui financiar la această acţiune se numără de asemenea Olanda, cu 100 de milioane de euro, Germania, cu cel puţin 100 de milioane de euro, precum şi Franţa, cu o sumă neprecizată, alte ţări care contribuie fiind Belgia, Marea Britanie, Canada, Danemarca, Lituania sau Suedia.AGERPRES/(AS - editor: Sorin Popescu, editor online: Irina Giurgiu)
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.
Alte știri din categorie
Rusia atacă pentru a doua zi consecutiv porturile ucrainene Odesa și Cernomorsk
Forțele armate ruse au atacat duminică, pentru a doua zi consecutiv, cu rachete și drone, porturile ucrainene Odesa și Cernomorsk, de pe coasta Mării Negre, potrivit Ministerului rus al Apărării, citat de EFE. 'În cursul nopții, Forțele armate ruse au lansat atacuri combinate cu arme și drone de înaltă precizie și rază lungă de acțiune', a
Iran: Un cotidian îi plasează pe Trump și pe unii lideri europeni pe o listă cu ținte pentru a-l răzbuna pe Khamenei
Publicația iraniană Hamshahri, cotidian cu atitudine fermă ultraconservatoare și provocatoare a municipalității Teheranului, a publicat o listă cu personalități care ar trebui să plătească pentru moartea ayatollahului Ali Khamenei pe care figurează în special Donald Trump, Benjamin Netanyahu și Emmanuel Macron, relatează France Presse. Actualul g
Trump aduce un omagiu senatorului Lindsey Graham, 'unul dintre cei mai mari'
Președintele american Donald Trump a adus un omagiu duminică senatorului Lindsey Graham, salutându-l ca pe 'unul dintre cei mai mari' într-o postare pe rețeaua sa Truth Social, informează AFP.
UPDATE Decesul senatorului american Lindsey Graham, un aliat al lui Donald Trump
Influentul senator republican din Carolina de Sud, Lindsey Graham, un aliat major al președintelui american Donald Trump, a decedat sâmbătă la vârsta de 71 de ani, a anunțat biroul său pe contul oficial de pe platforma X, potrivit AFP. 'În seara de sâmbătă, 11 iulie, senatorul american Lindsey Graham a decedat în urma unei mal
Recentele atacuri rusești cu rachete balistice asupra Kievului, cele mai grave de până acum (Kliciko)
Primarul Kievului, Vitali Kliciko, a declarat că puternicele atacuri cu rachete balistice lansate recent de Rusia asupra capitalei ucrainene au fost fără precedent de când Moscova și-a început războiul împotriva țării sale în 2022, fiind interpretate ca ripostă la forța crescândă pe front a ucrainenilor, informează duminică dpa. &
EAU, atacate, sirene de alertă în Bahrain, explozii în Qatar
Emiratele Arabe Unite (EAU) s-au confruntat duminică cu un atac iranian cu rachete, a anunțat Ministerul Apărării local, autoritățile din Bahrain activându-și la rândul lor sirenele de alertă antiaeriană, în timp ce în Qatar au fost auzite explozii la Doha, relatează AFP. Aceste atacuri sunt o ripostă la loviturile americane în no
Armata americană afirmă că a lovit circa 140 de ținte în Iran
SUA au lovit în jur de 140 de ținte în Iran duminică, a anunțat Comandamentul central american (Centcom), ca represalii la atacul forțelor iraniene asupra unei nave comerciale în Strâmtoarea Ormuz, relatează France Presse. 'Printre aceste ținte figurează poziții ale rachetelor și dronelor iraniene, mijloace navale, depozite de muniț
Iranul închide Strâmtoarea Ormuz, SUA lansează noi lovituri
Iranul a anunțat duminică închiderea Strâmtorii Ormuz 'până la noi ordine' după ce forțele sale armate au tras asupra unei nave care urma o 'un traseu neautorizat', iar SUA au lansat o nouă serie de lovituri ca represalii, punând în pericol acordul de încetare a focului între cele două părți, relatează AFP.
Trump își laudă sănătatea, după o nouă dispută cu presa pe acest subiect
Președintele american Donald Trump a susținut sâmbătă că 'tocmai a terminat' un control medical la Centrul Medical Militar Național Walter Reed, referindu-se de fapt la examenul medical efectuat la sfârșitul lunii mai, când Casa Albă a afirmat că starea sa de sănătate este excelentă, mesajul său de acum fiind rezultat dintr-o nouă dispută cu
Diplomația se reactivează pentru a opri escaladarea conflictului dintre SUA și Iran
Diplomația a fost reactivată sâmbătă pentru a încerca să oprească escaladarea conflictului din Orientul Mijlociu, în timp ce Washingtonul și Teheranul continuă să se amenințe reciproc pe un ton deschis și tot mai belicos, scrie agenția EFE. Ca parte a acestor eforturi diplomatice, ministrul iranian de externe Abbas Araghchi s
Naționaliștii ucraineni 'nu sunt eroii de care Europa are nevoie', spune președintele Poloniei
Președintele polonez Karol Nawrocki a ținut sâmbătă un discurs virulent în care a criticat glorificarea Organizației naționaliștilor ucraineni (OUN) și a Armatei insurecționale ucrainene (UPA), despre care a spus că 'nu sunt eroii de care Europa are nevoie', vorbind la un act comemorativ ce marchează 83 de ani de la masacrul din Volînia, rel
Ungaria: Premierul Magyar îl pune pe președintele Sulyok să-și semneze propria demitere
Noul parlament ungar va aproba luni un amendament constituțional care conține o dispoziție ce pune capăt mandatului președintelui în exercițiu al Ungariei, Tamas Sulyok, iar dacă acesta refuză să-l promulge, el va fi oricum demis apoi de parlament, a anunțat sâmbătă premierul Peter Magyar, într-o postare pa Facebook preluată de agenția MTI.
SUA: Ziariștii autori ai articolelor despre avionul prezidențial donat de Qatar pentru Trump, chemați în instanță
Cei patru jurnaliști ai publicației americane New York Times, care au relatat despre presupusele preocupări legate de securitatea noului avion prezidențial Air Force One donat de Qatar, au fost citați de biroul procurorului federal din New York să depună mărturie în instanță, scrie sâmbătă respectiva publicație, preluată de agențiile AFP și EFE.
Rusia revendică lovirea unor infrastructuri portuare și de producție militară ucrainene și #Ucraina alte 28 de nave rusești
Rusia a atacat în bombardamentul cu rachete și drone asupra Ucrainei din timpul nopții de vineri spre sâmbătă unități ale complexului militar-industrial de la Kiev și instalații portuare din regiunea Odesa, a anunțat Ministerul rus al Apărării, în timp ce armata ucraineană a anunțat că a lovit cu drone în Marea Azov încă 28 de nave rusești, dint
Iran: Liderul suprem promite, într-un mesaj, răzbunare pentru 'sângele' tatălui său și 'al tuturor martirilor'
Liderul suprem al Iranului, ayatollahul Mojtaba Khamenei, a declarat sâmbătă că răzbunarea pentru 'sângele' predecesorului și tatălui său ucis, Ali Khamenei, și 'al tuturor martirilor' este cerută de națiune și 'va veni, inevitabil', transmit Reuters și AFP. 'Promitem să răzbunăm sângele liderului martirizat și al













